Geniální přítelkyně (2018) (seriál)

Na seriál jsem ze všech stran slyšel jen chválu a tak nebylo těžké se odhodlat ke sledování a přesvědčit se na vlastní oči. Pravdou je, že chvála je rozhodně zasloužená, má to však své ale. Výprava, prostředí, hudba, herci a dokonce i italština - to vše je beze sporu na jedničku. Jenže mě tam něco chybí, chybí mi tam zajímavější příběh. Ano, je to o přátelství dvou dívek a to mi bohužel nestačí. Některé záběry jsou dost natahované a to časem začne nudit, protože to nikam neposouvá děj. A jsem snad jediný, kdo má kompletní zmatek v tom, kolik by těm postavám mělo být let? Hlavně těm mužským. 70 %

Matrix (1999)

Rewatch 22 let po premiéře a hodnocení pořád obstálo. S odstupem času člověka až překvapí, kolik se stihne ikonických scén za ty dvě hodinky. Po krátkém úvodu to už jede až do konce, kde si pak chtě nechtě musíte říct, vážně jsou třeba ještě dvě pokračování? Tohle už totiž mělo všechno, co je třeba a právem to náleží mezi ty nejlepší ze všech.

Borg/McEnroe (2017)

Sportovní filmy mě baví a musím přiznat, že o tenise jsem jich zatím moc neviděl, takže jsem byl zvědav hlavně na to, jak se poperou se sportovní částí filmu. A myslím, že se jim to povedlo dobře. Měl jsem i výhodu v tom, že nejsem velký tenisový fanoušek, a i když obě jména znám, tak jsem nevěděl, jak se Wimbledon 1980 vyvíjel. Možná je škoda, že tvůrci nepřizvali oba hráče ke konzultaci, obzvlášť, když je pak McEnroe nešetřil se svou kritikou. Škoda je to protože oba hlavní herci jsou na jedničku a film stojí za podívání.

Loki (2021) (seriál)

Loki jako takový je, vlastně už od začátku filmového Marvelu, jednou z nejzajímavějších postav vůbec. Takže minisérie, která dá jeho postavě víc prostoru mohla být jedině dobrým nápadem a docela jsem se těšil na to, co přinese.    Příběh jako takový mě bavil, protože se mi trefil přesně do noty, hlavně díky cestování časem. Hvězda Toma Hiddlestona byla dobře doplněna, ať už šlo o Owena Wilsona, který si kradl scény pro sebe, neokoukanou Sophii Di Martino či solidní Gugu Mbatha-Raw.   Akce a efekty jsou jako obvykle kvalitní a navíc pobaví i menší věci jako Loki krokodýlem. Slušně to utíká a baví, TVA je promyšlené a Lokiho varianty jsou dostatečně zajímavé. Nakonec tak pro mě bude největší zklamání konec, kde zklamal záporák a nedostalo se závěru, který by tomu slušel. A to bez ohledu na to, jestli se plánovala druhá řada. 2. série - Druhá řada nijak výrazně nezklamala a v podstatě dodala přesně to, co jsme od ní chtěli a čekali. Marvel je momentálně ve slabší pozici a diváci už ho prostě nehltají tak, jak před lety. Ale i přesto Loki patří k tomu lepšímu, co poslední dobou vyprodukoval. Za mě sice o něco slabší než řada první, ale pořád se na to dobře koukalo a užil jsem si to.

Pride (2014)

Příjemný britský film, založený na skutečné události, o které jsem neměl nejmenší ponětí. Jedna utlačovaná komunita se rozhodne nabídnout podporu jiné komunitě, která se zrovna nachází pod tlakem. Lesbians and Gays support Miners, jenže to není tak jednoduché, jak by mělo. Dobrý příběh, příjemně odlehčený, i když je o vážném tématu a k tomu je ještě skvěle obsazený. Pride stojí za to a dvě hodiny utečou jako nic.

Keith Richards: Under the Influence (2015)

Trošku zklamaní, za které si můžu ale hlavně sám, protože jsem očekával, že to bude víc o Richardsovi a jeho příběhu. Místo toho to však je pouze o jeho hudbě, což není špatné, nicméně to není to, v co jsem doufal. Jeho nadšení pro hudbu je skvělé, ale já jsem čekal víc osobní příběh.

Čas (2021) (seriál)

Time mě zaujal hlavně obsazením, Sean Bean a Stephen Graham v hlavních rolích jsou dostatečně lákadlo a podle očekávání jsou jejich výkony na vysoké úrovni. Jinak je to těžké a zároveň komorní drama, které se zaměřuje na ukázání toho, jak britský vězeňský systém funguje a jak jednoduché je, ho ohnout. Dvě hlavní postavy v daném prostředí fungují a jejich motivy i cesta jsou dostatečně zajímavé, aby to minisérii utáhlo. 2. série - Nečekal jsem, že se Time dočká druhé série, ale jsem rád, že když k tomu došlo, tak se příběh zaměřil na jiné prostředí. Pořád jde o fungování britského vězeňského systému, ale tentokrát se zaměřuje na ženské vězení. Hlavní role jsou opět skvěle obsazené a hlavně známá dvojice Jodie Whittaker a Bella Ramsey to táhne, ale ani Tamara Lawrance nezůstává pozadu a celá trojice má příběh, který stojí za vyprávění. Je to silné drama, které řekne dost na prostoru pouhých tří epizod. Podle mě ještě silnější než první série.

Deutschland 83 (2015) (seriál)

Byl jsem příjemně překvapený, když se mi Deutschland 83 dostal mezi sledované seriály. Docela se mi líbilo, co Němci z konfliktu během studené  války dokázali vykřesat. Tematicky se dá seriál přirovnat třeba k The Americans, ale až takových kvalit nedosahuje. Kromě špionážní linky se snaží nabídnout i náhled do toho jak se žilo v západním (potažmo východním) Německu a myslím, že se to podařilo vcelku slušně vybalancovat. Navíc je to doladěné vážně povedeným soundtrackem.

Prolomit hranice: Naše planeta je věda (2021)

Shrnutí toho, co už bylo možné vidět v jiných dokumentech. Nicméně je dobré vidět všechny ty hranice najednou a i vidět fakt, jak se ovlivňují. Informace jsou zajímavé a dokument stojí za vidění, ale jedna věc mě neskutečně vytáčela - neustále se opakující grafika.

Láska a příšery (2020)

Překvapivě příjemná dobrodružná cesta Joela, který se vydal hledat svojí lásku. Obsazení je fajn, příšerky jsou fajn, jako rodinný film na nudné odpoledne to bude fungovat. Na druhou stranu to nezanechá žádný trvalý dojem a brzy zapomenete o čem to bylo.