• Krátkometrážní

Dobytí pólu (1912)

Proč jen Melies nezfilmoval všechny verneovky... tohle sice není verneovka, ale působí to podobně. Různí lidé se snaží dosáhnout severního pólu různými dopravními prostředky. Film má podobnou kouzelnou scientisticky naivní verneovskou atmosféru jako Cesta na měsíc, na kterou film v něčem naráží, přišel mi ovšem trošku lépe scénáristicky vystavěný a důmyslnější (taky o deset let starší). Technická kvalita a nápady tu ovšem nejsou tak geniálně bizarní, vynikají ovššem fantastickou technickou kvalitou. Ty podivné krajiny, ač kulisové, také působí velmi zajímavě a některé záběry jsou úžasně bizarní, třeba ty, kde letadélko prolétá kolem karikatur souhvězdí a planet - zvlášť štír byl prostě geniální. Meliesovka jak má být, ač právě tohle každý neocení :) P. S. Nevím, jestli jste si toho všimli nebo jestli to není jen moje paranoia, ale ty "akvabely" na Malém voze jsou nahoře bez, na té první zprava je to docela zřetelně vidět. Že by první topless scéna v dějinách filmu? :-) http://www.youtube.com/watch?v=dve0NqtBw0s

Les Quatre Cents Farces du diable (1906)

Ďábel vjede se svým vozem do sopky, projíždí, tažen koňským kostlivcem, jakousi podivnou krajinou hvězd, moří plných těl, astronomických těles (všechny jsou zobrazeny jako akty). I s kočárem spadnou do jakési propasti, ďábel sám se snáší na deštníku, dopadnou přímo na jídelní stůl. Úchvatná poloanimace plná vynikajících nápadů (kostrokůň rulez :-), na kterou by mohl být hrdý i leckterý dnešní animátor. Překvapuje mne malá známost tohoto skvostu (píšu první hodnocení), z Meliesovek, které jsem doposud viděl, patří toto dílko k nejlepším. http://www.youtube.com/watch?v=eRZwYsPuyTc

Johanka z Arku (1900)

Meliesův historický pokus je sice trochu infantilně pohádkový, ale to je spíš kvůli špatně kolorované a rekonstruované verzi. Johanka z Arcu, vesnická dívka, má vidění Panny Marie. Jde o něm říci králi, zobrazenému silně naivně, trošku pobojují (scéna s obléháním - kulisového - hradu je pojatá velmi dobře). I ve vězení má Johanka vize (revoluční využití dvojexpozice ke zpodobnění snu), odsoudí ji, ač je nevinná, a upálí. Nakonec se dostane do nebe. Teatrální kulisový historický příběh. Nelíbilo se mi to tolik, jako páně Meliesovy adaptace verneovek a trikové hříčky, i kvůli silně infantilnímu pojetí středověku (film byl konečně určen spíš pro dětské diváky), potvrdilo to ovšem můj názor, že Melies byl mistr svého oboru a první velký filmař, který vytvořil film jak ho známe dnes. http://www.youtube.com/watch?v=Oq_7T5IHsgA

The Martyred Presidents (1901) odpad!

Filmařsky ubohé, měnící se portréty tří "umučených" prezidentů na jakémsi pomníku, technicky i obsahově naprosto primitivní, i vzhledem k době natáčení zcela bez zajímavosti.

Execution of Czolgosz, with Panorama of Auburn Prison (1901)

NEJDE O SKUTEČNOU POPRAVU NA ELEKTRICKÉM KŘESLE, ALE O DOKUDRAMA. Je to jasné? Velmi zajímavé a mrazivě technicky provedené dokudrama o popravě atentátníka Czolgosze. Porter tentokrát nezobrazil mechanicky událost, kterou dal do názvu filmu, ale zasadil ji do širšího kontextu a použil aspoň trochu scénáristiky. Ponuré prostředí věznice dokáže dokonce vzbuzovat patřičné emoce. Dle mého názoru Porterovo opus magnum.

What Happened in the Tunnel (1903)

Co všechno se může stát v tunelu, aneb mírně rasistická historka o tom, jak si paní a černošská služka vystřelily z vlezlého spolucestujícího...

Subub Surprises the Burglar (1903)

Úžasně absurdní historka o multifunkční posteli. Lupič vnikne do bytu, kde spí stařík. Prohrabává se jeho věcmi, stařík je ale vždy připraven. Vzbudí se, sklopí postel a ze skrytu ho začne ostřelovat jakousi kaťušou, která je namontovaná do spodní strany postele, až ho vyžene, a pak chvilku epilepticky jásá. Vynikající němá groteska. http://www.youtube.com/watch?v=aVRLBj0MF5Y

The Messenger Boy's Mistake (1903)

Úsměvná scénka o poslíčkovi a nevěrné dámě, i když je většina času využita k tomu, že se tato prohrabuje svou šatní skříní. Celkem revoluční je využití "skenu" dopisu namísto titulků, zbytek děje je ovšem neuvěřitelně zmatený a dá práci se v něm orientovat.

Sheep Run, Chicago Stockyards (1897)

Stádo ovcí "vystupuje" z lodi, skoro každá zakopne. Když se tak díváte na ty roztomilá zvířátka, představte si úhledné flákoty jehněčího masa...

Partie de cartes (1897)

Partička elegantních pánů v zahrádce kavárny hraje karty a pije, hyperaktivní pingl (v mojí verzi filmu je to ten pingl) kibicuje a mezitím je chválí. Ze snímku čiší nakažlivá pohoda, zvlášť s touto výbornou hudbou. Frankofilům můžu doporučit :) http://www.youtube.com/watch?v=Z9dIPhhcNro