Skyfall (2012)

Úvodní píseň od Adele docela dobrá, nicméně v porovnání s The Writings On The Wall (Spectre) na mě byla moc ukřičená. Počáteční honička v Istanbulu bezva, Grand bazar fakt pobavil. Vlaková scéna byla zajímavá a dostatečně akční. Mě prostě vždy a všude baví hra na asociace. Craig – Bondovský standard, Dench – snad vždy stejně perfektní (ač naposled), Wishaw byl ucho – ale na compy docela machr. Neonové scény byly hezké. Bérénice Lim Marlohe v roli Eve Moneypenny zajímavá. Docela jsem se nasmál při scéně s leguány. Bardém je slizoun par excellence (tím spíš bez zubů). Bavila mě scéna s panákem na hlavě Sévérine. Metro projelo hezky těsně. Scéna na eskalátorech byla slušná. 2. tunel v metru jsem nečekal. Přestřelka na soudu byla dobrá. Líbilo se mi nenápadné bílé auto. Bondovo sídlo Skyfall na mě zpočátku působilo jako město duchů - nikde nikdo. Přestřelka ve Skyfall (sídle) byla dostatečně akční. Pecka byla hudba z vrtulníku. Výbuch Skyfall byl jednoduše bombovej, no dobrá, pyrotechnicky skvěle zvládnutej. Souboj pod ledem byl divnej (taky toho nebylo moc vidět). Závěr v ruinách Skyfall hezkej. Bondův „opatrovník“ se objevil jak legendární vojsko. Smutné bylo, že největší oběť přinesla M. A že identita Monneypeny výjde najevo až na samém konci? Inu, dobrej tah.

Spotlight (2015)

Film se mi líbil, protože mám rád filmy vycházející z reálného základu. Přinesl zajímavý pohled jak do útrob novin (redakce), tak na ožehavé téma zneužívání dětí kněžími. To, jestli se o zneužívání vědělo, byla celkem zásadní věc. Případ dle mého ukázal na chyby v systému. Pokud o zneužívání věděl i někdo zcela mimo církev, proč se na to nepřišlo dříve? Církev je dle mého v porovnání se soudním systémem v USA malá ryba - myslím tím, že bych neřekl, že mají páky na to, vyhnout se soudům – navíc v takhle velkém skandálu. Spotlight bych osobně považoval za investigativní detektivku bez výstřelů – a vůbec to nemyslím pejorativně. Kněží museli (či stále ještě musí?) být hrozný prasata. Docela mě překvapilo, když jeden z novinářů zjistil, že jeden z podezřelých kněží žije v jeho sousedství. Celkem mě vyděsil počet kněží, kteří v tom všem měli prsty. Film byl plný zajímavých souvislostí. A do toho všeho 9/11. Zarážející pro mě bylo kolik novinových článků se o problému zneužívání dětí církevními hodnostáři uchovalo od 80. let.

Dánská dívka (2015)

Takže 1. * za příběh 2. * za téma 3. * za Redmaynea, 4. * za zajímavý přerod v dívku, 5. * za celkový dojem z filmu. Redmayne je u mě famózní herec. Dánská Dívka mě zaujala tématem. Ve Working Title vlastně poslední roky dělají pro mě dost zajímavé projekty - třeba Rush, The Theory of Everything (kde Redmayne taky velmi dobře zahrál) anebo Everest. K Redmaynovi ještě jedna věc – kdykoli se na něj podívám, toho Hawkinga tam vidim. Vikander se mi zase líbila v Ex Machina jako AI Ava. Bylo zajímavé vidět přerod muže Einara, v dívku Lili (rtěnka, lodičky, paruka). Vlastně mě překvapilo, že Gerda (Vikander) Einarovi na počátku nevědomky pomáhala stát se někým jiným. Časem se s tím, řekl bych, smířila (i když vnitřně asi ne zcela), a prostě pomáhala dívce Lili. Na druhou stranu byly chvíle, kdy jsem měl pocit, že ani Einar/Lili neví, zda to, co dělá, je správné. Toho doktora, co později Lili „léčil“, bych prohodil oknem. Nicméně chápu, že pojem transgender asi nebyl ve 20. letech minulého století příliš známý a Lili tedy byla v očích ostatních „chorá“. Možná i proto bych o to víc ocenil lidský přístup, který chovala k Lili Gerda. Líbila se mi scéna, kdy Gerda představuje Hansovi (Matthias Schoenaerts) Lili jako Einarovu sestřenici. Jako celkem pěkné bych hodnotil Liliiny portréty, které Gerda malovala. Dost mi zatrnulo při útoku 2 mužů na Lili. Přišlo mi, že po útoku se Lili mění zpět v Einara. Zajímavé bylo vidět, jak byl/a Einar/Lili rozpolcený/á, když mluvil/a s Hansem. U profesora Warnekrose ale začal přemýšlet o operaci pohlaví. Po operaci už byla Lili sama sebou a Gerda se stala kamarádkou. Bylo zvláštní pohlížet na Gerdu, jak se musí vyrovnat s faktem, že žije v domácnosti s Lili. Nápad s druhou operací už mi přišel trochu překombinovaný. Měl jsem z Lili pocit, že byla rozpolcená, zda podstoupit riziko. Naproti tomu Gerda byla již úplně smířena s osudem své přítelkyně. Obrovské zásahy do těla však Lili neustála. Moc hezký film.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Den (nebo vlastně dva dny) po Oscarech jsem podlehl – sice nadvakrát ale co, žejo? Pravdou je, že Mad Maxe jsem se jako filmu obával. Vlastně ani nevím proč, když mě film od prvních záběrů chytil a doslova vtáhl do děje. Veškerý masky jsou jednoduše dokonalý (včetně artifical ruky Furiosy a dejcháku Immortan Joea) Tuning aut maximální, pouštní scény skvělý, krkavci super, honičky nekonečný, všechno prostě správně ujetý a patřičně úchylný. Furiosa (Theron) celkem kost. Tom Hardy je jeden velkej úlet (v dobrým slova smyslu). Píšu úlet? Tak pak Immortan Joe je vyšinutej cvok. Spíš bych měl za blázna jeho než Maxe. Cisterna v poušti je fakt moc. Skvělý je vlastně celý pouštní prostředí. Docela crazy mi přišla scéna s pliváním benzínu do výfuku. Banda tyčovejch zabijáků – slušný. Hořící kytara taky pecka. Blázna s pilou jsem čekal horšího. Transfúze za jízdy pouští síla. Výbuch v konvoji dobrý musel bejt taky dost náročnej na natočení. Amputace u Furiosy byla silnej šálek.

Most špiónů (2015)

Coeny mám rád, životopisné filmy snad ještě raději a téma studené války mi vždycky přišlo zajímavé. Bonusem filmu pro mě je to, že pojednává o špionáži. To tenkrát musela být dost složitá věc. Holt byla jiná doba. Film mi nabídl pár vtipných situací. Přišel mi zajímavý nábor špionů do FBI, i to, že špión de facto neexistuje. Pěkná byla sledovací akce v dešti. Věcí, které špióni potřebovali pro svou práci, už tehdy bylo dost, a když uvážím, že se psala 50. léta 20. století, už v té době dovedli mít pár důmyslných skrýší (niklák na začátku filmu, později špendlík v dolaru). Mám rád Toma Hankse a role “mostu“ Jamese Donovana mu, myslím, sedla. Můj neméně oblíbený Alan Alda v roli Watterse předvedl taky moc hezkej výkon. Dakin Matthews byl jako soudce zajímavá postava. Líbila se mi scéna s pádem letadla a taky scéna s německými výrostky a kabátem. Za hezkou scénu považuji Donovanovo setkání (a jednání vůbec) se Šiškinem. Zimní scéna na mostě Glienicke byla vyvrcholením Hanksova snažení a završením dalšího z jeho mnoha dobrých hereckých výkonů. Závěr s Donovanem v letadle a otevřením tubusu s obrazem jeho samotného mi přišel trochu sentimentální ale ne rušivý. To, že Donovan zamlčel doma, co dělal, se mi v tomto případě zdá normální.

Ex Machina (2014)

Na začátku mi přišlo jako bych se posunul o 2 století dál, ta ubikace, kde Caleb (Gleeson) přebýval. No prostě líbivá vizuální stránka – po té mi Ex Machina přišel podobný jako http://www.csfd.cz/film/8628-a-i-umela-inteligence/prehled/. Už třeba jen ve fotokartě. Zajímavé byly Calebovy rozhovory s Avou. Přišlo mi jako by se stroj učil. Líbila se mi Nathanova (Isaacs) laboratoř. Ava (Vikander) byla dobře zahraná. Zajímavé bylo vidět, že Ava se něják vyvíjí (od prvotního seznámení po otázku zda Caleba přitahuje). Dobré byly některé Nathanovy reakce na Calebovy otázky. Vlastně mi to přišlo jako „lidský trojúhelník“ – nikoho jiného než Caleba, Avu, Nathana (a pravda občas Asiatku) jsem nezaregistroval. Zajímavé taky bylo, vidět Avě do „střev“ – ano, myslím střeva stroje. Hezká byla scéna s Nathanovou narážkou na Star Trek. Avyny otázky během sezení s Calebem mi přišly záludné. Docela mě mrazilo, když se Caleb pokušel zjistit, jestli také není AI. Vtipné na druhou stranu bylo, když chtěl Caleb Nathana opít. Opití se nezdařilo, ale jen zdánlivě. K závěru: Když byl Nathan 2x bodnut (AI Asiatkou a Avou), bylo mi jasné, že to nejspíš nepřežije. Závěr, kdy se AI Ava mění v ženu Avu, byl hezký.

Deadpool (2016)

Marvela mám rád a dost dlabu na jeho filmovou posloupnost. Prostě to sjíždim tak, jak mi to příjde pod ruce. Deadpool je super akčňák. Možná trochu hrubší, než bych snes, ale co už. Akce to vyvážila. Katany proklatě nízko, zato Deadpoolova huba prořízlá ažaž. Romantiku fakt nemusim, ale eště se to dalo. Záporák byl dobrej. Finální unmask jsem čekal děsnější - tohle je: Tak co, vypadám jak kdyby o mě někdo silně opřel traverzu, no a? Vydařený dílo.

Muž na laně (2015)

Při téměř každém Philipově pokusu při nácviku (jezero, Nottre Dame) jsem měl husí kůži a téměř jsem nedýchal. Měl jsem hrozně zvláštní pocit na pomezí strachu a fascinace. Při pohledu na WTC jsem si nemohl nevzpomenout na 9/11 – mimochodem, při pohledu odspodu se mě zmocňovala závrať. Hlavní herci: Lewit borec, Charlotte Le Bon půvabná. Celkem se mi líbilo i to, že Philip během filmu komentuje své přípravy. Vlastně celé ony přípravy Philipova přechodu mezi severní a jižní věží mi přišly zajímavé, na první dojem zdlouhavé, ale chápu, že 2. pokus neměl. „Mrkev je vařená“ bylo hezké. Komunikace s dělníky ve věžích občas fakt neměla chybu. Scéna s našimi dobrodruhy - „dělníky“ na stavbě byla bezva. A úkryt pod plachtou byl taky věc. Noční natahování lana bylo opravdu velmi nenápadné :-), ale nápad s prvotním vystřelením šípu byl cool. První přechod mezi věžemi jsem sledoval téměř bez dechu, a když byl na konci, celkem se mi ulevilo i proto, že vejšky nemusím. Poklona lanům, věžím a New Yorku byla moc pěkná, to s policajty a pohled dolů vsedě byly rovněž napínavé scény. NYPD na obou stranách a Philip na laně to bylo působivé. Rozhodnutí zůstat na laně hlídaném policisty chápu – chtěl přejít a oni mu v tom bránili, ovšem další otočení a lehnutí si na lano už mi mozek nebral. Scéna s ptákem byla zajímavá. Když byl na věži, skutečně jsem si oddechl, i přes to, co následovalo. Resumé: Dramatické, působivé, moc pěkné. 5 z 5. Jen je škoda, že tak impozantní stavba tak neslavně skončila.

Everest (2015)

Ač místy ubulené a neviděno ve 3D, mě se to líbilo. Bez dechu jsem sledoval, jak nebojácní horolezci zdolávají střechu světa. K hercům: Wright zahrál dobře, Gyllenhaala mám celkem rád, Clarke taky hezký, Weathersovy omrzliny zajímavý ... Přiznám se, že představa filmování na hoře samotné mě celkem děsí. Prostředí Everestu bylo autentické, všude samý sníh, do toho ta lavina. Film mě utvrdil v mém přesvědčení, že je lepší zůstat na zemi a taky v představě, že horolezectví fakt není med.

Krtek a sněhulák (1997)

Jak mi tohle mohlo utéct, když na krtečkovi (trocha sentimentu - sorry) jsme se ségrou vyrůstali, to nechápu. Bezva zimní díl