Hranice smrti (2007)

Další podprůměrný přírůstek do kategorie buranského hororu, který je sice natočený zručnější rukou, než otřesné HOSTELy, přesto tvůrci nebyli schopni vyždímat ani kapičku ze šťavnatého potenciálu (třeba atmosférické katakomby). Divákovi je hlavně fuk, jaké trable nešťastné oběti nacistické rodinky prožívají, protože jejich charaktery jsou jednak načrtnuty k neztotožnění, ale hlavně autor scénáře své oběti obdařil naprostou neschopností udělat jediné rozumné rozhodnutí, a to bez ohledu na vzniklou situaci (jedna scénka za všechny - co může někoho ponouknout vlézt do uzavřené místnosti, která nápadně připomíná plynovou komůrku Adolfa Hitlera?). Závěrečné kulometné finále a trapný zombistický třes přeživší dívčiny (který s naprostou samozřejmostí střídá chvíle chladnokrevného vypětí) jsou už jen třešínky divákova zmaru. II Scénář: Xavier Gens. 40%

Amorův úlet (2006)

Totální hovadina. Rád bych řekl, že mi to prostě nesedlo, protože normálně jsem k všelijakým filmům různě benevolentní, ale v tomto případě prostě nemůžu. Romantický film, kdy oběma hrdinům úpěnlivě přejeta, ať už konečně zhebnou, nebude asi úplně košer, ale komedie, u které jsem se zasmál jednou (když oba hlavní trotlové vrhnou se hladit břicho domnělé těhulce), to je prostě kardinální průser. Je fajn, že tvůrci chtěli přistoupit k notorickým zvratům a námětům novátorsky (je pravda že vedlejší postavy jsou neskutečným výkvětem - nicméně jeden jak druhý ultra nesympatico), ale k čemu to je, když je to tak strašnááá nuda?!? A to to trvá jen půl druhé hoďky. Humusácké scénky, jako když si Isla Fisherová rozetře sopel po tváří jako výsledek breku, to je jednoduše hrůza. Naposled jsem tak toužebně očekával závěrečné titulky (ano, byl jsem na tom v kině) a po skončení filmu cítil neuvěřitelnou úlevu, když jsem tak tak přežil návštěvu předělávky Fanfána Tulipána. Divím se sám sobě, že nedám "odpad", ale snad kvůli té jedné vtipné scéně nedám... 10%

Beze mě: Šest tváří Boba Dylana (2007)

Český překlad originálního názvu přesně film vystihuje :-) Šest tváří Boba Dylana, navíc ve speciálně úpravě (tak zvaně o Bobu Dylanovi bez Boba Dylana). Rozhodně je to kláda a určitě si to nedávejte po odpolední šichtě v práci, protože věřím tomu, že pak tuto pestrou a zdánlivě nesourodou mozaiku ani zdaleka nedoceníte. Pěkná herecká práce (Blanchettová, Bale v každém případě, nejvíc mě ale zaujal klidný a přirozený výkon Ledgera) a dobře zakomponované songy jsou schopny vaši pozornost udržet, líné tempo ale unavenou mysl lehce udolá. II Scénář: Todd Haynes, Oren Moverman. 80%

Hank a Mike (2008)

Nápadem je tento film celkem svěží vítr na ustálené hladině černých komedií a chvilkama je scénář fakt nekompromisně vtipný ( plápolající reklama za padajícím tělem v rámci sponzorované sebevraždy ) a absurdní ( velikonoční králík mé své klasické potřeby ). Celkově tomu chybí nějaké nosnější téma a pakliže film vychází z původního kraťasu, je to znát, ale svým neotřelým přístupem ke kritice establishmentu si mě film snadno získal.

Rande s celebritou (2004)

Díky milé tváři Kate Bosworthové a přátelsky laděné postavě Tophera Grace ještě poměrně hladce snesitelný romantický film, který dokáže i lehce pobavit (scénka na záchodě). Není to nic originálního, něco takového ale dnešním romantickým filmům vyčítat jen stěží (stejně by to bylo jako házet hrách na stěnu). Proto, když hloupost scénáře vyloženě nebije do uší, o prsa (a zadek) Rosalee Futchové (tedy hlavní hrdinky snímku), hodnotím čistým a zaslouženým průměrem. 50%

Přání smrti II (1982)

Film svým zobrazením nesmyslného brutálního násilí dokáže vyvolat patřičnou odezvu divákova vědomí, přesto promlouvá jazykem daleko méně učesaným, než ve výborném prvním díle. Pominemeli pokulhávající pravděpodobnost, že se někomu něco takového stane dvakrát a nijak zvlášť to s ním necvičí, skutečnost dramaturgických nedostatků spolu se špatným střihem už se přehlížejí hůř.

Jak ukrást nevěstu (2008)

Rozvleklá nuda převlečená za " humornější" předělávku SVATBY MÉHO NEJLEPŠÍHO PŘÍTELE, jen v opačném gardu. Běda těm, kteří se nechají nachytat! Komu vůbec podobnou pitominu doporučit? Těm co se neobejdou bez psího pohledu Patricka Dempseyho? Teenagerům, kteří nejspíš ocení to jak si dospělí chlapi pochvalují ve sprše velkého skotského ptáka nebo to jak je hlavní postava vylíčena jako ten největší klátič v N.Y.? Lidem co rádi blbé scénáře? No nevím, nevím. Fakt mě mrzí, že Sydney Pollack bude mít na posledním řádku své bohaté (ani ne tak počtem, jako významem) filmografie tento romantický nepodarek. Horší hodnocení nedávám právě jen kvůli Pollackovi a dobře odvedené práci při začáteční scénce z vysokoškolského mejdanu, kdy oba hrdinové vypadají opravdu věrohodně, až jsem chvilku pochyboval, jestli to jsou opravdu oni nebo se něco dokonale povedlo v oddělení castingu... Oči jsem na nich mohl nechat, jako kdybych je viděl srát jednorožce (ano, narážka na ojediněle vtipný moment filmu). II Scénář: Adam Sztykiel, Deborah Kaplan, Harry Elfont. 35%

VALL-I (2008)

Kluci od Pixarů jsou k neudržení. Další povedený kousek do obdivuhodné série bez šlápnutí vedle a to je tento roztomile apokalipticky dojemný scifáč ještě více vzdálen běžné produkci pro děti ( ne že by ale pro děti nebyl ), než předchozí kousky. Do nikoho netlačí žádné výchovné moudra a celá případná výchovnost se smrskává v přijatelném ekologickém poselství, které ale vyzní velmi nenuceně a přirozeně. Samozřejmou dokonalost technického zpracování netřeba ani zmiňovat.

Dostaňte agenta Smarta (2008)

Strašně jednoduchý a 1000x převařený guláš všech podstatných ingrediencí špionských komedií, který vás bude bavit sledovat jen kvůli několika absurdně vtipným dialogům a scénkám (ta s šipkami na wc letadla mne dostala do kolen) excelujícího Stevea "kamenného xichta" Carella. Zbytek obsazení zdařile přihrává, proto je výsledný dojem v celku pozitivní a to jsem čekal ledasco.

Kate a Leopold (2001)

Na romantickou komedii je to moc dlouhé a vážné, což by nevadilo v případě, že děj se nebude vléct jak přetížený výtah vévody Leopolda. Mezi přezrále působící Kate ( Mag Ryanovou zahrané standardním způsobem, na jaký jsme za ta léta už familiérně zvyklí ) a šarmantním Leopoldem ( Jackman má své postvě víc co dát než bezradná Ryanová ) to ani moc nejiskří, což jen umocňuje celkový vlažný dojem. Velmi lehce nakousnuté motivy, jako zmizení výtahů nebo střet člověka konce 19. století s technikou dneška, zůstávají téměř nevyužity, místo toho je rozvíjena otravná postava bratra Kate, která toho nemá co nabídnout a zbytečně tak nafukuje stopáž. Výsledkem je průměrná romance s nadějným ( ale nevyužitým ) tématem cestování v čase.