• Krátkometrážní

El Dorado (1966)

Další ze série westernových klasik s Johnem Waynem. Zápletka mi přišla dost podobná jako v Riu Bravu. Tohle se mi ale líbilo o něco víc. John je opět v roli klaďáka a i když není šerif, snaží se hájit spravedlnost a dělat správnou věc. Ono sejmout padoucha není jen tak a už vůbec ne, když má hrdina zdravotní problémy. Závěrečná přestřelka je celkem slušná. Stopáž je taky docela přijatelná. "Kdybych měl v té pušce víc nábojů, zahraju vám písničku." :D

Sedm statečných (1960)

Tak jsem si konečně doplnil i tuhle westernovou klasika plnou hvězd od Johna Sturgese. Je to sice lepší jak remake, ale nějaký zvláštní dojem to na mě neudělalo. Rozhodně je to dost výpravné, akce je taky super. Člověka hned zaujme ona známá znělka. Hezky se s těmi bandity vypořádají. Vesničané jim taky pomohou. Pro některé z herců to byl teprve start k hvězdné kariéře. Dnes jsou už všichni po smrti. Za vidění to ale stojí. "Proč ses vracel do téhle díry?"

Avengers: Endgame (2019)

A je to tu. Bratři Russoové to opět dokázali a podařilo se jim tuto obrovskou ságu uzavřít s neskutečnou grácií. Je tu vlastně všechno, co jsme chtěli vidět. Jsem rád, že trailery mnoho neprozradili. Sám jsem o filmu nevěděl skoro nic a jsem za to rád. První půlka je dost pomalá a ponurá, tzv. heist fáze, jak ji nazval Scott. Konec je mnohem akčnější a závěrečná bitva je naprosto nepopsatelná. Nic tak velkolepého jsem snad v kině neviděl. Těžko o tom něco psát bez spoilů. Snad jen, že do sebe všechno hezky zapadá a že je to dost provázané s minulými snímky. Například souboj CA vs Thanos byl famózní. Určitě se vyplatí mít universum nastudované a znát všechny postavy. Opět nemohl chybět Stan Lee. Moc nevím, jakým směrem se chtějí vydat dál, protože je to celé dost uzavřené. To uvidíme v létě v novém Spider-Manovi. Film rozhodně stojí za vidění. Opět skvěle funguje humor. "Pokud neusneš, prodám všechny tvoje hračky." :D Recenze

Rio Bravo (1959)

Další westernová klasika s Johnem Waynem. Bohužel mi to přišlo hrozně dlouhé a utahané. Celé se to odehrává v jednom městečku v Texasu. John jako šerif se svými pomocníky brání celu, ve které je vrah čekající na soud. Jeho bratr se ho neustále snaží dostat ven. O vedlejší milostnou linku se stará kouzelná Angie Dickinson. "Pistole nechte na plotě."

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Tohle je snad nejvíc komixový animák, co jsem viděl. Docela chápu všeobecné nadšení nad tímto filmem, ale znám i lepší snímky s pavoučím hrdinou. Určitě musím pochválit originální vizuál, díky kterému tvůrci využívají animované prostředí na maximum. Ve filmu se objeví hned několik Spider-Manů a záporáků. Hlavní je pochopitelně Kingpin. Jeho motivace a samotná zápletka filmu mě lehce zklamaly. Jinak ale nemám moc co vytknout. Je tam spousta super momentů a akce funguje svižně. Třeba se někdy dočkáme pokračování. "Samozřejmě nemůže chybět Stan Lee. "Určitě ti padne."

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Vůbec by mě nenapadlo, že mě tento konverzační snímek bude bavit. Ale na 9. místo mezi top filmy to podle mě není. Film hezky ukazuje zrádnost americké justice. Celé je to prostě o porotě. Je jen na nich, jak se vzájemně ovlivní, na koho vyvinou tlak a jak nakonec rozhodnou. Sledujeme zhruba hodinovou debatu ohledně viny nebo neviny mladého muže, který byl obviněn z vraždy svého otce. Všechny důkazy jsou proti němu. Bude však porotě stačit? Film má skvělé obsazení, kromě Henryho Fondy bych zmínil i naše rodáka Jiřího Voskovce. Závěr je dost silný. "Já tě zabiju!"

Útěk z Alcatrazu (1979)

Jak mi tento snímek mohl uniknout? Vynikající Clint Eastwood v roli Franka Morrise. Nevzdával se a svůj útěk dotáhl do konce. Postupně vidíme celou dlouhou přípravu na něj po dobu jeho pobytu v Alcatrazu. Samozřejmě na to není sám, sežene si tam pár přátel. Prostě kvalita, co víc dodat... "Pojď se projít."

Válečný vůz (1967)

Zajímavý a nepříliš známý western s hvězdným obsazením. Je super vidět Johna Waynea a Kirka Douglase v jednom filmu. Celé se to točí kolem plánu, jak přepadnout obrněný vůz plný zlata. Plán není jednoduchý, vyžaduje speciální jedince. Po pár komplikacích jim už nic nebrání k finální loupeži. Jsou tam i indiáni nebo Mexičani, nic tomu nechybí. Vážně jsem si to užil, a to nejsem westernový fanda. Možná tomu časem přijdu na chuť... "Kde je mých 100 000?"

Action Man (2000) (seriál)

Jako malý jsem to sledoval, pěkná ujeťárna s touto hračkou. Všechno je to na ale jedno brdo.

Stopaři (1956)

Tak jsem se konečně dopracoval k tomu si pustit něco se slavným Johnem Waynem. Film má možná trochu atypický děj pro western. Sledujeme nekonečné putování strýce a nevlastního bratra, kteří se snaží po celém Texasu najít svou neteř/sestru. Ta byla unesena Komanči a oni ji nemohou najít. Po cestě se potýkají s různými problémy. Podíváme se na spoustu míst a potkáme dost různých lidí. Nemůže to skončit jinak, než bitvou. Bude však neteř/sestra zachráněna? "Už to není tvá sestra!"