Můj otec Gulag (2008)

Patetickosť a jednoduchosť príbehu mi tu vôbec neprekáža, práveže niečo také som aj očakával. Dielo, aké je toto, možno skôr prijmú ľudia, ktorí takto svojich blízkych alebo známych v polovičke 40-tych rokov minulého storočia stratili na niekoľko rokov alebo navždy. Osud Jana Kawascha je o to strastiplnejší, že je „dieťaťom“ totalitných zverstiev. Naša rodina dodnes nevie, kde je hrob starého otca, ak vôbec nejaký má. Pátrame opäť cez Červený kríž a dúfame, že sa niečo dozvieme. Udal ho človek, ktorého poznal a po krátkom čase v levočskom väzení ho vagónmi pre dobytok uniesli s mnohými ďalšími „lacnými pracovnými silami“ v máji 1945 do ZSSR... aj toto sme zdelili po komunistickej mašinérii...

Mobsters and Mormons (2005)

Viem, že som sa na tom občas zasmial, ale nepamätám si už presne na čom. Ale tri hviezdičky svedčia o tom, že viem, že som to videl, čo je ok :-)))

Moon (2009)

Emóciami preplnené dielo, ktoré opäť nastoľuje otázku klonovania a jeho (ne)morálnosti. Tvorcovia divákovi však nič nevnucujú, sme iba svedkom osudu muža, ktorý trávi samotárske dni na Mesiaci a plní si svoje pracovné povinnosti. Jedného dňa však zistí, že všetko je úplne inak a on možno nie je tým. kým si myslel, že je resp. je hneď v niekoľkonásobnom vydaní :-). Zaujímavý obraz budúcnosti, ktorý núti premýšľať. Aby to celé nebolo až také vážne a existencionálne, je na scéne aj robot s hlasom Kevina Spaceyho, čo je príjemným a vtipným rozptýlením.

Symptom Pandorum (2009)

Jednoduché, čvachtavé B-éčko, ktoré veľmi nenadchne, ale ani veľa nepokazí. Na jedno pozretie raz za život tak akurát.

Řidič slečny Daisy (1989)

Veľmi príjemný, pohodový a predovšetkým ľudský filmík o zatrpknutej starej pani, ktorá si žije svoj život a nedovolí nikomu zasahovať do jej zvykov. Je to tak, starí ľudia sú ako deti a niekedy je s nimi veľmi ťažko :-) Rátalo sa mi, ako sa Morgan Freeman nevzdával a Daisy presviedčal, kým si s ním do toho auta nesadla. Na druhej strane je však pravda, že byť na Freemanovom mieste, nakopem ju do prdele a idem si hľadať prácu inde. Presne ako píše užívateľ Cival, politická korektnosť sucks :-) Ale raz za čas to strpím najmä pre Morgana, ktorý spolu s Denzelom a Forestom patria medzi mojich najobľúbenejších černošských hercov.

Columbo - Kouzelné alibi (1976) (epizoda)

Columbo vo forme so zdatným súperom. A nový baloniak, s ktorým je pán inšpektor veľmi, ale veľmi nespokojný.

Holocaust (1978) (seriál)

Televízna povrchnosť a občasná naivita z tohto projektu priam kričí a v mnohých momentoch mi to liezlo na nervy. Ďalším nedostatkom sú po anglicky rozprávajúci Židia či už z Poľska, Československa alebo Nemecka, čo je poriadne pritiahnuté za hlavu a pri historických filmoch mi to vždy vadí. Hold, tvorcovia asi šetrili na rozpočte a pre časť amerického publika to úplne postačovalo. Pre niekoho, kto už zhliadol príbehy z tohto obdobia, prináša Holocaust veľmi málo, snáď len ucelený pohľad na osudy jednej konkrétnej rodiny zo 6 miliónov vyvraždených Židov za 2. svetovej vojny. Z hercov sa mi rátal Michael Moriarty alias Eric Dorf, bezcitný a ambiciózny úradník, ktorý liezol od zadnice Reinharda Heydricha a šplhal sa po rebríčku moci za každú cenu. Meryl Streep robila čo mohla, ale herecké začiatky bývajú vždy ťažké. Dokumentov o masovom vyvraždovaní nevinných ľudí nacistickou mašinériou však nikdy nebude dosť a preto sa ráta skoro každý počin, ktorý chce priblížiť toto šialené obdobie. Šialené tým, ako mohol byť jeden človek tak krutý ku druhému a pritom tvrdiť, že vždy konal len podľa rozkazov nadriadených. Stále nechápem, kde sa v nás berie toľko zla.

Columbo - Krize identity (1975) (epizoda)

Leslie Nielsenovi nejak seriózne postavy vôbec neverím. Asi som nemal pozerať predtým Bláznivé strely, v tom bude problém.

V síti CIA (2007) (seriál)

Presne niečo, čo mi v seriálovej produkcii chýbalo. Úloha tajných služieb počas Studenej vojny v rozdelenom Nemecku, socialistickom Maďarsku či ZSSR. Čo je pravda a čo je fikcia? To vie asi len CIA a jej historické archívy. Viac takýchto kúskov, please. A čo tak nejaký počin o úlohách a sliedení ŠTB za najtvrdšej totality v Československu? To však asi najprv musí Lojzko odísť z povrchu zemského :-)

Castle na zabití (2009) (seriál)

Čakal som niečo oveľa štavnatejšie, dvojzmyselnejšie a pikantnejšie. Na jedno skuknutie fajn, dvojica Katic - Fillion je vcelku zohratá, ale to iskrenie medzi nimi ma do kolien teda nedostalo.