Amanda Knox (2016)

Zaujímavý dokument, ktorý Vás najprv prevedie policajným uhlom pohľadu. Vražda, prvotné dôkazy, obvinenia. Potom druhá, tretia vlna dôkazov vďaka ktorým je všetkým jasné, že Amanda v tom prsty určite má. Následne nepolicajný pohľad na stopy, ktorý ukazuje, že sa vyšetrovanie zrejme priveľmi zameralo len jedným smerom. Čo však robí prípad a dokument zaujímavým je samotná Amanda Knox, ktorá sa chová v každej fázy podivno, podozrivo, neprimerano, a prináša tak neustále pochybnosti. Amanda má podla mňa určite vyšší stupeň bezcitnosti než je bežné a vo vražde nejakým spôsobom zapojená bola.

Gerald's Game (2017)

Zápletka, ktorú by zabila hláška Hey Siri behom pár sekúnd. Keďže však služba nebola dostupná, tak sa mohol rozohrať nápad, ktorý definitívne zničil posledné nádeje nadržaných manželov na realizáciu 50 odtieňov čohokoľvek. Ak by Carla Gugino pred pripútaním išla donaha, tak by som dal * navyše. Takto som dostal lákavý nápad rozťahaný na zbytočne veľkú plochu. Najviac zaujímavým, a pritom časovo najskromnejším, prínosom filmu sú podvedomé dedukcie Jessie. V rámci nich jej mozog ponúka možnosti záchrany. Gerald's Game nie je žiadna horská dráha, skôr tuctové labute. Ak by k nim bola cukrová vata (nahá Carla), tak by som prižmúril oko. Bez nej priemer, ktorý v hlave nepripúta nič zásadné.

Wheelman (2017)

Nie je to ani preceňovaný Drive, ani cool jazda pre stredoškolákov Baby Driver. Tu sa odohráva drama zatvorené do auta, kde drtivú väčšinu času sledujete len jedného herca (výborný Frank Grillo nešetriaci slovom fuck). Jeho komunikácia s ostatnými prebieha hlavne cez telefón. "Rutinná" zakázka sa zvrhne a podraz strieda podraz. Bez zbytočných odbočiek, dostatočne zaujímavé, atraktívne podané, uveriteľné dialógy. Užijete si jednu veľmi stresujúcu jazdu. Z kategórie neáčkové, ale kvalitné.

Ve vysoké trávě (2019)

Od úplného začiatku to pôsobí ako adaptácia 2589. poviedky od Kinga. A kupodivu tomu tak naozaj aj je. Následne som si začal hovoriť, že tu je jednoduchý nápad podaný tak pútavo a zaujímavo, že som niečo podobné zažil naposledy snáď pri filme Kostka (1997). No a kupodivu majú tieto dva filmy spoločného režiséra/scenáristu. Celkové vyznenie, štýl príbehu sa však dá najviac prirovnať k Smrt přichází v bílém. Tu som už žiadny spojovák nenašiel. Podivné blúdenie v tráve, ktoré jednoznačne prevyšuje aktuálne 56% hodnotenie. Ak sa Vám páčili spomínané filmy slúžiacie ako prirovnania, tak Ve vysoké trávě môže určite príjemne potešiť. Horor vyťažujúci z minima maximum.

Dvojitý rande (2017)

Čierna komédia u ktorej krvavý a akčný humor skutočne funguje. Štvorica (v zložení sexy kosť, sexy hlas, zrzavá trapka a sebavedomá trapka) zažila divokú noc. Pobavil som sa, minutáž zvolená ideálne, herci neokukaní. Vrcholom bol určite súboj medzi Alexom a Kitty. Film o ktorom sa nehovorí, ale zaslúžil by si to. Nie je to diamant, ani zlato, ale jeden príjemne divný večer Vám zaplatí a ešte zostane aj na kondomy.

Noční můry z temnot (2019)

Zadanie bolo myslím splnené na plný počet bodov. Horor pre staršie deti? Halloweenská historka zložená z viacerých navzájom spojených? Absencia zbytočných odbočiek a zdržovačiek? Dobre a hlavne vhodne pôsobiace digitálne triky? Neblbé herecké výkony? Všetko by sme mali. Pre dospelých poslúži ako netrapná oddychovka a na halloweenský večer ako fajn votvírák.

Muži v černém: Globální hrozba (2019)

Dá sa povedať, že z celého kúzla MIB zostali len tie čierne obleky. Pritom casting nevyzeral špatne. Kto už by mal nahradiť Willa Smitha (áčkovú hviezdu s talentom pre nevážno) než práve Chris Hemsworth? Lenže z neho urobili až priveľkého floutka bez príčiny. Tessa Thompson sa tu v mojich očiach slušne pochovala. Jej pokusy o humor pôsobili priveľmi natrénovano. Som si musel často hovoriť, že na to proste nemá charizma/talent. Jediné čo fungovalo boli momenty, keď sa k ústrednej dvojke občas pridal Pjéša. Príbehu okrem fungujúcej dvojice a uvoľnenosti chýbal aj dostatočne atraktívny záporák.

Souboj s rodinou (2019)

Malá Miss Sunshine zo sveta wrestlingu. Tak Souboj s rodinou pôsobí 3/4 času. Potom sa prepne na Rocky mód. Tvrdý tréning, prekonávanie sa, motivovanie, pochybnosti o samej sebe a veľké finále. Florence Pugh sa role mladej wrestlerky zhostila presvedčivo, len samotný príbeh (napriek reálnemu základu) nechytne, nefungujú akékoľvek sympatie ku komukoľvek. Podpriemerná športová story, ktorá občas pôsobí ako motivačná prednáška.

Annabelle 3 (2019)

Annabelle sa vydala do inej časti hororového žánru. Je tu viac akčnosti. Duchov, démonov a príšer ešte viac. Príbeh nijako nešpekuluje. Dievča poruší najdôležitejšie pravidlo a vypustí tak na seba, a všetkých v dome desivé momenty. Napriek účasti vlkodlaka (zbytočná a vizuálne nezvládnutá) má tretie pokračovanie atmosféru, za ktorú by bozkávala krucifix väčšina prvotin. Horor pre nenáročných, tuctovka bez snahy priniesť niečo nové, ktorá však neurazí hororových fanúšikov, pretože je po remeselnej stránke kvalitne opečovaná a dokáže sa obísť bez prehlučnených lakačiek. Za mňa by film obstál aj bez príslušnosti k annabellovskému svetu a vlastne prekonal očakávania (vzhľadom na skutočnosť, že ide o už tretí diel série a miestne hejty).

Přicházejí v noci (2017)

Jeden z tých vydarenejších filmov v rámci témy nákaza. Hŕstka postáv, jeden barák, kus lesa a nedôvera spôsobená strachom. Rozhodne to nie je žiadna verzia Živí mrtví. Dostanete reálne podaný, kvalitne zahraný stret normálnych ľudí s nenormálnymi okolnosťami. Atmosféra je tu skvelá, zakrádajú sa do nej nočné mory a záver zapadol na výbornú. Film je jednoduchý. Ťaží z uveriteľnosti chovania postáv a z toho, že aj keď vlastne vôbec nejde o horor v pravom slova zmysle, tak nejaké to neodhalené tajomno stále vyčuhuje. Do pozornosti určite treba dať Riley Keough, pretože u mňa sa postupne prepracovala top 10 herečiek (Šílený Max: Zběsilá cesta, Loganovi parťáci,...).