Prometheus (2012)

Nadějný začátek bohužel pohřbívá naprosté tápání v druhé polovině, kde přebývají zbytečné scény a naopak se nedostává těm, které by alespoň zčásti navázaly na slibně nastíněný děj a motivy postav.

Avengers (2012)

Přestože se vzhledem k ansámblu jedná o klasické "najděte to/zlikvidujte to" a není moc času na nějaké velké úvody a vývoje postav, tak se Whedonovi nakonec povedlo ukočírovat množství superhrdinů obstojně. Nepřehnal to ani s patosem a navrch přidal pár dobře mířených vtipů a solidní porci očekávané akce na závěr. Díky několika skutečně originálním a vtipným scenám se tak zatím kloním ke 4*.

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Předlohy nebo švédského filmu neznalí si určitě přijdou na své. Já ale musím dát za pravdu komentářům od Tetsua a StarsFan. Výsledek sice dopadl nad mé očekávaní, zejména díky nepotvrzeným obavám z Craiga coby Blomqvista a Mary jako Lisbeth, ale ač řemeslně výborně zvládnutá, postrádá pro mě Fincherova verze nějaký osobní vklad nebo severské kouzlo švédského orginálu. Orientace v rodinných vztazích a posunech v případu mi tu přišla trochu méně srozumitelná. Pobavilo mě také schizofrenní lpění na švédštině, která tam proniká i do dialogů ve formě přípitku "skål" nebo "tack", i když jsou dialogy anglicky, popřípadě v záběru na anglicky vyplněný švédský formulář.

Věc: Počátek (2011)

Nová Věc, či její prequel, což je v zásadě jedno, protože sleduje stejnou šablonu, trpí bohužel klasickými neduhy současných trendů. Příliš cgi a lekaček na úkor staré dobré atmosféry a postav. Nechybí ani klasická finální konfrontace, kde člověk opět dostává až nezdravě prostoru na manévrování, přičemž do té doby byl "návštěvník" v systematické eliminaci celkem svižný). Momentálně něco mezi 2* a 3*.

Lovci hlav (2011)

Kvalitně zfilmovaná předloha typickým "severským" stylem. Dobré obsazení, zejména hlavní role Aksela Hennieho, coby mixu Walkena a Buscemiho, zajímavá a přitom jednoduchá zápletka, která zaručuje mnoho absurdních situací a přitom si stále dokáže zachovat vážnou tvář. Výborně film doplňuje i správně drsný norský humor.

Portal: No Escape (2011)

Povedený kraťas volně inspirovaný začátkem hry Portal. Působí velmi profesionálně, což ani není divu - v hlavní roli je dostatečně přesvědčivá Danielle Rayne, která má již nějaký čas na tv obrazovkách za sebou. Režisér Dan Trachtenberg zase režíroval reklamy pro některé známé společnosti a hudbu vytvořil Mike Zarin, autor prvního úderného motivu z traileru k Inception. Tým pracující na vizuálních efektech pro změnu vedl Jon Chesson, který dělal kromě řady her i na seriálech True Blood nebo V.

Rychle a zběsile 5 (2011)

Tolik testosteronu na mě z obrazovky nekapalo snad od posledního Ramba a Expendables. Zručně natočená akční popcornovka, která výborně funguje, pokud mozek necháte na rohožce před prahem. The Rock s Dieselem jsou skutečně kvalitní rozbuškou pro maskulinní ohňostroj výbuchů, střelby a drsných gest. Over the top dialogy jsou samozřejmost, stejně jako burácející sporťáky, drsňácké projevy hrdinů a grandiózní, ale fyzikálně nemožné finále. Linovi se tentokrát povedlo skloubit všechny potřebné elementy akční zábavy, aniž by tomu nějak zásadně ubližovaly takové detaily, jako patos nebo omletá klišé.

Insidious (2010)

Wann a Whannel patří mezi nadějnější hollywoodské tvůrce, co se týče hororů, ale kamenem úrazu je opět scénář. První polovině se v "duchu" duchařských klasik daří držet celkem slušnou atmosféru, i když rozeřvané smyčce jsou trochu lacinou pomůckou. Ve druhé astrální části to ale nevysvětlitelně přehodí výhybku a atmosféru s napětím střídá bizarně explicitní "fyzično" s náznaky parodie. Po slibném rozjedu bohužel další promarněná šance.

Endgame (2011) (seriál)

Tradiční procedurální krimi, které pravděpodobně v současné konkurenci neobstojí, protože nemá co nadstandardního nabídnout. Nejzajímavější (bohužel prakticky jako jediná) je právě hlavní postava ruského šachového velmistra Arkadije Balagana. Sympatický, lehce arogantní cynik s dobrým srdcem, který náruživě holduje Stoličnaje a řeší ze svého luxusního pokoje v hotelu případy/problémy.

Zločin (2011) (seriál)

Pomalé rozplétání nitek kolem vraždy mladé dívky? AMC určitě umí, jak dokazují například Mad Men a zejména moje oblíbené Breaking Bad. I u The Killing (volný remake skandinávského Forbrydelsen) je vidět kvalitní výprava a úvodní dvojdíl rozhodně zaujal. Pěkná hudba, slibně se vyvíjející děj se slušným intrem k charakterům a seversky ponurý vizuál Seattlu ponořeného v šedi a dešti. Update: Po čtyřech dílech zatím 4*, atmosféra a výprava je skutečně na vysoké úrovni. Vše ovšem závisí na kvalitě scénáře.