Spider-Man: Bez domova (2021)

Spiderman a jeho předchozí iterace mě nikdy nenaplňovaly bezmezným nadšením. Raimiho první dvě kapitoly jsou OK, ale zbytek až do Hollandova Spidermana mě příliš nebavil. Hollandova tři dobrodružství jsou zručně natočený MCU standart, přičemž uznávám, že No way home je z nich nejlepší. Je to sice hutný fan service, ale aby to na vás fungovao jak tvůrci zamýšleli musíte být fanda. Já často nevěděl kam si koho zařadit a na co se odkazují, ale úpně jsem se neztrácel. Naštěstí film funguje jako samostatné dobrodružství, pokud si pamatujete alespoň základy z předchozích filmů. Akce je slušný MCU standart, ale nic pamětihodného. Nejvíce mě bavily interakce hlavního hrdiny s Doktorem Strangem a jejich konfrontace. Nicméně No way home je nejlepší MCU film od Endgame, i když to není zrovna vysoko nastavená laťka.

Eternals (2021)

Eternals jsou údajně tak trochu jiná Marvelovka, amicioznější a celkově odklon od Marvelovské šablony. Já jsem zase viděl jen skupinu hrdinů, která se musí spojit proti apokalyptické hozbě. Postavy jsou ploché, motivace některých je nejasná, motivace některých je příklad špatných klišé a akce je pouze standart Marvel diginálně generovaný průměr. Marvel v předchozích filmech exceloval v charizmatických postavách kvůli kterým jsem se vracel i když je mi celý superhero žánr víceméně ukradený. Tady není kde brát. Nejcharizmatičtější postavou s jasnou motivací je Dong-seok Ma a další s velkým osdstupem za ním je Najiani. Zbytek je "meh" křoví. Eternals jsou jiní oproti zbytku MCU, ale bohužel tím, že neví čím chtějí být. Chvíli chtějí být filmem Chloe Zhao a chvíli standartním MCU příspěvkem do série. Ani jedno nedělají dobře. Tím nechcí říct, že jsou Eternals příšerným filmem. Tuto trofej si uzmula letošní Black Widow.

Matrix Resurrections (2021)

V recenzích na nový Matrix se často objevuje, že to je film, který bude rozdělovat diváky. Buď ho budete milovat, nebo nenávidět. Zajímavé je, že mě nechal úplně chladným. Matrix Resurrections vypadá spíše jako fanfilm. Části filmu vypadají jako by na nich dělali lidé bez talentu. Lepší akci, výpravu a herecké výkony jsem viděl ve Walkerovi Texas Rangerovi a Kobře 11. Nevím, co se stalo, ale tvůrci z tohoto filmu vycházejí jako banda amatérů. Na druhou stranu scénáristicky je to akceptovatelné. Scénáristé nevymýšlejí žádné záludnosti, pouze tak nějak pokračují v dějové lince z originální trilogie a jak všichni v recenzích zmiňují, snaží se u to být meta. Což je cool. Teda bylo tak před dvaceti lety. V dnešní době, kdy meta je základem asi tak bambilionu youtube kanálů je to už trochu vyšeptalé. Osobně si nemyslím, že si nový Matrix zaslouží nějakou nenávist. Na to je příliš amatérský. Nezaslouží si však ani žádnou chválu. Na to je příliš neoriginální. Když jsem viděl první trailer tak jsem čekal přesně tenhle typ filmu. Pouze s lepší akcí. Začínám si myslet, že Lana schválně zmršila tento film, aby zabila veškeré choutky studia na pokračování. Takže... dobrá práce. 50%

Arcane (2021) (seriál)

Kdyby jsem na Arcane neslyšel chválu ze všech stran, dokonce i od lidí co moc nekoukají na filmy a seriály, tak by mě ani nenapadlo koukat na něco podobného. League of Legends znám pouze z pár videí a z toho co jsem viděl by mě nikdy nenapadlo, že z toho vyleze něco jako Arcane. Arcane má zajímavý příběh, zajímavé postavy, zajímavé prostředí a vše je v dokonalé rovnováze. Ale ani Arcane není perfektní. Pokud prohlédnete skrz vše co je nabaleno na základní dějovou linku a soustředíte se jen na ní, tak je to víceméně archetypální příběh dvou dříve spřízněných postav na opačné straně barikády. Jsou tady i další dějové linky, postavy a témata, které dávají hlavní příběhové lince potřebný kontext a osudovost. Problém je, že jsou často jen načrtnuté a jejich pokračování je odloženo až do druhé řady. První řada Arcane je poměrně krátká. Když odečteme úvodní a závěrečné titulky tak se celá první řada vejde do pěti hodin, což není moc. Na druhou stranu v těch pěti hodinách dostanete překvapivě hodně. Dobře napsané postavy, drama, akci, zvraty a emoce. Arcane je pro mě to nejlepší co letos vyšlo jak mezi seriály tak i filmy (opakuji...z toho co jsem viděl).

Není čas zemřít (2021)

Už od úvodu No time to die je evidentní, že Fukunaga si s akčním filmem rozumí mnohem více než Mendes. Akce je o parník lepší než v Mendesovkách (na Forstera se snažím zapomenout) a Bondovka se poprvé od Casina vrátila tam kde ji rád vidím. Bond se zase vrátil do osvědčené šablony a tenokrát to díky Fukunagovi šlape jak důkladně promazaný stroj. Kde Mendes nudil (v akčních scénách), tam Fukunaga exceluje. Kde Mendesovky působily nepřesvědčivě (zvraty, zápletka, záporáci, Bond), tam Fukunaga přidává emoce a fungující postavy. Malek je sice slabším článkem této skládačky ale stále funguje lépe než kterýkoliv záporák z Mendese. Největším záporem je návaznost na předchozí Bondovky. Občas jsem se ztrácel v postavách. Třeba Madeline si vůbec nepamatuji z předchozích dílů a koukat na ně znovu nehodlám. Konec mě také nechal mírně rozpačitého. Připadal mi nechtěně směšný, jako bych sledoval parodii. Naštěstí nedokázal přebít vše pozitivní z předchozích minut. No time to die je po Casinu druhá nejlepší Craigova Bondovka a to velmi výrazně oproti zbytku.

Duna (2021)

Duna je vizuálně opojná, řemeslně dokonalá a dějově řídká. V kině je Duna strhující zážitek, který dokáže poměrně efektivně zakrýt fakt, že se ve dvou a půl hodině zas až tak moc nestane a že je to jen část příběhu, který nenabízí ani náznak ukončené dějové linky. Duna je jen excelentně prodaná expozice a zápletka budoucího příběhu. Překvapující pro mě je, že mi to ani nevadilo a film jsem si užil, ale nic zásadního kromě vizuálu Duna nenabízí. Asi nejhorší je, že po shlédnutí jsem neměl chuť přečíst si knižní předlohu, protože filmová adaptace působila poměrně ploše a šablonovitě. Zase jeden příspěvek do žánru outsider z "civilizace" vs. domorodá populace. Snad mě pokračování vyvede z omylu. Na pokračování se rozhodně těším víc než na opakované zhlédnutí prvního dílu.

Rozhněvaný muž (2021)

Wrath of Man funguje při prvním zhlédnutí naprosto dokonale. Hutná, znepokojující atmosféra společně s nedostatkem informací, které jsou dávkovány velmi střídmě, předznamenává závěrečnou krvavou katarzi. Otázka je, jak bude Wrath of Man fungovat napodruhé, když máte všechny informace. Pravděpodobně prostřední, retrospektivní část bude trochu táhnout tempo dolů. Pravděpodobně druhé zhlédnutí odložím do doby až zapomenu zápletku. Akce je střídmá, dobře natočená, žádná exhibice.. řekněme staromódní (v dobrém slova smyslu). Za to má Guy Ritchie pochvalu.

Space Jam: Nový začátek (2021)

Prvnímu Space Jamu jsem kdysi dal 4 hvězdičky. Nejsem si jistý, že by jsem toto hodnocení dal, kdyby jsem ho viděl dnes. Pravděpodobně by jsem se dostal na stejné hodnocení jako pokračování. Space Jam předpokládá, že máte rádi Looney Toones postavičky. Pokud ne, pak se od tohoto filmu držte tak daleko jak jen můžete, protože zbytek je neskutečná srajda. Na začátek dostaneme 20 minut expozice, která je příšerná. Pak se ve 20. minutě objeví Bugs Bunny a zábava začne (pro ty co ho mají rádi). Nejprve se začne verbovat a to slouží jako předváděčka Warner Brothers portfolia. Něco je vtipné, něco působí trapně. Ale co, je to jen pár minut. Zbytek filmu je samotný zápas. Ten je místy zábavný. Výsledný film je tak hodina zábavného blbnutí za 80% a hodina omáčky za 20%. Výsledných 50% zvedám na 60% protože třeba podobný Tom a Jerry měly té omáčky podstatně více. Autoři Space Jamu alespoň chápou, že lidé v tomto typu filmu nikoho nezajímají i když mají k dispozici basketbalové hvězdy. Já asi nikdy neviděl celý basketbalový zápas, takže za mě palec nahoru.

Black Widow (2021)

Black Widow jede na hraně průměrnosti Marvelovského vesmíru. Herecké výkony, režie, scénář a akce jsou průměrné. Nenudil jsem se a ani jsem se nebavil. Pokud tohle je směřování Marvelu, tak už mě do kina nikdo nedostane. Má očekávání byla velká. Čekal jsem umírněnější akčňák. Ten jsem dostal zhruba první polovinu. Ale pořád to nebylo ono. Pak přišla druhá polovina s lavinou digibordelu, mizerným záporákem a nenaplněnými očekáváními. Celý film dokonale reprezentuje poskok hlavního záporáka. Na začátku slibuje, že bude důstojný protivník a pak totálně vyšumí.

Anna (2019)

Po celou dobu sledování Anny jsem si říkal...tak kdy přijde zvrat. Když přišel, tak začalo čekání na další, atd. Ano všechny zvraty se dají čekat, ale Besson je ani neskrývá. Vždycky dá scénu, která říká, že se něco stalo, ale že vy zatím nevít co. Příběh je tak krásně béčkově vystavěný. Už jen zbývalo vyplnit ho pořádnou adrenalinovou jízdou a Annu udělat charizmatickou postavu, která film potáhne i v hluchých místech. Ani jedno se však nestane. Besson nedokázal Annu vystavět jako postavu se kterou by se divák identifikoval a fandil jí. Nevím jestli je to vina Bessona scénáristy, nebo představitelky Anny. Možná obou. Sasha Luss viditelně není příliš schopná herečka. Má jeden "Segalovský" výraz a přes to vlak nejede. Scénář jí občas protáhne podivnou scénou, kdy jsem si myslel, že sleduji parodii (celá ta část s jejím ruským přítelem je divná). Akce vypadá, že choreagrafové nebyli totální dřeva, ale zdá se mi, že ostatní nevěděli jak jí prodat. Vypadá tak nějak televizně z 90. let. A Sasha Luss v ní také není příliš přesvědčivá. V restauraci je to ještě jakž takž zakryté. Během celé bitky v pozadí utíkají lidé a to ruší pozornost od choreografie. V druhé akční scéně musí ke konci bojovat v chodbě a tam je vidět, jak to nefunguje. Atomic Blonde byla výrazně lepší.