Oprávněné vraždy (2008)

Tak nadupané obsazení a tak příšerně nudnej, chaoticky odvyprávěnej a celkově mizerně napsanej film.

Spirála (2019)

Pro duševní klid se raději vyhnu peprným poznámkám ke zdejším komentářům a rovnou k filmu. Popravdě, postavami mě to nebavilo až tak, jak by asi mělo, a kvůli tomu se to místy táhlo. Ale zase nemůžu filmu upřít zajímavou zlověstnou atmosféru, která je postupně plíživě budována a vzbuzuje zvědavost. A byť teda dost nezodpovězených otázek zůstává, závěr a pointa mě naopak upřímně překvapila.

Pro balík prachů (2020)

Strašně jednoduché béčko s nekomplikovanou a vlastně i trochu pitomou zápletkou, mdle nasnímanou a ozvučenou akcí někde na úrovni levného akčního televizního seriálu, ale přesto docela docela sympaticky odvyprávěné. Liam Neeson tu sice už trochu nechtěně paroduje ty své role dobráků se "specifickými dovednostmi," leč neochvějně pevným morálním kompasem, ale záporáky stále kope docela slušně. A proto na tyhle filmy přece koukáme, no ne?

Rok, který změnil Zemi (2021)

Je to jako rozhoupat nádobu s kyselinou. Dokud do ní budeme šťouchat, bude se houpat. Trochu hrozivě, občas z ní možná něco vycákne ven, ale jinak asi dobrý. Pokud do ní šťouchat nebudeme nebo alespoň snížíme intenzitu šťouchanců, budeme se všichni cítit bezpečněji. Pokud ale budeme pokoušet osud a bezohledně ji rozhoupeme moc, nádoba se převrhne a pak už nebude cesty zpět... A přitom jak málo času stačí k tomu, aby se příroda zregenerovala. Rovnováha se navrátila. Jediné, co potřebuje, je nechat ji na chvíli vydechnout. Žádný "ekofašismus," ani "enviromentální propaganda." Není žádné my a oni. Pokud zmizí příroda, zmizíme i my.

Prehistorická planeta (2022) (seriál)

Po vizuální stránce takřka dokonalá prezentace dávno vyhynulých tvorů, která nepředává informace pouze slovně, ale především audiovizuálně. A je to fakt šleha v 90 % hraničící s fotorealismem. A zároveň i s řadou různých detailů a hrátek s kamerou, při kterých jsem zapomínal, že vlastně nesleduji klasický přírodopisný dokument. Seriál je to vyloženě family friendly, čekal jsem to trochu živelnější a dravější, ale zase se mi líbil vědecký přístup založený na posledních poznatcích. Kdo chce vidět krvelačného raptora z Jurského parku, bude z toho opeřeného nemotorného tetřeva asi docela zklamaný :D. Pár situací (dvoření carnotasaura) mi přišlo ale naopak docela za vlasy přitažených (ve smyslu: "to si museli tvůrci vymyslet") a proto jsem rád, že přesně na ně míří bonusové vysvětlovací miniepizodky doprovázející celou pětici epizod. Rozhodně doporučuji je neminout. Měl bych pouze dvě malé výtky: proč je zobrazovaná flóra pouze současná? Čekal bych více bizarních prehistorických druhů rostlin. A proč scénář doprovodného komentáře nevyužívá názvů původních kontinentů?

Cizinec ve vlaku (2018)

Musím říct, že mě to fakt chytlo. A to hned v samotném úvodu, kde je v poklidu představeno prostředí vlaku i s jeho cestujícími. Ten cit pro detail, kdy se kamera soustředí na různé drobnosti, diváka vyloženě vtáhne do svého prostředí. A pak se rozjede zápletka, která taky zaujme a vyvolá zvědavost, byť je teda ve finále co do logiky za vlasy děsně přitažený konstrukt. Překvapila mě i trochu umělohmotná, ale uspokojivě fyzicky nasnímaná akce bez zbytečných střihů. Což je pro 65-letého Neesona (a trikaře) hodně slušný výkon. Jakkoli občas vypadá, že ho dohání stáří, pere se tu zase jak pes. Ty videoherně digitální a přepálené CGI sekvence nejsou sice úplně dobré, ale zase se to nebere úplně 100% vážně, takže to zas tak nerušilo a spíše jsem se jimi jednoduše bavil.

Lov (2015) (seriál)

Trochu jsem měl obavy z toho úzkého zaměření na lov, ale nakonec zbytečně. Je to stejně rozmanité, jako jakýkoli jiný BBC dokument. Opět dokonalá kvalita záběrů jak obsahově, tak technicky. K tomu výborný střih a luxusní hudební podkres v podání Stevena Price, který harmonií hudby a obrazu umí silnými emocemi vystřelit klíčové momenty až samotný vrchol.

Čas zabíjet (1996)

Hvězdami vyloženě nadupané soudní drama, které se nebojí zabrousit i někam směrem k thrilleru. Jižanské státy jsou prostě specifický ekosystém s občas hodně specifickými lidmi a krutá rasová nenávist tam je problémem dodnes. Tuhle atmosféru film vystihuje skvěle a herci u toho hrají o sto šest. Závěrečná řeč Matthewa McConaugheyho spot-on, byť o správnosti závěrečného verdiktu by se dalo polemizovat.

Bláznovo zlato (2008)

Oddychová komedie, která bodne při takové dovolenkové letní náladě. Má to pár vtipných momentů, zejména ty, co jsou spojené s blboučkou dceruškou v podání Alexis Dziena, ale jinak mi to na dobrodružný film o lovcích pokladů přišlo málo dobrodružné a jako celek nevýrazné.

Krokodýl: Návrat do krvavé laguny (2007)

Skupinka turistů stojící proti přerostlému krokodýlovi a není to ani vyloženě stupidní laciné béčko a ani záměrná žánrová sebeparodie od Syfy. Vizuálně i scénářem je to sice takové obyčejné, ale australská příroda má své kouzlo, které se promítá do filmu i zde. Povedená žánrovka, jedna z mála.