Princezna a žabák (2009)

Téměř hmatatelné sychravo bažin New Orleans a jazzem "provoněné" ovzduší vytvořilo ten nejlepší možný základ, na který (konečně) u Disneyho navěsili zajímavý příběh. Co ale disneyovky vždycky dělilo na propastí vzdálené strany kýče a vrcholné rodinné zábavy byly postavy. Ty jsou uvěřitelné, osobité, zábavné... Tiana si jde umanutě za svým cílem, který neodhodí při prvním princově náznaku citu, princ Naveen je rozmazlené děcko, ale má šarm, podpůrné figurky nekopírují zbaběle 3D kolegy, záporák je démonický a blondýna jde vyloženě proti klišé, kdy se veškeré její chování dá stoprocentně omluvit věkem. Po letech také není žánr komedie jen omluvou pro trapnost, ale několik hořkosladkých nápadů by se neztratilo ani u nejvyššího (Pixar). Co mě děsilo byly muzikálové scény, které jsou tu víc jak kdy jindy totálně zbytečné (především proto, že disneyovky z posledních let nemají děj a tak není co zpomalovat) a moment, kdy se postavy zastaví a začnou nadechovat do zpěvu ve mě vyvolával nefalšovaný strach... ___ Celé je to ale díky zařazení do nedávné minulosti a atraktivnímu prostředí tak příjemné a v rámci posledních cca patnácti let tvorby studia Disney originální, že rád dám hodnocení maximální. Sice to pořád není pixarovské nebe, ale je to velmi dobrý film.

Vrah skrývá tvář (1966)

Velmi civilni krimi, ktera ale ma i vsechny nejvyraznejsi filmove krasy - bezchybne herce (minimalisticke hlavni duo Hrusinsky / Brzobohaty), suverenni rezii, krasnou kameru (v cinemascopu!), ale predevsim mrazivou hudbu Pavla Blatneho, ktera z filmu zdime maximalni kvality kazdou svou notou. __ 4,5* i za Plzaka na zaver.

Páter Thomas (1980)

Prašivinou prolezlou krásnou atmosféru to má jako všechno, co jsem od Fulciho zatím viděl, ale jestliže jsem u ostatních filmů zapomínal hloupý děj až po dokoukání, tade jsem nevěděl o co jde už během.

Ničitel Conan (1984)

První díl je béčko, v kterém se sešlo tolik ačkových náhod a talentů, že si právem drží přední místa fantasy žánru. Pokračování tolik štěstí nemělo, ale na zábavnosti mu to neubírá (pravda trochu nablblé zábavnosti) a starší počin možná i tím překonává. "Nekvalit" je ve filmu mnoho, ale protože tenhle díl jsem jako jediný viděl v dobách jednohlas.VSH-ek a nostalgie pracuje víc než je zdrávo, za některé dokonalé momenty si to 3,5* zaslouží.

Sherlock Holmes (2009)

Akční Sherlock je mnohem menší zlo, než jaké ukazoval trailer. Na dedukci sice čas nezbyl, ale kouzlo dobrodružství zůstalo netknuto. Downey navíc Holmese zvládl nad očekávání a jeho verze je poměrně věrná, ač plochá. Hůř je to s Watsonem, kterého sic Law zahrál také velmi dobře, se proměnil v obhroublého ranaře, což se už nepřejde tak dobře jako u Sherlocka, který vždycky byl magor. Ale Ritchie umí, zvlášť první 2/3 mají mistrovské tempo a akce je vtipná i svižná. Podpořeno výtečnou hudbou, fajn výpravou a chemií ústřední dvojky to mázne i některé významnější chyby (málo Stronga, roztahaný závěr, minimum zapamatováníhodných momentů).

Čtvrtý druh (2009)

Film pokládající své diváky za idioty a dělající z nich ještě větší si o sestřelení sám říká... Osunsanmi nevytvořil kolem FK sofistikovaný vtip (Blair Witch) nebo umělou auru přiznaného "dokumentu" (REC), on se snaží záznamy přítomnosti mimozemšťanů naprosto vážně prezentovat jako fakt (o proslovu Milly na začátku a konci filmu se radši ani příliš nezmiňuji). Je škoda, že si neodpustili hru na blbce a nepustili se do přiznané filmovosti. Protože ty, z výše jmenovaných důvodů, nejurážlivější scény jsou i nejlepší. Zbytek je nuda a šeď. (Neskrývaný útok na peněženky se tentokrát doufám nevyvedl)

The Haunted World of El Superbeasto (2009)

Směs nepřeberného množství šílených nápadů, animované pornografie, odkazů na uplně vše, a neutuchající energie. To šílené tempo místy lehce leze na nervy, ale Zombie se vždy v pravou chvilku vytasí s nějakým super songem nebo parodickým momentem. Jen škoda, že na South Park a Team America jsem si vzpomněl vícekrát, než by bylo vhodné. Ale zas, ta Suzi X...

Harry Brown (2009)

Poněkud plochá povídačka, která se snaží diváky šokovat / znechutit, ale používá k tomu tak primitivních a prvoplánových scén, že jakákoliv režisérova snaha o syrovou autenticitu a citové zapojení diváka je totálně zbytečná. Michael Caine je skvělý (tradičně), režisér asi nebude umělec, ale ze snahy nepropadne, jen prostě tuhle story by vymyslel každý scénárista ve frontě na podporu... 3,5* dolů

5 milionů svědků (1965)

Výborně zahraná i napsaná kriminálka z atraktivního prostředí, klasicky po našem pomalu vyprávěná, o to ale ve výsledku realističtější. Lukavský a Tříska vytvořili perfektní detektivní pár.