• Krátkometrážní

Rammstein: Angst (2022) (hudební videoklip)

Pieseň "Angst" je v poradí ôsma skladba z ôsmeho radového štúdiového albumu nemeckej industrial metalovej hudobnej skupiny Rammstein. Album nesie názov "Zeit". Vyšiel dvadsiateho deviateho apríla roku 2022 pod značkou vydavateľstva Universal Music Group. Ku songu "Angst" bol vyprodukovaný oficiálny videoklip. Vznikol pod režisérskou taktovkou Roberta Gwisdeka. Vizuálne a technicky je to na prvoligovej profesionálnej úrovni, tak ako som si v prípade klipov tejto Neue Deutsche Härte formácie už zvykol. V tomto smere stále držia laťku hodne vysoko. Temne ladený videoklip navyše v sebe nesie aj znepokojujúce posolstvo o vzájomnom odcudzení, emočnom vákuu a podprahovej izolovanosti, ktoré cielene doliehajú na ľudí v tejto dobe chladného materializmu, vyfabrikovanej pravdy a zákernej virtuálnej reality. *****

Hana Zagorová: Bludička Julie (1969) (hudební videoklip)

Pieseň "Bludička Julie" je v poradí siedma skladba z prvého, debutového sólového štúdiového albumu českej speváčky Hany Zagorovej. Album vyšiel desiateho mája roku 1971 pod značkou vydavateľstva Supraphon. Autormi songu "Bludička Julie" sú Václav Zahradník a Vladimír Poštulka. Už v roku 1969 bol ku nemu vyprodukovaný oficiálny videoklip. Mladá, dvadsaťtri ročná Hana Zagorová, v tomto mysterióznom, čiernobielom klipe stvárnila bludičku, ktorá v temnom lese vábi do záhuby nič netušiace obete. ...Bludička Júlie vidět už zdáli je. Jak láká za řekou na cestu dalekou duše váhavý, neboť sama ví jak ti bejvá, když ti slzy tekou. Bludička Júlie jen bláznům k vůli je. Tak hochu neváhej, pán Bůh ti pomáhej. Končí krásnej sen, už se blíži den. Ještě kroků pár a bude ti hej... ***

Rob Zombie: Superbeast (1999) (hudební videoklip)

Pieseň "Superbeast" je v poradí druhá skladba z prvého, debutového sólového albumu amerického filmára, hudobníka a speváka, ktorý si hovorí Rob Zombie (vlastným menom Robert Bartleh Cummings). Album nesie názov "Hellbilly Deluxe: 13 Tales of Cadaverous Cavorting Inside the Spookshow International". Vyšiel dvadsiateho piateho augusta roku 1998 pod značkou vydavateľstva Geffen Records. Ku songu "Superbeast" bol vyprodukovaný oficiálny videoklip, ktorý zrežíroval sám Rob Zombie. Hlavnú úlohu v ňom stvárnila jeho blonďavá sexi manželka Sheri Moon Zombie, ktorá v koženom outfite jazdí na motorke a bojuje s robotom a katana samurajom. Do toho sú nastrihané stroboskopické, farbami hýriace zábery na Roba Zombieho a členov jeho doprovodnej kapely. Po opakovanom, viac násobnom pozretí tohto klipu, je veľmi veľká pravdepodobnosť vyvolania epileptického záchvatu. ****

Peter Nagy: Každý muzikant (nosí slzu na duši) (1987) (hudební videoklip)

Pieseň "Každý muzikant (nosí slzu na duši)" je v poradí jedenásta skladba zo štvrtého radového štúdiového albumu slovenského speváka Petra Nagy, ktorý nahral so svojou skupinou Indigo. Album nesie názov "Ale". Vyšiel v roku 1987 pod značkou vydavateľstva Opus. Ku songu "Každý muzikant (nosí slzu na duši)" bol vyprodukovaný oficiálny videoklip, ktorý sa odohráva niekde v podzemnej garáži, kde parkujú všetky možné socialistické automobilové skôsty (Škoda, Lada, Volga, dodávky Škoda 1203...) a Peter Nagy s natupírovaným účesom, v riflovej bunde a vo vyťahanom bielom tielku tam spieva za doprovodu svojej kapely. Ani samotná pieseň nie je nič moc, no a ten klip je totálne zúfalstvo. *

The Fialky: Starý kámoši (2022) (hudební videoklip)

Skladba "Starý kámoši" je jedným z bonusov, ktorý je súčasťou albumu "Starý demáče", patriaceho do diskografie pražskej punk rockovej skupiny The Fialky. Je to v poradí jedenásty titul, predposledná pieseň. Ku songu "Starý kámoši" bol vyprodukovaný oficiálny videoklip. Režíroval ho Robert Harvánek. Spolupráca tejto hudobnej formácie a tohto režiséra sa už viac krát pretavila do kvalitného punkového produktu. Tak je tomu aj v tomto prípade. Je to jednoduchý, avšak dobre technicky spracovaný, a nápaditý punkový videoklip. Mne sa to hodne páčilo. Punk stále žije. Som rád, že svojich starých kámošov stále mám a že The Fialky stále hrajú perfektnú muziku a točia výborné klipy. Old punks never die! Hey ho, let´s go!!! ****

The Fialky: Mokrý čtvrti (2022) (hudební videoklip)

Česká punk rocková hudobná skupina The Fialky zahájila svoju oficiálnu existenciu druhého februára roku 2000. Videoklip ku skladbe "Mokrý čtvrti" je spomienkou na ich vznik a zároveň aj oslavou ich dvadsiateho druhého výročia. Odohráva sa v Pražských Modřanech, kde bola kapela založená. Sú v ňom zachytené objekty (Kultúrne centrum Krok, budova turistického oddielu M3, krčma Na Želivce), ktoré mali súvislosť s ich rozvojom a fungovaním. Videoklip má dve časové línie. Súčastnosť a minulosť v jednom klipe. No prečo nie? Môže byť. Zaujímavé pojatie. The Fialky ma ešte stále vedia zabaviť. Kapitán Kečup, Marcel Green, Ota a Tom sú fajn partia. Nech vám to takto perfektne šlape aj ďalších dvadsaťdva rokov. Gabba Gabba Hey! ***

Robin Hood (1984) (seriál)

Robin Hood je anglický bájny ľudový hrdina, ktorý so svojou zbojníckou družinou prebýval v Sherwoodskom lese. Vždy stál na strane utláčaného ľudu. Bohatým bral a chudobným dával. V priebehu rokov 1984 až 1986 bol vo Veľkej Británii vyprodukovaný televízny seriál o tomto pomstiteľovi bezprávia a panskej svojvôle. Titulnú úlohu v prvých dvoch sériach stvárnil herec Michael Praed. Seriál je zložený z troch sérií, ktoré dohromady obsahujú dvadsaťdva samostatných dielov. Čo sa týka atmosféry, tak je to jedno z najlepších, najtemnejších a najpôsobivejších spracovaní tejto legendárnej predlohy. Dovolím si tvrdiť, že to môže hravo konkurovať mnohým novším celovečerným kino filmom, ktoré boli o Robinovi Hoodovi natočené. Pre mňa Michael Praed zrejme už navždy zostane tým najcharizmatickejším a najsympatickejším filmovým Robinom Hoodom. ****

Robin Hood - Králův šašek (1984) (epizoda)

Robin Hood je anglický bájny ľudový hrdina, ktorý so svojou zbojníckou družinou prebýval v Sherwoodskom lese. Vždy stál na strane utláčaného ľudu. Bohatým bral a chudobným dával. V priebehu rokov 1984 až 1986 bol vo Veľkej Británii vyprodukovaný televízny seriál o tomto pomstiteľovi bezprávia a panskej svojvôle. Seriál je zložený z troch sérií, ktoré dohromady obsahujú dvadsaťdva samostatných dielov. Záverečná, v poradí piata epizóda z prvej série nesie názov "Kráľov šašo" (The King´s Fool). Robin Hood zachráni život anglickému rytierovi, ktorého v sherwoodskom lese prepadla banda vrahov. Je to stúpenec a oddaný služobník kráľa Richarda, zvaného Levie srdce. Robin a všetci členovia jeho družiny zostanú veľmi prekvapení, keď im odhalí svoju pravú totožnosť. ****

Robin Hood - Alan z údolí (1984) (epizoda)

Robin Hood je anglický bájny ľudový hrdina, ktorý so svojou zbojníckou družinou prebýval v Sherwoodskom lese. Vždy stál na strane utláčaného ľudu. Bohatým bral a chudobným dával. V priebehu rokov 1984 až 1986 bol vo Veľkej Británii vyprodukovaný televízny seriál o tomto pomstiteľovi bezprávia a panskej svojvôle. Seriál je zložený z troch sérií, ktoré dohromady obsahujú dvadsaťdva samostatných dielov. V poradí štvrtá epizóda z prvej série nesie názov "Alan z údolia" (Alan a Dale). Gisburne sa stále bezúspešne snaží dolapiť Robina Hooda a jeho spoločníkov. Malý John chodí tajne navštevovať svoju milenku. Keď sa to dozvie Robin, nie je z toho nadšený. V Sherwoode sa obajví mladý spevák Alan. Ide za šerifom z Nottinghamu, aby mu prekazil svadbu so ženou, ktorú Alan miluje. Zbojnícka družina Robina Hooda sa rozhodne, že mu pomôže jeho lásku získať späť. ***

Robin Hood - Sedm chudých rytířů (1984) (epizoda)

Robin Hood je anglický bájny ľudový hrdina, ktorý so svojou zbojníckou družinou prebýval v Sherwoodskom lese. Vždy stál na strane utláčaného ľudu. Bohatým bral a chudobným dával. V priebehu rokov 1984 až 1986 bol vo Veľkej Británii vyprodukovaný televízny seriál o tomto pomstiteľovi bezprávia a panskej svojvôle. Seriál je zložený z troch sérií, ktoré dohromady obsahujú dvadsaťdva samostatných dielov. V poradí tretia epizóda z prvej série nesie názov "Sedem chudobných rytierov" (Seven Poor Knights from Acre). Do anglického Nottinghamu príde sedem križiakov, sedem členov templárskeho rytierskeho rádu. Sú to výborne vycvičení bojovníci. Neľútostní zabijaci zocelení mnohými vojnami. Šerif Robert de Rainault chce využiť ich prítomnosť na to, aby zlikvidovali zbojnícku družinu Robina Hooda. ****