• Krátkometrážní

Musíme si pomáhat (2000)

Zapomeňte na Zapomenuté světlo nebo Kurvahošigutntág, tohle je životní a nejtragičtější role Bolka Polívky a možná nejfilosofičtější film, jaký byl u nás po revoluci natočen a jeden z mála českých filmů, které jsou opravdu na světové úrovni. Vynikající je také Jaroslav Dušek v roli vlezlého kolaboranta.

Výbuch sopky na Martiniku (1902)

Docela zajímavá, i když příšerně zdlouhavá animace sopečné erupce na Martiniku. Napřed hora chvilku doutná, pak začne doutnat město pod ní, pak zní tečou proudy lávy a pak pro jistotu doutná všechno. Hořící modely mi nepřišly nijak zajímavé, hříčka s využitím ohně před kamerou. Zážitek mi trochu zkazilo debilní kolorování.

L'Artiste et le mannequin (1900)

Malířovy problémy s modelkou, podrobný děj už popsal Webb... hezká a vtipná scénka, stylem humoru trošku připomínající Vlastu Buriana.

La Pyramide de Triboulet (1899)

Kvůli špatnému stavu dochované kopie jsem z toho moc nepochopil. Asi takhle: Šašek se před jakýmsi trůnem chvilku jaře veselí, později vytahuje z krabice sluhy a udělá z nich lidskou pyramidu. Sluhy promění v elegantní dámy. Žádný zázrak to už není.

Évocation spirite (1899)

Mélies si velmi rád hraje s hlavami. Tentokrát si vyvolá v jakémsi věnci či zrcadle napřed ďábla, pak nějakou ženu a potom kopii té vlastní hlavy. Pak věnec sundá. Půvabná triková hříčka, mezi Méliesovkami celkem standartní.

Un homme de tętes (1898)

Jako vždy kouzelná Méliesova triková hříčka. Kouzelník si nasazuje a snímá hlavy a pokládá je na stůl, vytvoří tak několik kopií vlastních hlav. Hází si s nimi, mlátí je pánví a tak dále. Technika tentokrát nic moc, ale nápady a vtipnost této drobnůstky jsou fascinující. Můžete shlédnout (a já to vřele doporučuji): http://www.youtube.com/watch?v=bLoStiQLBJI

The Burning Stable (1896)

Konečně někoho napadlo natáčet trochu dramatické události. Čtyři koně vyvádění z hořící stáje, týpek sklouzávající po žebříku. Jů!