Hvězdná brána - Povznesení (2001) (epizoda)

E02 ⤶ Povznesený Antik Orlin byl rebel, udělal chybu a napáchal spoustu škod. A po příchodu SG-1 se zamiloval se do Carterové. Ale ten vztah neměl budoucnost. Dozvíme se tu něco víc o povznesených, o tom, co vše se dá vyrobit z materiálů koupených na Zemi a sebraných ze zničených domácích spotřebičů (třeba malá jednorázová Hvězdná brána), Orlin napraví co napáchal a za pomoci ostatních se povznese a zmizí, aby se vrátil v epickém dvojdílnou 9. sezóny. ⤷ E04

Hvězdná brána - Série 4 (2000) (série)

S03E01 ⤶ Kvalita má vzestupnou tendenci. Tolik 5* jsem zatím nerozdal. Sam u Asghardů definovala strategii boje proti replikátorům, nacističtí eugeničtí mimozemšťané páchají genocidu na jiném národu, od začátku do konce se nebudete moct přestat smát v geniálně pojaté časové smyčce (rozhodně jeden z nejlepších dílů celého seriálu), prozkoumáme největší díru v Galaxii (Sibiř), máme tu unasovský remake filmu Enemy Mine, SG-1 řeší na právě teraformované planetě tramvajové dilema a úplně se neshodují v jeho řešení, na zemi nacházíme hned dvě funkční vesmírné lodě a dva Goa’uldy ve stázi, zlé síly donutily odstoupit Hammonda z Texasu, jedna rasa nás málem vyhubila zneplodněním, hybrydní lidskomimozemské technologie jsou hodně špatný nápad, stejně jako fetování goa'uldských drog, ubránili jsme se jakési elektromagnetické entitě a SG-1 zabila za pomoci druhé SG-1 a Tokrů dva mocné Goa'uldy. RIH 5433454543344555544555/5* 85%S05

Hvězdná brána - Nepřátelé (2001) (epizoda)

E22 ⤶ A ještě horší situace se mění v naprosto fatálně horši situaci pro celou Galaxii. Ta loď, co napadla Apophisovu loď, byli replikátoři. Je čas rozloučit se s Apophisem, ale jak to i přežít? A co se stalo s Teal'cem? Perfektní pokračování konce 4. sezóny. V krátkém sledu lidí ukončili dva významné Goal'dy. Dobrá práce. ⤷ E02

Hvězdná brána - Exodus (2001) (epizoda)

E21S04E04 ⤶ Vracíme se k dělové lince s Tanithem, který svědomitě splnil roli užitečného idiota. Odpálení hvězdy je jednou z nejnezapomenutelnějších scén seriálu a taky to pak bývá často připomínáno. Děj plný akce a nečekaných zvratů. Jedna beznadějná situace se mění v ještě horší a... pokračování příště. Tanith to nějak přežil a vrátí se. ⤷ S05E09E01

Hvězdná brána - V dvojím ohrožení (2001) (epizoda)

E20S01E18 ⤶ Perfektní díl. Kopie SG-1 nesplnila slib a nepohřbila bránu. Měli nutkavou potřebu cestovat bránou na mise. Chudák Harlan o ně má strach. Pravá SG-1 tu kdysi zachránila lidi od Goal'da Heru’ura (není o tom žádná epizoda) a doporučili jim, ať zakopou bránu. Ani oni to neudělali a později si je podmanil Cronos. Umělý Teal'c se pokusil dokonat pomstu na Cronosovi a tomu pravému se podařilo ji dokonat. RIP kopie. ⤷ E22

Hvězdná brána - Entita (2001) (epizoda)

E19 ⤶ SGC nevědomky zaútočí průzkumnou sondou, která z nějakého důvodu létá, na jakousi elektronickou civilizaci a elektromagnetickými vlnami napáchá spoustu škod, tak zpět vyšlou inteligentní entitu, která má zničit Zemi. Naštěstí se nestihne přenést celá. Tenhle díl má precizně vystavěný příběh, vrstvící jeden zvrat za druhým a budující napětí. Jen není vysvětlen ten přenos stroj ⇄ člověk (tedy hlavně zpět v režii lidí), ale ta entita potřebovala aby to šlo… Thor jednou udělal to samé. ⤷ E21

Hvězdná brána - Zázračné dítě (2001) (epizoda)

E18 ⤶ Sam se na letecké akademii líhne nástupkyně Jennifer Hailey. Chytrá jako ona a nerespektující autority jako Jack. Skvělá kombinace. A mezitím se na jednou měsíci schyluje k problému s energetickými světluškami. V další epizodě s Hailey už je použitelnější. ⤷ S05E13E20

Hvězdná brána - Absolutní moc (2001) (epizoda)

E16 ⤶ O pravé povaze člověka se podle Omy rozhoduje v boji mezi jeho vědomím a touhami jeho podvědomí. Zlo v harsesisově podvědomí je moc silné, aby mu mohl vzdorovat. Zvítězit může jen když mu nedovolí bojovat. A Jack až moc dobře prožil co to znamená. Moskva má víc obyvatel než celá ČR. Bude muset změnit svou cestu, takhle by to nešlo. ⤷ E18