Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

John McLane alias Bruce Willis je stále ve formě. Tzn. jeho šarm je nezničitelný, i když tento film se snaží jeho šarm pohřbít velmi intenzivně. Akce je relativně koukatelná. Tím končí pozitiva. Koncept smrtonosných pastí se vytratil už někde v minulém díle, ale to byla alspoň poměrně zábavná podívaná. V tomto filmu z Die Hard série nezůstalo nic, kromě jména hlavního hrdiny a jeho představitele. To bych dokázal přenést přes srdce, jen kdyby Die Hard 5 byla lespoň zábavná podívaná. Jenže Bruce dostal parťáka / syna. Hrozná chyba. Ta postava je hrozně napsaná, hrozně zahraná, nesympatická, na zabití. Padouch také není plusem tohoto filmu, akční scény jsou někde v neutrální poloze a ve výsledku je pátá past (doufejme s ohledem na další díl) kvalitativním dnem této série. Není to odpadní film. Na to tady pořád září charisma Bruce Willise, akční scény jsou řemeslně zvládnuté a je jich opravdu hodně - tzn. něco se pořád hýbe, bourá, exploduje, střílí se. To zaměstná vaší pozornost, ale nic co by jste si zapamatovali, nebo něco, co by vás nadzvedlo ze sedačky nečekejte.

2 $ocky (2011) (seriál)

První série mě přistihla nepřipraveného. Bavila mě, ale na nějakou stálici jsem to neviděl. Slušných 70%. Pak jsem se dostal na druhou sérii a ta mě doslova nadchnula. Nevím jestli to je tím, že jsem první sérii nepobral, nebo tím, že je druhá série mnohem lepší. Když mám popsat tento sitcom, tak můžu říct, že nic revolučního nenabízí. Klasicky, dvě hlaní postavy, v zásadě odlišné a jejich vzájemná interakce má být zdrojem zábavy. K tomu pár vedlejších (více či méně) vtipných postav. Co odlišuje tento seriál od zbytku je fakt, že každá druhá hláška je sexuální narážka a občas poměrně hrubozná. Nečekejte žádné sprosťárny na plnou hubu, ale pokud pochopíte narážku, tak zjistíte, že je to většinou docela hardcore čuňárna. Rozhodně bych 2 Broke Girls nezařadil mezi seriál pro celou rodinu (v tomto sitcomu najdete nejen sexuálně orientovné narážky, ale občas i docela nekorektní humor - např. když se Max rozhodne vloupat na místo několikanásobné vraždy, kde jsou stěny doslova vymalovány krví). Když už jsem se k tomu dostal, tak tahounem seriálu je jednoznačně Max (prostořeká servírka, velmi ujetá osoba) a pak řada vedlejších postav - Oleg, Han Lee. PS: Neviděl jsem český dabing, ale musí to být učiněné peklo. Možná, že se pletu (ale dost silně o tom pochybuju), ale tenhle seriál se prostě nedá přeložit tak, aby byl vtipný alespoň z třetiny tak jako v originále. Tady nepomůžou ani titulky, prostě musíte rozumět.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Místy prkenné, místy geniální a místy zvrácené (v dobrém slova smyslu). Celkově je Jeníček a Mařenka poměrně zábavný film u kterého nesmíte moc přemýšlet a nesmíte očekávat nic sofistikovaného. Pokud to porovnám s jinými verzemi známých příběhů/pohádek, pak u mě Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic obsadil pomyslné první místo

Full Contact (1992)

Ringo Lam je magor, který k smrti nesnáší své hrdiny. Podívejte se na pár jeho starších filmů a zjistíte, že Ringo Lam dokáže svého hrdinu protáhnout očistcem a pak mu ani nenabídne klasický hollywoodský happy end. Ringo Lam se soustředí především na příběh a vztahy mezi jednotlivými hrdiny a okolním světem. Akční scény využívá především k vykreslení utrpení a brutality svého filmového světa. Hrdinové jeho filmů (a to nejen záporáci) jsou většinou slušní magoři a když ne zrovna magoři, tak žádní andílci, kteří se pohybují minimálně na hraně zákona. Většina z výše zmíněného platí i pro Lamův Full Contact. Ve Full Contactu se Lam zaměřuje na vztahy mezi jednotlivými hrdiny. Nic není černobílé a každou minutou se vztahy mezi hrdiny posouvají směrem ke konfrontaci. Akční scény tak nejsou ani tak následkem dějových zvratů, jako spíše vyústěním a vyřešením vzájemných vztahů. Dějová linie je tak zoufale neoriginální, ale atmosféra je velmi dusná a strhující. Nikdy nevíte, co s kterou postavou bude, ale víte, že z tohoto nikdo nevyjde s nějakým vítězným pocitem. Samotné akční scény jsou velmi povedené a zručně natočené. Je pravda, že Lam není Woo. Akční scény jsou kratší, neklade se důraz na efektní choreagrafii a bodycount je na hong kongské filmy velmi umírněný. Prostě se musíme smířit s tím, že Lam netočí akční filmy, ale drsné kriminálky, které okoukal především z francouzských vzorů. 90%

Do poslední kapky krve (2000)

Porovnávat Harkův a Wooův styl opravdu nejde. Hark není fascinován choreografií přestřelek jako velký mistr, ale i přesto zvládá své řemeslo s dostatečnou elegancí. Time and Tide patří mezi jednu z těch lepších akčních kriminálek na které můžete v novodobé Hong kongské produkci narazit. V první půli sledujeme Nicolase Tse a jeho útrapy se zbouchnutou "přítelkyní", jeho snahu vydělat si peníze jako soukromá ochranka a jeho setkání s bývalým žoldákem, kterému jsou v patách jeho kumpáni a jeho také těhotná přítelkyně. V prvních dvou třetinách sledujeme spíše zamotávání dějové linky, aby se vše rozmotalo v závěrečné explozivní třetině. Ani jedna část nenudí, děj odsýpá a závěrečné akční peklo v činžáku a na nádraží je uspokojujícím vyvrcholením tohoto příběhu. Pokud mám tento Harkův film k něčemu přirovnat, pak Time and Tide podobá spíše některým filmům Johnnyho To (například The Mission). Silných 80% PS: Příběh zmatený není. Je velmi přímočarý a dá se v něm snadno zorientovat. K tomu musím dodat, že jsem zvyklý na tempo vyprávění HK filmů, kde se na nic nečeká, občas se střihem přeskakuje hodně divoce kupředu a nepomáhá ani, že pro necvičené oko vypadají skoro všichni stejně (na to už jsem si také zvykl)

Resident Evil: Odveta (2012)

Resident Evil Retribution je ptákovina. Alespoň pokud se na to podívám alespoň trochu realisticky. Určitě se najdou lidi, které to na tu hodinu a půl zabaví a určitě se najdou lidi, které to znechutí. A zřejmě jich bude většina. Mě to zabavilo. Nikde nebudu vykládat, že je to dobrý film, nikde nebudu vykládat, že má úžasné akční scény, protože není a nemá. Vypadá to jako když sledujete někoho hrát počítačovou hru. Sledovat někoho hrát počítačovou hru není (většinou) zábavné, neuvidíte žádné převratné věci a ve výsledku z toho máte prd. Ale většinou se ani nenudíte. Tak nějak se mi jeví i tento Resident Evil.

Jack a Jill (2011)

Je to tak špatný, až je to vtipný. Al Pacino v tomto filmu je jeden z nejbizardnějších momentů filmové historie (řekněme v rámci seriozní áčkové hollywoodské produkce)

Twilight sága: Rozbřesk - 2. část (2012)

Kromě předposledního dílu, ze kterého mi bylo fyzicky i psychicky špatně, je Twilight sága veskrze průměrná, trochou fantasy řízlá červenoknihovnová limonáda. Neurazila mě, neznechutila a ani jsem se nestal odpůrcem (opět opakuji, s vyjímkou předposledního dílu, ten je ohavný). Poslední díl je možná nejzajímavější pro všechny nestranné. Samotný děj sleduje schéma klasických filmů, tzn. rekrutování hrdinů pro závěrečný boj. Romantická limonáda už je vyřešená a zbývá jen zúčtování. Podařilo se přejít fakt, že celý závěr má logiku pohádky pro děti školního věku a ani jsem se moc nenudil. Triky vypadají (porvé v historii ságy) alespoň důstojně, herecké výkony odpovídají věku cílového publika. Tímto říkám této sérii sbohem. Už se zřejmě nikdy nesetkáme.

Čínský zvěrokruh (2012)

Tak copak to tady máme. Začátek vypadá, že Jackie hodlá pokračovat ve stopách svých dobrodružstvích z předchozích dvou dílů, ale po mezihře ve Francii vše nabere trochu neočekávaný směr. Ten ve stopách Pirátů z Karibiku vypadá jako kdyby se Stephen Chow rozhodl parodovat zmíněný film (i čínský Jack Sparrow se ukáže). Je to šílené. Akční scéna veskrze průměrná (na Jackieho poměry). Pak následují hodně divoké a divné dějové zvraty, přerušenou jednou delší bitkou v sídle záporáka (nebo čeho) a podivný konec. Akční scény nejsou úplně špatné, ale nic, co by se zařadilo do zladého fondu Jackieho eskapád opravdu nečekejte. Chinese Zodiac nakonec funguje lépe jako hodně ujetá komedie, než jako Jackieho trademarkový komediální akčňák. Jak jsem již zmínil, spíše to vypadá. jako kdyby se na trojce Božské relikvie podepsal Stephen Chow. Pokud si odmyslím ten hodně podivný konec, tak trochu horších 80%

Raubíř Ralf (2012)

Můj sen je aby někdo natočil podobný animák i s postavami z PC a konzolových her. Třeba by tam mohli být týpci jako Marcus Fenix, Agent 47, Duke Nukem (eee, nepamatuji si z jaké hry), Solid Snake, Master Chief, Gordon Freeman, Max Payne, John Shepard, anonymní voják z COD, z AvP, Dooma a bůhvíčehoještě, Lara Croft, Leon a Jill z Residenta a další a další týpci ze stříleček. Určitě se to nikdy nestane, ale stejně...