• Životopisný

Jíst, meditovat, milovat (2010)

Sága osobního zrání osvobozující se individualistické ENNG osmičky. Naučit se být hrdě sama sebou.

Bratři (2009)

Musím přiznat rozpaky, protože těch témat, které film tematizuje, je hned několik a nakonec nevím vlastně, jestli to titulní - bratrství- je vlastně tím nejostřejším, spíš se mi zdá že jen nosným. A nebo je bratrství víc než jen partnerství? Je orientální motiv "postarej se o manželku svého bratra, pokud tento zemře" tak paradoxně neamerický, že ač vlastně ušlechtilý, přesto perverzní? A je rodina víc než čest bratří v boji? Kolik lží kdo má na svědomí, bratr navrácený z vězení, bratr navrácený z mise v Afghanistánu, žárlící dcera, přezíravý otec???? Film měl slabosti v nehlubokých dialozích a mnohosti scén namísto jejich výpravnosti. Portman, JK a TM obzvlkáště byli výteční, fakt nbádherní a TM uvěřitelně děsivý.

Stehlík (2019)

Je to pomalý, dlouhý, intimní. Adaptace románu má tu potíž, že ani do víc jak dvou hodin se vše do filmu nevejde, co se v románu objevilo a vy vlastně nevíte, co je a co není pro porozumění celku významné. Sám hlavní hrdina Theo žije a není si jist proč, schovává cenný obraz Stehlík a neví že mu byl již dávno odcizen, utápí se v drogách a hledá svoji identitu odrazem o náhradní matky... Film je krásný na meditování, výpravný abyste se nechali okouzlit a podnětný pro přemýšlení. Znovu a znovu interpretujte život Thea a svůj, pokud chcete

Zmražená pojistka (2005)

Je to vlastně tragikomedie, se vší silou tohoto žánru. Paul je na dně - jeho cestovka do pacifiku je ztrátová, manželka, kterou miluje, je šílená, bratr který je silný, vysoký a smělý, je někde v tropech, a on dlí v malém aljašském konci světa. Paralelně s ním pojišťovák Ted je ctižádostivý, ale paradoxně málo oblíbený u nadřízených, dívku má spíš prostou, ... tak se ti dva potkají u pojistného podvodu. Tragickou je likvidace jediného smělého, bratra Raye, a komickou únik Paula s manželkou do tichomoří, kam prodával ty zájezdy. Robin Williams je spíš trapný, Ribisi v roli spíš nešťastný a Harrelson příliš hloupě brutální.

Requiem za sen (2000)

úplně přesně nevím proč, ale neměla jsme z toho filmu vůbec dobrý pocit, možná byl krutě pravdivý natolik, že byl krutý

Oheň lásky (1991)

film je asi zřejmě dost osobní i angažovaný, takže nevím, nakolik jsem v jiné kultuře a nakolik je slabý.

Charlotte Gray (2001)

Krásný portrét silné ženy představené krásnou Cate B.

Malé ženy (1994)

výborná, věcně přesná, oduševnělá adaptace toho románu. Není ot sladké příliš a ukazuje hrdinství a ne jen diváckou show

A dost! (2013)

Tak jak dva předchozí autorčiny filmy Please Give Friend with Money, i tenhle mluví o tom, co lidé mé generace znají, reflektuje nás v reálných situacích těch ne zrovna nejšťastnějších, ale poctivých, pitomých a smutných a dost starých na romantický sračky o zlomených srdcích. Chceme s někým, slušným, kdo nám sedí snídat a nezazlívat nic naším ex ani našim neideálním dcerám a neideálním jobům. James Gandolfini jako Albert se mi moc líbi, tichý, velký, dobrý mírný Ital a Catherine Keener, ačkoli hrála nesympatickou roli, byla v ní super. A krivé obličeje Julie Louis-Dreyfus mne dostávali do rozkošného zbožnování.