Zloděj mého srdce (2024)

Za tu Prahu a to, že Česko v tomto filmu nevypadalo jako buranov hvězda navíc. Jinak to bylo na hraně dětské pohádky o nudícím se miliardáři a Slečně Zamilované, která se rozhodla sloužit -- sakra komu vlastně? K tomu přidali další krásku Nil Keser a příběh o geniálním Arsénu Lupinovi a padouchu, který byl spravedlivě dopaden byl vyroben. Poněkud přehudebněný film, střih asi také nebyl silnou stránkou autorů, Esra Bilgic zkusila vyměnit funkci modelky za herečku, ale byla to ochotnická partie a to prázdné Vinohradské divadlo na generálce bylo kýčem, který oko už bolel. Takže za 50 vlasteneckých %.

Fighter (2024)

Kvalitně provedený náborový film na vstup do armády Indie se všemi "osvědčenými americkými" atributy. Herci hezcí, letecké triky koukatelné, taneční vložky s perfektní choreografií a konec samá láska. Co si od Bollywodu přát víc. Za to vlastenectví hvězda navíc, takže 60%.

Portál (2023)

Vtipnější, než by se na první pohled zdálo. Trochu to zavonělo "potrovinou", ale poměrně dobrý spád a dobře nalíčená  Sophie Wilde to zlepšovaly. Škoda, že Patrik Gibson, který měl hrát nemehlo a troubu zůstal v této roli celý film, ačkoliv jeho proměna měla být největší. Tady zklamání a rej příšerek hodil film do průměru. 55% za poměrně vtipný závěr, neboť zlo musí být potrestáno a soukromí zachováno. V mnoha filmech toto poselství chybí, jako by se nově nepravost stavěla na piedestal. Takže díky za návrat hodnot (lásku v to počítajíce).

Tři mušketýři - Série 3 (2016) (série)

Ještě stále to udrželo laťku dost vysoko, byť první dvě série byly svižnější a řekněme i trochu dobrodružnější. Ale i třetí s padouchem, který stále má peníze a škodí a škodí, s bojem o moc, s novou láskou Athose a nakonec i Porthose, s Constance, která neodchází a neumírá, s poznámkou, že i vražední agenti jsou občas nutní, s historickou nepravdou (Gaston nebyl zavražděn) a s přimíchám trochu té revoluční nálady ( Karel I. byl popraven 6 let po úmrtí Ludvíka XIII.) se třetí série dala shlédnout a dalo se našim hrdinům fandit. V plejádě trvale se rodících seriálů byl tenhle jeden z mála, který jsem shlédl celý, jiné po první sérii dál nesleduji, najde se ten, co vůbec nedokoukám pro naprostou pitomost (a pak se divím ódám na to, jak je úžasný) a jen málo sérií jsem vydržel do konce (Rekord 94 dílů!!). Takže zde 65% s poděkováním za pár příjemných večerů a s tím, že Dumas by asi nesouhlasil, ale i díky takové sérii je stále věčný.

Jeanne du Barry - Králova milenka (2023)

Maïwenn jako madam du Barry? Tak to byl hodně blbý vtip. Portréty této královské milenky jsou známé, její věk také a tahle herečko-režisérka se jí ani věkem ani jinak nepodobá. Až se to natočí podesáté bude du Barry černoška nebo asiatka? Když točíte historický film, tak v něm nesmíte okatě lhát, umění-neumění. Ale co oceňuji je výkon Deppa, který hrál toho Ludvíka XV. jinak téměř neschopného monarchu dobře a požitkář z toho čišel. Oceňuji kostýmy a i to, že Ludvík XVI. byl tak trochu ňouma s rozmazlenou manželkou, která se inteligencí např. svému bratru Josefu II. neblížila ani náhodou. Není divu, že je revoluce smetla i s paní du Barry, která místo toho, aby si žila v Londýně se jela domáhat majetku do revoluční Francie. To film neukázal, jen se o její popravě zmínil. Co jsme si ale během sledování filmu stále šeptali: Proč super milenkou krále má být žena, která je tak nehezká a tak stará? Za 60% je to předražená koupě průměrného zboží.

Největší hity (2024)

Tak komediálního jsme nezaznamenal nic, ale film byl příjemným překvapením. Balancoval na hraně sci-fi a psychologického dramatu, ale i když v jisté chvíli je řešení zjevné, nezanechal žádnou pachut' manipulace s divákem. Skončil tak, jak se dalo očekávat, když dva poslouchají totéž (tady zrovínka Roxy Music) a vzájemně se sobě líbí. Osamocení hlavních hrdinů je záměrně zdůrazněno i celkovým pojetím reálné neexistence okolí a současného světa (efekt známý ze seriálu Přátelé, byť tam byl využit za jiným cílem). Co musel zaujmout je soundtrack a někteří autoři byli pro mě příjemnou novinkou. (Ryan Lott např.) Celkové v zásadě vážné téma trpící dívky, které hledá cestu, jak se vrátit k "normálnímu" životu i za cenu vzdání se něčeho mimořádného stojí u tohoto filmu rozhodně za ocenění. 70%

Duna: Část druhá (2024)

Četl jsem knihu, viděl verzi 1984 a konečně viděl druhou část „povinně oslavované“ Duny. Vizuálně úžasné, některé herecké výkony za hranicí očekávaného, a ta kritika zla, konspirací a chamtivosti, která v knize je výborně popsána, je převedena na filmové plátno, že asi to už ani lépe nešlo. A přesto. Celé je to na mě takové studené. Love storry vévody dědice a dívky z pouště mi připadá vyumělkované, rozhodně nikoliv přesvědčivé. Zlí baroni jsou vykresleni jako zrůdy, ale zfanatizovaný dav „věřících“, na jehož víře Paul postaví svou politickou a vojenskou dráhu mi nakonec (ne že by tu byl rozpor s knihou) připadal tak nějak podobný a až příliš odosobněný. Místo na lidi jako bych se díval na stroje. Úspěch a dobytí „Ráje“ byl snadný, příliš masový na to, že na Jihu údajně nikdo nemohl žít a o vojenském vedení a výcviku mas nezahlédneme nic. Prostě to uměli a basta fidli. Hm. Nakonec jízdy na červech a jejich využití ke komplexnímu útoku bylo to, co jsem ocenil, už méně postavu císaře, jehož jednotky měly být neporazitelné a byly smeteny jak krabičky sirek ze stolu, aniž bychom epičnost tohoto souboje zahlédli. Hm podruhé. A to už se mě zmocnila nějaká rozpačitost a přes tu „písečnou úžasnost“ jsem se nenaladil na vítězný chorál. Takže za mě 70% a ačkoliv si hodně a hodně filmů rád vychutnávám podruhé (někdy i vícekrát), tady mám pocit, že oproti Příchozím, které Denis Villeneuve, také režíroval,a které mě nadchlo, si na druhé shlédnutí Duny dám hodně velký odstup.

Irské přání (2024)

Přemýšlel jsme , zda má smysl uvést kolik filmu tu bylo vykradeno a jak neoriginální námět i zápletka se tu předvedla. A mezi hlavními aktéry to nejiskřilo, jen to tak strojeně nahrávali. A tak vyjma nádherných exteriérů tu máma škrobenou komedii s vykutáleným egoistou a blbkou, která si nedokázala ani všimnout,m jak se k sobě nehodí a jak na ní její chytrák parazituje. Do toho postava "matinky", která se už více zparodovat ani nedala - nebo někdo se chtěl pomstít všem ředitelkám škol? A to už jsem pomalu ztrácel trpělivost do vůbec odkoukat. Dám hvězdu a přemýšlím, proč vlastně nedám rovnou odpad, když mě to tak nebavilo a naprosto nechytalo. Pokud se dvojici Damian +Lohan nepovedl vánoční trapák, tak i tady opět někdo vyhodil producentské peníze z okna. Tudy cesta na výsluní dnes už nepovede.

Návrat tří mušketýrů (1989)

Tak tomu bych neuvěřil, že téměř stejná parta se stejným režisérem natočí takový škvár a ještě bude vykrádat dva původní díly. Chvílemi to hraničilo s groteskou a parodií, místo s humorem, který měl okořenit dobrodružný film. Snad i ta hostorie se mohla projevit v tom, že Mazarin přivedl dvůr krále své sestry a jejich 8 dcer, všechny byly nádherné a říkalo se jim "mazaretky". Možná dnešní označení "mažoretky" maá původ právě zde. Nic z toho ale film ani nenaznačil... škoda a bída. 10%

Tři mušketýři - Série 2 (2015) (série)

Inu Alexander Dumas zcela ustoupil do pozadí, ale sérii to neubralo nic na kráse, dramatičnosti a napínavosti. Je to sice stále jen pohádka o dobrých lidech ve špatných časech, ale i na pohádky se dobře dívá, zvláště, když herci nepolevili a režie také ne. Na Francii té doby mi tam chybí trochu více té nádhery a luxusu, ale za 70% to vidím minimálně.

Časové pásmo bylo změněno