• Krátkometrážní

Co děláme v temnotách (2014)

Skupine dokumentaristov sa podarilo preniknúť do upírskej komunity, ktorá žije v meste Wellington na Novom Zélande. Bola im zaručená bezpečnosť, aby mohli natočiť dokumentárny film o životnom štýle troch vampírov. Deacon, Viago a Vladislav sú spolubývajúci. Každý z nich má inú povahu, ale svorne a spoločne si užívajú svoj upírsky život. Novo zélandským filmárom poodhalili svoje súkromie a prezradili, čo robia v temnotách. "What We Do in the Shadows" ****

Hitlerova poslední tajemství (2014) (seriál)

Aké už len môže mať Adolf Hitler posledné tajomstvá? Už musia byť všetky zaručene odhalené. Veď keď prepínam televízne programy (mám ich asi tak päťdesiat) tak vždy, v hoci ktorý deň v hoci ktorom čase, na mňa odniekaľ vybafne Hitler. Všade samé pseudo dokumenty o Hitlerovi. Samé polopravdy, nezmysly, fabulácie, senzácie, výmysly, hlúposti. A ani tieto "Hitlerove posledné tajomstvá" z dieľne anglických dokumentaristov mi veru dych nevyrazili. **

Stalingrad (2013)

Jedna z najväčších a najkrvavejších bitiev druhej svetovej vojny sa odohrala v meste Stalingrad. Hrdinská sovietská ľudová armáda tam čelila nemeckým fašistickým agresorom. Padlo tam na oboch stranách tisíce vojakov. Natočilo sa o tom už mnoho filmov. No a tejto vojnovej témy sa v roku 2013 chopil i ruský režisér Fjodor Sergejevič Bondarčuk. Pojal to vlastenecky. Natočil niečo na rozhraní bombastického akčného filmu a tmavej komornej drámy. ***

Abraxas: Už tady jsou (2013) (hudební videoklip)

Abraxas je stará rocková formácia z Prahy. Začala hrať už v roku 1976. Jej frontmanom je spevák, gitarista a skladateľ Slávek Janda. Pieseň "Už tady jsou" je úvodnou, v poradí prvou skladbou z ich desiateho oficiálneho albumu. Vyšiel v roku 2015 a nesie názov "Klid!". Ku songu "Už tady jsou" natočili veselý videoklip s mimozemšťanmi. Pekná recesia. Každému priemerne inteligentnému človeku však musí dôjsť, že spevajú o moslimských okupantoch, ktorí v státisícoch prichádzajú kultúrne obohacovať a islamizovať Európu. Pozor "Už tady jsou"! https://www.youtube.com/watch?v=m7V6-Y3HMCY ****

Dům veselých duchů (1988)

Väčšina divákov si herca Steve Guttenberga pamätá ako predstaviteľa jednej z hlavných postáv v populárnej komediálnej sérii "Policajná Akadémia". Stvárnil tam nezabudnuteľného sympaťáka Carey Mahoneyho. Na mňa však najväčší dojem urobil v duchárskej komédii "Dom veselých duchov", kde si zahral amerického turistu Jacka, ktorý sa spolu so svojou nervóznou a panovačnou manželkou ubytuje v starom, írskom, strašidelnom zámku. Táto dovolenka im obom zmení život. ***

Pátek třináctého (1980)

Začiatok americkej slasher horrorovej série "Piatok trinásteho" bol dosť nevýrazný. Taký nenápadný. Bol to obyčajný, béčkový vyvražďovací horror. Celé to nabralo potrebné vražedné obrátky až s nástupom Jasona Voorheesa. Tento nemŕtvy, bezcitný, vraždiaci maniak v úvodnej časti chýba. Šialená pani Pamela Voorheesová ma moc nezaujala. Jej syn to však v ďalších pokračovaniach poriadne roztočil a z "Friday the 13th." sa vďaka nemu stala kultová horrorová séria. ***

Agnostic Front - Police Violence (2015) (hudební videoklip)

Nebolo, nie je a ani nebude na svete lepšej, kvalitnejšej a nadupanejšej hard core kapely ako je americký Agnostic Front. Skupina vznikla v roku 1980 v New Yorku. Jej zakladateľom je basgitarista Vinnie Stigma. Pieseň "Police Violence" je v poradí treťou skladbou z ich jedenásteho oficiálneho albumu, ktorý sa volá "The American Dream Died". Vyšiel v roku 2014 vo vydavateľstve Nuclear Blast. Ku songu "Police Violence" natočili výborný (A.C.A.B.) videoklip v štýle tradičného NY/HC. Fuck The Police! Agnostic Front!!! ****

Útěk z Planety opic (1971)

V roku 1968 natočil režisér Franklin J. Schaffner dobrodužný sci-fi snímok "Planéta opíc". Je to filmová adaptácia rovnomenného románu, ktorý napísal francúzsky spisovateľ Pierre Boulle. Z tohto filmu sa stal hit. Zarobil miliony dolárov. Dnes je považovaný za kultové dielo. Dočkal sa viacerých pokračovaní. Avšak už ani jedno z nich nedosiahlo kvalitu pôvodného filmu. Tretí diel z tejto americkej sci-fi série sa volá "Útek z planéty opíc". Opičia doktorka Zira a jej manžel Cornelius sa ocitnú medzi ľuďmi v dvadsiatom storočí. **

Poldové v akci (2016) (seriál) odpad!

Život a hooligans kamaráti ma naučili, že všetci policajti sú bastardi (A.C.A.B. - All Cops Are Bastards). To už dávno viem a ťažko ma niekto niekedy predsvedčí, že to tak nie je. Policajti sú zakomplexovaní čuráci, s ktorými sa nedá ani len rozumne komunikovať. Mali by pomáhať a chrániť, to však je iba prázna fráza, čo majú napísanú na služobných autách. Sú to jebnutí uniformovaní kokoti, ale nie až tak kokotsky kokotskí ako ich vykresľujú v ochotníckom projekte "Policajti v akcii - Škandalózne prírady". Chvíľu som bol v tom, že je to nejaká paródia, satira či podivný sitcom, ale oni to myslia vážne. TV JOJ zaradila do svojho vysielania vskutku totálne primitívny odpad!

Zuřící býk (1980)

V roku 1976 režisér John G. Avildsen a herec a scénarista Sylvester Stallone natočili film "Rocky". Vzbudili ním v Amerike obrovský záujem o box. Preto sa o štyri roky neskôr chopil tejto populárnej témy aj talentovaný režisér Martin Scorsese. Natočil snímok "Zúriací býk". Je to adaptácia literárnej predlohy, ktorú o svojej športovej kariere napísal bývalý úspešný boxerista Jake LaMotta. Hlavnú úlohu stvrátnil vtedy tridsať sedem ročný Robert De Niro. Za výborný herecký výkon, ktorý predviedol bol ocenený soškou Oscara. *****