• Krátkometrážní

Líbat nevěstu zakázáno (2011)

Rob Hedden debutoval ako režisér v roku 1989, keď natočil ôsmu časť slasher horroru "Piatok trinásteho 8: Jason na Manhattane" a o dvadsaťdva rokov neskôr, v roku 2011, ukončil svoju režisérsku kariéru titulom "Ženích na odstrel". Ako fanúšika Jasona Voorheesa ma ôsmym pokračovaním jeho vražedného vyčínania potešil. Ohodnotil som to tromi hviezdičkami. A prekvapivo som bol spokojný aj s touto Heddenovov romantickou vzťahovou komédiou. Tiež jej dám tri hviezdy. Mladý new yorkský fotograf je prinútený sa oženiť s dcérou srbského mafiánskeho bossa, aby tým pádom získala americké občianstvo. Tento fingovaný manželský zväzok sa časom zmení na vrúcnu, vášnivú lásku. Bolo to pohodové, príjemné. A ani Rob Schneider v jednej z vedľajších úloh mi vôbec nevadil. Pobavil som sa pri tom. ***

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Tak takto to začalo. V roku 2003 sa v kinách objavili prví "Piráti z Karibiku" (Pirates of the Caribbean). Po veľkolepom globálnom promotion mala premiéru popkornová "Kliatba Čiernej perly" (The Curse of the Black Pearl). Mainstreamový blockbooster. Ja som však mal z toho tak trocha rozporuplné pocity. Zdalo sa mi to moc pojašené a miestami až prehnane afektované. Skrátka, očakával som niečo serióznejšie. Na druhej strane ma ale očarila bohatá produkcia, krásne kostímy, dokonalé filmové triky, odľahčený dobrodružný príbeh a samozrejme nezabudnuteľné herecké kreácie Johnnyho Deppa v úlohe pirátskeho kapitána Jacka Sparrowa. Ten si to vyslovene užíval. Takže i ja som sa nakoniec nechal strhnúť jeho eufóriou, energiou a kreativitou, a preto dávam tomuto titulu štyri hviezdičky. ****

Americká tragédia (1976) (TV film)

Spisovateľ Theodore Dreiser napísal v roku 1925 titul "Americká tragédia" (An American Tragedy), ktorý je inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali v priebehu rokov 1906 až 1908. Začína to ako kariérny sociálny román, potom sa to prehupne do vzťahovej drámy a končí to ako justičný thriller. Napriek tomuto širokému žánrovému rozpätiu to pôsobí celistvo a vďaka skvelým spisovateľským schopnostiam pána Dreisera sa to číta veľmi dobre. V Československu sa táto literárna predloha dočkala v roku 1976 svojej filmovej adaptácie. Režisér Stanislav Párnický ju spracoval do podoby trojdielnej televíznej inscenácie. Pozrel som si to bezprostredne po tom, ako som dočítal knihu. A to bola asi chyba. Pod vplyvom bravúrne napísaného románu nemôžem ísť s hodnotením na viac ako tri hviezdičky. A navyše ma nesmierne iritovali tie otravné vstupy rozprávača. To bolo fakt hodne rušivé. ***

Michael Kocáb – rocker versus politik (2022) odpad!

Bez predsudkov som sa snažil pozrieť si dokumentárny film o Michaelovi Kocábovi, ale po jeho zhliadnutí som sa z toho všetkého skoro pozvracal. Nedám však priechod svojim vzplanutým emóciam a tak radšej iba odcitujem niektoré výroky uživateľov csfd, ktoré napísali v diskusii ku jeho tunajšej biografii. To hovorí za všetko, to je verejná mienka o tomto havloidnom hrdinovi. GalaktikHero: "Pán Kocáb síce nikdy nič nevedel, ale vždy strašne Chcel. Z takýchto sa regrutujú politicky angažovaní umelci, ktorí majú kšefty len za určitej konštalácie hviezd. Potom sa zmenia hviezdy, ich kamarádičkovia odídu na smetisko dejín a im zostanú len tie ich politicky angažované kecy. No a potom sú umelci, ktorým múzy nadelili, že sa to z nich až valí. A takíto Kocábovia na nich žiarlia! A ohovárajú. A kritizujú. A posmievajú sa. A dehonestujú, že je to len taká hnusná, odpudivá, a fuj! fuj! fuj! škaredá komercia!", Kokha-oto: "Nedávno se u Soukupa nechal slyšet, že na rozdíl od světových válek si Češi v roce 1989 dokázali sami vybojovat svobodu. No jo hrdina - v roce 1989 u nás naštěstí za převratu nikdo neumřel, ale zároveň se to nedá srovnávat se světovými válkami, s nacisty vůbec ne. Nemluvě o tom, že v roce 1989 hrály opět velkou roli dobové poměry ve světě, které umožnily převraty v ČSSR i jinde. Celkem pochybuji, že by se Kocáb jakkoliv zapojil do protinacistického odboje, pokud by v té době žil.", anglanek: "Jak tuhle trosku muže někdo obdivovat?" amyth: "Žhavý kandidát na lidový soud - nejlépe soudce lynč. Typický uplakánek co když údajně nemohl tvořit tak brečel a když mohl tvořit tak neuměl a tak radši kradl a škubal slušné lidi." Andersis: "Proč ses sral do té politiky :(" onden85:  "Tahle zrůdaná svině se neměla nikdy narodit!!!", Trolejbus: "Je to magor!", Ruslan: "Hajzl". Chcel som na vyváženia zacitovať aj zopár kladných názorov a príspevkov, ale žiadne také tam nie sú. Toto je hlas ľudu, vox populi. To o ňom vypovedá omnoho viacej ako oslavný pseudo dokument o kulte jeho osobnosti, ktorý v roku 2022 natočila Olga Sommerová. Michael Kocáb je odpad!

The Chemical Brothers: Galvanize (2005) (hudební videoklip)

Pieseň "Galvanize" je úvodná, v poradí prvá skladba z piateho štúdiového albumu britskej electronic techno trip hudobnej formácie The Chemical Brothers. Album nesie názov "Push the Button". Vyšiel dvadsiateho štvrtého januára roku 2005 pod značkou vydavateľstva Virgin Records. Ku songu "Galvanize" bol natočený oficiálny videoklip. Vznikol pod režisérskou taktovkou Adama Smitha. Odohráva sa v španielskej Málaze. Zachytáva troch pubertálnych afrických smradov, ktorí sa zmaľujú ako klauni a vyrazia do nočného disco klubu, kde sa zúčastnia debilného opičieho tanečného súboja a následne sú zadržaní políciou. Čo to má ako byť ?! Sfetovaná oslava multi-kulti? Asi hej. **

Z archivu Sherlocka Holmese - Řecký tlumočník (1985) (epizoda)

Britský spisovateľ sir Arthur Ignatius Conan Doyle napísal v roku 1893 príbeh "Grécky tlmočník" (The Adventure of the Greek Interpreter). Je to jeden z prípadov geniálneho anglického súkromného detektíva Sherlocka Holmesa. Pred pár rokmi som ho prečítal. Dnes som však mal možnosť zhliadnuť filmové spracovanie tejto literárnej predlohy. Jednalo sa o v poradí druhú epizódu z druhej série, ktorá je súčasťou televízneho seriálu "Z archívu Sherlocka Holmesa" (The Adventures of Sherlock Holmes). Bola natočená v roku 1985. Titulnú postavu v nej stvárnil herec Jeremy Brett. Pri riešení tohto prípadu bol Sherlockovi Holmesovi nápomocný nielen jeho verný pobočník doktor John H. Watson, ale aj jeho starší brat Mycroft Holmes. ***

Mistrův syn (1978)

Nedávno som si na niektorom televíznom kanáli náhodou pozrel len tak z nudy, s mojou drahou lepšou polovičkou Evičkou, film "Majstrov syn" (Zui quan). Bolo to natočené v roku 1978 v Hongkongu a hlavnú úlohu tam stvárnil dvadsaťštyri ročný Jackie Chan. Mal účes, s ktorým by hravo zapadol medzi členov kapely Ramones, a robil grimasy ako Jim Carrey. Ale popri tom bol mladý, svieži, predvádzal fakt náročné tréningy a vymakané bojové choreografie. Evka mi hovorí, že je to omnoho lepšie ako tie jeho hollywoodske šaškárne, ktoré točí teraz v pokročilom veku v USA. Že je to naturálnejšie a drsnejšie, aj keď je to skryté pod maskou podivnej hongkongskej akčnej komédie. A ja som si uvedomil, že má pravdu. ***

Capone (1975)

Snímok "Capone", ktorý v roku 1975 natočil režisér Steve Carver je nie moc podarená, v podstate dosť nudná, kriminálna dráma. Zo zaujímavého mafiánskeho námetu sa mu nepodarilo vydolovať potenciál, ktorý sa v ňom skrýval. Je to mdlo spracované, nemá to potrebnú energiu a spád. Mohla to byť fakt dobrá gangsterka, keby sa toho chopil možno nejaký iný, skúsenejší režisér. Carverovi sa to nepodarilo dobre spracovať. Jediné čo dnes môže zaujať filmových gurmánov je to, že v tomto snímku dostal jednu z výraznejších úloh vtedy začínajúci herec Sylvester Stallone. Stvárnil postavu zločinca Franka Nittiho. Už vtedy bolo poznať, že má charizmu, ktorá ho časom vynesie medzi hollywoodske hviezdy strieborného plátna. **

Neuvěřitelné příběhy (1985) (seriál)

"Neuveriteľné príbehy" (Amazing Stories) je americký televízny projekt, ktorý bol zameraný predovšetkým na divákov, ktorí majú radi horror, thriller a sci-fi. V priebehu rokov 1985 až 1987 boli vyprodukované dve série, ktoré dohromady obsahujú štyridsať päť samostatných dielov. Hlavou tohto projektu, mecenášom a producentom bol Steven Spielberg. Spolu s ním sa na "Neuveriteľných príbehoch" podieľalo mnoho známych režisérov, scenáristov, hudobných skladateľov a hercov. Svojim spôsobom sa z toho stala kultová záležitosť, ktorú dnes dokážu oceniť predovšetkým diváci, ktorí sú odchovaní na americkej filmovej produkcii z osemdesiatych rokov minulého storočia. Nostalgia pre pamätníkov a rarita pre horrorových fanúšikov. ****

Anděl smrti (1998)

Je mi úplne jedno, či záleží len na čiernych životoch (Black Lives Matters), alebo záleží aj na životoch belochov, aziatov, eskymákov, či dajme tomu trebárs neandrtálcov. Túto politickú agendu mi tu nikto nepodhadzujte. A ihneď vám aj napíšem, že nemám žiadne rasové predsudky a ani netrpím komplexom nadradenosti bieleho muža. Takže si ušetrite svoje pseudo liberálne múdra, vy radikálni slniečkári. Poviem narovinu, to o čom som pevne presvedčený. Som toho názoru, že Denzel Washington nemá na to, aby dokázal utiahnuť v hlavnej úlohe mysteriózny kriminálny thriller ako je "Anjel smrti" (Fallen). Na to proste nemá. Nie je to typ herca, ktorý sa hodí do takejto úlohy, aj keď mu je takpovediac napísaná na mieru. Nie je v jeho schopnostiach to zvládnuť, ani keď mu sekundujú skúsení hereckí kolegovia a točí to ostrieľaný profi režisér. **