Dračí život Bruce Lee (1993)

Jeden z povedenějších životopisných filmů. Odpovídající herecké výkony v kulisách života legendárního Bruce Lee, téměř opomíjející jeho filmovou tvorbu - ta je jen nahozena, širším způsobem nezpracována. Je to přitom škoda, protože hlubší zabroušení do této tématiky mohlo z filmu udělat atraktivnější podívanou... Jedna věc je ovšem jistá: Zatím co David Carradine, který Brucemu podle filmu přebral roli v seriálu KUNG-FU, sám sebe ztrapňoval (až do své smrti) v "dílech" jako KRVAVÁ ODPLATA nebo VELKEJ BIJÁK, z Leeho se stala nepopiratelná legenda bez postupné devalvace. 65%

Budiž světlo (2006)

Nuda, kterou zachraňuje krásné prostředí zasněženého městečka a Danny DeVito (jeho filmová dvojčata také nejsou k zahození, mají ale po hříchu málo prostoru). Kýčovitost vánočních ozdob na domech je šílená a v rámci pointy dotažená až ad absurdum, ale mluvím li o pointě, je samozřejmě naprosto odhadnutelná a v "nejlepší" tradici amerických rodinných filmů. Snímku by dost prospělo větší rozehrání vedlejších postav (třeba děcka obou rodin) a ne jen policisty, co rád růžová tanga. 40%

Moje tlustá řecká svatba (2002)

Musím říct, že původně jsem tento film měl někde na průměru, protože při prvním setkání v kině (film předcházely velké ohlasy ze zámoří - při směšném rozpočtu 5 USD mega, výdělky jen v Americe neuvěřitelných 240 USD mega!!!) mi to moc vtipné nepřišlo, spíš takové normální... Zato při nedávném uvedení v televizi jsem na to náhodou narazil a už to nepřepnul jinam, tak jsem se smál a bavil. Nechápu, co se mi na tom prvně nezdálo. Vtipné dialogy, přesný výběr neokoukaných herců, svižné tempo. Vesměs velice příjemná komedie. 80%

Persepolis (2007)

V záplavě barevných animáků v našich kinech mi přišel tento styl animace jako dost osvěžující. Samotnému filmu by z mého hlediska prospělo mírné zkrácení, ale jinak to na mne zapůsobilo. Zvláště v této době, kdy slovo "islám" chápu jen a zásadně v pejorativním duchu. S komunismem to samozřejmě není lepší, ale bavíme-li se o náboženství, křesťanství mi v souboji s islámem přijde jako o chlup vítěz, i když co do zhůvěřilosti si mají pramálo co vytýkat. Díky bohu za to, že jsem ateista :-) 85%

Velkej biják (2007)

Tohle je opravdu hrozná kejda. Někdo si snad myslí, že na blití je něco směšného? Když vidím někoho blít, blil bych taky. Zdejší herecká skvadra musí mít fakt hluboko do kapes, jinak není možné vysvětlit jejich rozhodnutí vzít práci na takovém shitu. A Davida Carradina, toho už vůbec nechápu, ten skončil obzvláště hrozně (ještě před tím než skončil OBZVLÁŠŤ hrozně). Nedávám kanál díky dvěma povedeným momentům: (1) parodie na MTV Cribs - docela trefně si udělali srandu z vytahování celebrit ve svých nevkusných domech a jejich trapnému představování svých plazmovek a obsahu ledniček (je zajímavé, že většina černých interpretů vždy jako nejzásadnější kousek své dvdtéky ukazuje Scareface :-), na což je tu také přesně poukázáno) a (2) flaška od šampáňa P. Diddimu do kebule. 10%

Beowulf (2007)

Největší devíza filmu se stala jeho největší slabostí, ale i tak musím svůj zážitek z filmu hodnotit jako pozitivní. O tom, že by Zemeckis byl schopen natočit regulérní film ještě lépe, není potřeba diskutovat a je také jasné, že měl. Nechápu ho, motion capturing je v této fázi pro laika na stejné úrovni jako za POLÁRNÍHO EXPRESU, tak proč? To třeba neviděl, že postava královny je fakt nepovedená? Jízda na koni divná? Jinak nálada filmu je dobře heroická a i když se zrovna nic neděje, proluky jsou minimální. Hudební doprovod dobře plní svou úlohu a hvězdná sestava dabujících a předlohu hrajících herců přímo volala po reálu. 75%

Na dotek (2004)

Ech, Nichols, jeden z mých oblíbených režisérů, mě tímto "dílem" neuvěřitelně zklamal. Ne ani tak svojí prací nebo vedením slušných herců (s výjimkou Robertsové - ta umí solidně lézt na nervy), ale svou ochotou spojit se s tak hrozným materiálem. Co je to platné, že všichni pěkně hrají, když z pusy vypouští takové bláboly. Člověk se diví, že celou tu konstrukci někdo (Patrick Marber podle vlastní hry) skutečně myslí vážně - děj, který se potácí od ničeho k ničemu, kecy, které jsou tak absurdní, že se člověk musí smát, no prostě žůžo-labůžo... Kanál nedám, ale je to těsně. 35%

Nový svět (2005)

Meditační tempo začíná být Malickovým poznávacím znamením? Krásný film s rozvleklou náladou, výborným Farrellem, přesným Balem a především zajímavou Kilcherovou, pro kterou je to první pořádná role. Dojímavý výkon, bez potřeby začátečnického přehrávání. Jednou, dvakrát do roka si v kině podobně laděný film rád vychutnám. 85%

Disturbia (2007)

Řemeslně zručně odvedená práce, se sympatickými hrdiny, sexy dívčinou a předvídatelným průběhem. Vyzdvihuji zvláště pěkně natočenou úvodní bouračku. Jednoduše dobrá volba na odpočinkový večer. 65%

Královna Alžběta: Zlatý věk (2007)

Doufal jsem, že původní KRÁLOVNA ALŽBĚTA bude mít v tomto pokračování důstojného následovníka, nicméně se tak nestalo. Výprava je krásná, digitální španělské loďstvo famózní (po hříchu však nevyužité), záběry z lodních palub ale těžce "smrdí" studiem a co mě až vytáčelo, tak neustále stejný výraz Owena a manýristická afektovanost Blanchettové. Oproti těmto dvěma je až neuvěřitelné, jak kompaktní výkon podala na daleko menším prostoru Mortonová. 60%