• Krátkometrážní

Pohřben zaživa (2010)

Po 20 minútach som sa sám seba pýtal, ako chcú preboha tvorcovia utiahnuť ďalších 70 minút bez toho, aby neopustili drevenú rakvu a zároveň nezačal byť film nudný. Ale oni to nejakým spôsobom dotiahli, pričom udržali film nepredvídateľný, atmosféru stiesnenú a napätie vygradovali až niekam za možné hranice. A na to všetko si vystačili so zopár telefonátmi, jedným výborným hereckým výkonom a kopou presýpajúceho sa piesku. No, a jedným hadom, ale toho by som radšej nespomínal.

Událost (2010) (seriál)

The Event, ďalší veľký projekt, ktorý chce mať najviac toho, čo bolo dobré na pánovi všetkých seriálov- LOSTe a tak ponúka veľké záhady, tajomných ľudí, obyčajných ľudí, čo hľadajú pravdu a prekombinovaný dej. Zároveň sa snaží vyhýbať chybe LOSTu, naťahovaniu a tak pomaly odkrýva tajomstvá a ženie dej rýchlo dopredu. Trochu to možno preháňa, ale to by nebolo až také zlé. Horšie je, že tak ako V, alebo Flashforward, zabúda na hlavný dôvod, prečo mal LOST celé roky veľký úspech. Bolo to preto, lebo mal srdce a postavy, s ktorými divák súcítil. The Event to síce nemá, ale odo mňa ešte šancu dostane. Doplnenie po (takmer celej) prvej sérii: Hrozne prekombinovaná zápletka, kde dej bežal a nikto ho nezastavil, aby si divák mohol vypestovať sympatie k postavám. Zrušenie sa ma nedotklo, sám som sériu nedopozeral. 65%

Dorm Life (2008) (seriál)

Mockumentary štýl založený na kope výrazných charakteroch v štýle The Office fakt môžem.

Toy Story 3: Příběh hraček (2010)

"Do nekonečna a ešte ďalej!" Som veľký, fakt veľký fanúšik jednotky a dvojky, ale pred trojkou som mal strach. Bál som sa, že moje veľké očakávania Toy Story 3 jednoducho splniť nemôže a v najlepšom prípade mu udelím päť hviezdičiek s neistým pocitom v žalúdku (...a len Boh vie, prečo práve v ňom). Po dopozeraní som však mal slzy na krajíčku a smiešnych päť hviezd sa mi zdalo málo. Bolo to niečo neskutočné; úžasne kreatívne, každá jedna postavička (a že ich tam bolo!) vďaka svojskému charakteru nezabudnuteľná, príbeh dojímavý, nostalgický, ale stále vtipný,... Jednoducho nádherná rozlúčka jednej z najlepších trilógii na svete a obrovská srdcovka (každý jeden diel).

Pesničky z Repete (1983) (pořad) odpad!

Nemusím hip hop a vyhýbam sa technu. Ale ak je niečo, čo skutočne nenávidím, tak sú to práve slovenské "šlágre", alebo "evergreeny". Myslím si, že sú to piesne hrozné, lacné a bez vkusu a prídu mi až tak príšerné, že ich nedokážem počúvať ani zo srandy. Ale možno to nie je len piesňami, ja totiž neznášam celkový štýl 80. rokov v Československu (to snáď boli všetci hluchí a slepí?) Najhoršie je, že všetky piesne sú nechutne jednoduché a chytľavé a stane sa mi, že po nechcenom vypočutí ľubovoľného šlágru, si tento šláger začnem pospevovať (preklínam ťa Diridonda). To je to najhoršie, čo môže byť. Potom sa už len Joker s Batmanom stanú kamarátmi a celý svet môže ísť do hája.

Vánoční skřítek (2003)

Jedna z lepších vianočných komédií. Šikovne napísaný scenár, ktorý sa snaží byť presladeným ako sa len dá, ale nikdy nestráca nadhľad, vďaka čomu je neskutočne vtipný. Niečo na štýl Enchanted. A ako pozerám na hodnotenie (57%, 31.12.2010), ani tu väčšina nepochopila, že si snímok sám zo seba uťahuje. A čudujem sa tomu, lebo už len pri úvode odohrávajúcom sa na severnom póle, si nikto nemohol myslieť, že to tvorcovia myslia smrteľne vážne. Pre niektorých ľudí by asi fakt mali dávať popri titulkoch do zátvoriek nápisy "sarkazmus", alebo "irónia", aby pochopili. Okrem scenára musím spomenúť (aj keď tak urobili mnohí predo mnou) životný výkon Willa Ferrella a neskutočne sympatickú, okatú Zooey Deschanel. Jediná vec, čo mi vadila, bol záver, kedy sa už naozaj začal Elf brať vážne, ale ospravedlňujem to tým, že film je robený hlavne pre deti a zrejme im chceli tvorcovia dožičiť riadny a akčný záver. Aj tak je však u mňa spokojnosť veľká.

Santa's Workshop (1932)

Santa číta listy od detí, škriatkovia vyrábajú darčeky, iní kŕmia soby, či čistia sane a všetci si pri tom veselo pospevujú. Rozprávka, ktorej kúzlo je u mňa o to väčšie, že som ju ako malý dostal na Vianoce v podobe knižky.

Single Man (2009)

Naozaj nádherný film. Väčšina podobných filmov býva nudná, zatienená vizuálnou stránkou, príliš akademická, bez srdca. Tu sa to však nestalo. Vizuálne, hudobne a herecky je to síce zážitok aj sám osebe, príbeh a myšlienka však nehrajú druhé husle. Naopak, s technickou stránkou sa krásne dopĺňajú (hra so svetlom). Navyše, všetky tie úvahy o smrti a samote sú mi dosť blízke, takže filozofiu som tu vyslovene hltal a záver, ktorým bolo všetko vysvetlené, bol najlepší, aký len mohol byť. A hlavne pravdivý.

Martinka - Kleopatra z Turca (2010) (pořad) odpad!

TV JOJ dobre vie, ako na inteligentných slovenských divákov. Hodí pred nich osobu, u ktorej je absencia inteligencie a krásy vyvážená veľkým množstvom sebavedomia a štipľavým slovníkom, aby sa na nej mohla zabávať celá republika. A tá sa baví kráľovsky. Aby som sa priznal, po toľkých reklamách som aj ja myslel, že sa na relácii nasmejem (Farmára som pritom nevidel), ale ako sa rozhovor rozbiehal, bolo mi z toho zle. A vôbec nie z Martinky a jej rodiny! Takých rodín je po svete veľa. Nie všetci mohli vyrásť obkolesení inteligenciou, niekto mal pri sebe proste len buranov. Zle mi ale bolo z toho, akým štýlom bol tento "rozhovor" nakrúcaný; Martinka s rodinou do toho išli s tým, že JOJka od nich chce vysvetlenie ohľadne "káuz" vo Farmárovi a teda rozprávali a rozprávali, tak (jak sa hovorí), ako im zobák narástol. Nikoho však nezaujímajú ich vysvetlenia, ani tvorcov. Tí chceli natočiť materiál, ktorý by ich čo najviac zosmiešnil, aby sa bolo na čom zabávať. A to či už išlo o úmyselne postavené otázky, isté zábery (detail na Martinkino podpazušie), alebo komentár moderátora. A diváci? Tí len napäto čakali, kedy niekto znovu povie "cicina", alebo kamera ukáže poškodený chrup Martinkinej mamy. To je predsa tá najväčšia sranda. Jediné, čo dal tento rozhovor mne, bola odpoveď na otázku "Prečo u nás v TV vysielajú toľké roky samé sračky?" Jednoducho preto, lebo si to obecenstvo žiada. Veď načo by nám boli noví Lasica a Satinský, keď si stále môžeme hodiť hnilú paradajku do Quasimoda? Desí ma však to, čo bude ďalej- žeby večne opitá prostitútka bez domova? Hmm, na tej by si veru naše sprosté, nevyvinuté Slovensko pochutnalo.

Páli vám to? (2004) (pořad)

U babky s čajom a keksíkmi sa to dalo :-) 50%