• Krátkometrážní

Serenity (2005)

Tak přání, aby film pomohl vysvětlit a uzavřít linie ze seriálu, se vyplnilo. Osudy postav se z větší části uzavřou (u některých i natrvalo) a dočkáme si i vysvětlení určitých věcí (Reavers, River). Whedon patrně dostal nařízeno, a asi se i snažil, aby si film mohli užít i neznalci seriálu, ale i tak v tom budou mít trochu binec. Hlavně vazby mezi postavami, které se bez znalostí mohou zdát hodně zkrácené. A tak je i poznat, že to kouzlo seriálu ve filmu, už prostě není přítomno v takové míře.

Battlestar Galactica (2004) (seriál)

Season 1: 100% Season 2: 100% První dvě sezóny absolutně dokonalé. Skvěl natočené bitvy, rozehrání vztahů mezi charaktery, celkový příběh a zvraty, které člověk nečekal. Season 3: 70% Dost propad. Napřed zastavení děje na Nové Caprice (ale skvělá vysvobozovací scéna) a pak nuda u pobytu Baltara na Cylonské lodi a příliš mnoho nadpřirozených a náboženských prvků. Season 4: 80% No lepší, než třetí sérka. Nicméně jako by filmařům zmenšili rozpočet, jelikož triky mi připadaly o dost horší, než v předchozích sezónách. A závěr byl tak 50/50 ve smyslu, že zajímavé ukončení, ale i naštvanost nad vysvětlením určitých věcí nebo na jejich nevysvětlení.

Firefly (2002) (seriál)

Opravdový sci-fi / westernový klenot, který doplatil na chamtivost studia (a taky nesmyslné pořadí premiér jednotlivých episod, takže napoprvé v tom museli mít diváci asi pěkný guláš). Není moc akční, ale o to více to vynahrazují charaktery jednotlivých postav v čele s Nathanem Fillionem, ten chlap má neuvěřitelné charisma. A skvěle fungují jak komické scény, tak i ty velmi vážné hlavně v posledních epizodách. A nemůžu neznínit i vynikající soundtrack. Doufám, že film Serenity alespoň částečně uzavře některé dějové linie, když seriál nedostal šanci to stihnout.

Dexter (2006) (seriál)

Season 1: 100% Season 2: 100% Season 3: 85% Season 4: 100% Nejlepší série, hlavně díky skvělému Trinity záporákovi (démonický John Lithgow) a krutému konci. Season 5: 90% Season 6: 70% Zajímavá sezóna. Trochu jsem se děsil toho náboženského tématu, ale nakonec se to tam vyvijí celkem uspokojivě. Sice finále trochu vyšumí do ztracena a hlavní je zde závěrečný cliffhanger, kdy sedmá sezóna bude asi začíne hned po této, jako pátá navazovala na čtvrtou. Navíc i postava internisty Louise je jen načatá a bude určitě důležitá v další sérii. Bude to dlouhé čekání. Season 7: 80% Tak jak se sezóna na začátku rozjela, tak v druhé půli nadšení trochu opadlo, kde vysokou laťku drží to, že už se nejede podle klasického mustru. Je nám tu sice představen záporák v podobě Isaaca, ale ten je překvapivě před finálem odklizen a jeho dopad je tu spíše minimální. Maximálně v tom, že si Dexter něco uvědomí. Luise, který vypadal v předchozí sérii jako nový záporak to tu vyklidí ještě o dost dříve. Zůstává tak Hannah, která je asi pro Dextera finální femme fatale a má na něho největší vliv, pokud nepočítáme Debru, která se musí naučit žít s novou pravdou a celé to spíše jen otevírá vrátka pro finální sezónu, která snad Dexterův osud ukončí nápaditě a se stylem. Season 8: 75% Tak tu máme osmou sezónu a s ní i konec jedné seriálové lvlastně už legendy. Nicméně konec je to mírně rozpačitý. Záporák je tu nevýrazný a celou dobu jsem měl pocit, že se nic zvláštního neděje a vlastně k tomu konci se moc nesměřuje. Když to srovnám s Breaking Bad, kdy druhá půlka páté sérii je narvaná dějem a napětím k prasknutí a celou sezónu je to už jen osudový pád směřující ke konci, tak tady jsem měl takový pocit až u finální episody. A samotný závěr bych si představoval jinak. Když už ne odhalení, tak alespoň konec s Hannou v Argentině, ale tohle jeho divné rozhodnutí prostě nemělo až tak moc důvody, když se chystal všeho nechat. Nebo nedat poslední scénu a nechat konec takový neurčitý. No každopádně jsem rád za těch 8 let strávených v Dexterově společnosti.

Invaze U.S.A. (1985)

I kdyby se do USA vylodili všichni komunističtí teroristé světa, nikdy neuspějou. Proč?...Bo Chuck Norris přece. Fajn velkolepé finále a bavilo mne to víc, než Red Dawn.

Vysvobození (1972)

Nikdy nesjíždějte řeku v kraji plném zdegenerovaných domorodých rednecků.

Sherlock (2010) (seriál)

Překvapen pětihvězdičkovou záplavou mých oblýbených uživatelů jsem se konečně také dokopal k podívání. Rozhodně se jedná o velmi povedený počin, který je sympatický, že první série jsou vlastně spíše tři 90-minutové filmy. Dále obsazení hlavní dvojice a několika vedlejších postav. Po výborném skvělém prvním dílu trochu slabší druhý, ale opět výborný a asi nejlepší třetí, kde dostaneme několik zmínek o ČR a osobně se potkáme se Sherlockovou arcinemesis Moriartym, který mi ale svým obsazením přišel jako menší fail. Rozhodně bych čekal někoho více mužnějšího. Na plný počet to není. Uvidíme, co přinese další série, když už to končí, tak nechutně velkým cliffhangerem. UPDATE: Tak druhá série se vyšvihla také a ten seriál už získal mé sympatie. Cliffhanger z konce předchozí série byl vyřešen originálně a může se směle pokračovat. Takže zvyšuji hodnocení o jeden stupeň na plný počet. První díl s Irene Adler byl špičkový a samotná Irene božská :-). Hororoví Psi Baskervillští pěkně odskočili z Londýna do pochmurných blat a závěrečný díl, kdy dojde k finální konfrontaci s Moriartym, který už konečně vzbuzuje respekt dokáže vyvolat dost emocí. Čekání na třetí sérii bude dlouhé. Třetí série má v sobě hodně komediálních prvků, které bohužel to trochu srážejí a tak je to zatím nejslabší serie. The Abominable Bride speciál, kkdy se Sherlock odehrává v 19. století vypadal, že bude stát samostatně, ale ve skutečnosti je propojený s dějem seriálu mnohem víc, než se zdá. Někdo to Gatissovi nebude moci odpustit, ostatní to budou považovat za povedené hrátky s dějem.

Bleeder (1999)

Druhý Refnův film je v podstatě hodně podobný jako jeho debut Pusher. Možná je to celé tím civilním stylem a skoro těmi samými herci, který tentokrát ale hrajou takové tragikomické postavy potloukající se životem bez větší sociální intervence, kromě té mezi sebou (obzláště to platí pro filmového magora v podání Mikkelsena). Závěr filmu, ale už přepne do hodně vážnější noty, která skončí tragickým vyvrcholením.

Elitní jednotka (2007)

Kdyby nebylo té slabší první půlky, bylo by to za plný počet.