Archive 81 (2022) (seriál)

I´m all in for slow burn, ale čo je veľa, to je veľa. Toto malo mať tak 2/3 stopáže a bolo by to veľmi dobré, na hranici skvelého. Nápad je fajn (aj keď nie príliš originálny... je tu niekto, komu pointa nedošla najneskôr na konci tretieho dielu?), väčšina prevedenia tiež, mix found footage + klasické filmové rozprávanie v poriadku, ale tých zbytočných záberov...

Půlnoční mše (2021) (seriál)

A to som si myslel, že najotravnejšia upírska dvojka filmovej histórie boli Louis s Lestatom. Silly me. Toto sa nepodarilo, veľmi nepodarilo. Ani poriadna kritika zadubeného fanatizmu (nie, jedna chodiaca Biblia kritiku nerobí), ani poriadny horror, ani poriadna rodinná dráma. O originalite pomlčíme. Rozťahané nič. Na sedem hodín. Len nekonečné rádoby rafinované dialógy a ľútostiví upíri, ktorí plačú nad tým, čo spravili - hoci sme si od otca Paula vypočuli, že necíti žiadnu vinu. Dúfam, že nikdy v živote nestretnem filozofujúceho upíra.

Diova krev (2020) (seriál)

Neurazí, nenadchne. Príbeh nekurví antické báje viac ako je nutné, to je dnes vždy plus, hlavná postava OK, záporáci tiež ujdú, sidekicks otravne nasilu vtipní v primeranej miere, ale z tých dunivo opisne epických chorálov mám vyrážky a "god 6", to si chudák Hefaistós nezaslúžil viac?

Na nože (2019)

Konečne po dlhej dobe zas film, ktorý nepredpokladá u diváka IQ na úrovni izbovej teploty, ale nie je ani opačný extrém - hračička len pre znalcov, ktorí môžu potom donekonečna pitvať, ktorý detail je poctou komu alebo čomu. Skvelý humor - "God, you’re not much of a detective, are you? - Well, to be fair, you make a pretty lousy murderer. Perhaps we deserve each other.", jasná pocta Agathe zápletkou i formou rozuzlenia, výborní herci hrajúci s radosťou na plný plyn, rafinované dialógy - čo viac si človek môže priať na upršané nedeľné dopoludnie? Film, ku ktorému sa s radosťou vrátite, znova a znova.

Tucker & Dale vs. Zlo (2010)

"That sick fuck. He´ making her dig her own grave" & "What do you mean you don´t like fishin´?" & "This vacation sucks" &"I´m a terrible therapist" :-) Ukážková oddychovka, plná zábavného požmurkávania a klišé naopak. Niektoré veci mohli byť subtílnejšie, ale na vývoj charakteru sa v tomto žánri úplne nehráme a neuveriteľné náhody k tomu patria. Každopádne veľmi vydarená kombinácia buddy movie a slasheru - teda, takmer. Už len za tú scénu s motorovou pílou a včelami a otázku "Are you okay?" k chlapčaťu, ktorému z drviča trčia iba nohy, si to zaslúži 5 hviezdičiek.

Ďábel (2020)

WARNING: Spoilers ahead! A žili vlastne čosi ako šťastne, až kým nepomreli, ale veru že väčšine z nich umrieť netrvalo vôbec dlho... mierne prehnané panoptikum nešťastných, zvrátených alebo proste iba zlých postáv a postavičiek v spletenci náhod a "náhod", kde každé zlo bude potrestané. Pomalé, ale nie príliš, "artsy" v zmysle "forma nad obsahom" v južanskej štylizácii, ale nie príliš, preľudnené, takže občas sa postavy iba tak vytratia z príbehu, ale nie príliš. Vlastne film tak akurát. A budem s týmto asi v menšine, ale voice over výborný.

Chůva na zabití: Krvavá královna (2020)

Nie. Nein. Nope. Toto by mohlo byť vo frazeologickom slovníku vedľa hesla "trying too hard". Zrejme len funguje prekliatie druhého dielu, ale všetkého je priveľa a dohromady to nefunguje. Nezachránia to ani meta-vtípky o *SPOILER* černochovi, čo neumrie tentokrát prvý, lebo post-Jordan Peele era /*SPOILER*. Čaro prvého dielu je preč a ostal len mišmaš nepresvedčivých a nezábavných gore efektov, blbého príbehu s úplne, ale že úplne zmršeným záverom a nepresvedčivého herectva. Alebo som mal len priveľké oči... ale to skôr nie.

Overlord (2018)

Jedným slovom: Slušné. Príjemne krvavé, nenáročné béčko s neprekvapivým príbehom a neprekvapivým záverom. Škoda len tých "hercov" - nie že by si dobýjanie kostolnej veže s bonusom v podobe nazi experimentov (shocking!) žiadalo kráľovskú shakespearovsku spoločnosť, ale možno by sa predsa len bol býval ujal aj niekto s rozsahom emócií nad rámec "som vydesený - som nasraný" a ani by to filmu neublížilo.

Smrtelné zlo 2 (1987)

Gumové, naivné, nerozhodné, či chce byť komédia alebo plnohodnotný horror, nerozhodné, či je pokračovanie alebo prerábka prvého dielu - pravda, a čo? Na to všetko sere pes. Je to presne ten film, ktorý milujete aj s jeho nedostatkami. Neskutočný mix absurdného a morbídneho, kamerových vychytávok, smejúcich sa vypchatých jeleňov, rúk, ktorým sa dáva zbohom! a motorových píl. K tomu jediný a jedinečný Bruce Campbell. Toto už lepšie nebude. Urobené s láskou, a preto po zásluhe milované.

Krvavá jízda (2020) (seriál)

Ako prostriedok boja proti nude v karanténe fajn, a to je asi tak všetko. Remeselne v poriadku, herci fajn, poväčšinou dobre vybratí, sympatickí a naozaj hrajúci (snáď s výnimkou herečky hrajúcej Sannu v piatej poviedke - tá ako keby včera vyšla zo školy dramatického hrania pre začiatočníkov), jediný, ale zato vážny problém sú tie najprefláknutejšie pointy. Seriously, komu nedošlo, ako skončí trebárs druhá a štvrtá poviedka najneskôr po desiatich minútach?