Karneval duší (1962)

Pointu jsem si přečetl bohužel v komentářích, ale byl jsem zvědavý, jak k ní tvůrci dospějí. Bohužel pointa prostě je a vysvětlení, rozuzlení nebo zpětná logika neexistují. JInak je ale Karneval duší skvělá záležitst podpořená psychedelickou hudbou a stejně psycho hlavní hrdinkou. Přízrak s bílou tváří je děsivý, stejně tak některé brutální scény (například hrdinka procházející městem, kde na ni nikdo nereaguje). Celkově je to i jakžtakž strašidelné, což je na horor z roku 62 opravdu úspěch. Horor roku 1962.

Fantom opery (1962)

Docela jsem z této adaptace měl strach, protože verze z roku 43 je dokonalá. Hammer k tomu přistoupili po svém, trošku béčkověji, méně výpravněji a s menším podílem samotné opery. Příběh nesledujeme z pohledu Fantoma, ale z pohledu mladého producenta a začínající operní divy. Většina výtek, který jsem ke zpracování měl ale postupně vymizela - Fantomův příběh je podán zkratkovitě, ale skvěle, finále je konečně operní a správně tragické. Herbert Lom, kterého většina z nás zná jako padoucha z Pokladu na Stříbrného jezeře se ve stejném roce zhostil úplně odlišné role, ale i na malém prostoru je skvělý, neméně skvělý je Michael Gough (Batamův komorník Alfred) v roli hnusáckého zlodějského distributora. V podstatě nemám co vytknout, jen že verze z roku 43 je o něco lepší.

Captain Clegg (1962)

Vynikající malý Hammer film, který neskutečně klame tělem. Skupina vojáků vedena drsným kapitánem Collierem přijíždí pátrat do malé komunity po pašerácích alkoholu. Brzy se ukáže, že v pašování jede celá místní komunita v čele farářem Blysem (neskutečně charismatický Cushing), barmanem, hrobníkem i synem zemana. V bažinách straší kostliví jezdci a do toho zde obchází historka o slavném pirátu Cleggovi, který je zde pohřben. Film ale brzy ukáže, že ne všechno je jak vypadá (i když zvraty jsou odhadnutelné) a začnete podvědomě fandit těm "zlým". Závěr je skvělý a dal mi v tom, ke komu se klonily mé sympatie za pravdu. Líbilo se mi to moc, i když se v podstatě o horor nejedná.

Jáma a kyvadlo (1961)

Po House of Usher jsou tu Corman, Price, Poe a starobylý děsivý hrad podruhé a opět skvěle. Hrad plný pavučin, tajných chodeb je opět famózní, s barvami si Corman vyhrál natolik, že si dovolil i pár zajímavých filtrů a jednu krásně namodralou vzpomínkovou sekvenci a Vincent Price opět kraluje natolik, že zastiňuje všechny okolo. Jeho zlomený muž, který ztratil milovanou bytost a potácí se na pokraji šílenství je skvělá role, že mi nezbývalo než mu na konci fandit. Samotný příběh není nijak překvapivý, první zvrat mě vzhledem k vývoji děje moc nepřekvapil, ovšem ten druhý mě posadil na prdel a přitom to skvěle dávalo smysl. Závěrečná scéna s kyvadlem je samozřejmě působivá, ale bohužel už jsem ji viděl tolikrát že to není zas takový zážitek, jaký by byl v roce natočení. Mezi mínusy řadím naprosto nesympatického hlavního hrdinu, nechápu kde ho vyhrabali. Každopádně horor roku 1961.

Taste of Fear (1961)

Ne moc horor, ale spíše hororový thriler, ovšem výborný. Mladá ochrnutá dívka ztratila matku i svoji nejlepší přítelkyni a tak se po deseti letech vydává žít k otci. Ten však není k zastižení, místo něj čeká až příliš laskavá macecha, neustále přítomný doktor Gérard a jak se zdá jediný skutečný přítel, mladý řidič Robert. A Penny začíná všude vidět mrtvolu svého otce - zbláznila se, nebo její otec opravdu mrtvý? Je to takový komorní příběh s pár lekačkama, které dnes nikoho nevyděsí, nicméně příběh je to napínavý se skvěle zahranou hlavní postavou a závěrečná smršť zvratů z něj nenechá kámen na kameni. A tak to mám rád.

Rychlá rota (1989) (seriál)

Chip Chip Chip Chip a Dale, zákon hájí v tomto kraji. Kdo by neznal legendární dvojblok Kačeřích příběhů a Rychlé roty z počátku 90. let. Dobrodruh s legendární závislostí na sýru Monty Jack, všeumělka, vynálezkyně a sex symobol Gadgetka, čiperná moucha Zip, mozek party Chip a flákač a srandista Dale. Protože jsem nasledoval už skoro všechny tyhle kultovky z dětství, šanci jsem dal i Rychlé rotě. A stejně jako Želvy Ninja tento seriál z dětství strašně zestárl. A nebo už jsem zestárl já. Většina dílů má spád, ale nedá se je brát moc vážně, zloduši řeší většinou totální ptákoviny - taky aby ne, když jeden je mrňavý potrhlý vynálezce a druhý přerostlý kocour. A vždy je naroubováno nějaké poučení. A i když se člověk nenudí a jako oddechovka po těžkém dnu je to docela fajn, chybí mi tu to Kačerovské kouzlo vážně braných dobrodružství s mírným odlehčením. Nicméně ano, to je dospělý tříhvězdičkový pohled někoho kdo tohle sledoval skoro třičtvrtě roku, v dětství bych všech 65 dílů slupnul jako malinu za týden a dal pět hvězd. Takže průměrem za 4. PS: Děsně mě štvalo jak Chip za každou volovinu mlátí Dala po hlavě. Všiml si toho někdo?

Zánik domu Usherů (1960)

První záběry, kdy hrdina přijíždí na zámek Usherů mi svoji temnou atmosférou připoměly geniální hru Posel smrti. A i zbytek se nese v tomto duchu. Monumentální, nádherné, barevné sídlo z něhož ovšem dýchá zlo a tížívá atmosféra. Tajemná rodová kletba, jejíhož vysvětlení se vlastně pořádně nedočkáme. A k tomu závan šílenství, který visí nad každou z postav v tomto filmu. To vše korunováno naprosto neuskutečně charismatickým Vincentem Pricem v roli Rodericka Ushera. Pocitově, atmosféricky i z hlediska výpravy, kostýmů a barevné kamery naprosto dokonalý film, který má jednu malou vadu. Nic moc se v něm nestane a kdybych děj měl shrnout, stačiliy by mě na to dvě tři věty. Nicméně i tak parádní záležitost.

The City of the Dead (1960)

Výborná černobílá záležitost. Ta vykrádačka Psycha je jasná každému kdo tento film viděl, nicméně není to vůbec na škodu. Město mrtvých boduje perfektní atmosférou zapadlé vesničky, kde se zastavil čas, slunce nikdy nevychází a lidi zde mají své strašlivé tajemství. Oproti Psychu pak přidává nadpřirozeno a hlavně úžasné finále na hřbitově.

Dům hrůzy (1959)

Podruhé v roce 59 William Castle a podruhé trefa do černého. O co jde? Vincet Price si pozve pětici lidí do svého strašidelného domu, kde musí strávit (a přežít) noc, aby dostali 10 tisíc dolarů. Není to nijak extra hororové, ale párkrát jsem u lekaček uznale pokývnul hlavou, atmosféra by se dala místy krájet a Vincet Price kraluje. Pointa, na kterou člověk čeká celý film nakonec posouvá film spíše do žánru krimi, ale úpřimně tentokrát jsem něco podobného čekal, takže jsem nebyl zklamaný. A navíc je to nejspíše jeden z prvních hororů se strašidelným domem.

Třaslavec (1959)

Veliké překvapení. Od hororu s pitomým námětem a málo hodnocením jsem nic nečekal a dočkal jsem se výborné podívané. Vědec v podání Vincenta Price zkoumá teorii, podle níž se v okamžiku největšího strachu objeví v lidském těle červ zvaný Tingler, který může člověka zabít, pokud nekřičí hrůzou. K prokázání této teorie je ochoten udělat cokoliv - k smrti vyděsit svoji nevěrnou ženu nebo i zkusit někoho zabít strachem. Film nesází na efekty (Tingler je poměrně směšný), ale na výborně vystavěný příběh, podpořený skvělým hereckým výkonem Price, jedním celkem překvapivým zvrate a jednou slušně hrůzostrašnou scénou (strašení hluchoněmé ženy). Navíc se mi opravdu líbily některé nápady (kino) a hodně mě dostalo překvapivé použití barvy v jedné z klíčových scén. Jen je to trošku rozvleklé a závěrečná pointa nedává vůbec smysl, jinak bych dal i pět hvězdiček. Horor roku 1959.