Deset důvodů, proč tě nenávidím (1999)

"Prodal svoje játra na černým trhu za nějaký reprobedny nebo co!" Moje oblíbená komedie. Začínající Heath Ledger, který měl už tehdy měl ten okouzlující úsměv :-) a emancipovaná až lehce feministická postava Julie Stiles, která je mi hodně moc blízká - dokonce tolik, že mám v některých scénách pocit, jako by snad byla napsaná podle mojí osoby :D... Navrch výborné vedlejší postavy - Gordon-Levitt (je tady prostě ještě dítě, ale roztomilý), Susan May Pratt (je rozkošná a její zálibě v Shakespearovi rozumím :-) ) a nemůžu zapomenout na Allison Janney s Reginaldovým chvějícím se údem :D . Konec je sice klišé, ale jinak je to prostě nebetyčně vtipný! :D Vždycky když jsem hodně vytočená, pustím si Ten Things I Hate About You. "Dneska je den kreténů."

Romeo a Julie (1996)

Shakespeare je jedním z mých nejmilejších spisovatelů, a i když je pro mě číslem jedna jasně Hamlet, Romeo a Julie je taky srdeční záležitost. Před tímhle filmem jsem se bála, hodně moc jsem se bála, aby klasik nebyl zprzněn. Ale zbytečně. Vše je třeba brát nadsazeně, s čímž jsem - překvapivě - neměla problém. Leguizamo vynikající, Danes nevinná přesně jak má být a DiCaprio okouzlující.. Do takového Romea bych se zamilovala na povel i já :-). Luhrmann nezklamal, ba naopak, po Moulin Rouge znovu upoutal moji pozornost. Strhující, jedinečné, efektní, slzopudné!

Crash (2004)

Když jsem viděla tenhle film poprvé, přišel mi jako nejlepší film o rasismu. Už jen kvůli skvěle vystavěnému scénáři, který graduje tak, jak má, a kvůli - mému tehdy hodně oblíbenému - Ryanu Phillippeovi, který tu zahrál víc než dobře... Ale pak jsem viděla Kult hákového kříže a oproti němu na mě Crash najednou začal působit jen jako polosladká limonáda.. Pořád silné a pořád výjimečné, ale už zdaleka ne tolik. Doplněk: Ne, lhala bych. Nedávno jsem Crash viděla znovu a žádná limonáda to teda není!!! Vracím zpět pět hvězdiček.

Ve stínu (2012)

Skvělá kriminálka s výbornou zápletkou a úžasně vykreslenou ponurou atmosférou padesátých let. Ani na chvilku jsem se nenudila. Od Ondříčka i od Epsteina to je precizně odvedená práce, a když přidám skvělý výkon (nejen) Trojana, jsou z toho zasloužení Čeští lvi! Takhle to podle mě v padesátých letech u nás vypadalo.

Vylomeniny (2013) (pořad)

Viděla jsem "jen" pár dílů, a to mi bohatě stačí...V jednom jediném případě z těch všech jsem se aspoň trochu bavila a zbytek? Totální trapnost. To, že kluk štěká před svojí přítelkyní, to mi opravdu nepřijde vtipné. Komika Martina Dejdara poslední dobou bohužel upadá víc a víc.

Temný rytíř (2008)

Už dlouho jsem slyšela, jak moc dobrý film to je, že je mnohem méně comicsový než ty předchozí a že akční scény jsou na super hyper úrovni.. A pořád jsem si říkala, že mě vlastně akční filmy vůbec nelákají, nějaké přestřelky a honičky že mě vůbec neberou, a tak jsem váhala, váhala a dělala všelicos, abych se Temnému rytíři vyhnula... Ale pak se mi to rozleželo v hlavě a říkám si: inu, Barunko, hraje tam Tvůj oblíbený - Heath Ledger, a Batmanovi jsi se doteď vyhýbala, no, tak se zkulturni a splň povinnost podívat se na nějaký batmanovský díl. Zkus to,no, v nejhorším to vypneš, co už. Takovouhle jízdu jsem nečekala!!!!!!!!!!! Och, jak jsem se ve svém původním úsudku spletla, já ubohá, já hloupá! Nolane, ty jsi frajer! Věděla jsem, že jsi výbornej režisér, ale Tys mě dostal i na film, u kterého bych to nikdy nečekala. Výborná kriminální zápletka, strhující jízda od prvních minut až po závěrečné titulky, promakané triky, skvělí Bale a Caine. A hlavně dokonale vyšinutý Heath Ledger se svýma podmanivýma očima, naducanými tvářemi a jizvami u rtů. ŠÍlenost z něj doslova tryskala... Zcela zasloužený Oscar a pro mě jen další ujištění, že ten kluk opravdu zahrál všechno a právem je u mě mezi prvními v žebříčku oblíbenosti. Mimochodem - bude to znít vysoce podivně, ale už celkem dlouho jsem se u žádného filmu nezasmála tak, jako u tohohle. Konkrétně u triku s tužkou. Joker je fakt kouzelník! Tvůrci komedií by se mohli učit :D. TADÁÁÁ!

Napříč vesmírem (2007)

Udělat film na písničky od Beatles? Když jsem poprvé o tomhle nápadu slyšela, měla jsem pocit, že se svět zbláznil. Koho tohle mohlo napadnout? Dlouho jsem se Across the Universe bránila, Beatles jsou moje srdeční záležitost a měla jsem pocit, že zpívající herci jejich písničky zprzní, obávala jsem se i modernizovaných verzí.... ale zbytečně. Smršť emocí, skvěle vybraní herci, kteří opravdu zpívat UMÍ, písně modernizované s citem, jedna jediná slabší scéna. Pro mě velmi příjemné překvapení a film, který si čas od času s chutí zopakuji.

Pýcha a předsudek (2005)

Jednoznačně nejlepší film Joea Wrighta. Famózní Keira Knightley, nádherná hudba (Dario Marianelli prostě a jednoduše umí), příjemná kombinace nesmělosti, hrdosti a smutných pohledů v podání MacFadyena. Romantika to je, ale ne prvoplánová a nadávkovaná přesně tak, jak by nadávkovaná být měla. Když přidáme jemný austenovský humor, který mám tak ráda, a fakt, že mi Lizzie svou drzostí a možná až přílišnou emancipovaností připomíná tak trochu mě samotnou, dá to dohromady jeden z mých nejmilejších filmů.

Kult hákového kříže (1998)

Neuvěřitelně silný, syrový film, který bude aktuální v každé době a který budu mít ještě hodně dlouho v paměti. Nesnaží se moralizovat, "jen" ukázat svět přesně takový, jaký je. Ještě hodně dlouho po závěrečných titulkách jsem seděla a koukala jako tele. Takovou sílu jsem fakt nečekala. Rasismus se týká nás všech, ať už jsme bílí nebo třeba modří a jeho obětí se může stát kdokoli - člen menšiny i většiny. Tohle by se mělo pouštět ve školách, a povinně!! Pro mě to je další z řady filmů, který mě vyléčil z mých naivních představ o naší společnosti. Vynikající výkon Nortona i Furlonga (u druhého jmenovaného bych dokonce použila přívlastek životní) a podle mě i moc důležitá a krásná postava Averyho Brookse. Takového ředitele/učitele mít každá škola, tak se nebojím o další generace. Navíc cítím, že tenhle film má velký potenciál stát se jedním z mých TOP 10 - druhá projekce snad napoví, uvidíme.

Četa (1986)

Nejlepší film Charlieho Sheena, který byl na začátku a zároveň i na vrcholu své kariéry, a hlavně jeden z mých nejsilnějších filmových zážitků. Na konci mi bylo tak špatně, jako ještě po žádném jiném filmu. Takhle přesně si představuju válku a peklo, které v ní člověk zažívá - peklo, které člověka zničí, které mu vezme schopnost rozlišovat, co je správné a co špatné. Navrch nelze nezmínit absolutně vynikající a dechberoucí hudbu v čele se skladbou Adagio for Strings. A Oliver Stone je frajer. Všechno, VŠECHNO do posledního detailu jsem mu sežrala.