Meru (2015)

Dokument je síce originál Netflix ale ja som ho zohnal na BRD, keďže sa dá zohnať od minulého roka. Prejdem rovno k filmu. Netflix opäť dokázal, že vie robiť skvelé a zaujímavé dokumenty. Príbeh troch kamarátov, ktorým sa podarilo nemožné. Máme tu skvelé zábery na horu, či už z výšky alebo z kamier účastníkov. Pekne doplnené o backstory, ktoré nám dokresľujú ich charaktery a hlavne dôvod prečo sa rozhodli prekonať nemožné. Skvelá hudba, strih. Rýchly, krátky a hlavne zaujímavý dokument. Film má 90 min a ja by som z neho nevistrihol ani minútu. Sú tu tiež veľmi dobré ukázané prekážky, cez ktoré museli prejsť, či už fyzické, psychické alebo zdravotné. Chápem, že niekomu môže dĺžka prekážať a tvrdiť, že ich backstory v dokumente o hore a o tom ako na ňu vyliezli nemá čo robiť a dal by sa skrátiť aj na polovicu ale mne to práve vyhovuje. Prečo nepridať menší náhľad do života horolezcov, pokiaľ je to kvalitne spracované? Dokument môžem jednoznačne odporúčiť hlavne ľuďom, ktorých zaujíma daná téma. Prípadne vás to láka, či už ako hoby alebo proste chcete vydieť tie skvelé zábery na krajinu. Celkové hodnotenie za mňa je 100%.

Everest (2015)

Skvelý dobrodružný thriller, ktorý je veľmi dobre spracovaný. Máme tu skvelú kameru, herecké výkony a herci sú sympatický. Veľmi dobré vykreslenie charakteristík postáv, hudba. Príbeh je jednoduchý, síce už pár krát odohraný ale to nevadí. Atmosféra je tiež veľmi dobré zvládnutá. Začiatok je síce uvoľnenejší ale keď sa to rozbehne ide to až do konca a pekne sa to stupňuje. Pre niekoho môžu byť pasáže ako je napríklad začiatok alebo časti, kde sa telefonuje domov nudné. Mne to neprekáža, pretože to dodáva na dôveryhodnosti príbehu, ktorý je podľa skutočnej udalosti. Film môžem odporučiť. Celkové hodnotenie za mňa je 90%.

Nic (2022)

Dnes som dostal chuť na mini škandinávsky maratón v kine a prvý bol tento film. Pôjdem BEZ SPOILEROV! Takže ak si chce niekto pokecať bližšie o filme, tak poprosím OZNAČIŤ AKO SPOILERI! Dánsky thriller, ktorý sa zameriava na mládež, ktorá sa snaží nájsť zmysel života. Zaujímavý nápad,, ktorý je celkom slušne spracovaný. Najviac musím vyzdvihnúť je kamera a hudba. Čo sa týka hereckých výkonov, tak deti to zatiahli na výbornú ale u dospelých by som čakal o niečo lepší výkon. Charaktery postáv sú síce jasné a viete, čo si o kom myslieť aj, keď správanie dospelých mi prišlo minimálne zvláštne a možno to je aj zámer filmu. Atmosféra filmu je raz hore, raz dole ale je to celkom fajn vyrovnané. Je tu pár momentov, ktoré celkom prekvapia, tiež pár momentov (asi dve) na ktorých sa pousmejete. Viac už nepoviem, keďže už by to bol spoiler. Film môžem odporučiť, každému ak máte náladu na napínavú depresívnú drámu. Celkové hodnotenie za mňa je 80%.

Ono (2022)

Dnes druhý a zároveň aj posledný film zo škandinávie v kine. Pôjdem BEZ SPOILEROV. Poprosím vás ak si chcete bližšie pokecať o filme TAK TO OZNAČTE AKO SPOILER! Ďalší zaujímavý film a nápad na spracovanie. Znova kamera a hudba je na maximum. Čo sa týka charakteristík postáv je celkom slušná. Atmosféra filmu je síce na začiatku priemer ale časom sa zvýši na maximum. Čo sa týka konca, tak ten ma trochu prekvapil. Pokiaľ sledujete, tento film, tak vás môžu napadnúť 2 logické konce a dosť predvídavé a tretí, ktorému nedávate ani šancu na úspech, takže počas sledovania ho vypustite úplne s hlavy. Ak by som mal tento film k niečomu prirovnať, tak je to film Splice s A. Brodym z roku 2009. Viac k filmu nepoviem, keďže už by to bol SPOILER. Film môžem odporučiť, každému kto má rád trochu odlišnejšie horory. Celkové hodnotenie za mňa je 75%.

Alita: Bojový Anděl (2019)

Naposledy videné v kine. Dnes som si to dal priamo z BRD. R. Rodriguez ako režisér a J. Cameron ako producent. Najzvláštnejšia kombinácia tvorcov aku som, kedy videl. Rodriguez má veľkú časť filmov nehorázne prestrelenú, hlavne čo sa týka akcie. Napríklad séria Spy Kids prípadne Od Úsvitu do Súmraku. Cameron je presný opak. Hlavne vie pracovať s technikou danej doby a má za sebou niekoľko žánrov. Napríklad Titanic alebo Votrelci. Film Avatar 2009 za mňa nikdy nevznikol. Prečo mám pocit, že Cameron držal celý čas Rodrigueza na úzde? Viem si predstaviť, že ak by mal pod prstom celý film Rodriguez, tak by to bolo o pol hodinu dlhšie ale hlavne omnoho viac strelené. Našťastie sa to nestalo. Film, ktorý vychádza z mangy sa často nevidí. Veľmi dobré zvládnuté prelínanie žánrov . Máme tu tiež výbornú hudbu, hercov, charaktery postáv sú síce na základnej úrovni ale to mi neprekáža, keďže to bolo plánované ako dlhšia séria, takže počas ďalších projektov by sa rozvinuli. Samozrejme máme tu aj CGI ale to je tiež celkom slušne zvládnuté. Akcie je tu tak akurát, boje sú tiež dobre a hlavne dávajú zmysel. Najväčšie sklamanie mám asi z toho, že celý čas počujeme hlavného záporáka ale nikdy ho nevidíme aj, keď na druhej strane je to fajn nápad. Film rozhodne môžem odporučiť, každému kto má rád filmy založené na komiksoch prípadne ako je to v tomto prípade na mangách. Hlavne je to skvelý film na odreagovanie sa. Celkové hodnotenie za mňa je 90%.

Mafiáni (1990)

Zas a znova som sa presvedčil, že M. Scorsese a R. De Niro je skvelá kombinácia. Čo sa týka gangsteriek, tak za sebou ich síce veľa nemám ale po filmoch Casino a Irčan do tretice skvelý film. Každopádne 100X lepší ako celá trilógia Kmotra. Podľa toho čo viem, tak je to natočené podľa knižnej predlohy, ktorú nepoznám ale pravdepodobne si ju zoženiem. Filmu prakticky nemám čo vyčítať. Skvelé herecké obsadenie, výkony hercov, hudba, kamera, scenár, atmosféra a dialógy prípadne monológy. Máme tu aj akciu ale tá je druhoradá, hlavné sú postavy a príbeh okolo toho. Akcie je tu síce menej ale je správne dávkovana a hlavne nie jej priveľa a má aj zmysel. Film môžem odporučiť, hlavne ľuďom, ktorý majú radi gangsterky. Samozrejme pokiaľ vám prekáža menej akcie a o niečo viac dialógov, tak to asi nebude vaša šálka kávy. Film som videl prvý krát a to priamo z Blu Ray. Celkové hodnotenie za mňa je 100%.

Menu (2022)

Dnes som bol po dlhej dobe v kine, takže po M3GAN som sa rozhodol dať si Menu. Hneď na úvod musím uznať, že toto bol iný kulinársky zážitok. Pôjdem BEZ SPOILEROV!!  Čakal som, že to bude pecka, už len z traileru ale toto ma prekvapilo viac ako som čakal. Takto vyvážené žánre som dlho nezažil. Funguje to po každej stránke. Je to fajn komédia aj keď by niekto mohol povedať, že je toho vtipu veľa na mňa to bolo akurát. Funguje to výborné ako thriller. Atmosféru má od začiatku až do konca. Pričom je to síce napínavé a je tu aj humor ale jedno, neruší druhé. Čo sa týka hororovej stránky, tak ťa tiež veľmi dobre funguje aj keď, nie je tam toho veľa. Popravde som prekvapený, že to nie je označené ako mysteriózny a psychologický thriller. Tento film si vyžaduje plnú pozornosť človeka a aj tak máte čo robiť aby ste ho aspoň čiastočne pochopili. Skvelé obsadenie hercov. Sympatický herci, skvelá hudba. Herecké výkony sú tiež veľmi dobré. Veľmi dobré zvládnuté charaktery postáv. Hlavne je, že viete, čo si o kom myslieť. Postupne sa nám odhaľujú. Dialógy sú prepracované na maximum. Čo viac dodať? Film rozhodne môžem odporučiť, či už v kine alebo doma v oboch prípadoch si to užijete na plno. Celkové hodnotenie za mňa je 90%. Tých 10% dávam dole za dĺžku, ktorá je 107 min, ja by som bral aj 120 min a vedel by som pridať ešte viac dialógov.

M3GAN (2022)

Na úvod poviem, že pôjdem samozrejme BEZ SPOILEROV!  Veľmi zaujímavý a zároveň zvláštny film. Ak sa rozhodnete ísť do kina, tak na to nechoďte ako na horor. Bohužiaľ horor je nešťastné označenie. Berte to skôr ako veľmi kvalitný sci-fi thriller. Máme tu niekoľko jumpscarov ale všetko sa dá očakávať a tiež tu máme aj niekoľko srmrti. Napätie je tu veľmi dobre. Snažia sa navodiť atmosféru od začiatku do konca a z veľkej časti sa im to darí ale je tu aj pár momentov, keď si človek povie: ok tak to mohli podržať o niečo dlhšie. Čo sa týka charakteristík postáv je jasná, každá. Niektoré budete mať radšej ako iné ale čo musím vyzdvihnúť je prerod jednej z hlavných postáv, kde si uvedomí, že spravila chybu. Áno príbehovo je to ohraté niekoľko krát, takže žiaden prelom. Hudba a aj herecké výkony sú veľmi dobre. Scenár bohužiaľ má pár dier. Za mňa sa oplatí ísť na to do kina ale rozhodne to nebude sedieť každému. J. Wan má proste na viac. Rozhodne to nikoho neurazí asi toľko. Celkové hodnotenie za mňa je 75%. Ak to beriem ako sci-fi thriller ak by som to bral ako horor, tak skôr 50% bohužiaľ. Každopádne ostávam na 75%.

451° Fahrenheita (1966)

Predlohu bohužiaľ nepoznám. Film je na svoju dobu výborný, takže sa nejdem sťažovať na nič. Nápad je veľmi zaujímavý a dobre spracovaný. Máme tu celkom dobre vysvetlené ako ich svet funguje a prečo je to tak. Charaktery postáv sú tiež veľmi dobre spracované, hudba je fajn. Napätie, tiež veľmi dobre funguje a tiež aj dramatická časť dobre funguje. Jediná otázka, ktorú mám je: V ktorom roku sa príbeh odohráva? To sa myslím bohužiaľ vo filme nespomína. Film môžem odporučiť. Celkové hodnotenie Za mňa je 85%.

Warcraft: První střet (2016)

Veľmi zvláštny film, na jednej strane je to veľmi pekný film hlavne čo sa týka CGI na druhej veľmi zlý film. Audiovizuálne je to na 100%, herečky je to tiež veľmi dobré zvládnuté ale čo sa týka príbehu tak je to úplne zle. Nebyť kamoša, ktorý hraje hru už pekne dlho a má aj veľkú časť kníh prečítanú, tak film nepochopím. Nech rozmýšľam ako chcem, tak mi vychádza, že tento film je maximálne pre deti, pretože fanúšik, bude na to pozerať ako WTF?! Ok... A lajk to nepochopí. Niektoré veci sú skrstkovité iné pozmenené a ďalšie zas vôbec nevysvetlené. Hlavne, že je tam dosť akcie je to pekné ale nemá to ani hlavu ani pätu. Narvime, tak kopu akcie, kúziel a hlavne kopu postáv, a to, že viac ako polovica z nich nie je charaktorovo vyvinutá a druhá je úplne pozmenená, tak to je jedno. Hlavne nech to pekne vyzerá. Som prekvapený, že Blizzard tento projekt vôbec odklepol. Film môžem odporučiť, hlavne deťom. Určite neodporúčam fanúšikom a začiatočníkom. Prípadne skúste ale pred tým odporúčam, prečítať aspoň knihu Warcraft- Posledný Strážca aby vám ten film dával ako taký zmysel. To už lepšie je spracovaný Tomb Raider 2018, kde máte v podstate tri hry v jednom filme ( ak si dobre pamätám) ale neznalec hier si ten film aspoň užije a pochopí. Tu aspoň bez základných znalostí daného sveta nemáte šancu film úplne pochopiť. , Celkové hodnotenie za mňa je 50%.