Prokletí rodu Kennedyů (2010)

Nepáčil sa mi spôsob sprevádzania dokumentom slovami imaginárnej opatrovateľky - jednak sa mi zdal príliš "na efekt", jednak bolo pre mňa miestami problematické rozoznať, čo sú ešte fakty alebo aspoň odvodené informácie, a čo už je len "umelecká licencia", inak povedané lyrické emotívne žvásty... Taktiež mi tam nesadol hlas Taťjany Medveckej. Ale keďže bol dokument plný autentických fotografií a najmä záberov a okrem toho som dostala veľa zaujímavých informácií a podnetov na zamyslenie, tak ho hodnotím vysoko. Vydržala som ho sledovať, a hoci bol dlhý, udržal moju pozornosť.

Černobylské srdce (2003)

Surové a emocionálne náročné, avšak som rada, že existujú dokumenty, ktoré nedbajú na útlocit spoločenského pokrytectva a ukážu hoci aj znetvorené deti. Bola som šokovaná, a keď mi v hlave bežali počty a čísla, výsledok bol veľmi smutný. Jedna vec mi však dokument výrazne kazila - vysvetlí mi niekto, prečo HBO rozmazalo všetky anglické titulky?!? V tých rozmazaných textoch boli občas preklady z ruštiny - OK, tie boli do češtiny predabované, nemusia tam byť - ale väčšinou tam boli informácie o miestach, kde sa kamera práve nachádza + štatistiky a podobne!!! Ktorý chuj to dal plošne vymazať? Aspoňže som si niekedy pauzla nahrávku a lúštila tie nápisy - napríklad že ide o ústav pre choromyseľných - a preto viem, že tam bola fúra podstatných informácií. FAIL.

Red 2 (2013)

Fantasticky som sa pobavila a dávam ešte o jednu hviezdu viac ako prvému dielu.

Konečná (2013)

Starý dobrý Arnie v klasickej úlohe, ktorá mu sadne. K tomu zopár chutných čerešničiek (arogantné FBI) a fajný záverečný súboj a je z toho excelentné guilty pleasure :-)

Elysium (2013)

Ani neviem, či dať nespokojné 2* alebo lichotivé 3. Ako píše Klerik, spočiatku je to celkom fajn antiutopické scifíčko, ale postupne sa nabaľujú - a v závere vrcholia - hromady nelogizmov, hlúpostí a klišé. Skratkovitosť je samozrejmosťou príbehov pre masy, nutnosťou filmového spracovania, ale bohužiaľ aj pliagou pre zdravý rozum. Inak povedané, čím viac divák rozmýšľa a čím ďalej v úvahách zájde, tým viac blbostí si všimne. Aby filmári zredukovali náklad kravín, museli by porušovať klišé, tým pádom by to nebolo pre najširšie masy a nezarobilo by to dosť, aby boli zaangažovaní milionári spokojní :-p Tak vznikajú z tých najtučnejších rozpočtov hlúpučké filmy. Škoda.

Riddick (2013)

Riddick je moja srdcovka a tu sa vrátil presne v duchu Čiernočiernej tmy. Návrat ku koreňom nie je iba kópiou prvého filmu, lebo do zápletky zakomponoval aj silené Kroniky a nejaké drobné osvieženia. No, proste, v tomto filme sa vrátili všetky dobré veci z riddickovskej tradície, vrátane pozvoľnej gradácie, hry na mačku a myš aj na prefíkanejší prežije - tie som si fakt užívala. Mňamka.

Útes (2009) (seriál)

Keby bolo v Útese viac typických islandských vplyvov a menej tých súčasných amerických trendov, mal by film o dosť inú príchuť. Aj tak nebol zlý, ja mám islandské kriminálky v obľube a trochu tej mysterióznosti im neškodí - napokon, skyrožrúti vedia, ako ju spracovať - no keď to všetko spravodlivo spočítam, pekné 3* postačia. (Pre info: IMDb to tiež uvádza ako seriál, resp. minisériu. Odvtedy to Islanďania evidentne zostrihali na film a ponúkli zahraničiu - preto sme u nás videli zostrihanú filmovú verziu).

V temném lese (2006)

Chápem komentujúcich, ktorí chvália detaily a vôbec neprotestujem. Gary Oldman, napätie, dejové zvraty... ale ako celok na mňa film nijako extra nezapôsobil. Okrem zaujímavých či prekvapivých momentov som sa väčšinu času nudila a odhadovala nasledujúci vývoj udalostí.

Znovuzrozená Indie (2009) (seriál)

Táto séria v sebe mieša rôzne štýly a formáty dokumentárnej tvorby, a to je zaujímavé. Hoci niekedy má divák pocit, že sa díva na reality šou, takéto drobné výhrady som ja osobne stolerovala, pretože na oplátku mi India Reborn poukazovala veľa vecí, ktoré v štandardných (akokoľvek kvalitných) cestopisoch nevidím - súčasný život Indov rôznych spoločenských vrstiev, životný rytmus i každodenné problémy tých najbohatších aj tých najobyčajnejších. Typické cestovateľské dokumenty, akých som už videla tucty, ukazovali väčšinou iba to, čo kamera vidí na ulici. India Reborn ma pritiahla pestrosťou tém, vhľadom do zákulisia indických vášní (herectva i Bollywoodu), prirodzenosťou s akou opisuje spolužitie starej morálky s modernou dobou, aj šírkou spracovanej látky.

U Konce světa (2013)

Tento film ma neustále nútil pospevovať si pesničku od REM "It's the end of the world as we know it..." - a to som ani netušila, ako sa skončí ;-) No, ale bez spoilerov! Takže, môj frajer začiatok okomentoval slovami "je to ako britský Hangover", na čo som kontrovala "no o to lepší, o čo je britskejší". A veruže som presvedčená o tom, že na množstve detailov (tým pádom aj na celku) človek ľahko rozozná, že keď Briti natočia svoj Hangover, je to úplne iné, než ten americký. Na konci sveta mi pripomenulo Chňapákov, ktorým som síce tiež dala triezvo-dobré 3*, ale oba filmy sa mi páčili. Napokon, 3* sú v hornej polovici hodnotenia ;-)