Zná ji jako svý boty (2005)

Inu, toto je ukážkový príklad ženského filmu. Nie je to ani tradičná romantická komédia, pretože tie mávajú väčšinou iný strih. Ale nie je všetko stratené- Curtis Hanson sa síce už nikdy nepriblíži svojmu majstrštyku L.A. Prísne tajné, ale kvalitné remeslo zvláda s absolútnym prehľadom. Navyše si bol vedomý silno ženského deja, tak pánskej časti publika doprial aspoň hojne záberov na Cameron v plavkách a minisukničkách. Rozumný chlapík. :-))) Herecké výkony sú v pohode. Cameron Diaz už dávnejšie dokázala, že vie hrať slušne, Toni Collette je výborná v čomkoľvek a stará Shirley MacLaine odohrala čo jej bolo scenárom predpísané. Musím však poznamenať, že klasická figúrka starej, dengľavej babičky, ktorá okolo seba sype "ostrý" a "vulgárny" humor a má slúžiť ako hlavný zdroj humoru sa tu absolútne nepodarila. Vtipy sú trápne a celá kreácia je strašne silená a kŕčovitá. Ale nakoniec som zistil, že celý tento čajový dýchánek pre dámy má statných 130 minút, počas ktorých som sa nenudil, takže aj to sa počíta. Suma sumárum- * za Toni Colette, * za Cameron v bikinách * za to, že som to celé prežil.

Vikingové (1999)

Nechutná, nepríťažlivá nuda.

Titanic (1997)

Včera (23.04.2012) som bol v kine na 3D a som úplne, poviem to sprosto, vykokotený z toho aká je Titanic aj po rokoch pecka. Za prvé: 3D konverzia je spravená výborne. Neviem či si Avatara zle pamätám, ale toto mi prišlo lepšie. Krásne, sýte farby, vysoký jas a dobrá ostrosť. Veľmi šmakovné na oko a rozhodne neľutujem vynaložených peňazí. Za druhé: Mladučký DiCaprio a mladučká Kate Winslet obstarali to čo by starší herci nemohli - - silný, zapálený a riadne iskrivý romantický náboj. Aj najotrlejšieho cynika film hádam musí aspoň trošku chytiť. DiCaprio mimochodom exceluje a je obrovským dôvodom prečo celý film funguje. Je až zarážajúco krásny (ako obrázok a to prosím nie som gay :-)), tzn. ideálne padnúci do nablýskaného veľkofilmu, ale zároveň je dostatočne úprimný, normálny, aby si diváka získal. Pri výbere hercov mal Cameron celkovo mimoriadne šťastnú ruku - všetci do puntíku naplnili presne čo ich postavy potrebovali (napr. Billy Zane je tak ukážkový slizák, že by mohol na podobné figúry fungovať ako blueprint). Za tretie: Takto má vyzerať archetypálny storytelling! Nie ako šablonovitý Avatar. V Titanicu sú síce tiež použité overené schémy, ale sú dostatočne detailne rozohraté, aby naozaj fungovali (a hrajú ich živí herci, čo tiež robí svoje). Skrátka videl som to už neviemkoľký krát a zase som postavám držal palce, preklínal zloduchov, bol na správnych miestach napätý ako struna a v konečnom dôsledku mi bolo opäť ľúto, že sa tá loď musela potopiť (čo je úspech samo o sebe - pri väčšine katastrofických filmov mi sú také veci ukradnuté). Za štvrté: Technická dokonalosť filmu vyráža dych aj po rokoch a zároveň aj kvôli nim. Je to síce fráza, ale takéto filmy sa skutočne už netočia. Gigantická výprava, kde takmer všetky zobrazované predmety boli skutočne fyzicky zhotovené - tzn. efekty sú použité len účelne, nie prvoplánovo. V záplave digitálnych miš-mašov posledných rokov (Transformers, Piráti z Karibiku, atď.) sa Titanic týči ako majestátny a poctivý vrchol. Bez srandy z neho padá čeľusť a to obzvlášť v kine. Takýto dojem som zo žiadneho filmu posledných kľudne aj päť či viac rokov nemal. Za piate a posledné: Celý film je ukážkovo vyvážený do úplnej filmárskej dokonalosti (ako obsahovej, tak aj formálnej). 194 minút a ja som sa vôbec nenudil a to som bol unavený po pracovnom dni a predstavenie bolo do jedenástej večer. Jediný problém môže niekto mať naozaj len s romantikou, pričom si nie som istý či tým ľudia neopovrhujú najmä v honbe za posilnením vlastného imidžu človeka, ktorý je ťažko nad vecou. Titanic je Cameronov opus magnum a jeho suverénne vrcholné dielo, na ktoré roky zbieral skúsenosti a potom to jednoducho odpálil. Sorry, Avatar sa na svojho staršieho bračeka nechytá a ani nemôže. IMHO by sa jednalo o kolosálny úspech aj v dnešnej dobe, pretože 15 rokov od premiéry nezostarol film ani o piaď. Obrovský, ohromujúci a úžasne precízne spravený, zároveň však stále dýchajúci a nie iba chladne profesionálny. Na Titanic skutočne sadne slovo "epic", a nie je to len nostalgický výkrik. Vraví sa, že dokonalý film neexistuje. Ak zoberieme do úvahy všetky premenné (žáner, cieľ tvorcov, rozpočet, atď.), Titanic má k tomuto titulu bližšie ako čokoľvek iné. Suma sumárum a úplne seriózne vážne: jeden z najvybrúsenejších klenotov svetovej kinematografie.

Hulk (2003)

Veľmi odvážny počin. Potom čo sa úspešne vyplatilo vypustiť Raimiho na Spider-Mana, rozhodli sa dať v štúdiu tentokrát šancu Angovi Leemu. Tomu Angovi Leemu, ktorý natočil Rozum a Cit, Ľadovú Búrku a Tigra a draka. Ťažko by ste hľadali menej pravdepodobnú voľbu na režiséra nákladnej, výpravnej comicsovej adaptácie. Výsledkom tohto netradičného mixu a voľnej ruky, ktorá bola Leemu očividne poskytnutá, je comicsový film, ktorý je vlastne dosť ojedinelý. Ang Lee do celej veci išiel bez akéhokoľvek ostychu a poňal Hulka ako by točil jednu zo svojich ázijských drám. Táto nečakaná kombinácia čisto amerického comicsu o vedcovi meniacom sa v zúrivosti na zelené monštrum s ázijsky pomalou (a minimalistickou) drámou je tak ďaleko masovému divákovi ako sa len dá. Až ma prekvapuje, že to v štúdiu prešlo - holt po veľkom úspechu X-Menov a Spider-Mana si povedali - a prečo nie? Nuž, to zrejme patrične oľutovali a až takto výrazný experiment sa na poli comicsových adaptácií od Hulka neurodil. Lee sa hrabe vo vnútri hlavného hrdinu dlho, dôkladne a k nejakej akcii sa rozhúpe až ďaleko po prvej hodine. Akcia na púšti s tankami je však veľmi fajn a film smerom ku koncu pekne graduje - hoci finálny súboj je pomerne, ehm, ezoterický. Nie každému takáto kombinácia, pomalý a nekompromisný prístup samozrejme sadnú. Masám celkom neprekvapivo nesadli absolútne - Hulk mal jedny z najhorších celkových tržieb pri pohľade na obrovský hype a otvárací víkend, ktoré ho sprevádzali. Ľudia skrátka chceli viac akcie a omnoho menej duševnej pitvy, pričom práve druhého a to v relatívne ťažko prístupnej forme sa nám dostane vrchovato. Nuž, po komerčnej stránke to nevyšlo. Formálna stránka fajn, efekty sem-tam kolíšu, Elfman viac-menej rutinne hrmoce. Každopádne za seba musím povedať, že sa jedná o veľmi zaujímavý pokus - len je naozaj úzko selektívna skupinka ľudí, ktorí budú mať na podobnú štylizáciu trpezlivosť a otvorený prístup. Mimochodom o niekoľko tried zaujímavejšie ako Leterrierova "dvojka", v ktorej nefunguje poriadne nič.

Malá Miss Sunshine (2006)

Ó áno- takéto príbehy o tom, že treba byť sám sebou a nehanbiť sa za svoju rodinu sú síce staré ako republika, ale Malá Miss Sunshine je naozaj veľmi pôvabný film. Hercom všetkým ich úlohy sedia ako uliate a scenár každému z nich pridelil veľmi živú a zaujímavú figúrku. Brat homosexuál so samovraženými sklonmi? Dedko šňupajúci heroín? Syn, ktorý číta Nietzscheho a nerozpráva? Tak tomu hovorím rodina ako sa patrí. Malá Abigail Breslin je naozaj zlatá a v závere práve táto zbierka polobláznov pôsobí v porovnaní s úchylnou súťažou úplne normálne (je jasné, že o to tu išlo :-)). Ak sa náhodou takéto súťaže konajú a dievčatká tam sú štylizované rovnako ako v tomto filme--tak to je niečo úplne zúfalé. ÚPLNE. Veľmi príjemny film.///////Po opakovanom pozretí zvyšujem na päť. Herecký ansámbel je jeden z najlepších aký som kedy dohromady videl. Nie je to ako vo väčšine filmov, že niekto naozaj vytŕča nad ostatných. Tu sú všetci rovnako perfektní. Greg Kinnear (ten mal za toto vyfasovať mnoho nominácií), Toni Collette (mimoriadne schopná herečka-týmto filmom sa definitívne zaraďuje medzi moje obľúbenkyne), Steve Carell (som zvedavý či niekedy dostane vďačnejšiu postavu), Alan Arkin (čisto vychutnávková úloha), Paul Dano (ten pôsobí veľmi sľubne) a aj malá Abigail Breslin- títo všetci vytvorili dokonale vierohodnú filmovú rodinku. Sympatické mi tiež bolo, že všetci členovia rodiny sa dajú bez problémov klasifikovať ako loseri, ale aspoň na to svoje loserstvo nie sú sami. :-) Iste, dej naozaj nie je nič nepredvídateľné, ale len málo filmov takto úprimne pohladí na duši. A to treba sakra oceniť.

Já, legenda (2007)

Jaj, jaj. Prvé dve tretiny sú výborné, ale tá záverečná je hodne preplácaná. Poprdelovosť tohto filmu u mňa skončila po scéne, kedy sa Will Smith odhodlal osloviť svoju lásku v požičovni. Odtiaľ to šlo dole kopcom. Mnoho scén už nefungovalo tak ako malo (celá blbosť so Shrekom--to bolo čo kurva?!) a dovtedy tak isté Lawrencovo tempo a príbeh sa ruka v ruke rozsypali ako domček z karát. Will Smith našťastie dokazuje, že si svoju pozíciu posledného hollywoodskeho magnetu zaslúži a hrá veľmi dobre. Nebyť jeho, neviem či by film bol taký pozerateľný (a určite by toľko nezarobil). Menší problém som mal aj s dizajnom infikovaných ľudí. Je jasné, že producenti chceli, aby na tento film chodili aj rodiny s deťmi, ale k precízne budovanej atmosfére sa hodili ako príslovečná päsť na oko. Vyzerali ako nejaké zvyšky z Van Helsinga alebo Múmie sa vracia a vôbec neboli strašidelní. To filmu jednoznačne uškodilo---buď to mala byť oddychovka pre celú rodinu a ak chceli mať tvorcovia hutnú atmosféru, mohli trošku pritvrdiť. Francis Lawrence však napriek tomu po Constantinovi dokázal, že má na to točiť zaujímavé a pútavé komerčné filmy, ktoré však majú ďaleko od prvoplánových výplachov á la Lovci Pokladov a pod. Škoda, mohlo to byť o dosť lepšie, ale stále v pohode film, ktorý sa oplatí vidieť.////////////////////////////////////////////////Po dlhej dobe som si konečne pozrel film s alternatívnym koncom a je škoda, že ho nepoužili. Nie je dokonalý a výtky uvedené vyššie nezmazáva, ale omnoho viac zapadá k zvyšku deja (v priebehu filmu si ľahko všimnete mnohé náznaky, ktoré sa toho konca týkajú) a aj k samotnému názvu filmu. Vysvetlenie prečo je vlastne Robert Neville onou legendou je v kinoverzii nechutne polopatistické (veď je ešte aj nahlas použité slovo "legenda") a navyše zjavne odsúhlasené niekým kto ani nechápe čo vlastne mala byť pointa celého diela. Škoda, že sa producenti zľakli, pretože Smith by divákov do kina pritiahol aj tak. Keby zostali vernejší predlohe, mali by rovnako dobré tržby a aj výborný film k tomu. Koho ale zaujíma kvalita, keď máme prachy?

Důkaz (2005)

Kde je hranica medzi genialitou a šialenosťou? Nuž, aj týmto sa Dôkaz zaoberá. Už z námetu je jasné, že sa jedná o komornú drámu, v ktorej tradične všetko leží na bedrách hercov. Ako dopadli? Anthony Hopkins bol nadštandardný, Gyllenhaal dobrý a Gwyneth Paltrow prekvapivo výborná. Myslím, že úloha psychicky nevyrovnanej, čudáckej a mierne hysterickej dievčiny jej sadla ako uliata. Má prosto tvár a oči, ktoré sú na takéto postavy ako stvorené--výborný casting. Nie je to žiadne výnimočné dielo, ale kvalitný film, v ktorom všetko šlape tak ako má. To stačí.

DOA: Na život a na smrt (2006)

Toto je tak krásna blbosť, že sa tomu nedá odolať. Holky sú ozaj kočky, dej totálne dementný a bitky sú v pohode. Problém je, že dej je dementný, ale rovnako sa dá aj povedať, že de facto absentuje. Film je totiž zložený takmer výlučne len zo scén kedy sa pozeráme na sexice v bikinkách a bitiek. A napriek krátkej stopáži to začne byť mierne únavné. Ale je to vo svojej priamočiarosti naozaj neodolateľné a zasluhuje to aspoň tri prsaté hviezdičky. Pre ženskú časť publika (ak nie sú lesbičkami :-)) to je však odpad ako vyšitý.

30 dní dlouhá noc (2007)

Výborná žánrovka, ktorej rozhodne nechýba atmosféra. Síce som sa nejak extra nebál, ani nebol napätý, ale dej ma rozhodne chytil a bavil stále viac s pribúdajúcimi minútami. Upíri nie sú nejak extra originálni ani hnusní (akási kombinácia novodobých zombíkov a starých upírov), ale to je vykompenzované niekoľkými ozaj nechutnými scénami (obzvlášť sekera v strojovni bola drsná). Herci sú všetci OK, pričom jediní, ktorí stoja za výraznejšiu zmienku sú Josh Hartnett a Ben Foster. Hartnett sa vyprofiloval do celkom schopného herca, ktorému nerobí problém utiahnuť film, no a pre Bena Fostera je rok 2007 jedna veľká coming out party (spolu s 3:10 to Yuma a Alpha Dog)- jeho psychopat je parádny. Dosť ma zaujal aj soundtrack, ktorý perfektne dopĺňa dej. Suma sumárum--príjemne prekvapenie.

Inland Empire (2006)

Mám Lyncha rád a Lost Highway aj Mulholland Drive sa mi oboje páčili. Páči sa mi zvláštna atmosféra, ktorou sú jeho filmy popretkávané aj to, že sa dá nad nimi celkom slušne porozmýšľať. V prípade Lost Highway je pre mňa celkom jasné o čom film bol, pri Mulholland Drive už nie. Oba filmy mi však prišli príliš dobre spracované a natoečené na to, aby sa mi prosto nepáčili. To končí u Inland Empire, pri ktorom to maestro Lynch tak trochu prehnal. Film je vizuálne absolútne neprítažlivý a Lynchove hrátky s dejom sú už skutočne dohnané do absurdna. Ja viem, že je celkom možné, že v tomto prípade sa skrátka baví na divákov účet, ale už zmienené Lost Highway je všeobecne vnímané ako nepochopiteľný guláš, pričom mne prišiel jeho dej zmysluplný. Ak má nejaký zmysel aj Inland Empire (žeby zase nejaká psychická porucha?), tak zostal ukrytý hlboko pod neskutočným balastom. Naozaj bolo nutné, aby celý tento experiment trval tri hodiny? Už predchádzajúce Lynchove filmy mali mierne kolísavé tempo, ale toto je už naozaj priveľa. Nudil som sa pri tom ako sviňa. Skutočne si neviem predstaviť kto si túto nepríťažlivú, rozvleklú nudu vie užívať. Bohužiaľ, pri tomto konkrétnom filme to už budú len pozérski intelektuáli a úchyláci vyžívajúci sa v ťažko "intelektuálskych" onaniách. Lynch síce talent má a mnohokrát to už ukázal, ale napriek jeho vydobytej reputácii by nemal zabúdať, že jeho filmy točí pre nejaké (hociaké) publikum. Ak si z divákov strieľa, tak už to začína byť trápne. Ak nie, tak nech urobí ten film tak, aby ho divák mohol normálne stráviť, čo sa pri Inland Empire skrátka nedá. Všetkým tým, ktorým sa film ohromne páčil a vnímajú ho ako obrovské umelecké dielo---predstavte si, že by ho natočil niekto iný ako Lynch. Niekto neznámy. Ako by sa vám film páčil asi potom? Asi by sme si všetci prečítali kopec komentárov o tom ako nejaký amatér neschopne kopíruje Lyncha. Adorovanie niečoho len kvôli menu autora je zbytočné. Pán Lynch- s týmto choďte do riti.