Upgrade (2018)

Upgrade je překvapivě chytrý a kvalitní film, ale protože klame tělem, tak vám to dojde až na konci. Od začátku to vypadá jako klasické béčko o pomstě plné klišé a nelogického jednání jednotlivých postav. O to více překvapí závěr, kdy vše zapadne na své místo a vy dostanete ten "aha moment". Na druhou stranu je Upgrade jeden z těch filmů, co necítím potřebu vidět znova. No dobře, možná za pár let až zapomenu zápletku a závěr. Asi proto, že akce není úplně podle mého gusta. Vypadá sice stylově ale je trochu robotická, což je asi záměrně a v celkovém vyznění filmu i více příhodné. Rozhodně originálně konceptovaná zápletka a film co stojí za vidění.

Black-ish (2014) (seriál)

Co říct k tomuto sitcomu. Blackish se v některých epizodách věnuje vážným problémům a ve zbytku je to standartní sitcom o jedné dobře situované černošské rodině. Jakožto středovropanům jsou nám asi problémy amerických afričanů celkem šumák a mě osobně vážně brané epizody vysloveně nebavily. Ta zábavnější část vás asi bude bavit podle toho jak si oblíbíte jednotlivé postavy. Nejzábavnější postavy jsou otec rodiny Andre, který umí být afektovaně zábavný, geekovský najstarší syn a nejmladší dcera s psychopatickými sklony. Zbytek jsou jen žánrové figurky, které mě moc neuchvátily a platí to i o Laurence Fishbourneovi. Má své momenty, ale nejzábavnější vedlejší postavy jsou Andreho kolegové z práce. Bílí kolegové jsou samozřejmě magoři s rasistickými sklony, ale největší borec je Charlie, což je totální pošuk, zdroj nelepších vtipů a pro mě osobně asi jeden z hlavních důvodů, proč Blackish sleduji.

Operace Rudé moře (2018)

Operation Red Sea nabízí dvě hodiny a něco profesionálně natočené válečné vřavy v čínském podání. To je asi nejvýstižnější popis tohoto čínského kinohitu. Víc nečekejte a pravděpodobně nebudete zklamaní. Čínské filmy obecně mají jiné tempo vyprávění, což pro některé neznalé může být rušivé. Zdánlivě uspěchanější bez jakékoliv mezihry. Nečekejte žádné hypnotické záběry provázené epickým soundtrackem, žádné vysvětlující rozhovory, také postavy a vztahy jsou charakterizované hektičtějším způsobem a občas problýskne typická afektovanost čínské a hong kongské kinematografie. Schéma je jednoduché. Přestřelka, dialogová scéna která pošle hrdiny do další přestřelky, dialogová scéna, přestřelka, ještě delší přestřelka a konec. Tím jsem pokryl rozdíly mezi hollywoodským spektáklem a tímto čínským příspěvkem. Akce se ve všem vyrovná západní konkurenci a dle mého názoru je místy strhující a fenomenálně natočená (netvrdím, že realisticky) nejen na poměry asijské produkce. Pokud porovnám tento film s mým oblíbeným Black Hawk Down, tak to je až překvapivě velmi důstojná prohra o pověstná prsa (v tomto případě) čínské běžkyně. Black Hawk Down je strhující atmosferický zážitek. Operation Red Sea je strhující zážitek. Vlastně mě napadá ještě jeden podstatný rozdíl. Operation Red Sea je extrémně brutální. Kamera moc neuhybá a nabízí občas až znepokojivé záběry na následky výbuchů na lidské tělo. Operation Red Sea je jeden z těch lepších filmů co čínská továrna na sny vyprodukovala za posledních pár let.

The Orville (2017) (seriál)

Pamatujete si staré Star Treky, Hvězdné brány a další sci-fi epizodické seriály, které už dnes vlastně nejsou moderní? Pak s Orvillem budete cítit silný pocit deja vu. Přestože jméno hlavního tvůrce tohoto seriálu napovídá, že půjde o ztřeštěnou anarchistickou komedii říznutou nekorektním a občas fekálním humorem (nic proti němu), tak samotný seriál je překvapivě umírněná komedie, která využívá dříve nejpoužívanější schéma sci-fi seriálů a přimíchává do něj humor, ale jinak se pohybuje v mantinelech žánru. Humor je nenucený a poměrně zábavný, postavy jsou sympatické a některé zápletky jsou zajímavé. Když nebudete čekat řachandu a jste fanouškem žánru, tak si Orville zřejmě užijete.

Ant-Man a Wasp (2018)

Druhý Ant-Man je možná o chloupek lepší než první díl. Rozhodně má lepší akci a Evangeline Lilly, jejíž postava mě hodně překvapila. Příběh je možná opět zapomenutelný, záporák prakticky není, ale na druhou stranu je to překvapivě zábavná rodinná komedie, která má pekelné tempo a Michaela Peñu.

Apokalypsa (1979)

Kdysi před lety jsem viděl Apokalypsu poprvé. Dnes jsem se na ní po letech podíval znovu a poté jsem si pustil i redux verzi, kterou jsem nikdy před tím neviděl. Měl jsem z ní trochu strach. Už úvodní verze by se obešla minimálně bez jedné epizody a v prodloužené verzi jsou přidány dvě další. Apokalypsa je ve své podstatě road trip peklem vietnamské války a během cesty zažívá hlavní hrdina epizodická setkání. Během nich se vyvíjí postava a přesvědčení kapitána Willarda a jeho vztah k plukovníku Kutzovi se kterým se má setkat. Jednotlivá setkání mají rozdílnou úroveň - od geniálních (setkáním s plukovníkem Kilgorem a jeho kavalérií) až po ty zbytečné, které vysloveně zdržují a rozmělňují atmosféru (vystoupení zajíčků). Bohužel v redux verzi je poslední mnou zmíněná epizoda rozšířená ještě o jedno setkání a přidána jedna další epizoda na francouzské plantáži, která nemá k ději a postavám žádný vztah, pouze přidává politický komentář. Kdyby Coppola v redux verzi vystřihl epizodu se zajíčky, tak by jsme dostali naprosto geniální dvouhodinové dílo s neskutečnou hypnotickou atmosférou, výbornými postavami a geniální režii a hlavně s přímočarým tahem na branku bez zbytečného rozmělňování atmosféry. Pokud jste Apokalypsu nikdy neviděli, pak rozhodně je dobré začít kinoverzí, která je podle mě nejlepší. Pokud jste fanda kinoverze, pak si dejte redux verzi, ale podle mě budete koukat na horší film. PS: Martin Sheen je dokonalý.

Star Trek: Discovery (2017) (seriál)

Star Trek se odvážně vydal tam kam se předtím žádný jiný Star Trek seriál neodvážil. Tzn. opustil ideální svět federace, kde každý člen posádky je kladná a hrdinná postava a vydal se do světa moderních seriálů plných nejednoznačných charakterů a cliffhangerů za každou cenu. Tam kde předchozí seriály sázely na chemii mezi jednotlivými postavami přichází nová série s vyhrocenými vztahy a pochybnými motivacemi. Nejlepší přirovnání, které mě napadá je rozdíl mezi "veselým" MCU a "temným" DC. Samozřejmě, že vytvořit kvalitní temný příběh s nejednoznačnými postavami je těžší, než vytvořit veselé dobrodružství se sympatickými postavami které dokáží zachránit řadu nedostatků v příběhu. Přiznám se bez mučení, že dávám přednost druhému přístupu, protože v prvním přístupu je riziko, že některé postavy jsou vysloveně otravné a odradí od dalšího sledování. U nového Discovery se mi to naštěstí nestalo, ale polovina postav mi byla celkem ukradená (včetně hlavní postavy). Překvapivě nejvíce mě zaujal Jason Isaacs a Michelle Yeoh. Kdo viděl, pochopí ironii této volby. Příběh točící se kolem války s Klingony není marný, ale občas se dopouští přílišného zjednodušení a některých nelogičností. Vzhledem k délce seriálu občas příliš spěchá a místy se mi zdálo, že jsem vynechal epizodu nebo dvě (lépe řečeno: uvítal bych více epizod). Překvapivě, vzhledem k hlavní dějové lince, se nedočkáme až zas tak velkého počtu vesmírných bitev a když už, tak se mi zdály odfláklé a nedostačující. Rozhodně nepokračují v tradici předchozích seriálů, které i přes nižší rozpočty občas vypadaly epičtěji. To neznamená, že by Discovery byla vizuálně odfláklá. Peníze jsou na vizuálních efektech vidět, ale z nějakého důvodu to nevypadá epicky, ale jen hezky. Škoda...ale další sérii si nenechám ujít. 70%

Rampage Ničitelé (2018)

Rampage je béčko, které se nestydí za své zařazení, naopak ho využívá ke svému prospěchu. Využívá šablonu béček let dávno zapomenutých a jediné v čem se liší je áčkové řemeslo, rozpočet a obsazení. Něco podobného bez přidaných ambicí a ve slušném provedení mi scházelo.

Black Panther (2018)

Všechny Marvelovky kvalitativně oscilují kolem stejné kvalitativní hladiny. Někdy se dostaneme pod tuto hranici a někdy nad ní. Něco jako seriál. Když sledujete seriál, tak jenom proto, že celá série má nějakou úroveň, nebo má postavy které vás baví a chcete vědět co se s nimi stane.Mě tento "seriál" poměrně baví a většinou se hodnocením pohybuji kolem 4 hvězdiček. Pokud se podívám na Black Panthera jako ty to byl samostatně stojící film, tak je to za tři. Příběh je vycpávka a standartní mytologie o vládci, který si musí svůj trůn zasloužit apod. Ideologie, která je nám zde prezentovaná mě nechala klidným, vizuálně je Wakanda zase jen další digitální bordel a akce je průměrná, spíše podprůměrná. Rozhodně nic, co bych chtěl vidět znovu. Vlastně celého pantera nepotřebuji vidět znovu. Samostatná postava pantera je celkem OK. Snad se ukáže lépe v dalších filmech.

Transformers: Poslední rytíř (2017)

Tak se mi zdá, že už jsem asi poslední člověk na světě, který ještě nad Michaelem Bayem a Transformery nezlomil hůl. Uznávám, že scénáristicky je to to neskutečné peklo. Jednání některých postav v určitých momentech nedává moc smysl, některé postavy jsou zbytečné, celé to vypadá naivně a logika a fyzika je v některých momentech nepřítomná. To jsou všechno dobré argumenty pro mizerné hodnocení, ale protože jsem pravděpodobně poslední člověk na světě, co si užívá Bayův typický vizuál a jeho akci, tak mě to celé vůbec nevadilo, protože jsem se bavil (jen mi trochu vadilo, že ve filmu je překvapivě málo scén, kde se řežou roboti s roboty). Pokud vám Bayův styl vadí, tak se Transformerům vyhněte. Pokud někomu po předchozích dílech nedošlo co má čekat a co dostane, tak by se nad sebou měl zamyslet. Transformeři jsou čistá esence blockbusterovitosti (pěkné české slovo). Každý záběr, každý dialog, hlasitost, barvy a každá exploze je jako vystřižená z traileru na běžný blockbuster. Někoho to může zahltit, ale mě to bavilo. Michael řemeslo nezapomněl. Každý záběr vypadá dokonale a bezchybně. Spousta lidí u Transformerů nadává na Baye, ale já jsem jeho jméno v kolonce scénáře neviděl. Upřímně řečeno, kdyby takový scénář dostal kdokoliv jiný, tak z toho vyleze něco nepředstavitelného. Nechci tvrdit, že pátí Transformeři jsou dobrý film, ale podle mě jsou minimálně zábavní. PS: Místo Megan Fox máme tentokrát ve filmu Isabelu Moner, které je ve filmu 14 (Laura Haddock vypadá marně v porovnání). Michael asi konečně cílí na své hlavní publikum :-)