• Krátkometrážní

Dimmu Borgir: World Misanthropy (2002)

Dimmu Borgir je hudobná skupina z Osla, ktorá sa sformovala v roku 1993 a je bez prestávky aktívna dodnes. Patrí medzi najznámejšie, najpopulárnejšie a najúspešnejšie nórske black metalové kapely. Z koncertného turné ku štúdiovému albumu "Puritanical Euphoric Misanthropia" vzniklo v roku 2002 oficiálne DVD: "Dimmu Borgir: World Misanthropy". V tej dobe hrali v zložení: Shagrath - spev, Galder - gitara, Silenoz - gitara, ICS Vortex - basová giatara, Mustis - klávesy, Nicholas Barker - bicie nástroje. ***

Náhradníci (2009)

Šesť rokov po tom, čo režisér Jonathan Mostow absolutne nevyužil potenciál prvých dvoch častí Terminatora a natočil fádne tretie pokračovanie, znova dostal od štedrých producentov poriadný balík dolárov, aby zrežíroval sci-fi titul "Náhradníci". Mal k dispozícii kvalitný scénar a dokonca i slávneho Bruce Willisa, ktorý stváril hlavnú úlohu. Lenže pán Mostow to opäť nedokázal plne zúžitkovať. Natočil šede priemerný sci-fi thriller, na ktorý sa rýchlo zabudne. Je to proste babrák. ***

K2 (1991)

K2 je druhá najvyššia hora na svete. Jej vrchol sa nachádza v nadmorskej výške 8611 metrov. Leží v ázijskom pohorí Karákóram na hraniciach Pakistanu a Číny. V koprodukčnom snímku režiséra Franca Roddama sa pokusia pokoriť túto majestátnu horu dvaja Američania. Advokát Taylor Books a profesor Harold Jamison. Aj keď sú obaja veľmi skúsení horolezci, výstup na K2 sa im poriadne skomplikuje. Film "K2" je kvalitná horolezecká dráma. ****

Fórky a vtípky (1989) (pořad)

Zábery z domácich video kamier (home video), ktoré zachytávajú nejakú smiešnu, humornú, nečakanú, občas i hodne bolestivú situáciu. Toho už tu bolo. Však to každý pozná. Zdá sa to byť prežité klišé. Opozeraná hlúposť. I ja mám na tieto tituly podobný názor. No pri tomto americkom formáte vždy, pri každej časti, niekoľko ráz vyprsknem smiechom. Relácia "Fórky a vtípky", ktorú uvádza akýsi Tom Bergeron, ma dokázala už viac krát celkom prekvapivo pobaviť. **

Smrtící triky (1986)

Toto je snímok z doby, keď sa vo filmoch nepoužívali digitálne triky a rôzne počítačové animácie. O špeciálne efekty a gore scény sa starali zruční a kreatívni odborníci. Jedným z najlepších trikárov je Rollie Tyler. Vo svojom odbore patrí ku špičke. Raz dostane ponuku od ministerstva spravodlivosti, aby zinscenoval vraždu ich dôležitého, chráneného svedka. Rollie sa rozhodne tento kšeft prijať. Lenže toto rozhodnutie mu od základu zmení jeho kľudný život. Zaplietol sa do špinavej hry plnej intríg, klamstiev a podvodov. ***

Green Day: Awesome as Fuck (2011) (koncert)

Kalifornská neo-punková hudobná skupina Green Day vznikla v roku 1987. Je bez prestávky aktívna dodnes. Pôsobia stále v nezmenenej zostave: Billie Joe Armstrong - spev, gitara, Mike Dirnt - basová gitara, Tré Cool - bicie nástroje. Z garážovej kapely sa vypracovali na rešpektovanú formáciu, ktorá na vystúpeniach po celom svete vypredáva desaťtisícové štadióny. V roku 2011 zavítali do hlavného mesta Japonska. V Tokiu odohrali výborný koncert, z ktorého vzniklo oficiálne DVD: "Green Day: Awesome as Fuck". ****

Beavis a Butt-Head (1993) (seriál)

Animovaný seriál "Beavis and Butt-head" sa stal fenoménom deväťdesiatých rokov minulého storočia. V roku 1993 sa objavil na obrazovkách hudobnej televízie MTV a udržal sa tam až do roku 1997. Získal stá tisíce fanúšikov a i zhruba rovnaký počet odporcov. Človek mohol toto duo pubertálnych výrastkov buď milovať alebo nenávidieť. Beavis v tričku kapely Metallica a jeho parťák Butt-head s logom AC/DC na hrudi boli hodne kontroverzné postavičky. Ja som mal týchto dvoch neokrôchaných, drzých amerických kokotov celkom rád. ***

Simpsonovi - U ohnivého Vočka (1991) (epizoda)

Desiata epizóda z tretej série amerického, animovaného, televízneho seriálu "The Simpsons" sa volá "Flaming Moe´s" (U ohnivého Očka). Homer Simpson prezradí barmanovi Moe Szyslakovi tajný recept na dokonalý drink, ktorý sám raz náhodou namiešal. Moe Szyslak to využije pre rozvoj svojej reštaurácie a prehlási sa za autora úžastného Ohnivého Očka. Homer to vníma ako ukrutnú zradu a potupu. Preto verejne odhalí tajomstvo tohto obľúbeného alkoholického nápoja. *****

Simpsonovi - Bart na volné noze (2003) (epizoda)

Jedenásta epizóda zo štrnástej série amerického, animovaného, televízneho seriálu "The Simpsons" sa volá "Barting Over" (Bart na voľnej nohe). Po prudkých nezhodách a konfliktoch Homera Simpsona s jeho synom Bartom rozhodne súd o tom, že Bart sa môže osamostatniť. Odsťahuje sa od rodičov. Najde si byť v divokej štvrti Springfieldu a skamaráti sa s legendárnym kanadským skateboardystom Tony Hawkom. V tejto časti sa objavila aj kalifornská neo-punková kapela Blink 182. *****

Simpsonovi - Je vinen Šáša? (1990) (epizoda)

Dvanásta epizóda z prvej série amerického, animovaného, televízneho seriálu "The Simpsons" sa volá "Krusty Gets Busted" (Je Krusty vinný?). Je to detektívny príbeh o fingovanom lúpežnom prepadnutí, ktoré malo uvaliť podozrenie a vinu na známeho televízneho komika klauna Krustyho. Je obvinený a vzatý do väzby. Bart Simpson a jeho mladšia sestra Lisa sa pokusia preukázať jeho nevinu a vypátrať skutočného páchateľa tohto zločinu. *****