Rex Mundi

Rex Mundi

okres Šaľa

homepage

• 4.6.2008  08:47

Parožie ešte aj nad kurínom, horár s vojenskou výchovou, bacuľatý zajac s krivými zubami a ten jeho "poťouchlý" smiech, humorné narážky v každom treťom zábere, akčná "cirkusácka" muzička - tak toto všetko som na kapustovom večerníčku milovala. Je skvelý. Dnes musíme zbierať DVDčka so starými večerníčkami a rozprávkami, ak chceme, aby naše deti raz vyrastali aj na niečom "normálnom", namiesto súčasných animákov plných urážok a násilia. Keď vyjde toto, pobežím do stánku :-)

• 3.6.2008  13:46
    Řekni, kdo tě zabil (TV seriál) (2007)

Ja som racionalista, ktorý má rád "chladnú hlavu" a preto som často na strane detektíva Emersona Coda a pochabú Chuck by som najradšej... no, minimálne okríkla :-) No je mi jasné, že scenár je scenár a keby sa správala normálne a nekazila im dvom prácu, ja by som sa nemusela rozčuľovať, ale diváci by sa nudili. Aj pri takýchto detailoch sa však králičej nežnosti Neda, suchému Emersonovmu humoru, cynickým tetuškám Lily a Vivian, naivite a dobrému srdiečku Olive a v konečnom dôsledku hlavne nádhernej vizuálnej štylizácii á la Amélia z Montmartru... odoláva veľmi ťažko. Navyše tématika smrti - podobne ako pri Dead like me - ma neprestáva baviť.

• 2.6.2008  09:36
    Soudný den (2008)

No, nevravím, že som sa vôbec nebavila, ale rozhodne stačilo raz. Doomsday je hrozný guláš! Lacné hranie na city, lacné hlášky, lacná a mnohokrát i zbytočná explicitná brutalita, jedna bombastická hrdinka, presne rozdelené typizované čiernobiele postavy (tými sa radšej ani nebudem zaoberať) a jeden absolútne nablýskaný, nezaprášený Bentley, čo tridsať rokov čakal v garáži na svoju "superbabu", ale zato v konkurencii starých "křápov" už taký silný nevyzerá... Divák sa ani nemusí namáhať, aby videl, že tento film je iba guláš uvarený (a prevarený) z hromady iných filmov - od Mad Maxa cez Vodný svet až po Vládu ohňa.

• 26.5.2008  17:39
    Lord Norton a sluha James (TV film) (2002)

Zvukový Lord Norton a sluha James bol kult. Kedysi dávno som mala 3 kazety, jednu mi dokonca niekto šlohol, keď som ju na zájazde nechala pustiť v autobuse, taká to bola pecka :-) Z tohto televízneho "počinu" som videla kúsok, teraz v roku 2008 a bolo mi ľúto... ako tieto dve skvelé postavičky skončili. Pri takom úbohom statickom spracovaní vyšla snaha oživiť Lorda Nortona na obrazovke úplne nazmar. 1* za staré známe slovné gagy.

• 26.5.2008  09:26
    Chuck (TV seriál) (2007)

Sem-tam srandovné výroky geekov pripomínajúce IT Crowd, veselé vedľajšie postavy, sem-tam vydarený situačný humor, ale pre mňa väčšinou len príliš oddychový, stereotypný guláš pomiešaný z ošúchaných motívov - outsider a navyše nemehlo príde omylom k superschopnostiam, nájdu ho tí dobrí a pridelia mu sexi parťáčku, schopného kontrolóra a musí viesť dvojitý život... Veľmi rýchlo ma to omrzelo. Pri dnešnom výbere seriálov obyčajný priemer.

• 21.5.2008  08:22
    Otec prasátek (TV film) (2006)

Hogfathera som si pozrela hneď na druhý deň po Farbe mágie a páčil sa mi ešte viac - aj keď uznávam, že najmä v druhej časti boli chvíle, kedy by som tempo rada popohnala. Ale to je spoločný znak oboch týchto filmov, no ak si to užívate, nie je dôvod sa pre to rozčuľovať alebo ponáhľať. Filmový Otec prasátek je krásna fantasy rozprávočka pre dospelých, má to skvelú atmosféru, napätie aj milé postavy. David Jason hrá Alberta lepšie ako Mrakoplaša, Časnačaj je mrazivo diabolský, Arcikancelár je "k zulíbání", Susan krásna, láskavá i ľadová zároveň a SMRŤ... ten je absolútne dokonalý :-D Ak by som to mala prirovnať k megahitu, tak kvalitatívne je to silná konkurencia Harrymu Potterovi - samozrejme, že marketingovo sa nechytá ;-)

• 19.5.2008  14:23
    Barva kouzel (TV film) (2008)

I keď som od Terryho Pratchetta čítala iba prvú časť Zemeplochy, počúvala som niekoľko vynikajúcich audio dramatizácií BBC (Nočná hliadka, Mort) a samozrejme od ľudí - spolufanov - poznám ešte rôzne ďalšie náležitosti Pratchettovského sveta. Na sfilmovanú Farbu mágie som sa teda tešila, aj keď sa priznám, že Mrakoplaša teda fakt nemusím. Ale ako filmová adaptácia je to veľmi milý počin, má krásnu atmosféru, herci boli povyberaní výborne... + výprava, kostýmy, efekty = krásna fantasy, akých sa už dnes točí veľmi málo. Už dlho vravím, že nebyť Britov, o veľa dobrého by sme prišli ;-)

• 16.5.2008  22:57

2* za niektoré zaujímavejšie časti a čiastočné pochopenie vďaka počutiu asi jednej tretiny audioknihy (po filme ani nemám chuť ju dopočúvať). Inak je to len pompézna, kubrickovsko-kakofonicky-chorálová, príšerná nuda! Väčšinu filmu som vypozerala pri zrýchlenom posuve - ako tu niekto spomínal, s LSD by to mohol byť úžasný zážitok, ale... ja holt drogy neberiem.

• 12.5.2008  11:13

Pre duchársku romantiku mám slabosť od filmu Zázraky existujú a korene tejto obľuby siahajú až do detstva a spomienok na film Obhájiť svoj život. Just like heaven ma zaujalo spontánne v TV, keď som uvidela Reese Witherspoon ako sympatickú prepracovanú doktorku a asi som akurát na ňu mala práve chuť. Bolo to milé, dávkovanie romantiky nebolo prehnané... samozrejme, že od začiatku viete, ako to skončí, ale to už vie dnes človek skoro v každom filme ;-)

• 12.5.2008  10:11
    Pokoj 1408 (2007)

Izba 1408 mi poskytla príjemné až mrazivé strašenie. Cusack aj Jackson to zahrali výborne, všetky hororové prvky fungovali na výbornú, takže dávam 4*. Možno len hviezdičku dolu, pretože k dokonalosti chýbala tá štipka napätia, neistoty, absolútnej nepredvídateľnosti, ktorá by ma naozaj priklincovala. Neviem, čo presne mám na mysli. No aj tak to bol asi najlepší horor, aký som videla od Pádu do tmy pred rokom.

• 4.5.2008  10:58

Trvalo mi 3 roky, kým som si Skrotenú horu pozrela (pri niektorých filmoch sa oplatí prečkať najväčší hype), ale ako rada vravím, všetko má svoj správny čas. Pre mňa dozrel ten najsprávnejší moment a film som si vychutnala od prvej minúty po poslednú. Radím ho medzi najsilnejšie filmové zážitky, má nádhernú atmosféru šírej oblohy Wyomingu, obsahuje moju obľúbenú tragickú romantiku a bez mučenia sa priznám, že scéna vášnivého bozkávania pod schodami mi doslova vyrazila dych :-)

• 2.5.2008  14:13

Rozosmeje, neublíži... len to mohlo byť aj o 20 minút kratšie.

• 30.4.2008  12:58
    Vřískot (1996)

Áno, kompletný Vreskot som videla až 12 rokov po jeho vzniku. Nie je to prvý ani posledný raz, čo poznám najprv paródie až potom originálny horor ;-) Áno, pozrela som si dokonca aj film o filme s rozhovormi a všetkými tými vysvetleniami, prečo je Scream taký geniálny, čo znamenal pre znovuoživenie tínedžerských hororov (sú vážne až také nepostrádateľné?).... Ale nie, nepodľahla som absolútne jeho čaru, nevyviedol ma z miery, to šialenstvo okolo ma obišlo, keď vznikol a teraz ho už nedobehnem. Súhlasím s Civalom i Monologom - po chvíli som sa začala nudiť, potom stále viac, no a ten prekombinovaný záver ma veru "do víru deja" už nevrátil. Vo svojom čase a pre znalcov hororu asi novátorské dielo - ale i o tom by sa dalo diskutovať. V o rok staršom Upírovi z Brooklynu je čierneho humoru viac než vo Vreskote a je úprimnejší čo sa týka miešania a priznávania sa k žánrom. Nestal na Vreskot vlastne kultom preto, že humor nikto slovkom nespomenul a diváci sa potom cítili úžasne výnimoční, lebo ho tam našli? Dobrý marketing je predsa na nezaplatenie ;-)

• 21.4.2008  13:04
    Monstrum (2008)

O čom bol celý ten hype? Netuším. Keď som v Premiere čítala nadšené hodnotenie, na ČSFD videla červenú farbu a veľa veľa hviezd, Cloverfield ma naozaj lákal. ***Pozor, som naštvaná, určite budem SPOILERovať.*** Aké bolo moje sklamanie, keď som sa nudila hneď v úvode - rozlúčkový večierok sa ťahal ako žuvačka, sladkobôľny vzťahový konflikt hlavného hrdinu mňa ako realistu nijako netankoval (Vyspí sa s holkou, niekoľko týždňov spolu nekomunikujú a on pred odchodom do Japonska zrazu zistí, že ju vlastne miluje, tvári sa hrozne nešťastne a rád by riešil...ČO?! Že ju vezme so sebou? Že si vytvoria romantický vzťah na diaľku, založený na vernosti, nádeji a sexe cez telefón?). Potom začne horor, osudová kráska je v nesnázích, zranená a uväznená v najnebezpečnejšej oblasti, kde pobieha nezničiteľná potvora aj s potomstvom a dáva si Manhattan ako predjedlo. A tak sa hrdina bez bázne a hany vydáva ju zachrániť. Čo na tom, že každý normálny človek by radšej zdrhal kým môže, pretože je mu jasné, aké má šance? No s výdatnou pomocu scenáristov i svojich samovražedných najlepších priateľov sa mu to (ako inak) podarí. Aby som nezabudla - áno, kamaráti sú tam prevažne na to, aby mal cestou k záchrane kto umierať. A keďže tvorcovia chceli byť tak strašne skvelí, jeden pritrúbly kamarát to akože všetko sníma na kameru. Je to tak strašne neoriginálne, vykrádačské a klišovité, až je mi zle. Skoro všetko je opajcované, od základných motívov až po detaily. Postavy sa správajú nezmyselne a nedostatok zdravého pudu sebazáchovy maskujú za dobré priateľstvo. Mimozemská potvora sa správa podobne stupídne a klišovito, keď najďalej od Manhattanu sa dostane k mostom a potom sa len motá medzi mrakodrapmi, namiesto aby zmiatla tých pomalých ľudkov v zelenom a presúvala sa stále ďalej (lenže to by už naši amatérski filmári nemali čo točiť, všakáno). 1* za celkom peknú príšerku, občas dobrú atmosféru a za to, že to mohlo byť ešte horšie. Inak "bléé"! (prečítajte si aj komentár od "AntonG." - ten im to natrel do poslednej drobnosti, hehe :-)

• 12.4.2008  15:04

Také extra vysoké IQ nie je na zahodenie. Holt, osem miliónov dolárov je osem miliónov dolárov ;-)

• 7.4.2008  13:00
    Ratatouille (2007)

Ja neviem - štyri, päť? Medzi animákmi určite 5*. Príbeh je zároveň rozprávkový i dosť komplikovaný, aby zaujal aj dospelého diváka. Je to nielen klasicky milé, ale aj veselé vystrájanie dua Ťuťmák&Krysiak a nemenej komického sekundujúceho ansámblu. O animácii ani nemusím hovoriť - nádherná, a čo viac - skvele dolaďujúca atmosféru.

• 4.4.2008  08:14

Nádhera :-)

• 29.3.2008  15:35
    Doživotí (1999)

Upozornenie na úvod - nečakajte bláznivú komédiu a nebudete sklamaní! Toto je jednoznačne najlepší film dua Murphy+Lawrence, pri spočítaní všetkých pozitívnych dojmov dávam vyše 4*. Smutnotrpká veselohra plná južanskej atmosféry a slnka. Pohodový filmík, odľahčená "muphyovská", ale nie zbabelo ľahkovážna variácia na Shawshank a Zelenú míľu. Príjemný zážitok s odľahčeným koncom.

• 25.3.2008  12:42

Uznávam, že nápad na upírsku paródiu to bol skvelý, ale po štandardnej slabšej 80-tkovej komédii v prvej polovici som sa v tej druhej už len nudila. Okrem strieľania ako na divokom západe som sa už ničoho prekvapivého, zaujímavého ani zábavného nedočkala. Ale zopár fajn hlášok vo filme bolo a niektoré postavy sú určite nezabudnuteľné - pre mňa sú to bratia ZZ Top.

• 24.3.2008  14:46
    Fitzcarraldo (1982)

Tento film som videla ešte ako malá spolu s rodičmi. Niektoré scény si pamätám dodnes. Vtedy by som mu určite dala 4*, ale musím si ho pozrieť znova.

• 18.3.2008  16:52

Staré spracovanie Williho Wonku som chcela vidieť už strašne dávno - kvôli môjmu obľúbencovi Geneovi Wilderovi. Dnes som už porovnávala aj s novou verziou z roku 2005. Veľmi sa mi páčila aj táto pôvodná, extrémne milý filmík a úplne skvelé boli aj tie malé fóry a zosmiešňovanie všetkých možných oblastí života v prvej polovici filmu - scénky ako "počítač", "u psychológa" a podobné, stoja za všetky drobné :-)

• 18.3.2008  08:51
    Bunkr smrti (2008)

Mŕtvu hliadku som ešte nevidela, takže mi to pripomenulo Bunker. Napínavé, trošku sci-fi, ale miestami mi už vadila tá explicitná brutalita, nebolo mi príjemné dívať sa na detailné zábery... však viete aké.

• 15.3.2008  22:40

Horkosladká, tragikomická lovestory. Chvíľami predvídateľný, chvíľami presladený, ale stále veľmi príjemný mix smútku, romantiky, životného múdra a humoru. Len tú Hilary Swank by som vymenila, nemôžem si pomôcť...

• 15.3.2008  14:18
    Mandragora (1997)

Smutné... ale to je asi tak všetko. Film má lepšie chvíľky aj dobré hlášky (viď Fanucci), silné a zručne natočené scény sa tiež nájdu, ale je ich málo... Jednoducho všetkého dobrého je tam málo - a všetko prestupujúci smútok síce dosť pomáha atmosfére, ale tiež nestačí na vytvorenie kvalitného diela. Napríklad taká Lilja 4-ever si s oveľa menším obsadením a pompou vystačila na oveľa lepší film.

• 12.3.2008  09:23
    Já, legenda (2007)

Priateľ po filme vyhlásil "slabé", ja som sa zapozerala celkom príjemne, ale musím uznať, že po tých nadšených ohlasoch som čakala čosi viac. Will Smith hrá výborne, až si s ním prežívate celý jeho fatálne depresívny príbeh, bojíte sa oňho, obdivujete ho... ale nakoniec vás z hlbšieho zážitku na hladinu vynesú také klišovité drobnosti. 3,5*

• 10.3.2008  09:11

"Budem o něco se rvát, až tu nezůstane stát na kameni kámen"... Veľmi pôsobivé dielo s mnohými vrstvami a mnohými menej či viac očividnými pravdami o ľudstve aj človeku ako takom. Každý musí film sám posúdiť a vziať si čo jeho je. A herecké výkony? - niečo neuveriteľné! Zvlášť mladá Natalie Portman ma úplne ohromila - predsa len, v jej veku by som taký dobrý výkon nečakala.

• 4.3.2008  17:57

Videla som takmer hneď po španielskom origináli Otvor oči (1997) a preto som silne cítila rozdiely. Tu je všetko také očividne "americké" a kto pozná oba filmy, rsp. špecifiká amerických remakov i súčasnej kinematografie všeobecne, určite chápe. Bohužiaľ, americká verzia - napriek tomu, že som už poznala dej a nemusela sa teda zorientovať - nedrží pokope tak dobre ako španielska. Barličky zjednodušujúce celý ten chaos, zvýrazňujúce filmovú reč a skracujúce cestu medzi pointami robia skôr medvediu službu celistvosti príbehu a atmosfére. Miešanie piesní i väčšina soundtracku sa mi nepáčila... no a pikoška na záver - celý čas som mala pocit, že Tom Cruise oľutoval odmietnutie Nožnicovorukého Edwarda a chcel si raz v živote zahrať "zrůdičku", aby videl, či mu to vynesie také vavríny ako Johnnymu Deppovi ;-)

• 4.3.2008  09:02

Problém nespokojných divákov je asi v tom, čo napísal Tron - nový Superman je natoľko poctou tomu starému, až je trochu "staromódny" a preto asi mnohým ľuďom nebrnkol na tú správnu strunku. Ja som ročník 79 a starý Superman bol prvý superhrdinovský film, ktorý som v živote videla. Som teda odchovaná na Christopherovi Reeveovi a všetky náhrady medzi ním a teraz Brandonom Routhom som úspešne ignorovala. Aj Brandon na mňa podobne ako píše Jossie, na obrázkoch pôsobil strašne umelo, ale vo filme naopak vyzeral, akoby sa pre túto rolu narodil. No a po tom, čo ma roky strašila Lois s tvárou Teri Hatcher ma aj tá nová veľmi príjemne prekvapila svojou prirodzenosťou. Len ten James Marsden mi stále vadil...

• 3.3.2008  14:58
    Mafstory (TV seriál) (2006)

Raz hore, raz dole. Pozerať sa to dá, stačí mi aj nepravidelne. No pravidelnejšie pozerám, odkedy je na scéne Peter Sklár ako Alinko. Pipina tiež stojí za všetky drobné vo vrecku (i keď ja tam žiadne nenosím:-).

• 3.3.2008  11:18
    Otevři oči (1997)

Už keď bolo doma za mňa vybraté, že si pozrieme španielsky film, vedela som, že to bude psycho :-) A bolo. Španielske filmy mám rada, no nemala som práve chuť. Nevadí, filmový zážitok sa vydaril. Otvor oči síce nebude v mojej sieni slávy, premýšľam nad 3 hviezdičkami, ale tú štvrtú pridám za originalitu a v neposlednom rade aj za to, ako Amenábar dokázal udržať látku pokope, i pri miešaní reality, snov, minulosti, prítomnosti, budúcnosti a vôbec toho všetkého. Cameron Crowe vo Vanilkovom nebi nebol až taký šikovný ;-)