Papežem proti své vůli (1991)

Jój, toto som mala ešte niekedy v stredoveku z videopožičovne. Taká ľahká komédia, občas mierne nudná. Robbie Coltrane to vylepšil :-)

Jak zajíc přelstil líného hajného (1985) (seriál)

Parožie ešte aj nad kurínom, horár s vojenskou výchovou, bacuľatý zajac s krivými zubami a ten jeho "poťouchlý" smiech, humorné narážky v každom treťom zábere, akčná "cirkusácka" muzička - tak toto všetko som na kapustovom večerníčku milovala. Je skvelý. Dnes musíme zbierať DVDčka so starými večerníčkami a rozprávkami, ak chceme, aby naše deti raz vyrastali aj na niečom "normálnom", namiesto súčasných animákov plných urážok a násilia. Keď vyjde toto, pobežím do stánku :-)

Řekni, kdo tě zabil (2007) (seriál)

Ja som racionalista, ktorý má rád "chladnú hlavu" a preto som často na strane detektíva Emersona Coda a pochabú Chuck by som najradšej... no, minimálne okríkla :-) No je mi jasné, že scenár je scenár a keby sa správala normálne a nekazila im dvom prácu, ja by som sa nemusela rozčuľovať, ale diváci by sa nudili. Aj pri takýchto detailoch sa však králičej nežnosti Neda, suchému Emersonovmu humoru, cynickým tetuškám Lily a Vivian, naivite a dobrému srdiečku Olive a v konečnom dôsledku hlavne nádhernej vizuálnej štylizácii á la Amélia z Montmartru... odoláva veľmi ťažko. Navyše tématika smrti - podobne ako pri Dead like me - ma neprestáva baviť.

Soudný den (2008)

No, nevravím, že som sa vôbec nebavila, ale rozhodne stačilo raz. Doomsday je hrozný guláš! Lacné hranie na city, lacné hlášky, lacná a mnohokrát i zbytočná explicitná brutalita, jedna bombastická hrdinka, presne rozdelené typizované čiernobiele postavy (tými sa radšej ani nebudem zaoberať) a jeden absolútne nablýskaný, nezaprášený Bentley, čo tridsať rokov čakal v garáži na svoju "superbabu", ale zato v konkurencii starých "křápov" už taký silný nevyzerá... Divák sa ani nemusí namáhať, aby videl, že tento film je iba guláš uvarený (a prevarený) z hromady iných filmov - od Mad Maxa cez Vodný svet až po Vládu ohňa.

Lord Norton a sluha James (2002) (TV film)

Zvukový Lord Norton a sluha James bol kult. Kedysi dávno som mala 3 kazety, jednu mi dokonca niekto šlohol, keď som ju na zájazde nechala pustiť v autobuse, taká to bola pecka :-) Z tohto televízneho "počinu" som videla kúsok, teraz v roku 2008 a bolo mi ľúto... ako tieto dve skvelé postavičky skončili. Pri takom úbohom statickom spracovaní vyšla snaha oživiť Lorda Nortona na obrazovke úplne nazmar. 1* za staré známe slovné gagy.

Chuck (2007) (seriál)

Sem-tam srandovné výroky geekov pripomínajúce IT Crowd, veselé vedľajšie postavy, sem-tam vydarený situačný humor, ale pre mňa väčšinou len príliš oddychový, stereotypný guláš pomiešaný z ošúchaných motívov - outsider a navyše nemehlo príde omylom k superschopnostiam, nájdu ho tí dobrí a pridelia mu sexi parťáčku, schopného kontrolóra a musí viesť dvojitý život... Veľmi rýchlo ma to omrzelo. Pri dnešnom výbere seriálov obyčajný priemer.

Otec prasátek (2006) (TV film)

Hogfathera som si pozrela hneď na druhý deň po Farbe mágie a páčil sa mi ešte viac - aj keď uznávam, že najmä v druhej časti boli chvíle, kedy by som tempo rada popohnala. Ale to je spoločný znak oboch týchto filmov, no ak si to užívate, nie je dôvod sa pre to rozčuľovať alebo ponáhľať. Filmový Otec prasátek je krásna fantasy rozprávočka pre dospelých, má to skvelú atmosféru, napätie aj milé postavy. David Jason hrá Alberta lepšie ako Mrakoplaša, Časnačaj je mrazivo diabolský, Arcikancelár je "k zulíbání", Susan krásna, láskavá i ľadová zároveň a SMRŤ... ten je absolútne dokonalý :-D Ak by som to mala prirovnať k megahitu, tak kvalitatívne je to silná konkurencia Harrymu Potterovi - samozrejme, že marketingovo sa nechytá ;-)

Barva kouzel (2008) (TV film)

I keď som od Terryho Pratchetta čítala iba prvú časť Zemeplochy, počúvala som niekoľko vynikajúcich audio dramatizácií BBC (Nočná hliadka, Mort) a samozrejme od ľudí - spolufanov - poznám ešte rôzne ďalšie náležitosti Pratchettovského sveta. Na sfilmovanú Farbu mágie som sa teda tešila, aj keď sa priznám, že Mrakoplaša teda fakt nemusím. Ale ako filmová adaptácia je to veľmi milý počin, má krásnu atmosféru, herci boli povyberaní výborne... + výprava, kostýmy, efekty = krásna fantasy, akých sa už dnes točí veľmi málo. Už dlho vravím, že nebyť Britov, o veľa dobrého by sme prišli ;-)

2001: Vesmírná odysea (1968)

2* za niektoré zaujímavejšie časti a čiastočné pochopenie vďaka počutiu asi jednej tretiny audioknihy (po filme ani nemám chuť ju dopočúvať). Inak je to len pompézna, kubrickovsko-kakofonicky-chorálová, príšerná nuda! Väčšinu filmu som vypozerala pri zrýchlenom posuve - ako tu niekto spomínal, s LSD by to mohol byť úžasný zážitok, ale... ja holt drogy neberiem.

A co když je to pravda? (2005)

Pre duchársku romantiku mám slabosť od filmu Zázraky existujú a korene tejto obľuby siahajú až do detstva a spomienok na film Obhájiť svoj život. Just like heaven ma zaujalo spontánne v TV, keď som uvidela Reese Witherspoon ako sympatickú prepracovanú doktorku a asi som akurát na ňu mala práve chuť. Bolo to milé, dávkovanie romantiky nebolo prehnané... samozrejme, že od začiatku viete, ako to skončí, ale to už vie dnes človek skoro v každom filme ;-)