Kosmos: Možné světy (2020) (seriál)

Je nutno si uvědomit, že pod pojem kosmos lze zařadit úplně cokoli. A divák z principu čeká, že se seriál bude věnovat převážně tomu vnějšímu vesmíru, což se tu dost často neděje. Tomuto zklamání rozumím a velice podobně, jako v předchozí sérii, jsem si i já posteskl, že bych raději, aby se tvůrci věnovali více astronomii a ne třeba komunikaci včel (ale i to ve finále bylo zajímavé). Jediné, co mě moc nebavilo, byly časté historické vsuvky a to především kvůli ne až tak záživné 2D animaci. Naštěstí ale ty zajímavější momenty (fyzika, chemie a astrofyzika) převažují a na rozdíl od Spacetime Odyssey se tvůrci nebáli přitvrdit a jdou mnohdy daleko více do hloubky. Za vrchol osobně považuji epizody týkající se světla a chování fotonů, o elementárních částicích a kvantovém vesmíru. Stále se ale drží v mezích stravitelné populárně-naučné zábavy, kterou pochopí i průměrně inteligentní chujko, jako jsem já. V této sérii navíc kladou tvůrci důraz na něco, co mi minule tak trochu chybělo: emoce. Foootage z Cassini-Huygens mise za tónů Experience od Ludovica Einaudiho musí dojmout opravdu každého. Ale i obecně. Ta fascinace vědou, poznáním, inteligencí, ale i lidskou představivostí. To vyzařuje z každého dílu a z každého slova, které Neil deGrasse Tyson pronese. Nejhlubší poklona všem vědcům a vizionářům, kteří i přes těžkosti své doby neztratili zápal a víru v objevování neznámého a znovu a znovu pokořovali nejzazší hranice lidského chápání. To vše vrcholí v krásně utopickém finálním dílu, který už sice nic moc dalšího z dokumentárního hlediska nepřináší, ale vyvolá přesně ty správné emoce a položí přesně ty důležité otázky. Kdo vlastně jsme, kým se chceme stát a aktuálně to nejpalčivější: jak chceme zachovat náš modrý domov v neporušeném stavu i pro následující generace nejen lidstva, ale i všeho živého? Tik tak, ale stále ještě není pozdě.

Stigmata (1999)

Trochu mě tam štval ten punkový nádech a rozcapená Patricia Arquette, která 2x sympatická není. Ale jinak je to zajímavý hororový thriller s náboženskou tématikou, který sice neděsí, ale vtáhne svou poctivě znepokojivou atmosférou a překvapí v rámci žánru docela nečekanou pointou. Role kněze Gabrielovi Byrneovi mega sedí.

Code 8 (2019)

Neoriginální, ale settingem příjemně svěží vítr do superpowers žánru s několika fajn nápady (drony, boti), leč převzatými z původního kraťasu. Scénář je ale jen takové obyčejné krimi klišé, které pobaví, ale i rychle prošumí. Potenciál by tam byl rozhodně o něco vyšší.

Kalvárie (2014)

Skvěle natočená a precizně zahraná podivnost, jejíž jednotlivé střípky místy pobaví, ale povětšinou působí neskutečně depresivně. Maloměsto plné různými způsoby zcela dojebaných postaviček, mezi kterými otloukánek Brendan Gleeson coby kněz a jediné světlo v temnotách jen tak posmutněle plouží a odevzdaně se snaží nezcvoknout z jejich fucked up životů. A ten ironický (ne)humor a břitké, i když často trochu samoúčelně oduševnělé, dialogy baví. Zklamal mě však zbytečně explicitní a nesmlouvavý konec, který se na jednu stranu snažil šokovat, ale na tu druhou nepředvedl až tak dobrou pointu, jakou by si jinak velmi silný film zasloužil. V tomhle bodě mě to už bohužel trochu minulo.

Enter Nowhere (2011)

I přes naivní a ne zcela dovysvětlenou pointu a velice televizní look má Enter Nowhere výhodu v zábavném scénáři, který ve mně vzbuzoval zvědavost po celou dobu. A stačili k tomu pouze 4 herci a opuštěná chata v tom vizuálně nejnudnějším lese ever. Horor? Nah. Mysteriózní sci-fi drama? To už je lepší.

Dcera nejlepšího kamaráda (2011)

Hugh Laurie je pro tentokrát zase za nesmírného sympaťáka a s Leighton Meester mají i přes velký věkový rozdíl naprosto výbornou chemii. Film jako takový je vzhledem k na západě kontroverznímu tématu dost nekonfliktní a příliš neodpovídá realitě, ale díky pohodové - lehce dramatické, i lehce komediální atmosféře a nadupanému obsazení se na něj hezky dívá. Jen od toho závěru jsem čekal malinko víc. Trošku ambicióznější zakončení.

Prince Avalanche (2013)

Příjemná minimalistická nezávislárna. Dva silničáři značící silnici kdesi uprostřed lesa, pomalu se vyvíjející vztah (přátelský, žádná hora se tu tentokrát nekrotí) a pěkně přirozeně napsané i odehrané dialogy. Poklidně to celé plyne, nic moc se vlastně explicitně nestane a přesto se ve filmu děje za tak krátký čas docela hodně. K tomu fajn kamera, fajn prostředí, fajn hudba. Prostě fajn film.

Kosmos - časoprostorová odysea (2014) (seriál)

Luxusně zpracovaný dokumentární seriál plný jak drahých dechberoucích CGI sekvencí, tak sympatických 2D animací. Zábavný, vtahující, dostatečně zjednodušený a podaný tak, aby ho pochopil opravdu každý. Historie, světlo, atomy, hvězdy, galaxie, černé díry, ale i Země, vnitřní vesmír, chemie, trocha fyziky, ekologie, budoucnost. Tvůrci měli ambice nechat diváka nahlédnout do všeho okolo nás. To je ohromné plus, ale zároveň i tak trochu můj osobní problém, který s tímhle seriálem mám. Epizody (zejména ty první) kloužou jen tak zlehka po povrchu a skáčou od tématu k tématu. Před 10 lety bych si mlaskal, ale dneska bych už přeci jen ocenil o fous hlubší, soustředěnější, informativnější a třeba i meditativnější přístup. Třeba i více samotného vesmíru, jeho pro lidské myšlení nepochopitelných mechanik a méně odbíhání od tématu. Na druhou stranu, pro doplnění takového toho všeobecného přehledu o životě, vesmíru a vůbec mě nenapadá přístupnější a atraktivněji zpracovaný populárně-naučný seriál. Minimálně epizodu věnovanou problematice globálního oteplování bych povinně pustil všem sebestředným jarinům, kteří tenhle do budoucna pro naši planetu zásadní problém tak s oblibou v internetových diskuzích bagatelizují... ne-li se mu dokonce, i přes všeobecný konsenzus vědecké obce, ve své bezbřehé hlouposti vysmívají.

Sweet Girl (2021)

Obsahuje nepřímé spoilery! Další béčkový payback akčňáček ala 90. léta - to já rád. Dojemný začátek a poté hromada utíkání a bouchání. Má to tempo, sympatické charaktery, obstojné akční scény. Celou dobu mi ale v hlavě hlodal onen poměrně spoileroidní název a čekal jsem, jestli z toho něco vyleze a nebo je to jen tak debilně pojmenované. Takový twist jsem ale nečekal, takže tvůrcům v tomhle ohledu tak trochu poklona. Na druhou stranu, chce to hodně velkou dávku představivosti (a jaxme řikali za mlada, možná i solidní matroš), aby to dávalo z hlediska psychologie a návazností ve finále jakýs takýs smysl.

Sněžná past (2018)

Ukázkově jednoduchá a přehledná béčková akční zábava s postavami, na kterých divákovi záleží a fandí jim. Obsazená samými známými tvářemi a dobře zahraná. Čtvrtou hvězdu za mé oblíbené prostředí zasněžených kanadských hor.