Pee-Weeho velké dobrodružství (1985)

Veselá víkendová zběsilost, která prostě nemůže nepotěšit. Chvíli mi sice trvalo si na podivína .. no řekněme si to otevřeně .. totálního magora Pee-Weeho zvyknout, ale o tom Burtonovy filmy přece zpravidla bývají - o toleranci a oslavě výstřednosti. Potřebujete-li na chvíli vyvést z šedi a uniformity pracovního týdne, pak je tento potřeštěný cyklista přesně tím pravým průvodcem. Jakmile se totiž podvolíte a nakouknete na Pee-Weeho svět jeho stále dětskýma očima, i sebemenší banální příhoda se může proměnit v barevné epické dobrodružství.

Vřískot 4 (2011)

Vyjukaná Čtverka, která chvílemi chuděra neví, má-li se nahlas smát nebo křičet, zběsile utíká potemnělým domem, pronásledována ostrými čepelemi předchozích dílů, několika krvežíznivými klišé a na zabití špatným herectvím .. až konečně po hodině (v poslední třetině) před nimi razantně přibouchne dveře a začne být sama sebou, originální a napínavá jak šle. Škoda přeškoda, že se jeden musí pronudit až za polovinu filmu a do té doby si div neukroutit oči (chvíli jsem upřímně doufal, že jde o Stab 8), než se propracuje k opravdu povedenému a elektrizujícímu finále, jaká máme my "pamětníci" devadesátek rádi. Zkrátka s odřenýma ušima .. a proto už prosím žádný další shriequel .. nebo snad screamake!

Občan Kane (1941)

''Best investigative reporting on the planet. But go ahead, read the New York Times if you want. They get lucky sometimes.'' (K, MIB)

Zrození Planety opic (2011)

Konec?? Ale já bych klidně vydržel ještě aspoň hodinku koukat .. na následný outbreak, na opice přebírající vládu nad planetou .. chci víc, chci sequel! Opravdu, letní biják, který měl být jen dalším z mnoha, mě sakumprásk vtáhnul a mrazem mi hezky intenzivně hobloval záda skoro od začátku do konce. Zdá se, že ještě někdo přece jen dokáže napěchovat akční dobrodružný film emocemi, aniž by je z diváka ždímal jen samoúčelnou kombinací střihu a velkolepé hudby (rozuměj cokoli od Bruckheimera/Baye). Toto léto kina nepatří autobotům .. patří opicím!

Slaměný vdovec (1955)

Z respektu k panu Wilderovi se k nižšímu hodnocení neuchýlím, ale popravdě je Vdovec jedna z jeho poslabších komedií. Nezáživný příběh samomluvou trpícího manžílka by se dal přirovnat k zapařenému rozkroku, jehož jediným vysvobozením je dobře mířený svěží průvan v podobě kouzelně hloupoučké sexy sousedky Marilyn s vychlazenou šprndou.

Tarantule (1955)

"I knew Leo G. Carroll was over a barrel when Tarantula took to the hills .." Tahle postarší hororová béčka jsou sice většinou pomalejší a dost ukecaná, ale svým způsobem neopakovatelně kouzelná a napětí a gradace jim rozhodně neschází. Navíc tenhle přerostlý pavouček nezbeda je trikově tak dobře zvládnutý, že i dnes z něj pěkně naskakuje husina. Škoda jen, že neprchlo i to morčátko .. to by byl teprve teror. Hele a Eastwooda jsem si vůbec nevšiml .. musím si ještě zopakovat ten napalmový konec.

Nic proti ničemu (2011)

Dokonale hořká a ukrutně syrová komedie přecházející až v sociologický horor, při kterém se chvílemi ježí mnohá ochlupení na těle. Jen na ten domácko-dokumentární look si budu ještě chvíli zvykat. Každopádně se Marek z plných plic snaží o závan něčeho nového a opravdového v českém filmu. Držím palec ať to fičí ..

Rango (2011)

Běžnou praxí bývá vyrobit barevňoučký animák pro děcka a zamíchat do něj dostatek "dospěláckých" prvků, aby s nimi měl kdo jít do kina a neukousal se nudou .. to je klasika. Rango je kuriózně přesný opak .. vtipně ukecané existencionální drama pro milovníky Woodyho Allena, ovšem s prvky infantilní bžundy. Tak nějak netuším, kdo s kým vlastně na Ranga do kina chodil, ale vzhledem k absenci titulkované verze v programu Cinestaru je mi to upřímně putna .. já si poradil jinak.

Krevní pouto (1998)

Jeden z mnoha thrillerů spíše televizních rozměrů. který z davu vyčnívá jen díky výbornému výkonu démonické Jessicy Lange.