• Krátkometrážní

Lick Observatory, Mt. Hamilton, Cal. (1897) odpad!

Koněspřežný vůz projíždí před nějakou budovou, zastaví, vystoupí z něho nějací lidé. Miluju filmy s myšlenkou, krom toho mi chyběla lízající observatoř.

The Haunted Curiosity Shop (1901)

Strašidla ve starožitnictví a co proti nim dělat. Roztomilá tříminutová pohádka.

Les Cartes vivantes (1904)

Mezi dosud viděnými Méliesovkami patří k nejlepším, ne-li vůbec nejlepší. Zakladatel inteligentního filmu se vrátil do své původní profese kabaretního kouzelníka a nechal pomocí krásných stop tricků měnit obrovskou hrací kartu do nejrůznějších podob, nakonec z ní dokonce nechal vystoupit figury - až se ukáže, že jí je vlastně on sám. Nesmírně nápaditá hříčka. Publikum to muselo žrát a dodnes musím uznat, že je to perfektně provedené. http://www.youtube.com/watch?v=BhBEFdTo0ZU

Danse serpentine (1896)

Záběr na tanečnici, jak krouží kusy látky. Překvapivě dobře choreograficky a kamerově zvládnuté a doprovázené skvělou hudbou, navíc zabarvení v důsledku kazu filmu tomu dodává zajímavou barevnou stylizaci. Na Youtube to kdovíproč můžete vidět v několika kompilacích Edisonových videí, ač jde o práci pana Méliese.

Buffalo Dance (1894)

Má nejvýš etnografickou hodnotu, záběr na tři křepčící indiány v národním kroju.

Glenroy Brothers (Comic Boxing) (1894)

Záběr na bojující boxery, nic komického ani jinak zajímavého na tom není. Fascinující je, že to je na úplně stejné úrovni, jako dnešní sportovní přenosy, s tím rozdílem, že tehdy byl ještě rozhodčí ve smokingu a sport byl aspoň trochu civilizovaný.

Feeding the Doves (1896)

Venkovská selka sype slepicím zrní, létají na něj holubi. Jé, rustikální půvab a hraní na city, už v roce 1896.