Batman (2022)

|| PG-13 || Warner Bros. || Rozpočet: $120 mil. || USA: $368 863 378 - ČR: 38 692 785 Kč - Celkem: $760 363 378 || Nemám rád předsudky ve srovnávání zjevně odlišných filmů. Přirovnávat The Batmana (TB) k nolanovkám je jako srovnávat Ledgera s Phoenixovým Jokerem. Když už, tak bych to přirovnal k Temný rytíř povstal - dlouhá stopáž (která sice nevadí, ale šlo krátit) a projekt, který trošku překračuje svoje ambice. Pojetím je TB velice originální a nápaditý pro diváky neznalé předlohy či her. Reeves se chtěl vydat úplně jiným směrem než 90% komiksovek, a hlavně představit Wayna ne jako mocného superhrdinu, ale nadaného detektiva. Přirovnání k fincherovkám jako Sedm, a především Zodiac není vůbec přehnané. Hl. záporák Ridler má totiž podobný motiv a způsob vražd. Po velmi stylovým úvodem se ihned rozjíždí kriminální vyšetřování jedné vraždy/hádanka za druhou prakticky po celé 3h. Zde však Reeves za mě trochu naráží na své detektivní limity a jeho Ridler se mnohdy okatě opičí po svý předlohách (ke konci dokonce i z Nolanova Jokera). V civilu pak není příliš zajímavý. Totéž platí dvojnásob o Bruci Waynovi, který se zjeví jen na pár scén. Batman je v kostýmu ještě nováček a plní si svůj "sen" jako Pomstitel. Neřeší tolik ještě problémy s dvojím životem. Postav je tu opravdu hodně. Každá má naštěstí svůj smysl a příběhový oblouk, takže nejde jen o fanouškovská camea. Na někoho pak vyjde prostoru víc (Catwoman, Gordon), na jiného míň (Alfred, Penguin, Falcone), čímž nejsou nadužíváni a vyskytují se jen ve scénách, ve kterých mají. Celkově dost chválím Reevese za soustředění na (filmově) neokoukané postavy, než pořád dokola Batman, jak ho už milionkrát známe. Akčních scén je sice poskromnu, ovšem tak akorát. Když už se nějaká objeví, dává smysl, má své místo a hlavně koule, precizní střih a mix zvuku. Vlastně jakýkoliv konflikt vrcholí aspoň menší scénou, která přinese nějaké to burácení, ve kterých jsou padouši nebo Batman a Catwoman utržení jako ze řetězů a každá rána bolí. Díky ratingu se dáří budovat i napětí díky pokukující po eRku, který žene přístupnost PG-13 (12+) na těsnou hranu. Krev sice necáká, ale vynahrazují ji zvukové efekty, lekačeky a znepokojivé záběry, tedy dnes zřítka vídaná režisérská volba. Co se Reevesovi asi jako jediné nedaří je stupňování a katarze. Od úvodu nasadí vysokou laťku, kterou už nepřeleze, ovšem rovněž nepodleze. Ty 3h jsou jednoduše konstantní s adekvátním závěrečným vyvrcholením. Ještě pochválím Giacchiovu hudbu, která zase přináší ke známému hrdinovi nové motivy. Ačkoliv mi ten ústřední pořád nechce přirůst k srdci, ostaní skladby (hlavně s Catwoma) jsou skvělé a rád si je poslechnu sólo. DC a Warnerům se konečně po Jokerovi podařil další majstrštik, se kterým můžou sebevědomě machrovat před Marvelem a hlavně si to udržet a neposrat. Dvojka je pak prakticky jistota a za sebe říkám: Víc Batmanů a Jokerů před Wonder Woman, Aquameny a Suicide Squad. 85%.

Bratři Bluesovi (1980)

|| R || Universal || Rozpočet: $27 mil. || USA: $57 229 890 - ČR: Neuvedeno - Celkem: $115 229 890 || Tuhle kultovní klasiku už jsem nemohl dál přehlížet. A když už si ji poprvé pustit, tak proč ne v prodlouženém sestřihu. Inu až tak dobrá volba to nebyla, jelikož pro mě jako neznalého těch 20 minut navíc bylo poměrně vyčerpávajících. Kdo to však už mnohokrát viděl, ten prodlouženou verzi určitě ocení. Landis spolu s Belushim a Aykroydem natočili vskutku hudební komediální epos, který nehodlá dělat absolutně žádné žánrové kompromisy a těch 133-148 minut si odůvodní. Je neuvěřitelné, že se jim to nerozsypalo pod rukama a má to nějakou hlavu a patu. A pokud ne, aspoň se zasmějete a jde se dál. Ale pPříběh stranou, tady jde hlavně o hudební čísla, bláznivé scénky ala SNL a hromada skvěle využitých cameí. Byť bluesu nijak neholduju, paradoxně jsem si vystoupení užil víc než humor. Ten byl na můj vkus buď už zastaralý, nebo málo úderný (v porovnání třeba s Bláznivou střelou). Nicméně jsem věděl, že to všechno vede k zřejmě nejepičtější automobilové honičce všech dob, u které jsem si celých 20 minut neskutečně chrochtal blahem a chychotal se s dalším a dalším absurdním nápadem. Prachy (těch pár drobných) na to byly vidět, až jsem měl v závěru pocit, že koukám na úplně jiný film (ty historky o kokainu na place zřejmě budou pravdivé). Prostě geniální. Velká škoda, že dnešní komedie/parodie nemají podobný drajv a šmrnc. Je to holt o talentu. 80%.

Spider-Man: Bez domova (2021)

|| PG-13 || Sony/Marvel || Rozpočet: $200 mil. || USA: $800 588 139 - ČR: 111 024 668 Kč - Celkem: $1 888 588 139 || Nejočekávanější marvelovka od Endgame je přesně tak nabušená, jak se očekávalo, přesto má svoje chybyčky. Kampaň byla od začátku neskutečně rozjetá a málokdy se stává, že se jí podaří do filmu propašovat tolik překvapení. Nebudu lhát, věděl jsem o nich, přesto jsem byl neskutečně napjatý, jak to s nimi dopadne. Škoda, že se prvních 40 minut nedostatečně věnuje Peterově problému s odhalenou identitou. Přesněji se tu něco řeší, ale s příliš pubertálním pojetím jako by Peter neměl mimo MJ a střední školu jiný svět. Naštěstí od návštěvy Strange to nabere spád událostí a začne jedno velké chrochtání si v nostalgii a odkazech na minulé díly. Ale nejen to! Každý staronový záporák dostane dostatečné množství prostoru, jen pochopitelně Doc Ock a Green Goblin mnohem větší, zatímco Sandman a Lizard jsou spíše do počtu. Tak či tak, všichni herci si návraty plně užívají, ba dokonce takový Electro si vylepšuje pověst z ASM2. No a Dafoe jede na maximum jako před 20 lety a je dobře, že se záporácké uskupení točí hlavně kolem něj. Holland rovněž nezůstává pozadu a ke konci nám nadělí minimálně 2 velice emoční scény, které mi vynahradili tu pubertální opičky, kterýma zase několik jiných scén shodil. Překvapivě ani děti se jeho vtípkům v kině moc nesmály. SPOILER: A protože se mi nechce pořád chodit kolem horké kaše, nemůžu nezmínit další 2 hošany. Mohlo z toho být malé cameo, mohl to být průser, naštěstí to je mega fanboyovských 40 minut. Tobey s Garfieldem jsou jednoznačně důvodem toho obřího úspěchu a vysokého hodnocení. Jejich nástup na scénu sice není narozdíl od záporáků nijak epický, slzička ale ukápnout musela. Zatímco Garfield má úspěšných projektů víc než dost, Tobey se na 8 let vypařil a šlo u něj o velký (minimálně dočasný) comeback. Na jeho Spider-Manech jsem vyrůstal a jako herce ho mám taky rád. Chemie mezi třemi šlape na jedničku a navzájem se doplňují s rozdílnými zkušenostmi a částečně i superschopnostmi. Vlastně bych celé 2,5h klidně sledoval jejich bratrský pokec a vzájemné pošťuchování. A také chválím tvůrce, že nedošlo k žádnému znesvěcení nebo překroucení originu postav. Jasně, logických chyb je tu poměrně dost, ovšem žádná z nich není tak závažná, aby se na netu musely burcovat davy. Mé jediné chyby tak směřují k častým pubertálním momentům, na které začínám být alergický pro jejich shazování vážných momentů. Ono bez motivu Multivesmíru by No Way Home pokračovalo ve stylu předešlých, lehce nadprůměrných hollandovek. Také je poznat, že se často improvizovalo a repliky nejsou tolik vybroušené a úderné. Všechno to ale vyvažují emoční scény se všemi Spider-Many, kterátká vsuvka Elfmanovy hudby z SM2 a hromada silných odkazů a momentů (Garfieldova záchrana MJ, Peter vs Goblin, kouzlo zapomnění). Sonymu se po letech a dvou pokusech podařilo dosáhnout nemožného a já doufám, že se o to nebudou opět pokoušet hned za pár let. Dle závěru se Holland vydá jiným směrem, což pavoučí značce může jen pomoct. PS: Camea s Daredevilem a Venomem už byly trochu do počtu a Venomovo (ne)začlenění vyřešili dost tupým zůsobem. 85%.

Den patriotů (2016)

|| R || Lionsgate || Rozpočet: $45 mil. || USA: $31 886 361 - ČR: Neuvedeno - Celkem: $52 185 751 || Ani nevím proč jsem se tomu filmu jaksi vyhýbal. Asi proto, že jsem nejdříve videl Silnějšího s Gylenhaallem, který má sice nižší hodnocení, ale přišel mi docela fajn. Berg Bostonský útok logicky bere z jiného úhlu, přestože vznikl dřív. Ačkoliv si na útok samotný vzpomínám poměrně dobře, vůbec jsem neměl tušení, co všechno následovalo po něm. Z toho důvodu jsem si o filmu mylně myslel, že bude jen o jednom výbuchu a pak nějaké ty psychologické kraviny (ostatně jako Silnější). Vůbec ne! Bergovi se daří od výbuchu budovat napětí a stupňovat gradaci až do poslední chvíle, a kdo je s událostí obeznámen podobně jako já, bude jen hledět. Hlavně u scény s přestřelkou v rodiné čtvrti, která připomíná Heat nebo Afleckovo Město a kde bomby lítají po policajtech jako v GTA. Vůbec si nepamatuju, že by se to stalo (ano stalo), ale díky polodokumentárnímu stylu s reálnými záběry tomu divák snadno uvěří. A ani tímhle zábava nekončí a pokračuje honem na teroristy a bostonským "lockdownem". Jo ke konci je, jak napovídá název, typický americký patriotismu, ale nic hrozného. Co si Wahlbergova postava prožila je také neuvěřitelné, byť film trochu brzdí těma rodinýma scénama, obvzlášť v úvodu. No a ke konci tradičně autentické záběry a výpovědi účastníků. Jen mě zaráží, jak dokáží Američani v jednu chvíli policii zbožňovat a jindy po ní házet dlažební kostky. Holt co se jim líbí, vychvalují do nebes, a co jim vadí, zadupávají do pekla. To ale není problém filmu. 80%.

Duna (2021)

|| PG-13 || Warner Bros. || Rozpočet: $120 mil. || USA: $107 249 263 - ČR: 50 632 124 Kč - Celkem: $396 149 263 || Už jen z důvodu, že se mi následující řádky nechtělo psát, svědčí, že nejsem z Duny bůvíjak odvázaný. Nejprve je potřeba oddělit pověst a legendu od samotného filmu. To, že má sem tam nějaké studio koule je chválihodné, ale automaticky tomu nebudu přidávat absurdní hodnocení. Duna pro mě není nic víc než fajn originální sci-fi. Herci jsou fajn a nejvíc z nich trčí Chalamet, který je tu naprosto fantastický a dokáže utáhnout celý film. Na zbytek nebýt známých tvářích bych si těžko vzpomínal a taková Zendaya tu je (či spíše není) jen kvůli pokračování. Villenevue má režii pevně v malíku, ale nevykouzlil nic, kvůli čemu bych jásal. Totéž i kamera, která se pokouší kopírovat Deakinse z BR49, ale originál je jen jeden. Všechny kulisy jsou šedivé a nasvícené dožluta, což se rychle okouká a oči to začně nudit. Efekty jsou taky fajn, ale jak se neustále pohybujeme v pusté duně, není vlastně se nad čím rozplívat. Nepomáhá ani Zimmerova hudba, kterou bych hudbou nenazval. Jde o jakési burácení občas doprovázené chorálem, které se sice k celému filmu hodí, ale žádný tón z toho nezapamatuju. Přitom by Duna, jako každý megafilm, potřebovala zapamatovatelný motiv, který ji bude provázet mimo kina. Příběh je pro 90% diváků velkou neznámou, což se málokdy děje, problémem je, že taky málokoho zaujme. Není nijak komplikovaný (naopak) s výjimkou jmen, ale chybí mu výrazné momenty a nějaké to "wow", po kterém si řeknu: "Sakra! Chci vidět další díl." Film začně, běží a pak nějak (nevhodně) skončí a já mám čekat na pokračování, které nemusí přijít. Teď, když víme, že bude je situace lepší. Dvojka má totiž šanci jedničku zachrnánit. Bez ní hrozí, že se propadne do zapomnění jako nehotový produkt, který neobstojí jako samostatný. S dalším zhlédnutím tak u mě může Duna buď lehce stoupnout, nebo výrazně klesnout. 75%.

Není čas zemřít (2021)

|| PG-13 || MGM/Universal || Rozpočet: $250 mil. || USA: $160 772 007 - ČR: 66 648 905 Kč - Celkem: $774 034 007 || Je to pecka! Po všech odkladech, změn režisérů, scénáristů a covidu mohl poslední Bond dopadnou jen ztěží líp než Spectre. Pak přišli až podezřele dobré trailery, které běžely rok a půl a nekecaly. Není čas zemřít je perfektní rozlučkou s Danielem Craigem stejně jako (dost možná) s klasickým Bondem a završení celé nadmíru povedené pentalogie. Porovnání s předchozími díly se nabízí, ale není úplně fér. Casino a Quantum byly Bondovy začátky kariéry a hitmanovské úkoly. Pro změnu Skyfall a Spectre jely v osobní lince a poodhalovaly neprozkoumanou Bondovu minulost. A Není čas je pak někde mezi - z jedné poloviny je to ryze akční film a z druhé nezvykle komorní drama. Že to nejde dohromady? Ale jde, když to člověk umí správně propojit. A Fukunagovi se to povedlo. Je vidět, že i on měl s posledním Bondem své plány a v rychlosti poukončoval všechny slepé linky ze Spectre (dost radikálně), které stejně nikam nevedly, aby se co nejdříve mohl vrátit ke Craigovi a Léi Seydoux. Souhlasím, že je Léa nejméně zajímavá (nikoli atraktivní) Bond Girl a je chladná jako nolanovky. Jenže! Její chladnost se skrývá na povrchu, uvnitř je stejně rozlomená jako Bond, né-li víc, a v závěru jí všechno rychle odpustíte. Pak je tu Malek, jehož padouch je trestuhodně nevyužit na úkor výše zmíněných věcí. Sám o sobě není špatný, jen trochu klišovitý s dalším nebezpečným virem a plánem vyhubení lidstva (znepokojivně nadčasové, jelikož by film hotov 2019). Ovšem i zde v celém kontextu je do skvělý scénáristický prvek, díky kterému je finále tak epické a slzutvorné jak má být. Některé zvraty jsem sice odhadl pár scén dřív, ale neberu to jako chybu filmu. Naopak je pozornému diváku předem prozrazuje a divák je pak ve výhodě. Odhadnou zbytek filmu během 10 minut je problém. Na ostatní vedlejší postavy nezbývá mnoho času včetně nástupkyně 007 (Lynch), která je nemastná neslaná a nepřesvědčila mě, že by měla ve značce pokračovat právě ona. Zbývá jen božská Ana De Armas, která si roztomile ukradla scénu na Kubě a je na ní vidět, že hraní v bondovce byl pro ni splněný sen. Škoda, že ona není tou nástupkyní. Jako vždy musím vyzdvyhnout Zimmerovu hudbu, která epické momenty dělá epičtější a emociální emociálnější. Ten chlap je dříč, jehož hudba vyčnívá vždy i ve špatných filmech. Není čas zemřít ubírá na kráse jen přepálená stopáž, která je cítit, ovšem nevím, kterou scénu bych vyškrtl. Některé repliky zní dost stroze a uměle (scéna s Blofeldem) a v příběhu se toho děje opravdu dost. Nicméně "nudu" vynahrazuje akce, na které se Fukunaga vyřádil (úvodní honička, přestřelka na schodech, Kuba a hlavně pak Norsko, kde je Bond v nezvykle v bezvýchodné situaci) a pak ta emociální rovina a osudovost, která kdy jindy než v provázané pentalogii pasuje jako prdel na hrnec. Ke konci pak musí každému ukápnout slzička, trochu vychtěně, ale stále zaslouženě a vzít na milost i ty slabší kousky, ať už jsou to jakékoliv. 85%.

Zlomové okamžiky: 11. září a válka proti terorismu (2021) (seriál)

|| TV-14 || Netflix || Rozpočet: N/A || Konspirace stranou. Tenhle dokument není o nich, místo toho se opírá o podložená fakta, která paradoxně konspirátorům přidají další munici. Po 20 letech nemůže snad nikdo pochybovat o tom, že by válka v Afgánistánu byla jakýmkoliv úspěchem pro USA. Většina dokumentu, s výjimkou prvních 2 dílů, se právě válce a následujícím 20 rokům věnuje a pohodhaluje, jak moc Bushova vláda jednala iracionálně, až protiústavně a spousta toho se obrátilo spíše proti obyvatelům USA než proti teroristům. O to zajímavější zjistění to je přímo z úst Bushových posluhovačů, poradců, pracovníků Pentagonu, generálů atd. Jestliže to nebylo naplánované, pak Amerika jednoznačně jednala bez rozmyslu, v agresi a bez jakéhokoliv cíle, což je zde i řečeno vrchním vojenským generálem: "Máme taktiku, ale nemáme strategii." Kam se hrabe Vietnam. Co se týče audiovizuálu první dvě epizody jsou velmi strhující díky zrestaurovaným záběrům z 11. září do HD/4K, takže i ten, kdo pád dvojčat tehdy zažil v přímém přenosu, si ho prožije znovu, intenzivněji. Jako katastrofická událost se to (snad) nikdy nevyrovná žádnému hollywoodskému filmu, takže jde o úchvatnou, nervy drásající podívanou s epickým měřítkem srovnatelnou jedině s populárním Černobylem (jako událost i seriál). V rámci aktuálního dění (odchodu USA ze středního východu a "ukončení" této zbytečné války) je to dobré (smutné) shrnutí všeho, na co se za 20 let postupně zapomnělo. 85%.

Cruella (2021)

|| PG-13 || Disney || Rozpočet: N/A || USA: $86 101 500 - ČR: 3 252 810 Kč - Celkem: $222 201 500 || Po dlouhé, hodně dlouhé době disneyovka, za jejíž zhlédnutí se nemusím stydět. Sice je to ve svém jádru průměrná tuctovka skrz na skrz, ale díky aktraktivní režii se na to dobře kouká. A poslouchá. Soundtrack sice po milionté vykrádá dobové písničky z Londýna 60. let, nicméně jen tak se neohrají. Největším plusem filmu je bez pochyby Emma Stone, která tu vypadá tak na 20 let a roli si neskutečně užívá. A není divu. Cruella mi sice nikdy nepřišla jako postava, která by si zasloužila sólovku, na druhou stranu má mnoho společného s "jokerovskými" charaktery (záporáci, kteří mají něco do sebe) a celkově jsou osvěžující změnou od 100% klaďasů. Úplně na stejné vlně se nese druhá Emma, Thompson, která jakoby soutěžila o pozici módního šílence ve filmu. Takže na to, že má výrazně menší prostor toho předvede dost. Celkově bych si nepomyslel, že svět módního zákulisí může být i pro chlapa zajímavý a ejhle. Škoda, že si zbytek Disney pokazil ošklivýma digitálníma psama, prostředím, klišé a dvojicí nehorázně nesympatických a nudných postav. Herci hrající Cruelliny posluhovače za to možná nemůžou, ale ve filmu jsou úplně zbyteční, nevtipní a zapomenutelní. Buď špatný casting nebo scénář. Právě kvůli těmto zbytečnostem a věčným neduchů všech disneyovek padá Cruella z vrcholu zpět k průměru. Ale pořád je to víc než OK. 70%.

Filmy našeho dětství (2019) (seriál)

|| TV-MA || Netflix || Parádní dokument a povinnost pro všechny cinefily, odkud mohou brát další zajímavosti o divácky oblíbených filmech. Dokument sám o sobě není nějaká extra třída a třeba neustálé přetáčky, pauzy a vsuvky ala VHS éra mě po dvou dílech začaly štvát. Mnohem důležitější je obsah. Všechny filmy z obou sérií mají mnoho společného, přestože jsou každý jiný žánr. Ať už jde o náročnou látku, ve kterou nikdo nevěří, nespolehlivý režisér, zlá castingová volba, bobtnající rozpočet atd. vždy z toho nakonec vylezlo veledílo, které si lidi přehrávají dodnes. A o to zajímavější je sledovat jejich zrod a vlastně fungování tehdejšího i dnešního Hollywoodu. Potěší rozhovory se skutečnými scénáristy, producenty, herci a několikrát i samotnými režiséry. Sami zjistíte, kolik jste toho o svých oblíbených filmech dosud nevěděli. 75%.

Insomnie (2002)

|| R || Warner Bros. || Rozpočet: $46 mil. || USA: $67 355 513 - ČR: 3 224 750 Kč - Celkem: $46 359 317 || Nolanův jediný neoriginální film, s výjimkou Batmanů, je stejná pecka, jako jeho ostatní kousky a fanoušci tohoto režiséra by Insomnii neměli opomíjet. Nejen že se opírá o skvělý casting, ale Nolan tu v každé scéně vytahuje svoje trademarky, takže vám vůbec nepřijde, že je to teprve jeho druhý celovečerní film. Nápad vyměnit norské pustiny za mrazivou Aljašku je naprosto funkční, až si málokdo řekne, že je to stále Amerika. Ono tu totiž taky 6 měsíců v kuse svítí sluníčko. Pacino geniálně ztvárňuje unaveného detektiva s bohatou a neblahou historií, který má už tak co dělat, aby usnul. Jakoby pokračoval v roli Vincenta Hanny z Nelítostného souboje. Po události, která po pár minutách nastane, se divák plně vcítí to kůže insomniaka, paranoika a muže, kterého pronásleduje vlastní svědomí. Nolan se této tématiky nepouští a byť se tu toho tolik zase neděje, je stále na co koukat. Ti, kteří stále nadávají, že nolanovky jsou bez emocí, by si měli nakoukat jeho ranou tvorbu. Ne že by to jimi zrovna překypovalo, ale je jich mnohem víc, než si myslí. No a pak je tu rovněž fantastický Williams v netradiční roli padoucha, i když ji hraje s lehkostí tak, že ho těžko budete nenávidět. Swank tu už tolik prostoru nemá, přesto je fajn a role mladé, ambiciózní, dravé detektivky ji sedí. V neposlední řadě je tu kameraman Pfister, jenž si zde osvojil vizuál, který použával ve všech ostatních nolanovkách. Všechny záběry mlhavé, mrazivé a půsté Aljašku jsou jeho zásluha včetně originální honičky na dřevněných kládách, ačkoliv nevím, jestli nebyla i v originále. Nolan Norům v žádném případě nedělá s remakem ostudu, naopak ho povýšil na světovou úroveň díky hvězdnému castingu a kameře, bez čehož by mohl zapadnout. A sám je si toho vědom, takže se v titulkách dočkáme přiznané inspirace originálem, což je v Hollywoodu výjimka. 85%.