Madagaskar 3 (2012)

Je to trochu nastavovaná kaše, ale stále dobrá. Spousta skvělých vtipů a hlášek a tentokrát i několik momentů výpravné show. Dobrý rodinný film. Děti se skvěle baví, rodiče se usmívají. Konec naznačuje, že se asi dočkáme pokračování.

Ponorka (1981)

Vynikající film, u něhož ani velmi dlouhá stopáž (216 min.) nebyla vůbec na závadu. Dokonale vtáhne diváka do ponorky a umožní mu celou misi si prožít do všech detailů, aniž by nudil. Velmi zajímavé jak se v minutě z lovce stává lovený, jak z dnešního hlediska "naslepo" se tehdy válčilo a jak je ponorka zranitelná. Velmi se mi líbil závěr, který to celé zasadil do kontextu války, kde i ti největší hrdinové a borci se během momentu stanou jen hříčkou v rukách osudu.

Biutiful (2010)

Alejandro González Iñárritu umí syrovost a smutek jako nikdo jiný. Jde na krev a na kost. Je v tom tolik krutosti života, že by to vydalo na 5 dalších depresivních filmů. Není to ale krutost pro krutost, je to velmi uvěřitelný příběh a skvělý (byť velmi smutný) film. Uxbalův boj s osudem, který mu nastrkuje další a další osudové překážky jako by naznačoval, že na temné straně není pro toho, kdo tam je příliš dlouho vítězství prostě k dispozici. Kořeny a vazby jsou příliš pevné a spletité. Není to až zas tak dokonalé a rafinované, jako Amores perros, ale i tak velmi slušný film.

Sladký život (1960)

Z Felliniho filmů, které jsem viděl, je tohle zatím nejkoukatelnější. Je to velmi dlouhé a vzhledem k tomu, že to nemá klasickou dějovou zápletku, tak docela náročné na pozornost. Volně navazující série scén a epizod velmi dobře a místy až brutálně odhaluje rozklad vyšších společenských vrstev, hyenismus bulvárních médií, ale i to jak snadné je kouzlu večera podlehnout. Místy příjemně bláznivé, a tak nějak romanticko - dekadentní, místy naturalistické a znepokojující. Celkově to určitě stojí za vidění, je to klasika se spoustou legendárních scén a navíc jsem tady opravdu celkem jasně pochopil smysl, což v mém případě není u filmů tohoto typu úplně samozřejmé.

Kabaret (1972)

Označit tento film za muzikál není myslím přesné. Je to naštěstí spíše film se sem tam nějakou písničkou, která velmi přirozeně zapadá do děje (neboť hlavní hrdinka je kabaretní herečka). Což je dobře, neboť neznám ve filmu nic hloupějšího než ten moment, kdy herci najednou přestanou mluvit a chovat se jako normální lidé a začnou zpívat a tančit. Atmosféra, prostředí, herecké výkony a hudba jsou velkými plusy filmu. Děj samotný mě trochu zklamal. Hlavní hrdinka není žádná intelektuálka a neoplývá bohužel ani žádnou intuicí, lidovou moudrostí, rafinovanou dekadentností ,osobitostí či kreativitou. A tak je příběh nakonec poměrně banální, bez výraznějších překvapení a myšlenek. Film ale skvěle zachycuje dekadentní a zdegenerované prostředí Výmarské republiky s hrozivě obcházejícím nastupujícím nacismem. Je to mrazivé a určitě to nejzajímavější na celém díle. Nejsilnějším momentem je pak určitě provedení písničky Money Makes a World Around (http://www.youtube.com/watch?v=rkRIbUT6u7Q).

Já, legenda (2007)

Zajímavé z hlediska atmosféry. Ačkoliv alespoň půl hodiny není téměř vůbec zřejmé, proč hlavní hrdina dělá to, co dělá, atmosféra zcela vylidněného Manhattanu mě doslova přikovala k televizi. Celkově je to ale film pouze průměrný. Děj je poměrně jednoduchý, postrádá gradaci a větší drama, v některých momentech chování aktérů nedává smysl. Například jsem vůbec nepochopil, kdo jako měl posunout toho panáka. Že by to byla léčka ze strany "zombíků"? To ale neodpovídá jejich inteligenci. Myslím, že se z toho dalo vytěžit daleko více a to nikoliv větší akčností či hororovostí, spíše lepším příběhem a vyprávěním.

Občan Havel přikuluje (2009)

Takový milý malý dokument. Není na tom nic super zvláštního, ale hezky to plyne a myslím, že to podává celkem dobrý obraz o absurdnosti té doby.

Bastardi 2 (2011)

Opravdu neuvěřitelná slátanina, kde řada činů jednotlivých akterů nedává elementární smysl.

Muž, který věděl příliš mnoho (1956)

Tento film byl pro mě velkým zklamáním. Nepřišlo mi to ani moc zajímavé, ani moc napínavé, v mnoha ohledech velmi naivní. Zápletkou bylo, že žádná nebyla. Oproti Oknu do dvora slabota.

Coco Chanel (2009)

Film mě poměrně dost překvapil tím, že děj téměř výhradně popisoval období, než se Coco stala slavnou a celkově jsem moc nepochopil, co tím chtěl kdo říci. Nějaký její umělecký a společenský názor není v podstatě artikulován, je občas jen zlehka naznačen (jednoduchost, absence ozdob...). Film pozvolna plyne bez zápletky a nějakého dějového oblouku. Je to spíš taková koláž jednotlivých epizodek. Nejzajímavější je tedy asi zachycení prostředí a atmosféry určité části vyšší společnosti té doby, pár zajímavých dialogů a Audrey Tautou.