• Krátkometrážní

Americký ninja 3 (1989)

V roku 1985 bol natočený film "Americký ninja" o dva roky neskôr bolo vyprodukované pokračovanie "Americký ninja 2". Oba tieto snímky ražíroval Sam Firstenberg a v oboch týchto tituloch stvárnil hlavnú úlohu herec Michael Dudikoff. Neboli to žiadne filmárske veľdiela, no malo to akési podivné VHS kúzlo a našlo si to mnoho priaznivcov. Priznám sa, že som medzi nich patril aj ja. V roku 1989 sa objavil diel s poradovým číslom tri. Ale prišlo ku radikálnym zmenám na režisérskej stoličke, a čo je najhoršie, aj na poste hlavnej postavy. Režiséra Sama Firstenberga vystriedal Cedric Sundstrom a herca Michaela Dudikoffa nahradil David Bradley. U oboch to bol v podstate kariérny debut. Ani jeden z nich to nezvládol. Bola to bieda a túto akčnú sériu to nasmerovalo do odpadových čísiel. *

Kriminálka Miami - Manžetový knoflíček (2010) (epizoda)

"C.S.I.: Kriminálka Miami"(CSI: Miami) je americký televízny kriminálny seriál. V priebehu rokov 2002 až 2012 bolo vyprodukovaných desať sérií, ktoré dohromady obsahujú dvesto tridsať dva samostatných dielov. V poradí šestnásta epizóda z ôsmej série nesie názov "Manžetový gombíček" (L.A.). Seriál nemám moc napozeraný, videl som len zopár častí. Na túto konkrétnu epizódu som sa však špeciálne zameral z toho dôvodu, že ju režíroval Rob Zombie. Tento, svojim spôsobom kontroverzný filmár, špecializujúci sa predovšetkým na horrorovú tvorbu, mi ku tomuto seriálu nejak nepasoval. Tak som si povedal, že sa musím pozrieť na to, čo sa mu podarilo v rámci tohto televízneho projektu natočiť. Pozorne som to sledoval, nahliadal na to z každého uhla, a natrafil som tam na náznaky špecifického rukopisu Roba Zombieho, ktoré však pre bežného priaznivca tohto seriálu nie sú nijak rušivé. Tiež ma potešilo, že do epizódnych úloh angažoval zopár zaujímavých hercov (svoju manželku Sheri Moon Zombie, Michaela Madsena, Malcolma McDowella a frontmana kapely ZZ Top Billyho Gibbonsa). ***

2001 maniaků (2005)

Americký herec Robert Englund zažil svojich povestných pätnásť minút slávy, keď stvárnil ikonickú, kultovú horrorovú postavu Freddyho Kruegera v legendárnej sérii "Nočná múra z Elm Street". To bol absolútny vrchol jeho hereckej kariéry. Potom to už s ním išlo len dole z kopca. Ja, ako ortodoxný priaznivec horrorovej kinematografie, si ho však vážim, rešpektujem, a preto občas pozriem na nejaký ten film, v ktorom si zahral potom, čo odhodil masku Freddyho Kruegera. Väčšinou sú to nízko rozpočtové braky. Nedávno som zhliadol snímok "2001 maniakov" (2001 Maniacs), kde stvárnil úlohu starostu zapadlého mestečka Pleasant Valley plného vražedných šialencov, ktorí počas výročnej oslavy svojho mesta zmasakrujú krutým a zvráteným spôsobom skupinu nič netušiacich mladých turistov. ***

Le Cake-walk infernal (1903)

Patrím medzi užívateľov tejto internetovej databázy, ktorí s radosťou hodnotia a komentujú mimo iné aj videoklipovú tvorbu. Som toho názoru, že i toto je dôležitá súčasť kreatívnej filmárčiny. Veď už v roku 1903 natočil francúzsky priekopník filmovej produkcie Georges Mélies krátkometrážny čiernobiely snímok, ktorý sa velice moc ponáša na niečo ako prehistorický tanečný videoklip. I keď je to nemý film, bez zvuku, aj tak by sa to dalo označiť ako hudobný klip. Pozrel som si verziu, ktorú zvukovo doprevádzal klavír a veľmi dobre som sa pri tom pobavil.  Pekelné tanečné choreografie zo začiatku dvadsiateho storočia ma príjemne prekvapili. Titul "Le Cake-Walk Infernal" je historicky cenný dance movie artefakt. ***

Eurovision Song Contest 2022 (2022) (pořad) odpad!

I napriek neprebernému počtu dôkazov o tom, že sa členovia ukrajinského batalionu Azov otvorene hlásia k nacizmu, je tu očividná snaha mainstreamu o umlčanie alebo dokonca bagatelizáciu mnohých videí a fotiek, ktoré ich inklináciu k nacizmu dokazujú. Eurovízia, která je už dávno len politickou fraškou a nie umeleckou súťažou, ukázala, že podporovatelia nacizmu môžu v súčasnosti zvíťaziť v tejto pesničkovej súťaži. Verejné hajlovanie zámerne zamlčujú. Finále Eurovízie bolo štrnásteho mája naživo vysielané z talianskeho Turína. Celé to bolo zneužité na obrovský propagandistický ohňostroj pre Ukrajinu. Ukrajina sa dostala na prvé miesto s mizerným hip-hopovým rapom. Počas vysielania boli niekoľko krát premietané Hitlerovské pozdravy a ďalšie fašistické gestá z Ukrajiny. Poľská moderátorka pri odovzdávaní hlasov křičala nacistické zvolanie „Sláva Ukrajine“. Dav pritom šalel a mával vlajkami Ukrajiny. Vyvrcholením prehliadky fašistických pozdravov bola prezentácia pozdravu neonacistického praporu Azov (päsť zaťatá na hrudi). To všetko bez komentára, bez dištancovania sa zo strany televízií, ktoré program vysielali. Neo-nazi-liberálny ľavicový mainstream odhadzuje všetky masky. Stáva sa súčasťou nového zrodu nacionálneho socializmu, o ktorom blúznil Adolf Hitler. Svojou ambicióznou odhodlanosťou prispela na vzkriesenie fašizmu aj spolitizovaná Eurovízia. Bola to jedna nechutná ukro-nacistická, banderovská show. Hnusný fašistický odpad!

Heľenine oči: NAKA (2020) (hudební videoklip) odpad!

Akýsi dredatý, prestarnutý hippiesák v tomto trapnom videoklipe ospevuje, velebí a heroizuje bezbrehé vyčínanie NAKA. Tej NAKA, ktorá sa pod priamym vplyvom Mikulca, Lipšica a Matoviča zmenila na politické a názorové gestapo. Nezákonne stíha ľudí, ktorí nie sú po vôli momentálne vládnucej bande sociopatov. Zakerní chrapúni, ktorí sa dostali ku moci urobili z Národnej kriminálnej agentúry nástroj na stíhanie svojich oponentov, opozície a všetkých občanov, ktorí si dovolia nesúhlasiť s ich aroganciou, svojvôľou a drancovaním Slovenska. V tomto špecializovanom útvare policajného zboru, ktorý mal bojovať proti závažnej organizovanej trestnej činnosti, sa pod patronátom gambatého špeciálneho prokurátora, ušatého ministra vnútra a jeho psychopatického straníckeho šéfa sformovala organizovaná zločinecká skupina bezcharakterných vyšetrovateľov, podlých gaunerov, ktorí bez zábran porušujú zákony, zastrašujú a väzenia vytypované osoby. Manipulujú vyšetrovanie, fabulujú dôkazy, vyrábajú kajúcnikov, pohŕdajú zákonmi a právnym poriadkom. A toto sfetované slniečko z Prešova peje ódy na týchto gestapákov. Sprostota, hnus, odpad!

Spadla z nebe - Rozlúčka (1978) (epizoda)

V roku 1978 bol vyprodukovaný československý televízny seriál "Spadla z oblakov". Režíroval ho Radim Cvrček. Seriál pozostáva z trinástich samostatných zhruba polhodinových, častí. Jedná sa o sci-fi sériu zameranú predovšetkým na detského diváka. Pôsobí to hodne naivne. Avšak v rámci normalizačnej socialistickej televíznej produkcie sa jedná o celkom zaujímavý počin. Posledná, zeverečná, v poradí trinásta epizóda nesie názov "Rozlúčka". Na štyridsiatom deviatom stupni severnej šírky a devätnástom stupni východnej dĺžky sa nečakane zjavila návšteva z vesmíru. Do slovenských Tatier zavítala Majka z  Gurunu. Mimozemšťan v podobe malého, nedospelého dievčaťa priletel na Zem. Ujali sa jej mladí kozmonautickí nadšenci z Čaboviec. Zažili spolu veľké prázdninové sci-fi dobrodružstvo. Majka však začína slabnúť. Je na čase, aby sa vrátila späť na svoju rodnú planétu. **

Spadla z nebe - Zjavenie (1978) (epizoda)

V roku 1978 bol vyprodukovaný československý televízny seriál "Spadla z oblakov". Režíroval ho Radim Cvrček. Seriál pozostáva z trinástich samostatných, zhruba polhodinových častí. Jedná sa o sci-fi sériu, zameranú predovšetkým na detského diváka. Pôsobí to hodne naivne. Avšak v rámci normalizačnej socialistickej televíznej produkcie sa jedná o celkom zaujímavý počin. Úvodná, v poradí prvá epizóda nesie názov "Zjavenie". Na štyridsiatom deviatom stupni severnej šírky a devätnástom stupni východnej dĺžky sa nečakane zjavila návšteva z vesmíru. Do slovenských Tatier zavítala Majka z Gurunu. Mimozemšťan v podobe malého, nedospelého dievčaťa priletel na Zem. Ujmú sa jej mladí kozmonautickí nadšenci z Čaboviec. Tak sa začne ich veľké prázdninové sci-fi dobrodružstvo. ***

Alkehol - Víkend (2019) (hudební videoklip)

Pieseň "Víkend" je úvodná, v poradí prvá skladba z devätnásteho oficiálneho albumu pražskej hudobnej skupiny Alkehol. Vyšiel v roku 2018. Nesie názov "Sudová přítažlivost". Ku songu "Víkend" bol vyprodukovaný animovaný videoklip. V prvom rade musím podotknúť, že hudobne je to dobré. Určite táto skladba poteší fanúšikov tejto formácie. Je to taký ten klasický rytmický gitarový alkeholový alko hard pub punk rock. Text je tiež v pohode. A ani koncept klipu nie je špatný. Zábavný, letný výjazd členov kapely na starom Trabante na víkendovú chlastačku spojenú s ich koncertom je fajn. Avšak to animované prevedenie v naivnom štýle South Parku ma moc neoslovilo a ani nepobavilo. Ja proste animované hudobné videoklipy nemám rád. ***

DýzaBoys - Nekecá (2002) (hudební videoklip)

Najvýznamnejším krokom v kariére hudobníka a speváka Ivo Pešáka bolo, keď sa stal jedným z členov skupiny Banjo Band Ivana Mládka. Ivan Mládek bol jeho dlhoročný kamarát. V jeho kapele vystupoval s niekoľkými krátkymi prestávkami až do svojej smrti. Popri tom si založil v osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia aj vlastnú skupinu, ktorá sa volala Rockec. Po prelome milénia bol tiež aktívny v projekte s Václavem Upírem Krejčím, ktorý fungoval pod názvom DýzaBoys. Z tohto obdobia pochádza aj oficiálny videoklip ku ich spoločnému songu "Nekecá". Hudobne by som to označil ako také to klasické buranské disco, ktoré sa hrávalo na dedinských zábavách. Tomu zodpovedá aj jednoduchý klip, v ktorom sú obaja páni nahodení v gýčových čiernych oblekoch, na očiach majú extravagantné slnečné okuliare a predvádzajú humorne trápne tanečné choreografie. **