• Western

Jack Reacher (2022) (seriál)

Ve chvíli, kdy na začátku zazněl Smokestack Lightning od Howling Wolfa jsem dospěl k závěru, že by to mohlo být dobré. A ono je. Reacher konečně vypadá jako chlap co je schopen zklidnit bar plný ožralých mariňáků jen tím že vejde, navíc mu člověk i věří tu inteligenci kterou prokazuje. On totiž Reacher má vypadat jako přerostlý habán s jednoduchým myšlením (a rád toho vzhledu využíval). Dějově jsem taky nebyl zklamán. Žádný mišmaš dvou až tří knih jako u Cruise, ale až na pár odboček perfektně odvyprávěný příběh první knihy Lee Childa. A ty odbočky naštěstí nezmrvily děj ani zápletku. Amazon se tímto stylem adaptací Reacherových příběhů vydal správným směrem a vzhledem k tomu, kolik knih Child napsal mají materiálu do alelujá. Jednu hvězdičku ubírám za ony změny ve scénáři oproti knize, zvláště za opomenutí Blind Blakea.

Rudý přízrak (2020)

K čemu mít koně,kolty,winchestrovky a vyprahlou prérii, když můžeme mít auta v polní šedi, Mosiny, Mg-42 a zimní tajgu kde by i Santa Klausovi umrzly koule? Takhle nějak se asi na problematiku podívali pánové scénárista a režisér. A podívali se na to vskutku dobře. Mrazivě, syrově, krvavě a neopakovatelně rusky. Důstojník SS je správně chladný a vypočítavý, ruští vojáci jsou patřičně heroičtí a mlčenlivý mstitel se asi nikdy nezapíše do seznamu sympaticky vyhlížejících postav, což plně kompenzuje svojí přesnou muškou a zaťatostí kterou jsem naposledy viděl u Bernthalova Punishera. Jediné co mi brání dát plný počet bodů je mírná nevyváženost akce a kecání. Kdyby akční scény rozvrhli do celého filmu dal bych plný počet. Ale stejně je to parádní film.

Souboj na talíři (2021) (pořad)

"P*čo někdo mi vyměnil holiny!" Humorně pojatá soutěž tří porotců Masterchefa ve vaření klasických českých jídel, kdy se dokonce i projevuje jejich komediální talent. Za mne v pohodě, snad jen by to chtělo u tradičních receptů nedělat inovace typu bílé víno do koprovky, pokud má chutnat "jako od babičky".

Samurajský luk - Stvořen k zabíjení (2008) odpad!

Strašná tendenční blbina postavená tak, aby japonský luk dopadl co nejlépe. Proto jej pochopitelně museli srovnávat se stejně silným anglickým lukem. Ovšem anglické bojové luky měly ve skutečnosti mnohonásobně silnější nátah (ty nejsilnější snad 150 liber), takže tohle srovnávání je úplně o ničem.

Temná věž (2017)

Bruce Lee když nedostal možnost účinkovat v seriálu Kung fu a roli šaolinského mnicha dostal David Carradine prohlásil: "Nechci toho snaživého muže urážet, ale je to to samé jako by mně nabídli roli texaského pistolníka v tradičním westernu a já ji okamžitě přijal." A s Idrisem Elbou v roli Rolanda Deschaina je to to samé. Nemá tam co dělat.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Zde není co říci.Snad jen: „Ezechiel 25:17 . Cesta spravedlivého ze všech stran lemována jest nespravedlností, sobectvím a tyranií lidské zloby. Požehnán buď ten, kdo ve jménu lásky a dobré vůle vyvede slabé z údolí temnoty, neb ten jest skutečným pastýřem a spasitelem zbloudilých dětí. A já srazím k zemi mocným trestem a divokým hněvem všechny, kdo se pokusí otrávit a zničit mé bratry. A když uvalím svou mstu na tebe, seznáš, že jméno mé je Bůh..." Myslím že je potřeba tento film uchovat pro příští generace. A vsadím se,že se(v améru) najdou tací kteří by jej raději odstranili ze světa.

Black Widow (2021)

Jeden z mých dvou oblíbených Avengerů (ten druhý je Hawkeye) konečně po všech Thorech, Kapitánech a Iron manech dostal svůj film. Jenže ouha. Těšil jsem se na pořádné objasnění původu Nataši Romanovové, na výcvik v Rudé komnatě, na její "zběhnutí" a na příchod k SHIELDu. Ovšem místo toho jsem dostal průměrný superhrdinský akčák kterému prostě něco chybí. Přitom fungovat by mohl. "Sestřičky" spolu špičkujou a předhánějí se která je lepší, "maminka" je perfektní zobrazení chladné vědkyně křížené s agentkou a "tatínek" plní roli zábavného superhrdinského pablba s pochroumaným egem. Přidejte k tomu záporáka Raye Winstona (nejlepší Will Scarlet z nepřekonatelného zpracování Robina Hooda) a hodně slušnou CGI a měli by jste dostat superhrdinskou pecku roku. Leč nestane se tak. A to proto, že Black Widow by slušel právě mnohem víc film o jejích začátcích natočený ve stylu Jamese Bourna, než přepálený pokus o blockbuster kde se k zemi řítí létající město. Nebyl jsem zklamán,ale prostě tomu něco chybělo,nebo spíš přebývalo. A Taskmaster tam byl(a) vyloženě navíc.

Major Grom: Morový doktor (2021)

Sherlock Holmes chytá Batmana... Už to tu zaznělo,ale jinak se to opsat nedá. Naštěstí to nenatáčeli amíci,takže se tento film nemá šanci zařadit mezi x jiných které každoročně chrlí Netflix. Tahle adaptace si uchovává určitý punc jakési "ruskosti". Ať už je to zdrobňování jmen, ukázky zcela nezakryté korupce a beztrestnosti některých boháčů (to samé je i v améru,ale tam se to snaží ukrývat,protože v "kolébce svobody a demokracie" přece nic takového neexistuje), nebo nezaměnitelná aura ruských měst, ve které se snoubí moderní design s pozůstatky sovětské éry paneláků i carské éry výstavných paláců. Navíc, film velmi správně poukazuje na nebezpečí které můžou představovat (a představují) sociální sítě. Nemusí jít jen o to udělat z padoucha hrdinu a naopak, i když je otázka na kolik je v tomhle filmu padouch padouchem. Sociální sítě mají v dnešní době moc zcela převrátit lidský život. A to je podle mne hlavní varování vycházející z tohoto opravdu povedeného díla.

Clarksonova farma (2021) (seriál)

"Za to můžeš ty! Celý život se proháníš v autech." Orangutan z TopGearu a Grand tour, muž s pubickým ochlupením místo vlasů (podle J.Maye) a majitel tisícovky jeansů si koupil farmu a jal se farmařit. A dělá to samozřejmě po svém,takže o legraci není nouze.Ovšem ani o důkazy toho,jak byrokracie vládne světu a jak se (nejen) Britové stávají závislými na dovozu potravin. Ačkoliv to patrně nebyl úplně Jeremyho záměr, poukázal na tuto smutnou a alarmující skutečnost a dokázal přitom i skvěle pobavit. Nebránil bych se další řadě.

Pod černou vlajkou (2014) (seriál)

POZOR SPOILERY! To co původně vypadalo jako vynikající prequel k legendárnímu Ostrovu pokladů se nám krapet zvrhlo. Je sice fajn že se přímočaré pirátské dobrodružství okoření trochou intrik,ale tohle už bylo fakt moc. Vcelku jsem nechápal jak je možné že se Max a Eleanor nezhouply na provaze tak zhruba v polovině druhé série. Přerod loosera Johna Silvera v Dlouhého Johna Silvera,děsivou pirátskou personu by byl fajn kdyby dotyčný neustále nehuhlal o tom,jak jej Flint vtahuje do své temnoty. Dopadení Blacbearda bylo doslova hrozné. Nejdřív jej Jack Rackham obdivuje za to že je v podstatě génius a pak se génius nechá chytit do tak primitivní pasti? Vskutku celkem uhozené. A co se Flinta týče....možná by bylo lépe natočit seriál o jeho celkové kariéře a zanechat v ní konec který mu přisoudil L.R.Stevenson,tedy že se uchlastá k smrti, než zmiňovat se o jeho minulosti ve flashbacích. Jinak je ovšem seriál výborně natočen,děj odsýpá, boje jsou patřičně krvavé,ženy patřičně ochlupené a paluby lodí patřičně vydrhnuté. Osobně jsem si zamiloval dvojici "Calico" Jacka Rackhama a Ann Boney, kteří se ze všech hlavních hrdinů chovali jako praví piráti.