Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Docela dlouho jsem se těšil na třetí pokračování Guardians a vážně jsem chtěl vyrazil i do kina, ale nějak to nevyšlo. Nakonec jsem se přeci jen dočkal a mohl si to pustit. A i třetí díl jsem si užil, i když musím uznat, že první dva díly mě bavily víc. Pořád je to však lepší z toho, co momentálně MCU nabízí a proto jsem vlastně spokojený a musím říct, že to bylo jako rozloučení uspokojující. A soundtrack nezklamal, jako obvykle to šlape od Creep až po Dog Days Are Over.

Tajná invaze (2023) (seriál)

Secret Invasion je další z řady marvelovských seriálů a ty už mě poslední dobou tolik nebaví, protože prostě trpí únavou materiálu. A přitom Sceret Invasion mohla být pecka. Jako obvykle se podařilo nalákat několik hvězdných jmen, aby se doplnilo obsazení a tak se fanoušci MCU doškali třeba Emilie Clarke nebo Olivie Colman. Jako celek to docela funguje, ale vlastně by to asi úplně stejně fungovalo, i kdyby to do Marvelu nepatřilo. Člověk od toho tak nějak čeká víc, ale tohle je prostě jen průměr. Po závěru se navíc nabízí otázka, jak se to zakomponuje do celého filmového univerza, protože nám vlastně vznikla nejsilnější postava všech dob.

Terapie pravdou (2023) (seriál)

Dospěl jsem do fáze, kdy mi stačí vědět, že v pozadí seriálu stojí Bill Lawrence, abych si byl jistý tím, že se mi bude líbit. A přesně to je případ i u Shrinking. Tady si navíc zopakoval spolupráci s Brettem Goldsteinem z Teda Lassa. A obsazení Shrinking je další výhra. V hlavní roli hraje Jason Segel, kterého jsem od Marshalla v HIMYM pořádně nikde neviděl, ale tahle role mu sedí. A pak je tady postava Phila, která mi trochu přípomíná Roye Kenta z Teda Lassa, a kterou hraje naprosto perfektně Harrison Ford. V podstatě každá postava něčím zaujme a je pro příběh důlěžitá.  Prvních deset epizod uteklo jako voda a skvěle pobavily, i když ne vždy bylo jen do smíchu a řešila se vcelku vážná témata. Je skvělé, že se karty odrývají postupně a seriál se během jedné řady hodně posune. Jsem zvědav na vyřešení závěrečného twistu a nemůžu se dočkat, co přinese druhá řada. Navíc hudba v seriálu je fajn a zavřít sérii s písní od Florence byl skvělý nápad.

The Gold (2023) (seriál)

The Gold je inspirované skutečnou událostí, tedy krádeží ubrovské hromady zlata z roku 1983 a abych pravdu řekl, tak jsem o ní před sledováním neměl ani tušení. A po dosledování jsem si o tom musel zjišťovat víc, abych věděl, jak to skutečně bylo, takže příběh zaujal. Samotná loupež a dopadení zlodějů se odehraje vcelku rychle, jenže tou dobou už ukradené zlato změnilo majitele a pochytat současné majitele už nebude tak jednoduché. Máme možnost sledovat komplikované policejní vyšetřování, stejně jako proces, který se odehrává na druhé straně. Všechno je to doplněné dobrým obsazením (Bonneville, Lowden, Cooper) a zaštítěno slušným rozpočtem od BBC, takže retro atmosféra se podařila. Možná překvapivě jsou záporáci vykresleni jako docela sympatický týpci, kteří se jen zapletli do něčeho, co jim přerostlo přes hlavy.

The Last of Us (2023) (seriál)

Jeden z nejočekávanějších seriálu, který přišel na začátku roku 2023. Sám jsem hru nehrál, ale to mi nijak nebránilo v tom, abych projekt mohl vyhlížet. Post-apo mám rád, Pedro Pascal je momentálně na vrcholu a HBO zaručí slušnou kvalitu. Nevím, jak moc je to povedené, co se týče herní adaptace, ale jako divák jsem spokojen. Epizody mají co nabídnout a i když některé mohou působit jako pouhé výplně, tak podle mě rozšiřují vnímaní toho, jak svět ve kterém se odehrávají funguje a mají účel. Rozhodně jsem se během prvních devíti epizod nenudil a neměl jsem pocit, že sleduji něco zbytečně. Ani ta kontroverzní třetí mi nevadí, protože nic, kde má Nick Offerman screentime nemůže být špatně. Navíc jsem rád, že spíš než horor se dívám na posta-apo drama a tak mi absence velkých akčních soubojů se "zombíky" vůbec nevadí. Často je poukázováno na chybějící logiku, což jsem většinou ochotnej přehlížet. Ale od začátku mi vrtalo hlavou, že si postavy neuvědomují, co je "vytvoření léku" bude stát. Chápu, že na začátku je Ellie pro Joela hlavně zásilka, kterou přepravuje, ale jak se jejich vztah vyvíjí, tak si myslím, že se měl vyvíjet i jeho přístup k doručení zásilky. V závěru tak jejich vztah dostavá první velkou ránu, ale já jsem zvědav na to, jak to bude pokračovat.

Vyproštění 2 (2023)

Pro mě je to v podstatě stejné jako první díl, navíc potěší snad jen to, že se to natáčelo v Čechách a je to poznat. Jinak je prostě akce na vypnutí hlavy a tak se to musí brát.

Wham! (2023)

Historii Wham! jsem neznal, en pár jejich největší hitů, včetně vánoční hymny Last Christmas. Takže tenhle dokument pro mě přišel se zajímavým přehledem. Za mě tedy určitě povedené a ty dobové záběry jsou naprosto skvělé, takhle nefiltrované osmdesátky, aby člověk pohledal. Je taky třeba ocenit, že se to vzhledem k názvu zaobírá pouze kapelou a končí to v okamžiku, kdy se George Michael vydává na sólovou dráhu.

Wonka (2023)

Southampton, 8.12.2023 Předvánoční kino a Wonka byla dobrá volba a to i přesto, že nejde o vánoční film. Stačilo, že byl zábavný a barevný, pocitově dost podobný filmům jako Paddington od stejného tvůrce. Původní čokoládové filmy mi nic moc neříkají, ale to vzhledem k tomuhle příběhu vůbec nevadí. Odehrává se totiž v době předtím. Obsazení mě baví a vcelku jsem si ho užil, Chalamet mi tam seděl a spousta povědomých tváří ve vedlejších rolích ho dobře doplňovalo. Takže vlastně proč ne, ale dokonalost to nebyla.

Zlatá devadesátá (2023) (seriál)

Sedmdesátky patří mezi moje oblíbené sitcomy a i díky tomu budu k pokračování o něco shovívavější než by možná bylo nutné. Je totiž víceméně jasné, že cílovou skupinou by měli být diváci jako já, kteří seriál vyhledají z nostalgie.  Ono to vlastně docela funguje, Red a Kitty jsou stěžejními postavami a příběh je zajímavější, když se zapojují. Navíc na návštěvu přijdou všechny dostupné postavy z předchozího seriálů a i když nehrají výrazné role, tak jejich přítomnost potěší. Škoda je, že nová parta nefunguje tak dobře jako ta předchozí. Je sice víceméně jasné, kdo má být kdo, ale prostě to tak nešlape. Ale ani tak seriál nezatracuji. K odreagování je to fajn a coby nenáročná oddechovka to svojí roli splní. Smíchy jsem se u toho nemlátil, ale na druhou sérii si čas asi najdu. Jen by to chtělo trochu vyladit chemii ve skupině a víc spoléhat na "devadesátkovou" atmosféru.

Advokát (2022) (seriál)

1. série - Fanoušci knih od Michaela Connellyho, se mohou radovat. Nejdřív přišel Bosch a nyní dorazil i Mickey Haller a z vlastní zkušenosti můžu říct, že jeho soudní případy jsou vážně zajímavé a těším se na jejich zpracování. Myslím, že se seriálu podařilo oprostit od filmu, kde hrál hlavní roli Matthew McConaughey. Všiml jsem si, že mnoho lidí na internetu kritizovalo obsazení herce mexického původu. S tím osobně nemám problém, protože tentokrát se to drží předlohy, v knihách je Mickey Haller na půl mexičanem, po své matce. Takže myslím, že lidem spíš vadí to, že se nevrátil McConaughey. Nicméně podle mě je většina obsazení trefená dobře, i když jsem si nepředstavoval, že hned dvě postavy budou „šeptat“. Sám Connelly několik prohlásil, že kvůli právům na postavy se nestane, že by došlo na crossover Bosche a Hallera. Což je sice škoda, ale naprosto to chápu. Lincoln Lawyer má však i tak dostatečně zajímavé postavy, hlavně ústřední čtveřice a jejich vztah, je dobře napsaná. Předloha The Brass Verdict je vynikající kniha a zpracování se podařilo na výbornou. Mám takový pocit, že po další řadě půjdu s hodnocení ještě výše. 2. série - Jak jsem si myslel, tak po druhé řadě o něco navyšuju hodnocení. Není překvapení, že zpracování knížek od Connellyho u mě boduje a Mickey Haller se slušně dotahuje na svého staršího bratra - Harryho Bosche. Druhá série se zakládá na knize The Fifth Witness a předlohy se drží velmi dobře. Opět jde o skvělé soudní drama, které lemují příběhy zajímavých postav a dobře se to balancuje, takže se není na co stěžovat. Pokud vás tenhle žánr baví, tak si tohle užijete. Nebyl jsem nadšený z rozdělení série na dvě části a nejspíš bych se obešel i bez návštěvy Mickeyho matky, ale jinak nemám co vyčítat a už se těším na třetí řadu a zpracování knihy The Gods of Guilt.