Jiná země (2011)

Moja prvá recenzia na želanie a hneď tak zložitého filmu. Aj keď je prakticky jednoduchý, ale ten vzniknutý rozpor, či paradox, na konci ho stavia do nového svetla. Posledných 5 sekúnd prakticky zmenili pohľad na polovicu filmu. Tak pozitívne melancholická nálada, vynikajúco padnúci soundtrack (hoc miestami mierne klišoidný, ale scéna s pílou bola naprosto úžasná a nádherná a hypnotická), nie príliš dlhý, nie príliš krátky. Nie príliš náročný, no napriek tomu nechávajúci priestor na premýšľanie. Možno nútiaci zamyslieť sa nad sebou. Čo by ste robili, keby ste vedeli, že niekde tam, na Druhej Zemi, existuje rovnaký človek ako ste vy? „... Ale možná to nejzáhadnejší není ani malé, ani vzdálené. Jsme to my, tak zblízka. Dokážeme se vůbec rozpoznat? A pokud ano, poznáme se? Co bychom si řekli? Co bychom se od nás naučili? Co bychom opravdu rádi viděli, kdybychom mohli stát mimo sebea dívali se na nás?...“ Tento film dokazuje, že vynikajúci film, vynikajúce sci-fi nepotrebuje miliónové rozpočty ani veľké mená v titulkoch. Že stačí trocha nápadu, uveriteľní herci a správna dávka citu. Dávam 5*.

Dokonalý smysl (2011)

Asi jeden z najúžasnejších filmov aké som kedy videl. Jeden z toho veľmi malého percenta 5* filmov. Film, ktorý keď vypnete, stále ho CÍTITE v každom nádychu. Jeho CHUŤ Vám leží na jazyku. Jeho melódiu POČUJETE v každej časti ticha. VIDÍTE ho, vždy, keď zavriete oči. V hĺbke duše a mysle Vám zostane ľahký POCIT, na ktorého opis však nepoznám slová. Zažijete ten „šiesty zmysel“, perfect sense. Eva Gaëlle Green, žena, ktorá ma nikdy neprestáva udivovať. Žena, ktorá ma priťahuje nie tak vonkajšou krásou, ale skôr tou, ktorá je pod povrchom. Vždy som ju takto videl. Opäť dokazuje, že je žena mnohých rolí a výnimočného talentu. Prepáčte, že som nenapísal nič zmysluplné. Nad týmto filmom neviem a nechcem premýšľať, chcem ho cítiť!

Captain America: První Avenger (2011)

Typická holywoodska nafúkanosť a neukáznenosť. Choreografia bojov a lá Xena, inteligencia či sebauvedomenie vojakov nulová, značne predvídateľné a často nelogické. Nasilu akčné, snaha o romantiku plynie totálne naprázdno, taktiež snaha o vtip. Páčilo sa mi len zaradenie Starka staršieho. 2,5* => 3*

Transformers 3 (2011)

Zlé, zlé, zlé... Efekty ako vždy skvelé, ale príbeh krivká v celej svojej dĺžke. Chýba logika, no najmä zdravý rozum a miera (ale na to sme už u Baya zvyknutý). Starý herci hrajú tak ako hrajú (thumbs down), nový herci zas "hrajú" zväčša katastrofálne. Slečna Rosie Huntington-Whiteley nemá najmenšiu šancu nahradiť Megan Fox. Ani čo do krásy, ani čo do herectva. Kolaborácia ľudí bola fajn nápad, ale nedotiahnutý. A najväčší odpal bol na konci: Carly vreští jak odušu len čo okole nej preletí nejaký šuter, ale potom si suverénne modelingovým krokom nakráča rovno k Megatronovi a tam ho psychologickými hrátkami presvedčí k zrade. Seriously?! 2* (z ľútosti)

Princ a pruďas (2011)

Tak na tom som sa nasmial dostatočne. Scenár totálne klišé, sexuálnych narážok viac jak v pornofilme, dve z mojich najobľúbenejších herečiek (Natalie Portman a Zooey Deschanel) ale komédia to bola dobrá. Síce si ich nezaslúži, ale 4* mu dám :)

Underworld: Probuzení (2012)

No... Zlé. Nie úplne, ale v porovnaní s 1 a 2 to nemá šancu. Príliš veľa strieľania na úkor príbehu. India Eisley čoby dcéra Selene bola ako človek dobrá herečka, ale v "hybridnej" forme totálne pohorela. Kate už klasicky, trochu málo herectva, za to latexový outfit to zachraňuje ]:-D Nové postavy nemali šancu zaujať, na to mali príliš málo priestoru. A k príbehu: Z hľadiska celkového "vesmíru Underworld" - nepriniesol nič extra, len prísľub novej časti (Underworld 5, tuším to dopadne jak Saw - tisíc častí, nulový posun). A viac-menej predvídateľné. A Scott Speedman čo, odmietol zmluvu? Z hľadiska efektov: 3D sa vy vcelku vydarilo, najmä striebro rozvírené vo vzduchu bolo úchvatné, pár výbuchov, nejaký ten "hafan" skočiaci do záberu... Ale vcelku priemer. 2*

Půlnoc v Paříži (2011)

Pekný film. Šmrcnutý francúzskou eleganciou, sympatický, inteligentný, s ľahkým vtipom, skvelými hercami a najmä postavami! Zhasli svetlá, postavil som a hovorím: Ten film chcem! A soundtrack tiež!