Země policajtů (1997)

A zase raz pomerne nedocenený film. Aby som pravdu povedal, komentáre á la Radyo mi už pekne lezú na nervy. Ľudia, ktorí tu Stallonea kritizujú, tak robia čisto už len z nejakých úbohých predsudkov voči jeho osobe. Svojej úlohy sa zhostil veľmi dobre, čoho dôkazom je fakt, že na jeho postave vám v priebehu filmu naozaj záleží. Ak chce niekto jeho výkon označovať za zlý, tak je to blb (a to nerád vynášam takéto rezolútne súdy). Ostatní herci tiež odvádzajú svoj klasický vysoký nadštandard. Mangold film vedie v pomalom tempe, ale záver je celkom pekne vygradovaný. Zápletka síce nie je nič objavné, ale je natočená schopne a pútavo. A to je to, čo by sa pri hodnotení filmov malo rátať.

Atentát v Ambassadoru (2006)

Emilio Estevez sa rozhodol natočiť svoj majstrštyk a hoci tento cieľ nedosiahol, určite sa mu podarilo natočiť výborný film. Je však stále popretkávaný drobnými chybičkami, ktoré mu neumožňujú, aby sa dal označiť ako budúca klasika (a o tento titul podľa môjho názoru tak trošku Estevzovi aj išlo). Ale stále film stojí za to vidieť. Celá mozaika je poskladaná funkčne a umne a napriek celkovej skratkovitosti ma prekvpuje ako životne mnohé postavy pôsobili. Samozrejme by neuškodila dlhšia stopáž, ale to by zasa vyžadovalo úplne inú štruktúru a rozvrhnutie scenára. Estevez si ho napísal sám a hoci sú tam určité neduhy, ktoré sú dôsledkom Estevezovej neskúsenosti, v konečnom dôsledku z neho vyťažil čo sa dalo. V tom mu pomáha neskutočne pôsobivá zbierka dobrých (a známych) hercov, ktorí zahrali svoje party všetci minimálne nadštandardne. Nebudem opisovať všetkých, tak len vypíšem tých, ktorí na mňa urobili najväčší dojem- Elijah Wood, Freddy Rodríguez, Martin Sheen, Helen Hunt, William H. Macy, Sharon Stone a Demi Moore. Obzvlášť posledné dve menované dámy ukázali, že aj z drobných partov sa dá vyťažiť NAOZAJ veľa. Jediný kto stál za prd bol Ashton Kutcher, ktorý naozaj veľmi hrať nevie, ale našťastie sa filmom doslova len mihne. Takže podarený film, ktorého pár chybičiek sa dá prekusnúť a zamrzí len veľmi mierne nevyužitý potenciál.

V řetězech (2006)

Skrotenie zlej ženy a hutná dávka blues k tomu. Príjemny príbeh, ktorý je plný melancholickej nálady, ale zároveň pôsobí miernou nedotiahnutosťou. Chcelo by to vychytať určité drobnôstky a predovšetkým prihodiť na stopáži, pretože motivácie postáv a ich následné konanie sú podané v pomerne skratkovitej, uponáhľanej forme. A to sa k pozvoľna plynúcemu príbehu z amerického juhu (výborná atmosféra) veľmi nehodí. Slabšie štyri hviezdičky teda dávam predovšetkým za výborné výkony Christiny Ricci a Samuela L. Jacksona, ktorí svoje postavy zahraly skutočne s bezproblémovým prehľadom. Mierne rušivo pôsobil Justin Timberlake, ale potenciál kupodivu celkom aj má-- chyba bola skôr castingom, lebo do mierne buranského juhu veľmi nezapadal. Bluesové pesničky boli veľmi fajn.

Postav dom, zasaď strom (1979)

Spolu so Sedím na konáre... podľa môjho názoru najlepší Jakubiskov film. Civilný, dobre natočený, zahratý a s pôsobivým záverom.

187 - Kód pro vraždu (1997)

Dráma z učiteľského prostredia, ktorá na túto tému ide z trochu iného konca. Kevin Reynolds je solídny režisér a hoci scenár je v niektorých chvíľach trošilinku pritiahnutý za vlasy, všetko to zozadu istia výborní herci. Samuel L. Jackson je jeden z mojich obľúbencov a je naozaj ťažké nájsť film, v ktorom by sklamal. Veľmi ma prekvapil mladý Clifton Collins Jr., ktorý bol vynikajúci a týmto výkonom si najskôr po zásluhe zaistil kariéru. Rozhodne sa oplatí pozrieť.

Vnitřní nepřítel (2005) odpad!

Tak toto je chuťovečka. Steven Seagal v najlepšej forme! Jeho 40 kíl nadváhy filmári veľmi šikovne maskujú množstvom tieňov, košeľou zapnutou až ku krku a dlhým feši koženým kabátom. Ten kabát je obzvlášť cool, hlavne keď sa hrdinovia promenádujú v nejakej zaparenej exotickej krajine kde je aj tielko veľa a Steven si to tam hasí oblečený ako starý esesák. To, že dej debilný hádam ani nemá cenu zmieňovať a fajnšmekrovo oko poteší aj zástup skrachovaných hercov, ktorých ste kedysi mohli vidieť aj v lepších filmoch. Vrelo odporúčam ako liek proti insomnii.

Pokoj 1408 (2007)

Slušný horor, ktorý miestami diváka celkom schopne ťahá za nos. Videl som Director's Cut, ktorý bol podľa všetkého o kúsoček drsnejší a koniec bol negatívnejší ako v kino verzii. Cusack a Jackson veľmi slušní.

Poslední pevnost (2001)

Solídny film, ktorému dominujú dobre obsadení Redford a Gandolfini. Druhý menovaný zahral svojho slizáka priam ukážkovo.

Den poté (2004)

Ako? Vám vadí, že to je blbé? A 543 miliónov celosvetovo nič? Deň po tom v žiadnom prípade nie je ambiciózny a chce LEN a LEN baviť. A svoj cieľ splnil do bodky.

Battle Royale II: Requiem (2003)

Teda. Ja naozaj čumím. BR 2 by mohol poslúžiť každému ako dôkaz toho, že sračkové pokračovania sa netočia len v USA. Jednotka je výborným filmom a na pokračovanie som bol dosť zvedavý. Je známe, že Kinji Fukasaku zomrel tesne po začiatku nakrúcania dvojky a kormidlo po ňom prebral jeho syn Kenta, ktorý film dokončil aj kvôli pamiatke svojho otca. A že mu teda vysekol sakra čudnú poctu! Prvý BR vychádzal z knihy, zatiaľ čo pokračovanie vychádza len z prvého filmu. Dochádza k zmene pravidiel BR, čo by sa aj dalo pochopiť, pretože inak by de facto išlo len o druhú variáciu na tú istú tému. Ale toto...Zmeniť celý systém BR na vojenskú výpravu študentov za jedným teroristom (preživší chalan z jednotky) je nápad, ktorý filmu vytvára také neskutočné diery (čo diery- kaňony) v logike, že zostáva rozum stáť nad tým prečo sa tvorcovia vydali touto cestou. Film je o dosť inak ladený ako jednotka a zjavne ašpiruje o nejaké hlboké myšlienkové posolstvo. To by ani nebolo na škodu, keby myšlienky neboli podávané formou, z ktorej človeku len zostane visieť gamba. Máte radi prehnaný pátos? Ak áno, tak sa pripravte na jeho poriadne štedrú dávku, pretože ten tu tryská na všetky strany s takou intenzitou, že Pearl Harbor vedľa BR 2 vyzerá ako civilný, komorný film. Ja viem, že Aziati majú tendenciu podávať emócie niekedy o dosť explicitnejšie ako my, ale toto už je ozaj príliš. Hlboké filozofické úvahy bojujúcich študentov vyzerajú asi takto- hrá dramatická, sentimentálna hudba, študáci sedia v rozstrieľanej budove, jeden si zapáli svoje prvé žváro a jedna dievčina to okomentuje: "Vidíte? To je jeho prvá cigareta. Toľko toho máme pred sebou. A my tu bojujeme. Prečo vlastne?" Videl som už cca 30 ázijských filmov, ale takýto šialený a blbo podaný pátos som nevidel ani v jednom z nich. Wow. A herci tomu všetkému len dodávajú zhnitú čerešničku na poriadne smradľavej torte. Všetci prehrávajú tak neskutočne šialeným spôsobom, že je skrátka nemožné si ich predstaviť ako reálne charaktery. To platí obzvlášť pre učiteľa a hlavného bloňdáka, ktorí sú tak šialene zlí, že vedľa nich vyzerá Van Damme ako Al Pacino. Skutočne som už videl všelijaké výkony v ázijskych filmoch, ale toto bola fakt sila. Body film tiež stráca aj za príbeh, ktorý v podstate funguje ako taký náborový magazín pre perspektívneho teroristu. Film vyznieva dosť protiamericky (čo mi je jedno), ale ten záber s padajúcimi "dvojičkami" si už páni tvorcovia naozaj mohli odpustiť. Skrátka a dobre- všetci k teroristom, lebo sú to správni chlapíci bojujúci čestne ako levy za svoje vznešené ideály. No dobre...Za čo tie dve hviezdičky? Za celkom slušnú výpravu, bojové scény (ktoré však vykrádajú všetko možné- Vojakom Ryanom počnúc a Skalou končiac) a...do riti, to je vlastne všetko. Dám tam len jednu a seriem na to. Exemplárne spackaný film.