Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Práve som videl AvP 2 a rozhodol som sa spraviť si chuť. Opätovné (už neviem koľké) pozretie Votrelca 4 len opäť upevnilo neotrasiteľnú pozíciu tejto série ako môjho obľúbenca. Každý diel skrátka žeriem aj napriek početným chybám. Tento konkrétny má azda najväčšie diery v scenári ---prekotne rýchla inkubačná doba a následné dospetie Votrelca, v kontraste s postavou Lelanda Orsera, ktorej to pre zmenu trvá celý film; Kráľovná teda rodí, alebo kladie vajcia?; ako sa tie posraté vajcia dostali do lokality kde naši hrdinovia vylezú z vody?; príliš dlhý pobyt pod vodou, aby bol vierohodný; doslova IDIOTSKÁ smrť Christieho... Napriek tomu však nemôžem ísť pod štyri, pretože film je zase raz niečo z iného súdka ako predošlé diely. Koľko filmových sérií je natoľko experimentálnych? Koľké sú zakaždým režírované výbornými režisérmi, avšak s úplne odlišnými rukopismi? Mne na sérii o Votrelcoch najviac imponuje práve táto ich odvážna diverzita, kedy naozaj každý diel prináša úplne novú atmosféru. Prvý diel-- jasný horor s malou skupinkou ľudí v malom priestore a neznámym monštrom čo im ide po krku. Druhý diel- drsný, nadupaný akčný vojnový film s perfektnými postavami (ktorých charakteristické črty sú už dnes stokrát prevareným klišé- ale tu boli originál). Tretí diel (hodnotím rozšírenú verziu)- ťažká, dusná depka, z ktorej sála beznádej a prehra priam z každého obrazu (a koniec toto ladenie len potvrdí). Štvrtý diel- presýtený bizarnou a úchylnou atmosférou, scénami (miestnosť 1-7 napríklad), postavami (po androidovi bažiaci vozíčkar s tvárou Dominiqua Pinona, slizký Dr. Wren, Ripleyová obohatená o vlastnosti Votrelcov, šialený vedátor s tvárou Brada Dourifa, nový Votrelec, ktorý je kombináciou človeka a starého "modelu"...) a poriadne hutnou dávkou nekompromisnej brutality. To všetko je navyše krásne natočené jedným z mojich najobľúbenejších kameramanov Dariusom Khondjim, ktorý štvrtému Votrelcovi dodal mimoriadne pôsobivú vizuálnu stránku (všetko je ladené do zlato-hnedých odtieňov). Plus ona scéna pod vodou, nech je akokoľvek nerealistická, je natočená brilantne a pre mňa osobne sa radí k tomu najlepšiemu z celej tetralógie. Mierne nedotiahnutý je bohužiaľ samotný záver, kde je zrejmé, že tvorcovia nevedeli ako svoj príbeh efektívne zakončiť. Nie je zlý, ale chýba mu údernosť. Mierna výtka tiež bude smerovať k novému modelu Votrelca, ktorý jednoducho nesiaha impozantnosti a obludnosti Gigerovho monštra ani po päty. Ale nechutný je poriadne. Rovnako ako v prípade Scotta, Camerona a Finchera, aj zverenie réžie do rúk Jeana-Pierrea Jeuneta bolo celkom odvážnym krokom, ktorý sa vyplatil. Škoda, že sa štúdio neodhodlalo v sérii pokračovať, zveriť ďalší diel do rúk niekoho neortodoxného, ale miesto toho už iba žmýkať z franchisu peniaze vo forme výblitkov, akými AvP 1 aj 2 rozhodne sú. Takto mi neostáva nič iné, len dookola pretáčať už obohrané DVDčka s celou tetralógiou. Ale nesťažujem si. :-)

Vetřelci vs. Predátor 2 (2007)

Tak toto už vážne nie. Po Andersonovej sračke som si myslel, že horšie to už nebude, ale nový prírastok do rodiny si so svojím tri rôčky starším bračekom môže potriasť rukou. Bratia Strauseovci na prvý pohľad vyzerali ako príjemna zmena- bývalí klipári určite budú vedieť filmu dodať slušivý vizuálny háv. Smola, že iba teoreticky, pretože film je nudný, nezáživný a pôsobí akoby ho páni režiséri robili cez telefón. Aby sa ušetrili prašule, film je obsadený plejádou absolútne neznámych hercov (možno ešte tak John Ortiz-záporák z Miami Vice- je aspoň známejší ksicht, ale zase sa sem zúfalo nehodí), ktorí si bohužiaľ vaše sympatie nezískajú. Zrazu je jasné, že klasické figúrky, ktorými bývajú podobné filmy prešpikované síce sú strašné cliché, ale aj tak je vhodné ich obsadiť aspoň niekým obstojným (tzn. stačil by niekto ako Treat Williams, Michelle Rodriguez a podobní). Už v minulom dieli boli postavy o ničom, ale tu vám budú úplne ukradnuté a nepobavia ani ich prevarené hlášky ako z nejakého sračkového televízneho sci-fi. Vôbec je na počudovanie, ako televízno celý film pôsobí. Nebyť kvalitných efektov (na ktorých si dali tvorcovia celkom záležať a išla na ne zjavne DRVIVÁ väčšina 40-miliónového rozpočtu), tak by celý film rovno zapadol do televízie vo forme nejakej stredotýždňovej polnočnej pecky. Okrem efektov, jedinými plusmi zostávajú hudba a násilie. Brian Tyler odviedol veľmi dobrú prácu (množstvo citácií motívov z oboch sérií) a je škoda, že to vyšlo navnivoč v tomto fiasku. No a náslie prítomné rozhodne je, čo je plus, pretože v predchádzajúcom dieli rušivo absentovalo (a to nie som fanatik do krvi, ale k týmto filmovým sériám to skrátka patrí), ale zase je podané tak nudne, že pokojné prežúvanie popcornu nenaruší ani scéna, v ktorej facehugger napadne dieťa. Colin a Greg Strauseovci dostali veľkú šancu- David Fincher si podobnou odštartoval kariéru-, ale bohapusto ju prešustrovali a natočili neefektný, nudný výblitok, pri ktorom ktorémukoľvek fanúšikovi týchto dvoch sérií musí krvácať srdce. Trestuhodne nevyužitý potenciál a pritom aké jednoduché- partia ľudí na odľahlom mieste a krvilačné monštrá čo si idú po krku. Nemusí ísť o genialitu, ale ako je možné, že sa už po druhý krát nepodarilo z takto jednoduchej a rokmi overenej premisy vydestilovať aspoň slušnú zábavu? Dávam slabšie dve, keďže Votrelci sú mojou obľúbenou sci-fi sériou. Buď to konečne urobte poriadne, alebo už serte na to.

Pošli to dál (2000)

Dobrý film, ktorému poriadne pomáhajú výborné výkony všetkých troch hlavných hercov. Postavy sú zaujímavé a dobre napísané, bohužiaľ mi tak nejak uniklo čo tým všetkým chcel básnik povedať. Tejto neistote ešte pomohol záver, ktorý bol prosto nezvládnutý a je jedno či mal byť iba obyčajným slzopudným dojákom, alebo niečím viac. To chcelo trošku istejšie režijné vedenie, pretože film si pôdu pre samotný záver vôbec nepripravil a celkový dojem to bohužiaľ zráža. Takto si naozaj nie som istý o čo Lederovej išlo. Ak chcela len obyčajný doják, pokusy o presah boli zbytočné. A ak chcela naozaj pôsobivý film s posolstvom, tak to sprasila ako len mohla. Škoda, mohlo ísť o niečo skutočne extra.

Krycí jméno Donnie Brasco (1997)

Veľmi dobrá gangsterka s výborným Deppom a Al Pacinom. Zaujímavá bola predovšetkým postava Leftyho- celoživotného mafiánskeho pešiaka, ktorý to nikdy nikam vo svojej "profesii" nedotiahol. Vo väčšine mafiánskych filmov bývajú hlavní hrdinovia veľké zvieratá, ale tu nie, čo bolo príjemne osvieženie.

Fontána pro Zuzanu 3 (1999) odpad!

Dušan, Dušan. Takto veru nie. Jednotka v phode komédia pre mladých, dvojka relatívne snaživý porevolučný pokus o thriller (hoci dnes už film vyznieva dosť smiešne), ale to čo na vás absolvent VŠMU Rapoš rozbalí v treťom dieli- na to vás nepripraví nič. Teda- ak je pre vás dennodennou zábavou hltanie argentínskych telenoviel, ste doma. Kramár dabuje Maigu? Alessandro Coari je kto? Absolútne nechápem ako si Rapoš mohol myslieť, že toto je dobrý nápad. A možno si chcel len urobiť výlet do Afriky a potreboval na to zámienku a peniaze.

Dračí srdce (1996)

Celkom príjemný filmík. Ani neviem prečo som ho mal zafixovaný ako nejaký prepadák (ako finančný, tak aj kvalitatívny), keď to nie je pravda. Efekty už síce za tých 10 rokov pomerne zostarli, ale aj tak je to zábavné. Dennis Quaid je spoľahlivý herec a Pete Postlethwaite s Davidom Thewlisom sú tu jednoducho vychutnávkoví. Randy Edelman sa tiež vyznamenal a skomponoval krásny ústredný motív, ktorý bol následne použitý v mnohých televíznych montážach a pod. Pre mňa osobne je Dračie srdce aj akousi nostalgickou spomienkou, keďže sa natáčal na Slovensku a ja som sa tam s rodičmi raz bol na tie kulisy pozrieť. Pekná spomienka.

Záchranáři (2006)

Kevin Costner vo svojich posledných pár filmoch dokazuje, že ešte na to stále má (okrem tohto ešte aj Mr. Brooks a Rumor Has It). Celkom by som mu aj doprial nejaký poriadny comeback. Záchranári sú solídny príbeh, ktorý síce neprináša absolútne nič objavné, ale je podaný pútavou formou. Ashton Kutcher ako druhá polovica ústredného tandemu ma veľmi príjemne prekvapil a svoju úlohu ustál so cťou. Snáď mu to vydrží. Andrew Davis je skúsený režisér, ktorý nemá problém zaujať diváka a udržať si jeho pozornosť, aj keď trošku kratšia stopáž by filmu prospela. Za ňu a za tak trošku nasilu, za každú cenu dramatický záver (ktorý tu bol naozaj len akoby z povinnosti) nedám štyri. Ale inak pohoda.

Pravidla lži (2006)

Prekvapivo dobrá dráma z prostredia liečebne pre drogovo závislých. Takáto téma je pomerne netypická pre tuzemsko (Dobrý holubi sa vracajú a podobné nerátam) a naozaj ma potešilo, že sa česká variácia podarila. Scenár je celkom dobrý, réžia tiež a herci všetci odvádzajú veľmi kvalitné výkony. Každá zo zmesice postáv bola svojím spôsobom zaujímavá a žiadna mi neprišla nezaujímavá nastoľko, aby som pri jej výstupoch iba čakal kedy skončí. Mnohé scény boli ozaj výborné (predovšetkým scéna, kde všetci ležia a spomínajú na svoje zlé zážitky--tá bola skrátka perfektná) a teší ma, že sa konečne podarilo v Česku urobiť naozaj pôsobivé scény, ktoré však nezapadjú do klasickej schémy "ľudových" drám a vonových filmov. Mierne na škodu je, že onen konflikt medzi Langmajerom a Švehlíkom úplne nefunguje, lebo mu v priebehu filmu (a švehlíkovej postave rovnako tak) je venované stále menej pozornosti, aby sa k nemu samotný záver vrátil. To je tak trošku nedotiahnuté. Ale naozaj dobrý film. Dal by som skôr tri a pol,ale zaokrúhlim nahor pre odvahu vyskúšať niečo iné. Jednoznačne pozriem viackrát.

Tvoje, moje a naše (2005)

Tak toto sa naozaj nepodarilo. Nefunkčné vtípky, debilný scenár a dokonale prešustrovaný potenciál. Chudáka Dennisa Quaida mi aj bolo ľúto- má na viac ako na takéto splašky.

Amadeus (1984)

Odveký súboj geniality s priemernosťou. A je fajn, že je podaný v strhujúcej a dá sa povedať geniálnej forme. Krásna výprava, kamera, kostýmy a neomylná Formanova réžia. F. Murray Abraham a Tom Hulce už nikdy v živote takto nezahviezdili, ale aj tento ojedinelý úspech zaslúžene patrí do histórie, lebo obaja sú vo svojich úlohách skrátka a dobre bezchybní.