• Krátkometrážní

Zlatá sedmdesátá - To je ale skvělý život (2001) (epizoda)

V priebehu rokov 1998 až 2005 bol natočený americký komediálny televízny seriál "Tie roky sedemdesiate..." (That ´70s Show). Bolo vyprodukovaných osem sérií, ktoré dohromady obsahujú dvesto samostatných častí. Výborné spracovanie, kvalitní herci, zábavné scenáre, štýlový soundtrack, úžasný retro námet. Úvodná, v poradí prvá epizóda zo štvrtej série nesie názov "It´s a Wonderful Life" (To je ale skvelý život). Potom čo Donna Pinciottiová vrátila Ericovi Formanovi zásnubný prsteň nasledoval náhly rozchod. Ich dlhoročný vzťah sa skončil. Eric je z toho silne otrasený. Leží v posteli a trápi sa. Z ničoho nič sa mu zjaví zvláštny anjel, ktorý mu chce dokázať, že je lepšie milovať a stratiť, ako nikdy nepoznať, čo je to láska. Ukáže mu ako by vyzeral jeho život, keby nechodil s Donnou. *****

Waynův svět (1992)

Niekedy v roku 1993 mi viacero známych vrele odporúčalo film "Waynov svet" (Wayne´s World). Vraj je to nehorázne vtipná rocková komédia s dvoma totálne uletenými týpkami. Hoci som bol vtedy nekonvenčný punk rocker, moc sa mi do toho nechcelo. Teraz mi tak napadá, že možno práve preto, že som bol punk rocker, tak sa mi do toho nechcelo. Cítil som z toho nechutný americký mainstreamový popcornový smrad. Nakoniec som si to však predsa len pozrel. Došlo mi, že moje obavy boli opodstatnené. Nepáčilo sa mi to, zdalo sa mi to v niektorých momentoch až neznesiteľne trapné. Tí dvaja americkí idioti mi išli na nervy. Tento druh plytkého humoru mi je dodnes cudzí. Pozrel som si to znova po skoro viac ako tridsiatich rokoch a môj dojem z tejto hudobnej komédie zostal rovnaký. Je to úplne zbytočná, trapná chujovina. **

Jezero 6 (2018)

Prvý, pôvodný film "Lake Placid" bol celkom podarený béčkový horror o vraždiacom krokodílovi, ktorý vyčíňal v horskom jazere v Maine. Dal som mu tri hviezdičky. Návrat ku jazeru "Lake Placid 2" bol nudný. Druhú časť som ohodnotil iba jednou hviezdičkou. Tretie pokračovanie "Lake Placid 3" bola taká istá hlúposť ako dvojka. Štvrtá taktiež rovnako zúfalá časť "Lake Placid 4" mala podtitul "Posledná kapitola". A ja som naivne dúfal, že to bude naozaj posledný film z tejto krokodílej mizérie. No onedlho sa objavilo piate pokračovanie s názvom "Lake Placid vs. Anaconda". Ale ani to neurobilo bodku za touto béčkovou croco sériou. V roku 2018 bol vyprodukovaný diel s poradovým číslom šesť. Takže som zhliadol snímok "Lake Placid: Legacy". A opäť tomu nemôžem dať viac ako jednu hviezdičku. Sám seba sa pýtam, že prečo sa stále vraciam ku tomuto zatuchnutému krodíliemu jazeru? *

China O'Brien 2 (1989)

China O´Brienová bola v prvej časti zvolená do funkcie policajného šerifa vo svojom malom rodnom meste, vysporiadala sa s miestnym zločineckým gangom a pomstila smrť svojho otca. Teraz musí čeliť vyčíňaniu drogového priekupníka Charlesa Baskina. Podarilo sa mu újsť z väzenia a rozhodol sa, že si vybaví účty s tými, čo ho dostali za mreže. Jeden z jeho cieľov žije v meste, ktoré spadá pod právomoc šerifky Chiny O´Brienovej. Takže China bude musieť znova zjednať poriadok. Druhé pokračovanie titulu "China O´Brien" bolo natočené rok po uvedení pôvodného snímku. Na režisérskej stoličke opäť sedel Robert Clouse a titulnú úlohu si opäť zahrala tvrdá, neporaziteľná, americká karate tigrica Cynthia Rothrock. Ja som sa pri tom dosť dobre pobavil. Škoda, že sa nepodarilo zrealizovať aj ďalšie dva naplánované diely tejto akčnej série. Iste by som si ich pozrel. ***

China O'Brien (1988)

Nie je to tak dávno, čo sa Cynthia Rothrock prekopala do mojej desiatky najobľúbenejších herečiek. V poslednej dobe som si totiž zvykol spestriť svoju pravidelnú konzumáciu filmov nejakým starým titulom, v ktorom si zahrala táto neohrozená, neporaziteľná, americká karate tigrica. Tentokrát to bol film "China O´Brien", ktorý v roku 1988 podľa vlastného scenára natočil režisér Robert Clouse. Cynthia v ňom stvárnila policajtku vo výslužbe, ktorá sa vráti do svojho rodného malého mesta, v ktorom jej otec zastáva funkciu šerifa. Je to podctivý policajt. Jeho práca hatí plány miestnemu zločineckému gangu a tak ho odstránia. Jeho dcéra China O´Brienová zaujme jeho miesto, zjedná v meste poriadok a pomstí otcovu smrť. Je to parádny akčný béčkový masaker z konca osemdesiatych rokov minulého storočia. ***

Vražda na objednávku (1954)

Maestro Alfred Hitchcock je dlhoročným, stálym členom v rebríčku mojich obľúbených režisérov. Je to absolútny klasik v oblasti napätia, krimi a thrilleru. Viaceré jeho snímky, ktoré počas svojej kariéry natočil, sa stali súčasťou zlatého pokladu svetovej kinematografie. A to nemám na mysli len tituly "Psycho" alebo "Vtáci". Tie sú zrejme najpopulárnejšie a najznámejšie, ale každý kto sa bližšie zoznámil s jeho tvorbou musí uznať, že kultových filmov natočil neúrekom. Podľa môjho názoru je jedným z nich aj krimi thriller "Vražda na objednávku" (Dial M for Murder), ktorý bol vyprodukovaný v roku 1954. Majstrovsky vyskladaný komorný, konverzačný, takmer divadelný, atmosferický detektívny príbeh, v ktorom všetko do seba nádherne zapadá. Pán Hitchcock tu opäť predviedol svoju filmársku genialitu. *****

Psanec (2007)

Novodobá anglická kinematografia ma nijak zvlášť neoslovuje. Musím však priznať, že občas sa vyskytne nejaký titul, ktorý ma dokáže zaujať a vo výnimočnom prípade i nadchnúť. V roku 2004 sa to podarilo snímku "Football Factory" z prostredia futbalových hooligans. To bola fakt sila. Zaradil som si ho dokonca medzi moje obľúbené filmy. Režíroval ho Nick Love a hlavnú úlohu v ňom stvárnil charizmatický Danny Dyer. O rok neskôr si títo dvaja páni zopakovali spoluprácu pri produkcii snímku "Biznis" (The Bussiness). Bola to svižná gangsterka, ktorej som pridelil štyri hviezdičky. V roku 2007 sa znova spolčili na natáčaní akčného krimi filmu "Vyhnanec" (Outlaw). Tešil som sa na ďalšiu parádnu anglickú jazdu zohratého dua. Avšak v tomto snímku Nick Love zveril hlavnú úlohu Seanovi Beanovi. Možno, že aj preto to už nemá takú tú znepokojivo pohodovú charizmu, ako tomu bolo v predchádzajúcich snímkoch, kde hral prím Danny Dyer. ***

Návštěvníci - Návrat do budoucnosti (1983) (epizoda)

V roku 1983 bol natočený televízny seriál "Návštevníci" (Die Besucher). Vznikol pod režisérskou taktovkou Jindřicha Poláka. Je zložený z pätnástich samostatných, zhruba pol hodinových epizód. Je to rodinný komediálny sci-fi seriál, ktorý bol vo svojej dobe veľmi populárny. Posledná, záverečná v poradí pätnásta epizóda nesie názov "Návrat do budúcnosti". Expedícia vedcov z budúcnosti, ktorá bola vyslaná do roku 1984, aby získala informácie, čo môžu zachrániť planétu Zem pred fatálnou zrážkou s kométou v 2484, bola ukončená. Opustili minulosť aj spolu s veľkým učiteľom Drchlíkom, vrátili sa späť do svojej doby. No a práve pán Drchlík dokáže správne nastaviť Centrálny mozog ľudstva (CML), a tým pádom anulovať jeho správu o zničení Zeme. ****

Návštěvníci - Země roku 2484 (1983) (epizoda)

V roku 1983 bol natočený televízny seriál "Návštevníci" (Die Besucher). Vznikol pod režisérskou taktovkou Jindřicha Poláka. Je zložený z pätnástich samostatných, zhruba pol hodinových epizód. Je to rodinný komediálny sci-fi seriál, ktorý bol vo svojej dobe veľmi populárny. Úvodná, v poradí prvá epizóda nesie názov "Zem roku 2484". Dvadsiateho júna roku 2484 vydal Centrálny mozog ľudstva (CML) varovanie pred zničujúcou zrážkou Zeme s kométou. Svetová rada sa uznesie na tom, že bude potrebné vyslať skupinu vedcov späť do minulosti, konkrétne do roku 1984, aby tam získali zápisky o výpočtoch geniálneho matematika Adama Bernaua, ktoré by pomohli odvrátiť hroziacu prírodnú katastrofu a tak zachrániť milióny životov. ****

Návštěvníci - Hlavně nenápadně (1983) (epizoda)

V roku 1983 bol natočený televízny seriál "Návštevníci" (Die Besucher). Vznikol pod režisérskou taktovkou Jindřicha Poláka. Je zložený z pätnástich samostatných, zhruba pol hodinových epizód. Je to rodinný komediálny sci-fi seriál, ktorý bol vo svojej dobe veľmi populárny. V poradí piata epizóda nesie názov "Hlavne nenápadne". Skupina vedcov z budúcnosti sa ubytovala v hoteli, v ktorom býva aj rodina Adama Bernaua. Keďže im vyhorel dom, tak prijali toto dočasné ubytovanie. Členovia expedície sú presvedčení o tom, že už čoskoro získajú zápisky o výpočtoch tohto mladého geniálneho matematika, pre ktoré prišli. Nie je to však také jednoduché. Veci sa komplikujú a návštevníci z budúcnosti začínajú na seba pútať nechcenú pozornosť. ****