Síla odvahy (2008)

Válečný film se zajímavým příběhem, který má napětí, spád a navíc ještě skvělou Sophii Morceau a vynikajícího Moritze Bleibtrau. Ve scénáři je sice možná pár slabších momentů, zejména fáze plánování akce byla trochu upozaděna, že to až vypadalo banálně, jakoby narychlo nabrali pár ženských a šup šup padákem do týla nepřítele, provést komplikovanou diverzní akci a do večera, ať jste doma. Naštěstí zbytek filmu už byl udělaný daleko pořádněji a kořeněn silným smyslem pro dramatizaci. Vlastně nemám, kromě slabšího antré skoro co vytknout. Pro mě ve výsledku nakonec hodně slušnej film.

Odpor (2008)

Tenhle film mě velmi překvapil. Dostal jsem se k němu v podstatě náhodou, netušil co čekat; a býval bych přišel o hodně. Velmi syrový a přímočarý film z války, vlastně z velké části válečný film. Drama podle skutečných událostí a skutečně jednoho z nejzajímavějších příběhů 2. světové války. Ač to není asi primární záměr filmu, osobně mi tohle přijde jako ještě silnější nepřímé vykreslení hrůzy a zběsilosti holocaustu, než třeba Pianista. Taky hodně pomůže k pochopení toho, na základech čeho a s jakými principy byl vybudován stát Izrael. Skutečně velký příběh o síle lidského ducha, o tom, čemu se říká leadership, o tom jak je to dynamický proces, kdy najednou může (a musí) převzít tuto roli někdo jiný (viz. scéna na pokraji močálu, kdy do děje vstoupí Asael Bielski). Opravdu jsem byl s filmem dost spokojen a hodnotím na úrovni 90%.

Po krk v extázi (2004)

Celkem slušný thriller. Daniel Craig je vynikající. Strohý, bez stopy úsměvu, stylový, perfektní. I ostatní herci jsou vynikající. Celkově herecké akce jsou slušné a spolu s hudbou a dekoracemi patří mezi silnější stránky filmu. Akčních scén moc není, ale vůbec to nevadí. Za slabší považuji dramaturgii. Divák není do příběhu až zas tak moc zapojen. Je mu servírován často s vysvětlením ex-post. A nebo holt nejsem dost důvtipnej; ale tentokrát myslím nebude chyba na mé straně. Směrem k závěru už to bylo možná trochu překombinované. A úplně samotný závěr?! Ano, život dokáže banálně překvapit. Ale tohle už jsem viděl alespoň pětkrát! A tady mě to teda obzvlášť nesedlo. To měla být pointa?! Morální tečka? 70%.

Příliš vzdálený most (1977)

Film je úžasně výpravný, s neuvěřitelnou plejádou skvělých herců, a každému, kdo má válečné filmy rád jej rozhodně doporučuji zhlédnout. Ale ve výsledném hodnocení musím být kritický. S filmem mám jeden zásadní problém, a to jest, že navzdory téměř 3 hodinám jsem se nedokázal v celé té plejádě postav zorientovat. Do filmu je prostě zařazeno příliš mnoho dílčích epizod, kdy divák podle mě nemá možnost úplně přesně pochytit, kdo to je, proč to je ... Například celé zapojení Roberta Redforda mi přijde naprosto zbytečné, jako kdyby jediným smyslem bylo zapojit Roberta Redforda. U Seana Conneryho jsem si často nebyl přesně jistý, kde zrovna je a jak se tam dostal. Myslím, že méně by v tomto případě bylo rozhodně více. Neškodilo by větší zaměření na příběh a jeho dramatizaci, ty se trochu vytrácejí pod nánosem hereckých hvězd a monstrózních scén. Hodnotím za 3,5.

Profesionál (1981)

Skvělá akční detektivka s Belmondem. Děj má většinou spád, je nápaditý, není nouze o překvapení i vtip. Vyznění je ale jiné, než bývalo u Belmonda obvyklé. Ale tahle smutná, tragická role romantického idealisty mu sedne a je v ní velmi uvěřitelný. Film se občas pohybuje až na hranici kýče (například souboj s Robertem Hosseinem). Ale Belmondo to ustojí. Podporuje ho tu celá plejáda známých a skvělých francouzských herců. Chvíli mi vrtal hlavou závěr. Kam se najednou poděla ta helikoptéra?! Až napodruhé jsem pochopil, že z jejího pohledu vidíme závěr. Kromě Belmonda je velmi výrazná i hudba E. Morriconeho. Ústřední melodie je asi jedna z nejsilnějších věcí co znám. http://www.youtube.com/watch?v=b4Q0ERVCxro

Králova řeč (2010)

Hezký film, na který se celkem příjemně koukalo. Herecky velmi vděčné téma, umožnilo Colinu Firthovi excelovat . Ale zase nějak mimořádně to na mě nezapůsobilo. Asi každý dopředu věděl, jak to dopadne a čekal jsem trochu víc ve smyslu dramatizace. Chyběla mi výraznější gradace. Britsky úsporný či spíše rezervovaný styl v kombinaci s tímto scénářem má za výsledek možná až příliš strohý film. Chvílemi jsem se skoro nudil. Velmi slušné, ale ne skvělé.

Dívka, která si hrála s ohněm (2009)

Druhý díl trilogie je docela jiný než první. Zatímco první byl poměrně ucelená klasická detektivka, s temným feelingem a trochu mysteriózní, druhý díl je spíše thriller se spoustou akčních prvků. Chvílemi to připomíná spíše detektivní seriál, ale celkem to funguje. Noomi Rapace má silné charisma a táhne to kupředu. Žádná velká filmařina to není, ale má to příběh a spád, děj je napínavý, bez logických lapsů. Trochu mě irituje to monstrum, které necítí bolest. Tohle tu už bylo dvakrát v bondovkách a i tam to bylo spíše ke škodě věci. První díl byl pro mě lepší 4, tohle je trochu slabší 4. Hodně slušná oddechovka.

Dívka s perlou (2003)

Úžasná vizuální záležitost, atmosféra, hudba, Scarlett Johansson ... Stoprocentně se připojuji ke komentáři Radka99. Nenapsal bych to lépe.

Devátá brána (1999)

Díky osobité režii Romana Polanského a jeho smyslu pro atmosféru a tajemno má film určité kvality. Bohužel ale zůstává velmi dlužen své literární předloze, která je daleko propracovanější, ale překvapivě i sevřenější. Upřímně řečeno, ten film mě donutil si tu knížku přečíst. Nalákal mě, ale příběh samotný a jeho rozuzlení se v něm vlastně ztratily. Takže z mého pohledu je to slušný trailer k dobré knize: Arturo Pérez-Reverte: Dumasův klub (1993).

Muž ve stínu (2010)

Roman Polanski umí skvěle navodit atmosféru, umí takové ty lehce temné, nedovolené vztahy … A po jakémsi úvodu do tématu to přesně takto pokračuje. Úchvatná, vizuálně krásná vila někde na pobřeží bičovaným oceánem, stárnoucí, ale přitažlivá manželka pána domu, která se ráda napije, mlha, zima, tajemno ... Pěkné. Ale cca 80 minut se odehrává něco, co vlastně nikam moc nesměřuje. Občas náznak, že možná něco není tak, jak se mělo zdát. Ale jen náznak, nic víc. Až asi 30 minut před koncem najednou děj začne dostávat dramatický spád. Najednou až moc dramatický, až do posledního okamžiku. Během pár vteřin se objevují auta připravená někoho, kdo tam ještě před pár momenty vůbec nebyl, zlikvidovat, apod. Tohle mi bohužel na tom filmu vadí a mrzí. Ty dvě části moc nedrží pohromadě. První se hodně táhne a jak se posléze ukáže, do značné míry zcela samoúčelně. A ve druhé už se spousta věcí musí odehrát až v přílišné zkratce, mnohdy zcela neočekávaně a tudíž zcela bez napětí a chvílemi i bez logického dotažení okolností. A proč proboha někdo zakódoval to sdělení do knihy právě tímto způsobem? I tak dávám 4 hvězdičky, protože přesto všechno je to opět úžasná hra s atmosférou, spousta vizuálně úchvatných věcí a i jako thriller to zas úplně mizerné není.