• Krátkometrážní

Shooting the Chutes (1896)

Musela tam být sranda, na tom statickém záběru na vodní skluzavku v roce 1896. Ovšem to nám pan Heise zprostředkovat nedokázal.

Simpsonovi (1989) (seriál)

Nejlepší současný seriál, který nebyl natočen v Británii. Trochu to kazí sentimentalita některých dílů, která někdy dokonce skoro nepůsobí jako parodie, ale většinou výýýtečně :) P.S. Český dabing není tak úžasný proto, že je zase tak svkělý, ale proto, že anglický dělala šmíra a český nejlepší herci. Nenávidím ty, co znečišťujou moře bez povolení. Jako kdyby to povolení bylo těžký dostat. P.S. Oblíbený díl: 3x18: 22 Short Films About Springfield / 22 krátkých filmů o Springfieldu, P. P. P. S. Nové série se mi líbí. Možná tam není ten typický simpsonovský humor, ale mají pestřejší příběhy a zajímavější způsob vyprávění (Téměř nekončený příběh, ten díl se soukromým letadlem) . Navíc se rozšiřuje zorné pole nejrůznějších kulturních narážek, ovšem mnohdy do takové šíře, že je většina filmových fanoušků není schopna postřehnout, a i já jsem zachytil pouze několik z okruhu mých zájmů (myslím třeba díl Vočko veršotepcem, ve kterém je dokonale zesměšněna celá moderní americká literatura, nebo ten díl o Irsku, brilantně parodující dílo Jamese Joyce, které ovšem zná z uživatelů CSFD asi minimum lidí). P. P. P. P. S. Takhle nějak by měl vypadat český dabing. Nevadí mi, protože to je animák a proto to nevypadá až tak divně. Čeští dabéři jsou herecky mnohem lepší než američtí a český překlad je zvlášť u starších epizod vynikající (jako zapřísáhlý translatolog jsem našel v překladu jen jedinou překladatelskou chybu - v 16. sérii bylo "moonshine" - načerno pálená kořalka, samohonka - přeloženo doslova jako měsíční svit. V 21. sérii je to však již správně).

Sin City - město hříchu (2005)

Temný, záměrně málo reálný film, ve kterém se hodně umírá. Film, ve kterém jsou místo hudby výstřely a místo barvy tma, místo vztahů násilí a hřích...Skvělé zfilmování možná nejtemnějšího komiksu vůbec - i když je to v podstatě rozpohybovaný komiks, přesně tak to má být a přesně tak to má vypadat. Děj má spád, je rychlý, nenudí ani trochu, zůstává zajímavý a překvapivý. Herecké výkony jsou samozřejmě skvělé a tak dále. Co je ale nejlepší je nepopsatelně úžasná barevná stylizace, srovnatelná snad jen s Burtonem - něco, co je nezbytně nutné vidět. Skvělý film, první po dlouhé době, který jsem už jednou viděl a po několika vteřinách druhého shlédnutí (po němž tento komentář vznikl) jsem věděl, že ho uvidím ještě mnohokrát). P. S. Teď mi dochází, že se to ve spoustě věcí podobá Pulp Fiction, jenže v Pulp Fiction je důraz na scénář a tady na obraz.

Sioux Ghost Dance (1894)

Děsivý tanec několika Siouxů před kamerou. Vypadá to hodně ponuře, jako detail k nějakému horroru jak dělané.

Sissi (1955) odpad!

V tomhle filmu je jednoduše všechno. Nejkýčovitější vymyslitelný příběh, neskutečně máklá svatba, Radetzkymarsch, ohňostroj, hejno blbých princezen s šílenými kostýmy a chichotáním lamy s rozříznutou hlavou, kašírované alpské scenérie, fráze tak naivní, že bych je nezplodil ani já, pedofilní rybaření, jódlování a tyrolský folklór, trapný humor o byrokratech a senilitě, špatný dabing a agresivní hlídací srnky. Neskutečná příšernost. Ale na druhou stranu, právě díky tomu jsem vyhrál jednu sázku... Pročež miluji vůni červených růži!

S Italem v kuchyni (2009) (pořad)

Z televizních kuchařů je Ridi s nádhernou italskou výslovností a zajímavými recepty asi nejsympatičtější a jeho jídla nejzajímavější. Na druhou stranu, je to dost jednotvárné a pro mne jako býložravce nepoužitelné, protože Ridi cpe ančovičky fakt do všeho. E vlaši ořeki!

Sladké hry minulého léta (1969) (TV film) odpad!

Nehorázně blbé zfilmování Maupassantovy povídky. Zkusím napsat své výhrady v bodech. 1. Od dob nové vlny platí nejen pro českou kinematografii výskyt pár záběrů přes listí = skvělý umělecký film. Listí mě vytáčí. 2. Scénář je debilní, nudný, zdlouhavý, nevím co ještě. 3. Všude je to listí. 4. Je to něco podobného jako Hair - film o skupince bohémů a jejich kontrastu vůči "normálnímu" světu. Tudíž pro mě blbost. 5. Listí. 6. Listí. 7. LISTÍ!!! Pryč s tím.

Sloní muž (1980)

Depresivní životopisný film "elephant mana" Johna Merricka. Skvělý temnou lynchovskou atmosférou i zajímavým námětem. A není to ani příliš sentimentální. Rozhodně nejlepší životopisný film, co jsem zatím viděl (promiň, Amadee), taktéž nejlepší film od Lynche.

Sluha dvou pánů (2000) (divadelní záznam)

Záznam inscenace klasické hry Carla Goldoniho s Miroslavem Donutilem v hlavní roli. Přesně takhle vypadá komediální herectví, přesně takhle vypadá hra, která dokáže být živá a neskutečně vtipná i po necelých třech staletích. 1) Nevím, jak je to možné, ale role Truffaldina vypadá, jakoby byla Donutilovi psaná na tělo, i když je Goldoniho komedie stará něco kolem tří set let. Nevím jak je to možné, ale je to tak. 2) Scéna s pudinkem je to nejvtipnější, co jsem na divadelních prknech, reprodukovaných i reálně viděných, zatím viděl. 3) Sama Goldoniho hra, když ji čtete, nebo vidíte / slyšíte v jiném obsazení, není nijak zvlášť vtipná. Tak úžasnou ji činí právě geniální provedení. 4) Prostě takhle nějak by mělo vypadat komické herectví. P. S. Sluha dvou pánů není commedie dell'arte, jak se tu snaží tvrdit někteří komentující. Commedie dell'arte je celá improvisovaná (proto taky název - komedie umění, míněno umění improvizace). Goldoniho význam tkví právě v tom, že commedii dell'arte v italském divadle definitivně zlikvidoval a nahradil ji normálním dramatem s pevně daným textem. Druhá věc, která mi přijde trochu paradoxní je, že tak mistrovského oživení klasiky se dočkal právě Goldoni, který klasiku na divadelních prknech zatlačoval do pozadí s tím, že "mladé víno se musí nechat dozrát dřív, než staré zkysne".