• Krátkometrážní

Sám proti teroru (1988)

Chuck Norris je všeobecne považovaný za svojrázneho herca, ktorý výhradne stvárňuje postavy neohrozených, kladných hrdinov, čo si vedia poradiť s každým agresorom, ktorý sa im postaví do cesty. Každého zločinca zmláti ako žito, skope ako elektrika a nedá mu žiadnu šancu. Chuck Norris sa stal objektom vtipov o nezničiteľnom mužovi, ktorý nemá rovnocenného súpera. Je to proste béčkový karate superman. Avšak film "Sám proti teroru" (Hero and the Terror) z roku 1988, v ktorom si zahral hlavnú úlohu, tak trocha vybočuje z tohto zažitého stereotypu. Je to pomerne kvalitne spracovaný akčný krimi thriller. Chuck Norris sa tu predviedol v úlohe los angelského policajta, ktorý je na stope psychicky narušenému sériovému vrahovi. Scenáristicky a i atmosfericky je to obstojné. V rámci Norrisovej kinematografie sa jedná o serióznu filmársku záležitosť. ***

Barbar Conan (1982)

V roku 1982 sa režisér John Milius podujal natočiť filmovú adaptáciu bájneho mystického hrdinu Conana. Rozhodol sa na plátna kín preniesť kultový fantasy príbeh. Do titulnej úlohy obsadil tridsaťpäť ročného kulturistu Arnolda Schwarzeneggera. Bol to dosť riskantný ťah. Herecké schopnosti a artikulácia tohto nabúšeného Rakúšana boli mierne povedané tak trocha smiešne. Typologicky sa však na túto rolu hodil dokonale. Veľký, svalnatý chlap s divokým pohľadom a rešpekt vzbudzujúcou mimikou. John Milius to zvládol ukočírovať tak, že minimalizoval jeho text a pokusy o nejakú hereckú dramatičnosť. Takže zostala len drsná póza, akcia a svaly. Z Arnolada Schwarzeneggera sa mu podarilo urobiť Conana. Dobrý dojem z tohoto filmu umocňuje aj množstvo bodno-sečných rán, nejaké tie urezané hlavy a striekance krvi. Na svoju dobu tam boli celkom kvalitné triky a plusom je aj hnusný slizký záporák v podaní Jamesa Earla Jonesa. Keď to tak všetko zhrniem dokopy, tak mi vychádza, že je to podarená štvorhviezdičková fantasy. ****

Stud stranou (2022)

Takže všetok "Stud stranou" a povedzme si to na rovinu. Snímok "Brazen"je produktom americkej neoliberálnej žumpy Netflix. Bol motivovaný literárnou predlohou, ktorú zosmolila béčková spisovateľka Nora Robertsová a vznikol pod režisérskou taktovkou mužatky Moniky Mitchellovej. Hlavnú postavu predstavuje sebavedomá spisovateľka, ktorá sa pokúša odhaliť vraha jej sestry. Šéfkou polície je tiež rázna baba. Mužské úlohy sú tu v podstate bezvýznamné, ženské to všetko zvládnu samé, bez toho, aby im do toho kecal nejaký macho kokot. Veď to by bol predsa úplny prežitok, skoro fašizmus. V degenerovanej Netflix propagande má feminy power zelenú. To je pre nich tá správna cesta. Odhliadnuc od toho, že scenáristicky je to absolútna sračka, že je to filmársky brak, tak ešte k tomu všetkému je to aj jeden nechutný feministický nonsens. *

Thrácký poklad (2007)

Thrákia bola krajina na východe Macedónska, ohraničená z ostatných strán Balkánom, Helespontom a Egejským morom. Thrákovia boli považovaní za obzvlášť bojovný národ. Boli preslávení svojimi kvalitnými zbraňami a chovom ušľachtilých koní. Hovorili rečou, ktorá patrila ku satemovej skupine indoeurópskych jazykov. Ich náboženské kulty a bájne postavy prenikali do antickej Gréckej kultúry. (Dionýzos, Orfeus, Midas, Spartakus...) Gréci na ich území zakladali pobrežné kolónie (Abdéra, Chalkydiké). Obchodovali a žili s nimi bez toho, aby potlačili nezávislosť thráckých vládcov. Nepodarilo sa to ani Filippovi, Alexandrovi a Lýsimachovi. Až v roku 46 nášho letopočtu za vlády cisára Claudiusa sa Thrákia stala oficiálnou rímskou provinciou. Bol to húževnatý národ, ktorý výrazne ovplyvnil európske dejiny. V roku 2007 bol vyprodukovaný francúzsky dokumentárny film "Thrácky poklad" (Le mystere des Thraces), ktorý diváka oboznámi s vyspelou thráckou civilizáciou, ich spôsobom života a ich kultúrou. ***

Toxický mstitel 4: Masakr ve městě (2000)

Troma Entertainment je americká, nezávislá filmová spoločnosť, založená v roku 1974. Produkujú a distribuujú nízkorozpočtové grade-Z movie snímky. Ich filmy sú určené pre úzku a špecifickú skupinu divákov. Pohybujú sa ďaleko za hranicou mainstreamového vkusu. Jedným z najznámejších tromáckych anti-superhrdinov je Toxie (The Toxic Avenger). Moje prvé stretnutie s Melvinom alias Toxickým pomstiteľom sa konalo niekedy v roku 2014, keď som po vrelých odporúčaniach a dlhom prehováraní zhliadol snímok "Toxický pomstiteľ 2". Bohužiaľ to dopadlo presne tak ako som predpokladal. Nemám pozitívny vzťah k filmom spoločnosti Troma, a tak som tušil, že ani tento titul nebude nič pre mňa. Japonská misia Toxieho ma však sklamala ešte viacej, ako som predpokladal. Nenechal som sa však odradiť a pustil som si aj nasledujúcu časť s poradovým číslom tri "Toxický pomstiteľ 3: Posledné pokušenie Toxieho". Mal som z toho rovnaký pocit ako z predchádzajúceho dielu. Nedokázal som prísť na chuť primitívnemu humoru, ktorý mi tvorcovia tohto braku naservírovali. Obom týmto titulom som dal jednu hviezdičku. Ubehlo zopár rokov a ja som sa náhodou dostal ku filmu "Toxický pomstiteľ 4: Masaker v meste". Tak som si povedal, že dám ešte Toxiemu šancu a skúsim si to pozrieť. Je to proste Troma, niekomu sa to páči, niekomu nie. Mne sa to nepáči, ja sa pri tom nedokážem pobaviť. *

Příběhy ze záhrobí - Série 5 (1993) (série)

Hello boys and ghouls. Očarujúco cynický kostlivec Crypt Keeper uvádza "Tales from the Crypt vol. 5". Titul "Príbehy zo záhrobia" (Tales from the Crypt) je americký televízny projekt, ktorý bol primárne zameraný na horrorových fanúšikov a divákov, ktorí majú radi napätie, strach, krv a teror. Stala sa z toho svojim spôsobom kultová záležitosť. V priebehu rokov 1989 až 1996 bolo vyprodukovaných sedem sérií, ktoré dohromady obsahujú deväťdesiat tri samostatných epizód. Na tomto projekte sa podieľalo mnoho skúsených režisérov, scenáristov a známych hereckých osobností. Tento seriál sa stal jednou z vlajkových lodí televízneho káblového kanálu HBO (Home Box Office). V poradí piata séria bola natočená v roku 1993. Je vyskladaná z trinástich častí. ****

Příběhy ze záhrobí - Till Death Do We Part (1993) (epizoda)

"Príbehy zo záhrobia" (Tales from the Crypt) je americký televízny projekt, ktorý bol primárne zameraný na horrorových fanúšikov. Stala sa z toho svojim spôsobom kultová záležitosť. V priebehu rokov 1989 až 1996 bolo vyprodukovaných sedem sérií, ktoré dohromady obsahujú deväťdesiat tri samostatných dielov. Posledná, záverečná, v poradí trinásta epizóda z piatej série nesie názov "Till Death Do We Part" (Pokiaľ nás smrť nerozdelí). V roku 1993 ju natočil režisér W. Peter Iliff. Ruth, starnúca vodkyňa mafiánskeho klanu, v návale zlosti chladnokrvne zabije svojho obchodného partnera. Svedkom vraždy je mladá servírka, ktorá má tajný ľúbostný vzťah s Ruthinym milencom. Všetko sa to náhle poriadne zamotá. Pretvárka a intrigy. ***

Příběhy ze záhrobí - Half-Way Horrible (1993) (epizoda)

"Príbehy zo záhrobia" (Tales from the Crypt) je americký televízny projekt, ktorý bol primárne zameraný na horrorových fanúšikov. Stala sa z toho svojim spôsobom kultová záležitosť. V priebehu rokov 1989 až 1996 bolo vyprodukovaných sedem sérií, ktoré dohromady obsahujú deväťdesiat tri samostatných dielov. V poradí dvanásta epizóda z piatej série nesie názov "Half-Way Horrible" (Temný dvojník). V roku 1993 ju natočil režisér Gregory Widen. Roger Lesen, bohatý podnikateľ, identifikuje v márnici telo svojho spoločníka. Bola to pravdepodobne sebevražda. Pichol si injekciou chemickú látku do krku. Roger však tuší, že to sebevražda nebola. Je presvedčený o tom, že je to pomsta zo záhrobia. Prišiel čas, aby aj on zaplatil najvyššiu cenu za skutky, ktoré pred rokmi spáchal v brazílskej tropickej džungli. ***

Příběhy ze záhrobí - Oil's Well That Ends Well (1993) (epizoda)

"Príbehy zo záhrobia" (Tales from the Crypt) je americký televízny projekt, ktorý bol primárne zameraný na horrorových fanúšikov. Stala sa z toho svojim spôsobom kultová záležitosť. V priebehu rokov 1989 až 1996 bolo vyprodukovaných sedem sérií, ktoré dohromady obsahujú deväťdesiat tri samostatných dielov. V poradí jedenásta epizóda z piatej série nesie názov "Oil´s Well That Ends Well" (Koniec dobrý, všetko dobré). V roku 1993 ju natočil režisér Paul Abascal. Gina a jej priateľ Carl sa zbavia svojho komplica, ktorý s nimi páchal podvody. Zastrelia ho. Potom odídu do malého mestečka, kde štyroch miestnych buranov presvedčia o tom, že pod ich cintorínom sa nachádza veľké nálezisko ropy. Chcú z nich vylákať tisíce dolárov. Všetko sa to však poriadne zamotá. Koniec dobrý, všetko dobré, ale nie pre všetkých. ***

Příběhy ze záhrobí - Came the Dawn (1993) (epizoda)

"Príbehy zo záhrobia" (Tales from the Crypt) je americký televízny projekt, ktorý bol primárne zameraný na horrorových fanúšikov. Stala sa z toho svojim spôsobom kultová záležitosť. V priebehu rokov 1989 až 1996 bolo vyprodukovaných sedem sérií, ktoré dohromady obsahujú deväťdesiat tri samostatných dielov. V poradí desiata epizóda z piatej série nesie názov "Came the Dawn" (Keď začalo svitať). V roku 1993 ju natočil režisér Uli Edel. Úspešný obchodník Roger práve prežíva vzťahovú krízu. Odchádza na chatu, aby si tam trochu zrovnal myšlienky. Cestou, počas daždivej noci, stretne atraktívnu ženu, ktorej sa pokazilo auto. Ponúkne jej, že môže ísť s ním na jeho chatu. Ona jeho ponuku prijme. Tam sa mu prizná, že práve zo žiarlivosti zavraždila milenku svojho neverného manžela. Onedlho však odhalí, že i Roger má jedno bizarné tajomstvo. ***

Časové pásmo bylo změněno