• Rodinný

Běžící muž (1987)

Rozhodně nejsem Schwarzeneggerův kámoš, ale film je akční sci-fi thriler a funguje tedy jako má. Na žádné umění si nehraje. Takže jako na oddechovku se na něj dalo koukat.

Brubaker (1980)

Poslední film, na kterém jsem byl v kině spolu se svým otcem.

Vetřelec (1979)

Cestou do školy jsem kdysi dávno četl v Technickém magazínu recenzi Karla Pacnera na film Vetřelec. Strhal ho jako staré tapety. Docela vtipnou formou. Líbilo se mi to tehdy. Už si ty formulace přirozeně nepamatuji, ale jedna věta mi utkvěla. Něco jako: Naše ÚPF se moc nevytáhla. V bohaté nabídce západních sci-fi filmů je jistě spousta mnohem kvalitnějších filmů než tenhle pokleslý brak. Nebo tak nějak. V tomto duchu. Nu... Neodradilo mne to a na film jsem, hned jak se začal v kině promítat, šel. Od té doby viděn Vetřelec několikrát a spolu s Alien III se jedná dle mého asi o nejlepší filmy tohoto žánru (Dobrodružné sci-fi). Takže jsem patrně divák braku. P.S. Kritizoval hlavně mentalitu lidí v té budoucnosti. Jako že se chovají neurvale, uvažují sobecky, starají se hlavně o to, kolik dostanou za co peněz a tak... Tak uvidíme, jestli měl pravdu a lidé opravdu budou úplně jíní, lepší. Máme na to ještě rovných 100 let.

Kozoroh 1 (1977)

Viděno poprvé někdy kolem roku 79 +/-. V letním, panoramatickém kině 70mm, s kvadrofonní aparaturou. Ještě teď mi naskakuje husí kůže, když si vzpomenu na zvuk chřestýšího ocasu, který "putoval" za našimi zády. Až teď zjišťuju, že ten blackman byl O.J. Bomba. Na svou dobu velmi odvážně natočený film. Jóó, to ještě byla v ušákově svoboda... Vynikající letecké záběry. A co na to Van Allenovy pásy...?  :-)

Výlet do mladosti (1982) (TV film)

Moc hezký  film s krásnými, poeticko-romantickými retroperspektivami s kouzelnou, rozmarnou Gitkou. Jsem v pokušení dát plný počet. Škoda, že se to občas trochu táhne a jsou tam hluchá místa. Chudík zkušeně, Kramár klasicky, přestože mlád, ve své póze.

Cesta řeky k moři (1966) (TV film)

Jako televizní inscenace to není špatné. Nevím ale, jestli to náhodou nebylo, vzhledem ke stopáži, zamýšleno jako film. V tom případě to příliš dobře natočeno není. Rvačky, kterým je věnována poměrně značná pozornost a Martin je vykreslován coby rváč, působí zvláště v první části hodně komicky. Rovněž reakce hlavního hrdiny na vyčuránky lísající se k němu a somrující peníze po jeho náhlém zbohatnutí, jsou poněkud zvláštní. Ještě že aspoň nevyměkl s Ruth... Nejvíce se líbil Lukavský a Medřická.

Světáci (1969)

Ten film asi hodně lidem pomohl zapomenout na skličující náladu toho roku. Beztak byl natočen i z toho důvodu. Napovídá tomu i hvězdné herecké obsazení, včetně poslední filmové role Oldřicha Nového. Řada hezkých narážek, odkazů a skrytých gagů, které už dnes málokdo pochopí. Podskalský se ale bohužel, jako vždy, nevyhnul určité "lidovosti", podbízivosti.

Kancelář Blaník (2014) (seriál)

Jasně, je to jen sitcom, ještě k tomu pro omezený okruh publika, ale možná právě proto je to bezesporu nejlepší politická satira posledních dvou dekád a kdo ví, zda není i vůbec nejlepší natočená v českých zemích. Nejlepší myslím z titulu syrovosti a údernosti.

Chalupáři (1975) (seriál)

Dávám pět, řadím se do houfu příznivců lidové zábavy, i když čisté to není. Přece jen řada hluchých míst a občas pitomoučké, ale to snad ani jinak u seriálů tohoto typu nejde. Výborná je scéna s meruňkovými knedlíčky (Bohdalová  - Prachař) a pak návštěva Prahy. 90%.

Co je vám, doktore? (1984)

Tyhle člověčinky ze sedmdesátek a osmdesátek prostě miluju. Spřízněnost s Jako jedem je patrná na první počuč a ničemu neškodí, naopak. Oba filmy jsou výborné, protože oba točili Olmer, Svěrák, Krajčovičová ve svém nejlepším tvůrčím období. Opět parádní atmosféra, laskavý lidský humor, ale i koření smutku. Parádička.