Země ztracených (2009)

"MAJÍ DINOSAUŘI KOZY?" Úrovní vtipů klasická ferrellovka. Spousta mimózních jednorázových skečů poslepovaných do chabého příběhu. Komu se Ferrellova mimoděčná komika nelíbí, zákonitě spokojen nebude, kdo se ale dokáže naladit na stejnou vlnu, nemůže být vyloženě zklamán. Scéna s dinosauří močí nebo s obřím komárem mne dostaly i přes svou krajní nechutnost do kolen, výpravu a trikovou složku má film na úrovni a Frielové to v kraťáskách a nátělníku tak sluší, že prostě nemohu dát horší hodnocení než dávám. 70%

Sex ve městě 2 (2010)

Nazvat film fackou všem fanouškům původního seriálu, byl bych ještě mírný. Dlouhé, nevkusné, nudné. Čtveřice hlavních představitelek funguje v rámci snímku pouze jako doklad slabé soudnosti Hollywoodu, přičemž přesušená Parkerová a rozpadávající se Cattrallové hrají v této kampani jasný prim. Všeobjímající odér laciných fórků je nepřekonatelný, běžné rozpaky střídají v rychlém sledu návaly zprostředkovaného studu, což ale celkovou stupiditu scénáře nevystihuje ještě dost věrně. Jasná ztráta času a jeden z nejhorších filmů, který jsme měli tu čest (značně pochybnou) vidět tento rok v našich kinech. 20%

W. (2008)

"SMRT DÁVÁ VÁLCE DEPRESIVNÍ IMAGE" Čekal jsem, že Stone roznese Bushe na kopytech, ale stal se skoro pravý opak. Nechci tím říct, že by byl snímek nějakou přímou glorifikací, jen nejde o prvoplánovou démonizaci ani žádnou samoúčelnou karikaturu. Přitom pokud něčím tento snímek je, potom poctivým autobiografickým snímkem, který se chytře vyhýbá nejexponovanějším obdobím Bushova života a tyto řeší jen v návaznostech, což celému snažení dává lidský odstup a chladí potřebu po satisfakci. Pozitivnímu vyznění samozřejmě nemalou mírou přispívá i obsazení. Stonemu se podařilo všechny důležité posty obsadit zkušenými herci, kteří svým protějškům obdivuhodně padnou. Josh Brolin v ústřední úloze je potom přímo vynikající a upřímně se divím, že mu za toto ztvárnění nominace na Oscara unikla. II Scénář: Stanley Weiser. Hudba: Paul Cantelon. 80%

Vinyan (2008)

Z podobného soudku (atmosférou i rozložením "sil") jako Trierův ANTIKRIST, nad očekávání srozumitelné a surově podmanivé. Emmanuelle Béartová je neustále fascinujícím způsobem nádherná a i když byste tu a tam některý záběr ve filmu (ten je spíš psycho dramatem než hororem) prostřihli, těch jejích je pořád málo. Může to znít zvráceně, ale těm dětem v závěru (mimochodem herecky dost odvážném) jsem nepokrytě záviděl. II Scénář: Oliver Blackburn, Fabrice Du Welz, David Greig. 80%

Škola života (2009)

Filmy, u kterých už z názvu nebo základní premisy cítíte vavřínové ambice, důkladně podezírám, ale tentokrát ani snad nebyl důvod. Příjemně natočená, nekomplikovaná retro story o dospívání a jeho záludnostech si získala mé sympatie svým obsazením, kterému se vší možnou přirozeností vévodí kouzelná Carey Mulliganová (zasloužená oscarová nominace), ale i zbylými aspekty, jako je výprava nebo kostýmy. Celý snímek mi velmi rychle uběhl a po jeho skončení odezníval dobrý pocit jím vyvolaný jen velmi pozvolnu. II Scénář: Nick Hornby (sám úspěšný spisovatel a autor předlohy k filmům JAK NA VĚC a VŠECHNY MOJE LÁSKY napsal scénář na základě článku s životopisnými prvky britské žurnalistky Lynn Barberové, která jej následně rozvedla v memoáry - pod stejným jménem vyšly i u nás). Hudba: Paul Englishby. 85%

Lidé z předměstí (1989)

Režisér Joe Dante má kromě jiného na svém kontě nezapomenutelné GREMLINS (oba dva díly) a s černým humorem se setkáváme i v tomto jeho počinu. Námětově ale nejde o nic světoborného, má-li film nějaké mysteriózní náznaky, odehrají se ještě před úvodními titulky, ale potom už je to příběhová rutina o zlu od naproti. Vůbec jsem v celém tom dění postrádal větší odvahu zalomcovat s žánrovými pilíři, udělat něco opravdu nečekaného, ale kde nic, tu nic. V jedné ze svých ranějších rolí potěší Tom Hanks, neurazí ani Carrie "princezna Leia" Fisherová nebo typicky rozkývaný projev Coreyho "Kecky" Feldmana, kterého Dante obsadil i v o rok mladším prvním díle o kultovních příšerkách. 60%

Cesta (2009)

Hutně depresivní, zdařile apokalypticky zinscenované, smířlivě bezvýchodné. Mortensen se do své role výborně hodí, klučina po jeho boku sedí typově (vybrán právě pro svou podobu s Theronovou), leč slabá herecká průprava vyraší mu občas ve výrazu jako růžky (přehrává). V nečetném zbytku je další obsazení celkem přesné. Bude jistě hodně (většina?) takových, kteří by upřednostnili dějovější linku (neprozkoumaný prostor pro různé gangy a další) před převládajícím dramatem, pro mne byl ale poměr žánrů vyhovující. 80%

Pastýř (2008)

Jean-Claude přijíždí s králíkem (ne, to není metafora) do města a jako správně mlčenlivý hrdina to tam začne rozkopávat. Celkem klišé, ale hlavně škoda, že je to tak levné, se špatnými dialogy a se záporákem bez elementárního charizma, protože jinak se na to dá celkem i koukat. Van Dammovy kopačky mají údernost (dobře sestřihané a ozvučené), nějaký ten nápad se také urodí (autobus se skrytými závěsnými kulomety), takže v tom relativním průměru a v konkurenci jiných video filmů se film má možnost neztratit. Samozřejmě bez záruky :-) 45%

Krvavá odplata (2005)

Snažit se načechrat řitní věnec stereotypům je jedna věc, udělat to s grácií a nadhledem věc druhá. La Marre se možná cítí jako Tarantino nebo Rodriguez, výsledkem jeho snahy je ale výrazná anti-cool destrukce westernové stavby s notnou dávkou blbosti v dialozích i logice (parta černých pistolníků domlouvá se nad plánkem na pozicích při zamýšlené loupeži v bance, následující den do banky všichni napochodují pěkně naráz a hlavním vchodem). Komu není dáno, tomu ani Carradine v roli arcipadoucha nepomůže. 20%

Alenka v říši divů (2010)

Dvojí faktor odrazoval mne od Alenky již v počátku - nebylo možné naleznout v rozumné vzdálenosti a vhodné době projekci v originálním znění a samozřejmě to zatracené 3D - a zatím co dabing přišel mi nakonec jako nadmíru dobře provedený a překvapivě nerušivý, "třidéčku" na chuť asi nikdy nepřijdu. Jinak ale zůstává vše při starém. Burtonova typická imaginace, skvělé obsazení, hudba. Všichni digitální tvorové mají přesnou míru životnosti, děj se nezastaví a v rovnoměrné poloze dokáže bavit děti i dospělé, triky jsou přesvědčivé. Pokud bych snímku přece jen chtěl něco vytknout, byly by to maličkosti, u kterých se mi ani nechce zastavovat. 90%