Americká kletba (2005)

Neodbytný rarach....Neodbytný Donald.....Neodbytný pocit, že těchto hororů už je na trhu trošku moc a ani solidní zpracování již člověku jaksi....nestačí. 50%

Americká krása (1999)

Jeden s vyjímečně atmosférických filmů. Mladý Wes Bentley a jeho výklad živého sáčku není falešně hlubokomyslný, ale prostě je skutečně hluboký. Chris Cooper v roli jeho otce sice nemá rozsahem part tak zásadní jako Spacey, ale je to radost ho sledovat. Film vlastně nemá zásadní slabinu, dějovou ani hereckou. 90%

Americký gangster (2007)

Takový ten typický představitel filmů, kde k dokonalosti chybí ono osobní emoční zaangažování se mě jako diváka, jelikož práce je to velice profesionální už vzhledem k režisérovi, hercům, a faktu, že film musel vycházet z reality. Právě proto je to celé trochu moc chladné a popisné na to, abych ho začlenil k významějším osobním vzpomínkám. Čiže ty tři hvězdy jsou za poctivou práci, ovšem za stejné specifikum budou chybět ty dvě zbylé. 60%

Americký zločin (2007)

Plusem je typologicky i herecky vkusné obsazení Ellen Page a celkově důsledně věrný přepis událostí. Mínusem je snaha o to udělat z regulérně imbecilní a mateřsky komplexně neschopné sadistky, utrápenou loutku, jejíž popudy byly ovlivněny léky a alibistickou starostlivostí o pokrevní potomstvo. To ale není problém Carherine Keener, nýbrž scénáristy. Rovněž skoky v mentalitě dětských hrdinů, u nichž se záblesky soucitu pravidelně prostřídávaly s tyranským požitkem z lynčování, nebyly zcela věrohodné. Celkově lepší průměr, ale žádný extra art na přeceněných 85 procent. Počítejte ovšem s extrémním vztekem vůči paní Gertrudě Baniszewské. Už její pra-pra-pra-prababička měla být důsledně sterilizována motykou do hlavy. Bez pardónu a narkózy. 60%

Anakonda (1997) odpad!

Škoda že se Anakondoolgojchorchoj nezasekl v tom komíně a nevyudil se i s Jonem Voightem v držce. Nevznikl by druhý díl naprosto debilního filmu. Jednoho z těch absolutně nejzhovadilejších. 0%

Anděl smrti (1998)

Tak minimálně jedna hvězda je čistě za mého těžkého oblíbence Denzela. Scény na babu, kdy za pár vteřin bubák vyměnil x tělesných schránek, byly vcelku originální a zajímavé. Stějně tak celá myšlenka pomstychtivého nebožtíka. V podstatě to bylo solidní krimi, ale bubák tomu dodal úplně jinou dimenzi s klady a zápory provázejícími fantasmagorie. Bylo to spíš pozemsky vychcané a zákeřné, než nadpozemsky strašidelné. Z námětu se ale dalo vytřískat více a konec se zbytečně více soustředil na Azazela, než na osobní tragédii Washingtonovi postavy. A to je škoda. Proto jenom tři. 60%

Andrej Rublev (1966)

Andreji Rublevovi chybí paradoxně to nejdůležitější, a sice příběh. Je to spíš shluk výjevů, dokumentujících zoufalost té doby, jejíž zobrazení je taky jedinou kvalitou filmu a důkazem režisérské vyspělosti. K té naopak nepatří jalové existencionální a náboženské přemítání(či spíše přemílání), které nemá dostatečnou hloubku k tomu, aby vykoupilo svůj rozsah. Aby Tarkovskij rozproudil nudné a táhnoucí se plky malířů ikon, vypomohl si trochu levně nájezdem Tatarů. Milovníky naturalismu z dnešního pohledu určitě potěší nemilosrdně hořící kráva, či neskutečně věrně zahraný držkopád koně, krásného a ušlechtilého to zvířete, které však i po několika tisíciletích domestikace a šlechtění není schopno zdolat čtyři dřevěné schůdky, s čímž nemá mimochodem problém ani kur domácí s mozkem o tvaru a velikosti použité žvýkačky. Film pak doslova vrcholí bezmála hodinovým dramatem o odlévání zvonu, které, a to se musí nechat, zraky divákovi doslova přiková k monitoru, byť zejména k oblasti jezdce času. Když to shrnu, není to ani příjemně podivné a elegantní jako Sedmá pečeť, a už vůbec ne působivé a životné jako Údolí včel, které u mě zůstává králem žánru. Zůstává jen kupa stovek herců, “hrajících“ zničené nevolníky, kde více než maskér, podepsala se na jejich vizuální věrohodnosti životní úroveň tehdejšího SSSR. 40%

Animal (2014)

Těsně nad hranicí naprosté parodie. Snůška všech scenáristických klišé a šílené neinvenčnosti scénáristů. Navíc to bylo strašně naivní i řemeslně. Ta dřívka od nanuku ve vytlučených oknech by nezastavila ani romského "Chataře" na penzi a paraplegickém vozíčku, natož hovado se silou a intelektem Kodiaka. Taky veškeré strategické pokusy o odlákání stvůry byly opravdu zhovadilé. Podprůměr i na tento dosti pokleslý žánr, který přitom dokáže být zábavný už jen svým prostředím. 20%

Aparecidos (2007)

To mohlo být moc dobré. Místo toho to bylo moc špatné. Dojem z filmu doslova paralyzovaly dramaturgické kiksy v nepřirozeném chování hrdinů. Možná projevené v detailech, přesto mi celý dojem z filmu totálně zahlušily. Výsledkem byl potencionálně zajímavý film vypnutý v polovině. 10%

Apocalypto (2006)

Úvodní komentář k filmu je naprosto zavádějící. Film nepřináší rozuzlení nějakého dávně mýtického tajemství, ani historicky věrně nepojednává o tezy zániku říše. Apocalypto je mnohem spíše velmi zručný akční film se solidním tempem a v pestrých reáliích. Samotné scény jsou velmi přesvědčivé a výrazově bohaté. Na druhou stranu naprosto neoriginální. Máme tu postupné vybíjení pronásledovatelů a past s bodci z Ramba. Skok do vodopádu a bahenní masku z Predátora. Úkryt v koruně z Tarzana. Přesto je režisérsky velmi citlivě zvládnut a prostě zábavný. 80%