Lovci pokladů: Kniha tajemství (2007)

Klonovaná jednotka v inom odtieni oranžovej alebo ako povedal môj priateľ: "keby nezmenili kulisy, bola by to jednotka". Pri jednotke som sa ešte príjemne odreagovala, ale druhýkrát zabité dve hodiny s takmer rovnakým obsahom, tonami amerických vlasteneckých kecov, bondovskej čiernobielosti, k posrání pozitívnych a jednoduchých hrdinov, čo neustále robia hlúpe chyby a priblblo sa tváriacich hercov, ktorí buď prehrávajú alebo vôbec nehrajú... to je už len trápna, lacná dobrodružná nuda, nuda, nuda!

Čistá práce (2008)

Zábavné, napínavé, zamotané, vtipné, drsné... čo viac si človek môže želať pri britskej čiernohumornej kriminálke? A najlepšou pikoškou je, že je to vynikajúca fikcia na základe skutočných udalostí - odporúčam nájsť si na internete nejaké infošky a zistíte, čo všeličo tu scenáristi krásne vystihli, domysleli a skombinovali tak, že vlastne vytvorili vysokú pravdepodobnosť, že ak aj nie všetko, tak dosť toho mohlo naozaj byť ako vo filme ;-) Vylúpenie banky - dnes už pre scenár tak trápne obyčajné, ak v ňom nejde aspoň o kasína a x-ciferné sumy - je tu okorenené supertajným pozadím aj záujmami viacerých dotknutých strán, či už ide o MI-5, podsvetie, ctených členov parlamentu alebo radikálneho čierneho rasistu - pričom ani jedna sa nestará, kam až zájde pri získavaní extrémne kompromitujúcich materiálov od drobných zlodejíčkov, čo si odhryzli priveľké sústo... A len jediná strana má relatívne slušného zástupcu, ktorý sa pri vyjednávaní so zlodejmi chce zachovať aspoň poctivo - ale ktorá to je???

Prosíme přetočte (2008)

Vyhraneným fanúšikom Jacka Blacka nie som (radšej Mos Def a jeho infantilný výraz ;-), takže som do pozerania išla "načisto". Ale kult-nekult, nevedela som sa akosi vysomáriť z tých dvoch polôh, medzi ktorými film osciloval. Vyzeralo to, že tvorcovia chceli buddy komédiu o dvoch tupcoch (pričom jeden už je zrelý na diagnostikovanie), no zároveň dojímavú sondu do života chudobného predmestia a jeho obyvateľov... Lenže celý čas sa tieto dve polohy bez varovania preklápajú z jednej na druhú a dávajú divákovi znamenie, že sa nevedia rozhodnúť, o čo tu vlastne sakra ide. Samozrejme, nápad "švédovaných" filmov stojí za to, aby naň filmoví fanúšikovia nezabudli a oni určite nezabudnú. Ale celkovo mám z toho všetkého veľmi ambivalentný pocit.

Král Škorpión (2002)

Nie som prvá ani posledná, čo to povie, ale keď ono sa to tak derie na jazyk ;-) Barbar Conan pre nové tisícročie. Oprášený, prepratý, znova naolejovaný a v podobe The Rocka aj akýsi ľudskejší a zhovorčivejší hrdina (Conan bol v porovnaní s ním typický mlčanlivý mrzút 80. rokov), ktorý nešetrí odpaľujúcimi hláškami a okrem svalov sa snaží používať aj rozum. Je to klišovité a vo všetkom typické pre akčnú hrdinskú fantasy, ale komu to vadí? Tu je hlavná zábava, sympatickí herci, správne kulisy, heroické postavy viacerých druhov, veselé hlášky, boj dobra so zlom i vynaliezavé, akurátne dávkované súboje.

Za nepřátelskou linií (2001)

V podstate jednoduchý akčný film s tématikou vojny v Juhoslávii a americkej armády. Až na tie dovysvetľujúce flashbacky, ktoré občas pôsobili silene, je to zručne a napínavo nakrútené. Akcia je prehľadná, zápletka s masovými hrobmi dojímavá, Owen Wilson fešný a konflikt vnútri armády o jeho záchranu uspokojivo komplikovaný - čo viac treba nenáročnému vojnovému akčnáku? Solídne remeslo postačí. Keby chceli sprostredkovať niečo náročnejšie, musela by to byť už psychologická dráma - až tak hlboko Behind Enemy Lines nejde :-)

Na dně oceánu (2001) (TV film)

V rámci televízie by to možno na 3* vytiahlo, celkovo len na 2. Takýto filmík pozerať vyslovene v rámci relaxu - v televíznom týždenníku si prečítate, čo sa tam stane a všetko ostatné si vzápätí domyslíte. Takže vlastne pre ľudí, ktorí také znudené chvíľky pri bedni nezažívajú, ani neodporúčam pozerať. Je to trochu napínavé, televízne dojímavé a typicky americké, ale nič nové ani prevratné vám to nedá. Po všetkých stránkach typický americký televízny film pre amerického televízneho diváka - nech už si pod tým predstavíte čokoľvek. V podstate je to fuk - pozriete si to, lebo práve nemáte nič lepšieho na práci, vypnete telku a odkráčate. Toť vsjo.

Jeskyně smrti (2007) odpad!

Vydržala som asi 30 minút. Za tú chvíľu som sa stihla hneď na začiatku nahnevať za to sprosté blikanie, unudiť nasledujúcim postupom hrdinu v reálnom čase, scharakterizovať počin ako ani-mačka-ani-pes a nakoniec sa na to vykašľať ako na stratu času.

Wanted (2008)

Ak sa Bekmambetov do Hollywoodu ešte nepresťahoval, tak po tomto filme ho už určite americkí producenti nepustia zo svojich drápov ;-) Minimálne dovtedy, kým nepríde zase nejaký nový reformátor alebo Timur nevystrieľa svoj zásobník. A prečo 5 hviezdičiek pre Wanted? Samotná zápletka či námet nie sú ničím novým pod slnkom, vo filme je viacero "zaručených" motívov, hrajúcich na hlboko zakorenené city či túžby diváka, niektoré prvky sú dokonca v tomto duchu preexponované, obsah je pomerne jednoduchý i predvídateľný... Čo ale určite generáciu odkojenú na Matrixe a podobných vizuálnych či akčných "žrádlach" nenechá chladnou, to je spracovanie. A to je naozaj skvostné. Súčasná a zároveň mysteriózna i temná atmosféra, fantazijné motívy, dychberúca akcia, špeciálne efekty, to všetko nesie výraznú Bekmambetovskú pečať... a sakra dobre to chutí. Dokonca aj tú Angelinu Jolie, ktorú za normálnych okolností nemusím, som prežila bez ujmy a súhlasím, že jej táto rola veľmi sadla.

Osm hlav v cestovní tašce (1997)

Humor väčšinou dosť silený, zápletka prekombinovaná, hlavní klaďasi sa často správali hlúpo - svokra (Dyan Cannon) neustále iba hysterčila a Charlie (Andy Comeau) aj jeho frajerka Laurie (Kristy Swanson) boli vyložene nevýrazní. Podpriemernosť komédie zľahka vyvažoval očividne si to užívajúci Joe Pesci a niektoré vedľajšie postavičky, ako medik Ernie alebo (i keď prvoplánová) babička Fern.

Snídaně na Plutu (2005)

"Neboť jediná hranice, na který záleží, je mezi tím, co je před tebou a cos nechal za sebou."